KANAL İSTANBUL’UN GÜZERGAH ÇALIŞMALARINDA SONA GELİNDİ
2011 yılında dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından “Çılgın Proje” olarak lanse edilen Kanal İstanbul Projesi’nde güzergah netleşmeye başladı. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Arslan, güzergah çalışmasında son aşamaya geldiklerini söyledi.

ORMAN VE SULAK ALANLAR DİKKATE ALINDI

Arslan, Kanal İstanbul Projesi’ne ilişkin, “Kanal İstanbul Projesi’nde şehircilik anlamında özellikle orman, sulak alanlar, tarım alanları ve etkileşen alanları da dikkate alarak 5 güzergahla ilgili çalışmayı son aşamaya getirdik.” diye konuştu.

GÖLLER VE BARAJLARDAN MI GEÇECEK?

Uzmanlar, Kanal İstanbul’un bölgedeki üç sulak alan, Terkos gölü, Sazlıbosna barajı ve Küçükçekmece barajından geçeceğini iddia ediyordu. Bu güzergahın kullanılması durumunda hem devletin daha düşük kamulaştırma bedeli ödeyeceği, hem de kazı çalışmalarından zaman ve maliyet olarak büyük tasarruf sağlanacağı düşünülüyordu. Ancak bazı uzmanlar bu güzergahın izlenmesinin, Kanal İstanbul Projesi’nin hedeflerinden biri olan şehri kuzeye taşımak ve yeni bir cazibe merkezi yaratma düşüncesiyle çeliştiğini belirtiyor.