KARS LOJİSTİK MERKEZİ’NİN TEMELİ BUGÜN ATILIYOR
Kars’ı bölgede lojistik bir üs haline getirecek olan Kars Lojistik Merkezi’nin temeli bugün atılacak. Törene Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan da katılacak.

Lojistik depolama için 27 demiryolu hattı bulunacak

Proje ve ihale süreçleri tamamlanan Kars Lojistik Merkezi, Organize Sanayi Bölgesi (OSB) yanındaki 300 bin metrekarelik alan üzerine kurulacak.

94 milyon 300 bin TL’ye inşa edilecek lojistik merkezinin içerisinde toplam 16 kilometre uzunluğunda 27 demiryolu hattı inşa edilecek.

Lojistik merkezin ulusal demiryolu bağlantısı, inşa edilecek 6,2 kilometrelik hatla sağlanacak.

Yılda 412 bin ton yük taşınacak

Kars Lojistik Merkezi, Sivas’ta Yüksek Hızlı Tren hattı ile bütünleşecek. Kars-Sivas hızlı tren hattı ve bu yıl içinde hizmete açılacak Kars-Tiflis-Bakü Demiryolu ile bölgenin ve Kafkaslar’ın lojistik üssü adayı olacak. Yıllık 412 bin ton taşıma kapasitesi ve 175 bin metrekare konteyner stok alanına sahip Kars Lojistik Merkezi projesi tamamlandığında yaklaşık 500 kişi istihdam edecek.

7 şehirde lojistik merkez var

Türkiye’de 20 noktada yapımı planlanan lojistik merkezlerden bugüne kadar Samsun Gelemen, İstanbul Halkalı, Eskişehir Hasanbey, Denizli Kaklık, Kocaeli Köseköy, Uşak ve Balıkesir Gökköy olmak üzere 7 lojistik merkezin hizmete açıldı. Diğer lojistik merkezlerinin inşa, proje, ihale ve kamulaştırma süreçlerinin de devam ettiği kaydedildi.