KANAL İSTANBUL PROJESİNİN AYRINTILARI BELLİ OLMAYA BAŞLADI

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Kanal İstanbul projesiyle ilgili birçok ayrıntı verdi. Bölgedeki tatlı su kaynaklarının zarar görmeyeceğini söyleyen Arslan, çıkacak hafriyatla adalar yapılacağını belirtti. Bakan Arslan, ekolojik dengeyi bozmamak adına üniversitelerle çalıştıklarını ve kanalın üzerinden 5 köprü geçireceklerini ifade etti. Ulaştırma Bakanı, köprülerin kanaldan önce yapılacağını da sözlerine ekledi. Güzergahla ilgili konuşmayan bakanın ifadelerinden güzergah yorumları da yapıldı.

Proje Terkos Gölü’nün doğusundan mı geçecek?

Belediye seçimlerinde oyunuzu kime vereceksiniz?

SONUÇLARI GÖSTER

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

Ulaştırma Bakanı Arslan, Kanal İstanbul’un tatlı su kaynaklarına zarar vermeyeceğini belirterek, “Kanalın altından sarnıç yöntemiyle batıda kalan tatlı suyu İstanbul istikametine akıtacağız” dedi. Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Kanal İstanbul’un tatlı su kaynaklarına zarar vereceği iddialarını yalanlayarak, “Kanalın altından sarnıç yöntemiyle batıda kalan tatlı suyun İstanbul istikametine akışını da sağlayacak çalışmalar yürütüyoruz. Aynen Marmaray gibi tatlı su kanalın altından geçirilecek” dedi. Tatlı su kaynaklarının batıda kalacak olması projenin Terkos Gölü’nün doğusundan geçebileceği şeklinde yorumlandı.

Hafriyatla yeni adalar kurulacak

Bir grup gazeteciyle sohbet toplantısı düzenleyen Bakan Arslan, “Kanal İstanbul’dan çıkacak malzemeyi kullanarak adalar yapacağız” dedi. Kanal İstanbul’la büyük bir ağaçlandırma seferberliği başlatılacağını söyleyen Arslan, “Yapacağımız düzenlemelerle rekreasyonlarla da insanların nefes alabileceği alanlar kazandırmış olacağız. Ekolojik dengenin korunması için konunun uzmanı üniversiteler ve üniversite hocalarıyla çalışıyoruz. Ekolojik dengeyi bozmayacak, hem ekolojik dengeyi gözeten hem de gemi geçişini kolaylaştıran bir derinlikle çalışmayı öngörüyoruz” diye konuştu. Süveyş ve Panama Kanalları gibi büyük ölçekli projeleri de incelediklerini ifade eden Arslan, “Önemli olan benzer projelerdeki tecrübelerden yararlanarak en faydalı modeli ortaya koymak” dedi.

Adalar Marmara’da bulunacak

Adalarla birlikte Marmara Denizi’nde kruvaziyer liman yapmayı öngördüklerini söyleyen Arslan, şunları anlattı: “Karadeniz tarafında liman ya da ada yapılması konusunda henüz karar alınmadı. Karadeniz tarafına dolgu şeklinde ileriye doğru doldurma da ada da olabilir. Bunların fizibilitesi çalışılıyor.” Arslan, Kanal İstanbul’da mevcut finansman modelinde uygun bir seçenek çıkmazsa Varlık Fonu alternatifini değerlendireceklerini söyledi.

Kanal geçmeden köprüler geçecek

Bakan Arslan, Kanal İstanbul’dan önce geçiş için köprü inşaatlarını tamamlamayı planladıklarını ifade ederek, “Bir de Kuzey Marmara otoyolu yapıyoruz şimdi orası da ilave bir güzergâh olarak geliyor. Havalimanından başlayarak Edirne istikametinde gidecek olan tren hattı var. Edirne’ye hızlı tren hattını bu sene ihale edeceğiz” dedi. Kanal İstanbul için yapılması planlanan 5 köprünün 2’sinden tren geçeceğini söyleyen Arslan, “Kanaldan önce ikisini birleştirme alternatifi de çalışılıyor. Eğer kanaldan önce iki demiryolu bağlanmış olursa bir, ama kanaldan sonra bağlanacak olursa iki olacak. Kanaldan önce gelip ikisi birleşirse mesela Anadolu yakasında gelecek Çayırova’da veya Akyazı’da birleşecek, aynı şekilde Halkalı’da ya da Kınalı’da birleşebilir, çalışıyoruz” diye konuştu.