Kanal İstanbul halkı bilgilendirme toplantısı nerede yapılacak?

Güzergahı kesinleşen Kanal İstanbul projesinin ÇED süreci 26 Şubat’ta başlamıştı. ÇED mevzuatı gereğince projeyle ilgili halkı bilgilendirme toplantısı düzenlenecek. 27 Mart’ta yapılacağı belirtilen bilgilendirme toplantısının yeri ve saati de netleşti. Kanal İstanbul halkı bilgilendirme toplantısı, 27 Mart’ta Arnavutköy Belediye Başkanlığı Kültür Merkezi Binası’nda yapılacak. Toplantı saat 13:30’da başlayacak. Toplantıda projeyle ilgili halka bilgi verilecek. Halkın görüş ve önerileri alınacak. Projenin ÇED başvuru dosyasını incelemek isteyenler Çevre ve Şehircilik Bakanlığı veya İstanbul Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüklerinde raporu inceleyip görüşlerini Bakanlığa veya İstanbul Valiliğine bildirebiliyor. Kanal İstanbul’un güzergahı ve tüm merak edilenler haberimizde…

Belediye seçimlerinde oyunuzu kime vereceksiniz?

SONUÇLARI GÖSTER

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

 

Kanal İstanbul’un güzergahı nerelerden geçecek?

Projenin güzergahı için 5 alternatif üzerinde yapılan çalışma geçen ay tamamlandı ve projenin şu güzergahta yapılmasına karar verildi;

*Kanal İstanbul Karadeniz kıyısından, Karaburun ile Yeniköy’ün arasından başlayacak.

*3. Havalimanı ile Terkos gölünün arasından geçecek

*Tayakadın ile Boyalık Köyleri arasından ilerleyecek

*Sazlıbosna Barajı’na en kuzey noktadan girecek

*Sazlıbosna Barajı içinden devam edecek

*Sazlıbosna Barajı’nın en güneyinden, Deliklikaya ile Şamlar’ın arasından çıkacak

*Sazlıdere boyunca ilerleyecek

*Altınşehir’in yanından, Ispartakule viyadüğünün altından geçerek Küçükçekmece gölüne girecek

*Küçükçekmece gölünün içinden ilerleyerek E5 Avcılar yolundan Marmara denizine ulaşacak.

Güzergahı ayrıntılı görmek için haritayı büyütebilirsiniz.

Kanal İstanbul hangi ilçelerden geçecek?

Proje 4 ilçeden geçecek. Kanalın 7 kilometrelik bölümü Küçükçekmece’den, 3,5 kilometrelik bölümü Avcılar’dan (Ispartakule ve Altınşehir), 6,5 kilometrelik kısmı Başakşehir’den, 28,5 kilometrelik bölümü ise Arnavutköy ilçesinden geçecek.

Kanal İstanbul’un projesi maliyeti

Kanal İstanbul Projesi ÇED Raporuna göre Kanal İstanbul yaklaşık 15 milyar dolara (60 milyar TL’ye) mal olacak. Projenin inşaat aşamasında 5 bin, işletme aşamasında ise 1000 kişinin istihdam edilmesi planlanıyor.

Kanal İstanbul projesi ne zaman bitecek?

Projenin 2018 yılı içinde ihale edilmesi ve 5 yıl içinde de tamamlanması planlanıyor. Bu durumda Kanal İstanbul 2023 yılında hizmete açılacak.

Kanal İstanbul’un uzunluğu kaç kilometre olacak?

Kanal İstanbul 45 kilometre uzunluğa sahip olacak

Kanal İstanbul Adaları nerelere yapılacak?

Kanal İstanbul’dan çıkarılacak hafriyatla İstanbul’un Marmara denizine 3 ada grubu yapılacak.

Birinci ada grubu 186 hektar büyüklüğünde olacak ve Büyükçekmece sahili Güzelce Mahallesi’nin karşısına yapılacak. 3 adadan oluşacak bu ada grubunda birinci ada 58 hektar, ikinci ada  85 hektar, üçüncü ada ise 43 hektar büyüklüğünde olacak.

İkinci ada grubu ise 155 hektar büyüklüğe sahip olacak ve Beylikdüzü Deraağzı Mahallesi’nin karşısına inşa edilecek. 4 adadan oluşacak bu ada grubunda ise birinci ada 67 hektar, ikinci ada 45 hektar, üçüncü ada 18 hektar ve dördüncü ada 25 hektar büyüklüğünde olacak.

104 hektar büyüklüğündeki üçüncü ada grubu ise Yeşilköy-Ataköy-Bakırköy sahilinin karşısına yapılacak. Bu ada grubunda yer alan birinci ada 34 hektar, ikinci ada 30 hektar, üçüncü ada ise 40 hektar büyüklüğünde olacak.

 Bu haber hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bir yorum yazın


*