Kira artış oranı (Mart 2018)

Kira sözleşmesi 2018 yılı mart ayında sona erecekler için maksimum kira artış oranı belli oldu. Kiralar bu ay itibariyle en fazla yüzde 15.5 artacak.

Mart 2018 kira zam oranı yüzde 15.5

Belediye seçimlerinde oyunuzu kime vereceksiniz?

SONUÇLARI GÖSTER

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

Kira sözleşmesinde aksine bir durum olmadığı sürece, sözleşmenin yenilendiği ay kiraya zam yapılabiliyor. Bu zam oranı Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanan ÜFE oranlarına göre belirleniyor. TÜİK’in az önce açıkladığı Şubat ayı enflasyon verilerine göre son 12 ayda ÜFE yüzde 15.50 oranında arttı. Bu durumda kira zam oranı da aynı oranda olacak. Yani 1000 TL kira veren ve sözleşmesi Mart’ta yenilenecek bir kişi, Mart 2018 itibariyle, 1155 TL kira ödeyecek.

Kira zam oranı neye göre belirleniyor?

Mevcut uygulamada ÜFE oranlarının konut kira artışı hesaplamasında kullanılması zorunlu oluyor. Hesaplamada ÜFE oranlarından 12 aylık ortalama baz alınıyor. TÜİK’in açıkladığı Şubat enflasyon oranlarına göre ÜFE aylık yüzde 2,68, on iki aylık ortalamalara göre ise yüzde 15.50  yüzde  arttı. TÜİK bu rakamı her ay açıklıyor. Böylece kira sözleşmesi hangi ay sona eriyorsa, o ay açıklanan ÜFE oranlarına göre zam yapılıyor.

Kiraya enflasyon oranında zam yapmak zorunlu mu?

Hayır. ÜFE oranı, ev sahibinin kiracıdan isteyebileceği maksimum zam. Zammın ne kadar olacağına taraflar kendi arasında karar verebiliyor. Ancak bu oran ÜFE rakamlarını geçemiyor.

Kira zam oranı iş yerleri için de geçerli mi?

Normal şartlarda iş yerlerinde “sözleşme serbestisi” var. Yani iş yeri kiralamalarında kiracıya yapılacak zam hesaplaması sözleşmede belirtiliyor. Sözleşmede hangi oran belirtildi ise mal sahibi o oranda kiracıdan zam isteyebiliyor. Ancak sözleşmede kira artışına ilişkin herhangi bir oran belirtilmemişse iş yeri sahibi kiracısından istediği oranda zam isteyebiliyor. Ancak bu durumun 2020 yılı Temmuz ayından itibaren değişeceğini belirtelim. Bu tarihten itibaren iş yeri kiralamalarında da en fazla ÜFE oranlarına göre zam yapılması zorunlu olacak.

 Bu haber hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bir yorum yazın


*