KOCAELİ STADYUMU MAYIS AYI SONUNDA AÇILIYOR
Kocaeli’de 33 bin kişilik Kocaeli Stadyumu inşaatı büyük ölçüde tamamlandı. Küçük detayların kaldığı stadın mayıs ayı sonunda hizmete açılması bekleniyor.

Stadyum büyük oranda tamamlandı

TOKİ tarafından Kocaeli’nin Alikahya Mahallesi’nde inşa edilen “Yeni Kocaeli Stadyumu” tamamlandığında çevresinde binlerce ağaçla donatılacak. Bu özelliğiyle de ülkemizdeki en yeşil stadyumlardan biri “Kocaeli Stadı” olacak.

PİŞMANİYE ŞEKLİNDE STADYUM

Türkiye’de son beş yıl içerisinde yapılan stadyumlar, bölgelerin yöresel figürlerini yansıtıyor. Kocaeli’de yapılan stadyumun da dış kaplaması pişmaniyeyi andıracak şekilde tasarlandı.

9.5’LİK DEPREME DAYANIKLI

Deprem kuşağı bölgesinde bulunan stadyumun bir özelliği de inşaatın 9,5 büyüklüğündeki bir depreme karşı bile dayanaklı olacak şekilde yapılmış olması.

33 bin seyirci kapasitesine sahip

8 kattan oluşacak stadyumun 5 katı zemin katın üzerinde olacak. 33 bin kişi kapasitesi ve 50 locası ile stadyum FİFA standartlarına uygun şekilde yapılıyor. stadyumun bin 700 araçlık kapalı otopark bulunuyor. İçerisinde ise 4 adet erkek, kadın ve engelli soyunma odası (200 m2), 4 adet teknik direktör odası (30 m2), 2 adet hakem odası (24 m2), UEFA kriterlerine uygun olarak yeterli sayıda erkek, kadın ve engelli wc’leri olacak. 1 adet sporcu revir odası (50 m2), 1 adet doping kontrol odası (36 m2) olması planlanıyor.