Konut fiyatları Eylül ayında en çok hangi şehirde arttı?
REIDIN GYODER tarafından hazırlanan REIDIN Emlak Endeksi Eylül ayı sonuçları açıklandı. Türkiye genelinde konut fiyatları yüzde 0.79 yükselirken en çok artış yüzde 2.07 ile Bursa’da yaşandı.

Türkiye İş Bankası’nın desteği ile hazırlanan ‘REIDIN-GYODER Yeni Konut Fiyat Endeksi’ ve ‘REIDIN Emlak Endeksi’ Eylül ayı sonuçları yayınlandı.  Eylül ayında konut satışlarında banka kredisi kullanımları da artış gösterdi.

Konutlarda fiyat artışı 1 yılda yüzde 11 buçuk arttı

REIDIN-GYODER Yeni Konut Fiyat Endeksi’ne göre; Eylül ayında stok eritme hızı yüzde 2.7 oldu. Fiyat artışının bir önceki aya göre yüzde 0.34, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 11.55 oranında yaşandığı kaydedildi.

Konut fiyatında artış en fazla Bursa’da yaşandı

Türkiye genelinde 68 ili kapsayan ‘REIDIN Emlak Endeksi’ Eylül ayı sonuçlarına göre; Konut fiyatlarında bir önceki aya göre yüzde 0.79 oranında artış kaydedildi. Bu aya göre metrekare başına konut satış fiyatlarının en fazla yükseldiği şehir yüzde 2.07’lik oran sahip Bursa oldu.

Konut alıcısı en çok banka kredisi tercih ediyor

Sonuçları değerlendiren GYODER Başkanı Doç. Dr. Feyzullah Yetgin, “Markalı konut projelerinden konut satın alan tüketiciler, son aylarda peşinat, senet ve banka kredisi seçeneklerinden en fazla senet kullanımını tercih etti. Ancak son 6 ayın ortalamasına baktığımızda, yüzde 48 olan senet kullanım oranının Eylül ayında yüzde 37’ye gerilemesi ve son 6 aylık ortalaması yüzde 32 olan banka kredisi kullanım oranının da yüzde 40’a yükselmesi ile oranların yer değiştirdiğini, dolayısıyla tüketicinin yeniden bankalara yöneldiğini görüyoruz.” dedi.

7 yılda yüzde 77 artış var

İş Bankası’nın desteği ile hazırlanan REIDIN-GYODER Yeni Konut Fiyat Endeksi’nde, Eylül ayında bir önceki aya göre yüzde 0.34 oranında artış gerçekleşirken, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 4.30 ve endeksin başlangıç dönemi olan 2010 yılı Ocak ayına göre ise yüzde 77 oranında artış yaşandı.

Asya yakasında fiyatlar daha hızlı arttı

Eylül ayında İstanbul Asya yakasında yer alan markalı konut projelerinde yüzde 0.27 oranında; İstanbul Avrupa yakasında yer alan markalı konut projelerinde yüzde 0.40 oranında fiyat artışı oldu. Endeksin başlangıç dönemine göre ise İstanbul Asya yakasındaki projeler Avrupa yakasına kıyasla 11.6 puan fazla artış gösterdi.

4+1 ve 151 metrekare üzerindeki konutların satışında azalma yaşandı

Bir önceki aya göre, 1+1 konut tipi satışının yüzde 0.06 oranında arttığı Eylül ayında, 2+1 konut tipinde yüzde 0.45, 3+1 konut tipinde %0.50 oranında artış, 4+1 konut tipinde ise yüzde 0.13 oranında azalma yaşandı. 51-75 metrekare büyüklüğe sahip konutlarda yüzde 0.06 oranında artış yaşanan Eylül ayında, 76-100 metrekare büyüklüğe sahip konutlarda yüzde 0.52 oranında, 101-125 metrekare büyüklüğe sahip konutlarda yüzde 0.61, 126-150 metrekare büyüklüğe sahip konutlarda yüzde 0.62 artış, 151 metrekare ve daha büyük alana sahip konutlarda ise yüzde 0.07 oranında azalma yaşandı.

 

SORULARINIZDA LÜTFEN DETAYLI BİLGİ VERİNİZ

Sorunuzu bir cümleyle özetleyin
Bu haber hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bir yorum yazın


*