KANAL TOKAT PROJESİ 2018 MART AYINDA TAMAMEN BİTMİŞ OLACAK
 

Tokat’ı cazibe merkezi haline getirecek Kanal Tokat’ın yüzde 40’ı tamamlandı. Eylül ayında kayıkla gezintilerin başlayacağı proje, 2018 Mart ayında ise tamamen bitecek. Bölgede 40 metre yüksekliğinde bir de seyir terası yapılacak.

 

Kanal Tokat’ta çalışmalar hızla devam ediyor

Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, Kanal Tokat çalışmalarını yerinde inceledi. Eroğlu, “2 aya yakın süredir yapılan çalışmada ırmak üzerinde bir buçuk kilometre alanda sürüyor. Geldiğimiz noktada ırmağın tasfiyesi işlemleri yüzde 70 oranında tamamlandı. Yüzde 45 civarında da ırmağımızı betonladık, demir hasırlarla ördük. Borularımız geldi. Bunlar yağmur suyu hattı için. Yağmur suyu gelmesin diye. Onları da döşeyeceğiz. Sonrasında yavaş yavaş projenin bitimine doğru geçeceğiz” diye konuştu.

Ağustos sonunda kanal su tutmaya başlayacak

Projeyi iki etap halinde yapacaklarını söyleyen Eroğlu, “Biri ırmağın içerisinde diğeri de ırmağın dışında sağlı-sollu parklarda yapacağımız peyzaj çalışması olacak. Burada 2 metreyi geçen suyu tutacağız. Bir buçuk kilometrelik alanda Kanal Tokat’ı oluşturacağız. Kayıkların yüzeceği bir hale gelecek. Tahminimize göre bu birinci kısım ağustos ayı sonu gibi bitmiş olur. Biz ilgili firmayla 15 Eylül tarihini belirlemiştik. Bu tarih itibariyle su tutma işlemini başlatacağız.“ dedi.

15 Eylül’de kayıklar yüzecek 2018 Mart’ta proje bitecek

Kanal Tokat’ın peyzaj çalışmaları ile ilgili de bilgi veren Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, “Bu çalışmanın bölgeye katkı sağlayacağını ve Karadeniz’in incisi olacağını biliyoruz. Amasya’da yaklaşık 7-8 yıldır “Yalı Boyu” adında bölgenin ciddi bir turizm potansiyeli var. Abartmıyorum bizim en az onun 3-5 katı turizmi canlandıracak bir alanımız olacak bu alan. Tokat Amasya gibi sadece Yalı Boyu’ndan ibaret değil. Sulusokak, Ballıca Mağarası, hanları, hamamları, doğal güzellikleriyle çok eşsiz bir coğrafya. İşte biz insanlara bunu söyleyeceğiz. Tokat’a geldiğinde bir Kanal Tokat var, tarihi konakları var. Tokat Kebabı’ndan Batına, pehlili pilavından, bakla dolmasına kadar birçok lezzeti var. Tokat’a geldiğiniz zaman 900 adımda Türklerin eserleri var. Bunların da en başına Kanal Tokat’ı koyacağız. Kanal Tokat şehre büyük bir ekonomik girdi sağlayacak. Peyzajımızı da bu doğrultuda hazırlıyoruz. Çizimlerimiz bitti. İhalesine çıkıyoruz. 7-8 ay gibi bir sürede peyzajı da tam anlamıyla bitmiş olacak. Yani Kanal Tokat Projemizde Eylül 15 gibi ırmağımızın içinde kayıklar yüzecek ardından peyzaj devam edecek. 2018 yılı Mart ayı gibi de peyzajı bitmiş olacak” diye konuştu.

40 metre uzunluğunda dev seyir kulesi yapılacak

Peyzaj anlamında ırmağın içerisinde 3 ayrı noktaya müzikli su gösterileri alanı oluşturulacağını bildiren Başkan Eroğlu, projenin detayları ile ilgili şu bilgileri verdi: “Demirköprü ile Taşköprü arasına modern bir köprü yapacağız. Zemindeki taşları değiştirerek ışıklandırma yapacağız. Irmağın altına da ışık vereceğiz. Her 50 metre de ırmağın 8-10 metre ilerisine doğru iskeleler yapacağız. İnsanlar iskelede oturup ırmağı izleyebilecek. Yine 3 ayrı noktada sosyal tesisler yapacağız. Bunlardan bir tanesi, Belediyemizin Fen İşleri Şantiyesi olarak kullandığımız alanda olacak. Şantiyenin olduğu alana 40 metrelik bir kule yapacağız. İnsanlar asansörle çıkabilecek ve oradan Tokat’ı seyredebilecekler. Balık restoranı tarzında bir restoran ve çocuk oyun alanları da olacak. Ağaçları koruyarak, bisiklet yolu, yürüyüş alanları da oluşturacağız. Yaklaşık 6-7 milyon TL’ye mal olacak bu peyzaj çalışmalarını da projelerini hızlı bir şekilde teslim ederek çalışmaları hızlı bir şekilde başlatacağız. Ve nihayetinde Kanal Tokat, 2018 yılı Mart ayında tamamen bitip vatandaşlarımızın hizmetine hazır olacak. Eylül ayında burada kayıkları yüzdürebileceğiz. Eskiden Alamet’i Farika dediğimiz boş bir alanımız var. Kayıklarımızın start noktası ise orası olacak. Kayıklara oradan binip tarihi Hıdırlık Köprüsünün altından geçerek ırmağı gezip tekrar aynı noktaya dönecek. Kanal Tokat, Tokat’ımızın yüzünü değiştirecek. Hem turizme hem de ekonomiye katkısı olacak. Kule projesini ise Mart ayı 15 gibi bitirmeyi düşünüyoruz.”

SORULARINIZDA LÜTFEN DETAYLI BİLGİ VERİNİZ

Sorunuzu bir cümleyle özetleyin