KONUT FİYATLARI OCAK AYINDA YÜZDE 0,91 ARTTI
REIDIN Ocak ayı Konut fiyat endeksi raporunu açıkladı. Buna göre Ocak ayında konut fiyatları yüzde 0,91 oranında arttı. Konut fiyatlarındaki bir yıllık artış ise yüzde 9,11 olarak gerçekleşti. Kira fiyatlarında Ocak ayında 0,33 oranında düşüş yaşanırken, yıllık artış ise yüzde 7,43 oldu. Endeksten çıkan temel sonuç ise, konut fiyatıyla konut kirası arasındaki dengenin bozulmaya debam etmesi oldu.

AMORTİSMAN SÜRESİ EN DÜŞÜK BÜYÜKŞEHİR BURSA

REIDIN Ocak ayı endeksine göre Türkiye geneli ortalama amortisman süresi 18,6 yıl olarak gerçekleşirken bu süre İstanbul’da 19,2 yıla çıktı. Konut fiyat/kira arasındaki oran açısından en avantajlı il ise Bursa. Bursa’da amortisman süresi 16,2 yıl olarak hesaplandı. Diğer büyükşehirler ve amortisman süreleri ise şöyle; Ankara 18,3 yıl, İzmir 18,5 yıl, Antalya 17,8 yıl, Adana 19,8 yıl, Kocaeli 19,2 yıl.

4 YIL ÖNCE EV ALAN BİRİ NE KADAR KAZANDI

Konut fiyat endeksi açısından en önemli verilerden biri de ortalama fiyat ve kira getirisini uzun süreli olarak da göstermesi. Buna göre 2012 yılı Ocak ayında 100 bin TL’lik konut alan bir kişinin evi bugün 189 bin TL değerinde. Bu rakamın ortalama bir rakam olduğunu ve bölgeden bölgeye değişebileceğini belirtelim.

Endekse göre 2012 yılı Ocak ayında 100 TL kira veren bir kişi bugün ortalama 169 TL kira ödüyor.

Son 3 yıldaki değişim ise konut fiyatlarında yüzde 44,6, konut kiralarında ise yüzde 37,3 şeklinde gerçekleşmiş. Bir başka deyişle son 3 yılda amortisman süreleri yüzde 5 uzamış.

AMORTİSMAN SÜRESİ NEDEN BU KADAR ÖNEMLİ?

Yakın zamana kadar amortisman süresi, evin değerinin ölçümü açısından bir kıstas olarak kabul ediliyordu. Ancak son zamanlarda bu dengenin bozulmuş olması amortisman süresini kıstas olmaktan çıkardı. Amortisman süresi şu an daha çok yatırım amaçlı ev alanlar için önemli kabul ediliyor. Konut değer artışının yanında kira gelirinin de olması yatırımcıyı “Kira getirisi yüksek” gayrimenkul alımına yönlendiriyor.