Konut fiyatları 2018’de artacak mı?Konut alan yabancıya vatandaşlıkta alt sınır ne olmalı?
Türkiye’den 1 milyon dolarlık gayrimenkul alan yabancılara vatandaşlık verilmesi uygulamasına itiraz var. Halk GYO’nun genel müdürü Feyzullah Yetgin, rakamın 150 bin dolara düşürülmesi gerektiği görüşünde. Yetgin, 2018’de konut fiyatlarının da artacağını söylüyor. Yetgin, konut almak için ellerindeki doların yükselmesini bekleyenleri de uyarıyor; “Konut üreticileri henüz dolar kaynaklı maliyet artışlarını fiyatlara yansıtmadı.” Yetgin,  Akşam gazetesi yazarı Şenay Büyükköşdere’ye konuştu.

Vatandaşlık için 1 milyon dolar fazla

– Yabancıların Türkiye’de gayrimenkule ilgisi sürüyor mu?

Sürüyor, yabancıya satış rakamları bunu gösteriyor. Bunun için gerekli altyapı sağlandı. Şimdi bir adım daha atılması gerekli. Vatandaşlık için talep edilen 1 milyon dolar çok yüksek. Rakibimiz olan ülkeler 100-150 bin dolara konut aldığında vatandaşlık veriyor. Bizde de bu rakam 150-200 bin dolara inmeli.

– Körfez’den gelen yatırımcıların azaldığı söyleniyor…

Körfez’in Türkiye’ye olan inancında problem yok. Hatta daha yeni Katar’dan misafirlerimiz vardı. Katar emiri ailesinden bir üye, Katar Finans Merkezi’nin CEO’su’yla birlikte İstanbul’a geldiler. Onlara İFM’yi gezdirdik, hem genel projeyle ilgili bilgi verdik hem de kendi projemizi prezente ettim.

2018’de konut fiyatları artacak

 

– Bu aralar dolarda ciddi bir hareket var. Bu durum konut alıcısını etkiliyor mu sizce?

Dolar yükselince tüketici beklemeye geçiyor. Şimdi de ‘acaba biraz daha gider mi’ beklentisi içinde olanlar olabilir. Aslında bu sektör için avantaj da olabilir. Kar satışı olduğunda, bu mevduat gayrimenkule yönelebilir. Ben, doların bu hareketliliğinin geçici olduğunu düşünüyorum. Yakında tekrar stabilize olacaktır. Bu arada konut almayı düşünenler, ‘doların gidişatına bakalım’ diye bekliyorlarsa, şunu bilsinler ki, konut üreticileri henüz dolar kaynaklı maliyet artışlarını fiyatlara yansıtmadı. Ama sektör oyuncuları önümüzdeki sene için bu artışı konuşur hale geldi.

Halk GYO kentsel dönüşüme başlayacak

– Yakın zamanda İzmir’de Teknik Yapı’yla bir ortaklığınız oldu. Yeni projeler var mı?

Proje araştırmalarımız hep devam ediyor. Hedefimiz önümüzdeki yıl portföye birkaç büyük proje daha katmak. Şu anda en önemli projemiz İFM. Bunun yanında mecvut projeleri layıkıyla bitirmek, Nisan 2018 gibi İzmir projemizi lanse etmek istiyoruz. Biz Halk Bankası’nın bağlı ortağıyız. Halk Bankası’nın misyonuna ölçeğine yakışır bir şekilde Türkiye’nin gayrimenkul sektörü ihtiyaçlarına katkıda bulunmak istiyoruz. Gündemimizde 2 büyük kentsel projesi var. 2018’de İstanbul’da bir dönüşüm projesine başlayabiliriz. Sektöründen bir oyuncuyla ortaklık da kurabiliriz.

Halk GYO 2023’te 10 milyar dolarlık iş hacmine ulaşacak

– Mevcut projeleriniz nasıl gidiyor?

Erzurum’daki 630 konutluk projemizin inşaat yüzde 70’i geçti. Satış da yüzde 60’ların üzerinde. Sancaktepe’de ise inşaat yüzde 70’leri geçti, satış yüzde 75’lerde. Bu projede fiyatlar da oldukça erişilebilir, metrekaresi 4500 TL’ler mertebesinde.

– GYO’lar arasında sıralamanız nasıl?

Şu anda 2 milyar TL’lik bir iş hacmimiz var. İFM bittiği anda, bu rakam 2 milyar doları aşacak. Ki buna önümüzdeki yıl başlayacağımız projeler dahil değil. Özetle 2023’te rahatlıkla 10 milyar seviyesine ulaşmamız lazım. GYO sıralamasında ise 7’nciyiz. Orta vadede ilk 4’e gireceğiz.

Basın Ekspres’te yabancılara kısıtlama sorunu var

– GYODER’in de başkanlığını yürütüyorsunuz. Neler var gündeminizde bu aralar?

Sektör oyuncularının son dönemde yaşadığı bir sorun var. Askeri açıdan stratejik öneme haiz olan bölgelere ilişkin kararlarının bazıları çok eski tarihlere dayanıyor. Mesela Basın Ekspres yolundaki bazı projeler, yabancıya satış yapmış ancak 1983 yılına dayanan bir karar nedeniyle tapu veremiyorlarmış. Satışı yaptıktan sonra bu bölgenin yabancıya yönelik ‘stratejik kısıtlama’ altında olduğunu öğrenmişler. Bu kararların üzerinden 30 sene geçmiş. Tekrar elden geçmesi gerek diye düşünüyorum.

Katarlılar Türkiye’ye yatırım yapacak

– Ne düşünüyorlar peki.. Yatırımcı mı olacaklar?

Yatırımcı olma ihtimalleri yüksek. Satın alma kiralama, başka işbirlikleri olabilir. Görüşmelere devam edeceğiz. Katar gibi ülkeler çok kaynak fazlası ve güçlü rezervleri olan ülkeler. Körfez’de Türkiye’ye büyük bir saygı, sevgi var. Katar, yalnızlaştırıldığı dönemde Türkiye’den çok büyük destek gördü. Bu konuda çok hassaslar. Bu yüzden bize karşı son derece sıcaklar, Türkiye’yi adeta kardeş gibi görüyorlar. Ve buradaki fırsatlara bakıyorlar. Tabii bu oluşan yakınlık da bir öncelik oluşturuyor diye düşünüyorum. Gelen ekip, İFM dışında Türkiye’de başka önemli görüşmeler de yapmışlar. Bu çok sevindirici. Bugüne kadar Türkiye’de yaptıkları yatırımları biliyoruz. Bunun devamı gelecek diye bekliyoruz. Para sıcaktır. O birikimi bir şekilde değerlendirmek lazım. İFM’nin sadece yatırım maliyeti 3 milyar doların üzerinde. Tamamlandığında toplamda 10 milyar dolarlık bir değer ifade edecek. Ama bu gayrimenkul boyutunun öneminin çok ama çok üzerinde bölgesel bir finans merkezi olma hedefi çok daha büyük bir vizyon. Katar da bu konuyla yakından ilgileniyor.

SORULARINIZDA LÜTFEN DETAYLI BİLGİ VERİNİZ

Sorunuzu bir cümleyle özetleyin
Bu haber hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bir yorum yazın


*