KARAPINAR’DA DÖNÜŞÜM NEDEN BAŞLAMIYOR?

Konya’nın Karapınar ilçesi Pınarbaşı ve Çetmi Kentsel Dönüşüm Projesi’nin protokol gereği 2014 yılında hayata geçirilmesi planlanıyordu. Ancak aradan geçen 3 yıla rağmen hala gözle görülür bir adım atılmaması ve görüşmelerin sürdürüldüğüne yönelik açıklamalar vatandaşların tepkisine neden oldu.

Konya Karapınar Pınarbaşı ve Çetmi mahalleleri genelde tek katlı müstakil yapılardan oluşuyor

Pınarbaşı ve Çetmi Kentsel Dönüşüm Projesi 2014’te başlayacaktı

Belediye seçimlerinde oyunuzu kime vereceksiniz?

SONUÇLARI GÖSTER

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

Kentsel dönüşüm uygulamalarında en önemli problemlerden biri de, dönüşüm amacıyla vatandaşların evlerini terk etmeleri, ancak çeşitli nedenlerle dönüşümün başlayamaması nedeniyle oluşan metruk yapılar. Bazı yerlerde ara ara bu şekilde yapılar varken, özellikle belediyelerin yürüttüğü projelerde bütün bir mahalle bu durumda. Terk edilmiş virane yapıların olduğu bu yerler de özellikle uyuşturucu ve yasa dışı işlere zemin hazırlıyor. Evlerini dönüşüm umuduyla terk edenlerin sıkıntıları da cabası. Konya Karapınar’daki Pınarbaşı ve Çetmi mahalleleri de bu sıkıntının yaşandığı yerler arasında. Pınarbaşı ve Çetmi kentsel dönüşüm projesinin 2014 yılında başlayacağı umuduyla bulundukları evlerden çıkanlar, hala bir adım atılmamış olmasından şikayetçi. Mahalleli belediyeden doğru düzgün cevap alamadıklarını söylüyor.

Dönüşüm tamamlandığında bölgenin bu hale gelmesi planlanıyor

“3 yıldır yol alınamadı”

Karapınar ilçesinde yaşayan vatandaşlar tepkilerini şu şekilde dile getirdi: “Bu nasıl bir görüşme anlamış değiliz. 3 senedir bitmeyen bir görüşmeleri var. Kentsel dönüşüm yapılacak mı yapılmayacak mı? Beklediğimiz doğru bir açıklama. Dönüşümün yapılacağı alan çok köhne bir yer. Ne inşaat yapabiliyoruz ne de başka bir şey. Zaten mahallenin içinden geçmeye korkuyoruz. Kullanılmayan evler, uyuşturucu kullananların yuvası haline geldi. İçinde kötü işler dönüyor. Bu dönüşüm, hem iş yeri hem de konut sorununu giderecek bir projeydi. Güneş enerjisi yatırımları ve termik santralleri ile birlikte ilçem büyük bir göç alacaktı. Konut sorunumuz en aza indirilecekti. Ancak 3 yılda bir türlü yol alınamadı.”

Bölge 2013’te riskli alan ilan edildi

Konya Karapınar, Pınarbaşı ve Çetmi 2013 yılı Ekim ayında Bakanlar Kurulu kararıyla riskli alan ilan edildi. Çoğu kerpiç ve dayanıksız yapılardan oluşan evlerin yerine TOKİ tarafından kentsel dönüşüm projesi yapılacağı belirtildi. O günden bugüne 400’e yakın hak sahibi tapularını TOKİ’ye devretti.

Belediye “TOKİ ile görüşmeler sürüyor” diyor

Konya Karapınar Belediyesi ise yaklaşık 73 bin metrekare alanı kapsayacak dönüşüm için TOKİ ile 2014 yılında protokol imzalandığını söylüyor. Pınarbaşı ve Çetmi Kentsel Dönüşüm Projesinin başlaması için “TOKİ ile görüşmeler sürüyor” değerlendirmesinde bulunan belediye yetkilileri bu görüşmenin tam olarak neyi kapsadığını ve ne zaman ilk kazmanın vurulacağı sorusuna ise cevap veremiyor.Bu haber hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bir yorum yazın


*