KİRA ARTIŞ ORANI HAZİRAN 2018! KİRA ARTIŞI NEYE GÖRE YAPILIR? KİRA ARTIŞI HESAPLAMA ÖRNEĞİ!

Enflasyon verileri açıklandı ve haziran ayında sözleşmesi dolanlar için en fazla kira artış oranı belli oldu. Kira artış oranı Haziran 2018 ne kadar oldu? Kira artışı neye göre yapılır? Kiraya zam yapmazsam ne olur? Ev sahibi kiraya ne kadar zam yapabilir? Kira artışı hesaplama örneği ve diğer tüm detaylar haberimizde…

Belediye seçimlerinde oyunuzu kime vereceksiniz?

SONUÇLARI GÖSTER

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

KİRA ARTIŞ ORANI HAZİRAN 2018! KİRA ARTIŞI NEYE GÖRE YAPILIR? KİRA ARTIŞI HESAPLAMA ÖRNEĞİ!

KİRA ARTIŞI NEYE GÖRE YAPILIR?

Hukuken gayrimenkul kiralamalarında işleyiş “Borçlar Kanunu”na göre yapılıyor. Buna göre konut ve iş yerlerindeki kira zammı farklı şekillerde hesaplanıyor. Konutlarda ev sahipleri kiraya TÜİK tarafından açıklanan 12 aylık ÜFE oranından daha fazla zam yapılmasını isteyemiyor. İş yerlerinde ise zam sınırlaması 2020 yılına kadar yok. İş yerlerinde kiralar, sözleşmede belirtilen oranda artırılıyor. 2020 yılından sonra ise 12 aylık ÜFE sınırlaması iş yerlerinde de geçerli olacak.

KİRA ARTIŞ ORANI HAZİRAN 2018

Kira artış oranı her ayın 4’ünde TÜİK tarafından açıklanan enflasyon verileriyle belli oluyor. Buna göre kira artış oranı Haziran 2018 tarihinde sözleşmesini yenilenecek konutlar en fazla yüzde 20,16 olabilecek. Kira sözleşmesinde aksine bir durum yoksa, ev sahipleri bu oranın üstünde zam isteyemeyecek. Ancak bu oranın altında zam yapmak mümkün. Bunun için ev sahibi ve kiracının anlaşması gerekiyor. Anlaşılamaması durumunda sorunu mahkeme çözüyor.

KİRA ARTIŞI HESAPLAMA ÖRNEĞİ

2017 Haziran-2018 Mayıs ayları arasında ödenen aylık kiranın 1.500 TL olduğunu farz edelim. Buna göre 2018 yılı haziran ayında kira artışıyla birlikte yeni kira şöyle olacak;

Aylık kira + (Aylık kira x (ÜFE/100)

1500 + (1500 x (20,16 / 100))=

1500 + (1500 x 0,2016)=

1500 + 302,4=

1802,4 TL

YABANCI PARALI KİRA SÖZLEŞMELERİNDE ARTIŞ

Kira bedeli döviz üzerinden alınıyorsa, ilk beş yıl ev sahibi kira bedelinde değişiklik isteyemiyor. Ancak kiracı lehine borçlar kanununda geçen, “Aşırı ifa güçlüğü” maddesi uygulanabiliyor. Buna göre dövizde meydana gelen çok yüksek artışlar nedeniyle kiracı sözleşmeyi yeniden düzenleme talebinde bulunabiliyor. Eğer mal sahibi ve kiracı sözleşmenin yenilenmesi konusunda uzlaşamaz ise kiracı sözleşmenin feshini isteyebiliyor.

5 YILLIK KİRA SÖZLEŞMELERİNDE ZAM ORANI NASIL BELİRLENİYOR?

5 yılda bir yenilenen veya 5 yıldan daha uzun süreli kiralamalarda, 5. yılın sonunda taraflar yeni kira bedelinde uzlaşamazsa konu mahkemeye taşınabiliyor. Bu durumda sözleşmeye bakılmaksızın hakim yeni kira bedelini, ÜFE’de yaşanan artış, kiralananın gayrimenkulün durumu ve benzer gayrimenkullerin kiralarına bakarak belirliyor.

KİRAYA ZAM YAPMAZSAM NE OLUR?

Ev sahibi ve kiracı, kira bedeli konusunda anlaşamaz ise mahkemeler devreye giriyor. Mahkemeler, ÜFE, emsal dairelerin kiraları ve kiralanan konutun durumuna göre karar veriyor.

Geçtiğimiz günlerde yargıtay, “Sözleşmede kiraya zam yapılacağı belirtilmemişse kiracı zam yapmak zorunda değil” anlamına gelecek bir karar almıştı. Birçok kişinin kullandığı hazır sözleşmelerde ise zam oranı belirtilmiş değil. Bu da ev sahipleri aleyhine, kiracılar lehine bir durum yaşanmasına neden oluyor.

Kira sözleşme örneğine BURADAN ulaşabilirsiniz.Bu haber hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bir yorum yazın


*