Kanal İstanbul’un güzergahı kesinleşti. Kanal nerelerden geçecek?

Kanal İstanbul’un güzergahı kesinleşti. Ulaştırma Bakanı Ahmet Arslan Kanal İstanbul’un Küçükçekmece-Sazlıdere-Durusu koridorundan geçeceğini söyledi. Bu güzergahı daha önce Evden Haberler duyurmuştu.

Belediye seçimlerinde oyunuzu kime vereceksiniz?

SONUÇLARI GÖSTER

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

Kanal İstanbul'un güzergahı

Kanal İstanbul’un güzergahı

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Kanal İstanbul’un güzergahı ve projede gelinen son durumu basın toplantısında açıkladı.

Arslan, “Kentsel Dönüşüm ile dahil etkileşimler dikkate alınarak 5 alternatif üzerinde çalıştık ve en avantajlı olan 4. alternatif de bugün itibarıyla kararlaştırdık.” dedi. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Arslan, “Küçükçekmece-Sazlıdere-Durusu koridoru Kanal İstanbul için en uygun güzergah olarak seçilmiştir.” dedi.

Kanal İstanbul Yap İşlet Devret modeliyle yapılacak

Bakan Arslan, “Marmara tarafındaki 3 tane geçişi Marmaray’da olduğu gibi batırma tüple Küçükçekmece Gölü’nün altından geçirmeyi hedefliyoruz. Kanal İstanbul’dan kaynaklı yarma yaptığımızdan viyadük gerektiren geçişler olmayacak. Bütün bu çalışmalar sonucunda ülkemizin Trakya tarafından olası bütün etkileşimler, kentsel dönüşümle dahil etkileşimler dikkate alınarak güzergah oluşturuldu. Bundan sonra artık çalışmalarımız Küçükçekmece, Sazlıdere, Durusu üzerinden devam ettirilecek. Bu sene içinde yap işlet devret modeli ile karma bir model ile ihale sürecini bitirip, kazma vurmayı hedefliyoruz.” açıklamasında bulundu.

45 kilometre uzunluğunda olacak

3. havalimanından çok daha büyük bir proje olacağını ifade eden Bakan Arslan, projenin güzergahının 45 kilometre olduğunu söyledi.

Proje Küçükçekmece Gölü’nden başlayacak. Bakan Arslan, “Ağustos 2017 tarihi itibarıyla çalışmalara başlandı. Güzergahların tespiti buna bağlı olacaktır. Sayısal model çalışmaların yapılması, deprem risk değerlendirmelerinin yapılması, rüzgar ve dalga ikliminin çalışmalarının yapılması ve entegre olacağı bütün projelerin yapılması bu yılbaşı itibarıyla çalışmalarımızı tamamladık.” dedi.

Kanal İstanbul projesinin hedefleri

1- İstanbul’daki gemi trafiğini azaltmak

2- Kentsel dönüşüm yaparak güzergah üzerindeki çarpık yapılaşmayı ortadan kaldırmak.

3- Ülkenin konumunu ve cazibesini artırmak.

Kanal İstanbul’un ayrıntılı güzergahı için BURAYI tıklayınız.Bu haber hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bir yorum yazın


*