Konut fiyat artışında İzmir dünya sıralamasında!
Dünyanın önde gelen 150 kenti içinde İzmir, konut artış sıralamasında ilk 8’e girdi. Listede aynı zamanda İstanbul 32’nci, Ankara ise 39’uncu oldu.

İzmir ilk 8’de

İstanbul ve Ankara’da konut fiyatı artışı yavaşlarken, İzmir’de hızlandı. Dünya genelinde faaliyet gösteren İngiliz gayrimenkul şirketi Knight Frank’in yayımladığı ikinci çeyrek raporuna göre İzmir, Haziran 2017 itibarıyla 1 yıl içinde konut fiyatlarının yüzde 20’nin üzerinde arttığı 8 kent arasına girdi. Aynı dönemde konut fiyatlarının yüzde 10.5 arttığı İstanbul araştırmaya dahil edilen 150 kent içinde 38’inci olurken, Ankara yüzde 8.5 ile 49’uncu oldu.

Konut fiyat artışı en fazla yaşanan dünya şehirleri

İzmir ile birlikte Koçi, Hamilton, Reykjavik, Vuşi, Hong Kong ve Çengçou’da konut fiyatlarında yüzde 20’den fazla artış görülürken, Kanada’nın en büyük kenti Toronto’da ise konut fiyat artışı yüzde 29’un üzerinde oldu. Yılın ilk çeyreğine ilişkin raporda, sadece Çin’in Vuşi kentinde yüzde 30’un üzerinde artış görülürken, çoğu Çin’de olan 11 kentte yüzde 20’den fazla artış kaydedilmişti.

Çin’de durgunluk var

Knight Frank uzmanı Kate Everett-Allen, Çin kentlerinde fiyat artışının yavaşladığını, Hindistan’da ise hızlanma tespit edildiğini söyledi. 150 kentteki konut fiyatı artışı ortalamasının yılın ilk çeyreğinde yüzde 6.9 olduğunu, ikinci çeyreğinde ise yüzde 6.1’e düştüğünü belirten Allen, “Önceki çeyrekte ilk 10 sıranın 7’sinde Çin şehirleri varken, sonraki 3 ayda sadece 3 Çin şehri kaldı: Vuşi, Çengçou ve Çangşa. Ancak bu bir çakılma değil, yavaşlama. Fiyatlar, endeks kapsamında izlediğimiz 20 Çin kentinin tamamında yıllık bazda yükseliyor.” dedi.

Konut fiyat artışı düşüşe geçen şehirler

Knight Frank’in “Küresel Meskun Şehirler Endeksi – İkinci Çeyrek 2017” raporunda yer verilen 150 kentten 27’sinde konut fiyatlarında düşüş görüldü. İtalya’dan 7, Yunanistan, Güney Kıbrıs, İspanya ve Güney Afrika’dan 2’şer kentin bu 27 kent içinde yer alması dikkat çekti. En büyük düşüşler ise yüzde 6.9’la Valencia (İspanya), yüzde 7’yle Üsküp (Makedonya) ve yüzde 9.5 ile Aberdeen’de (İskoçya) kaydedildi.

Türkiye, AB’yi geride bıraktı

Avrupa Birliği genelinde konut fiyatı artışı yüzde 4.7, Ortadoğu’da yüzde 6.5 olurken, Türkiye ile Meksika, Endonezya ve Nijerya’nın oluşturduğu MINT ülkelerinde yüzde 3.3’ü, Türkiye’nin dahil olduğu gelişen piyasa ülkelerinde ise yüzde 7.2’yi buldu.

SORULARINIZDA LÜTFEN DETAYLI BİLGİ VERİNİZ

Sorunuzu bir cümleyle özetleyin
Bu haber hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bir yorum yazın


*