Konut fiyatları artıyor mu? İşte il il rakamlar (Nisan 2018)

Türkiye’de konut satışlarında yaşanan düşüş ” Konut fiyatları artıyor mu ” sorusunu gündeme getirdi. Soruya cevap Hürriyet Emlak’tan geldi. Hürriyet Emlak Nisan 2018 Emlak Endeksi verilerine göre Türkiye genelinde satılık konut fiyatları son 6 ayda yüzde 5,3 arttı. Peki konut fiyatları hangi ilde daha çok arttı? Büyükşehirlerde en fazla artış hangi şehirde yaşandı? Konut fiyatlarında düşüş yaşanan şehirler var mı? İşte detaylarıyla son 6 ayda konut satış fiyatlarında yaşanan değişim….

Konut fiyatları artıyor mu?

Belediye seçimlerinde oyunuzu kime vereceksiniz?

SONUÇLARI GÖSTER

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

Faizlerin son 1 yılda yükselmesi ve 2018’in ilk aylarında satılan konut sayısının azalması konut fiyatlarının düşeceği yönünde bir beklenti oluşturdu. Peki konut fiyatları artıyor mu düşüyor mu? Bu konuda elimizde gerçeğe yakın veriler emlak endekslerinden oluşuyor. Türkiye’de emlak endeksi verilerini açıklayan birçok kuruluş mevcut. Bunlardan birisi de Türkiye’nin en büyük emlak sitelerinden biri olan Hürriyet Emlak.

Hürriyet Emlak, Nisan 2018 Emlak Endeksi’ni raporunu açıkladı. Buna göre Türkiye genelinde satılık konut fiyatları son 6 aylık dönemde yüzde 5,3 artış gösterdi.

Endekse göre Türkiye genelinde ortalama metrekare fiyatları 1.704 TL, amortisman süresi ise 22 yıl.

Satılık konut fiyatları en fazla Erzincan’da arttı

2017 yılının Kasım ayından bu yana geçen 6 aylık sürede Türkiye genelinde satılık konut fiyatları en fazla Erzincan’da arttı. Erzincan’daki artış yüzde 27 olarak gerçekleşti.

Erzincan’ı sırasıyla Amasya, Sakarya, Artvin ve Bayburt takip etti.

Son 6 aylık dönemde konut fiyatlarında düşüş yaşanan iller de oldu. Konut fiyatları en fazla yüzde 12 ile Mardin’de düştü. Ortalama konut fiyatları düşen diğer şehirler ise sırasıyla, Kırşehir, Muğla, Uşak ve Elazığ.

Konut fiyatları artıyor mu? İşte il il rakamlar (Nisan 2018)

5 büyük ilde satılık konut değişim oranları

Türkiye’nin en büyük 5 ilinde ise konut fiyatlarındaki artış sınırlı oldu. Konut sektörünün lokomotifi konumundaki İstanbul’da satılık konut fiyatlarındaki artış yüzde 4’te kaldı. 5 büyük şehir içinde en fazla artış, yaz sezonunun da gelmesinin etkisiyle yüzde 7 ile Antalya’da yaşandı.

Konut fiyatları artıyor mu? İşte il il rakamlar (Nisan 2018)

 Bu haber hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bir yorum yazın


*