Kanal İstanbul güzergahı kesinleşti
Kanal İstanbul güzergahı kesinleşti. Hükümet şimdiye kadar 5 alternatif güzergah üzerinde çalışıyordu. Yapılan etüt çalışmaları ve değerlendirmeler sonucunda Kanal İstanbul’un Terkos Gölü’nün batısından başlayıp, Sazlıbosna’dan Küçükçekmece Gölü’ne, oradan da Marmara Denizi’ne ulaştıran güzergah kullanılacak. Projeden çıkacak hafriyatla da Marmara Denizi’ne 3 tane de ada inşa edilecek.

Kanal İstanbul güzergahı kesinleşti

İstanbul Boğazı’na alternatif olacak “Kanal İstanbul Projesi” için en uygun güzergah belirlendi. Kesinleşen güzergaha göre Kanal İstanbul, Marmara Denizi’ni Küçükçekmece Gölü‟nden ayıran kıstaktan başlayarak, Sazlıdere Baraj Havzası boyunca devam edecek. Ardından Sazlıbosna Köyünü geçerek Dursunköy’ün doğusuna ulaşıp Baklalı Köyünü geçtikten sonra Terkos Gölü‟nün batısında Karadeniz’e ulaşacak.

Kanal İstanbul 2023 yılında tamamlanacak

Projelendirme ve etüt çalışmaları devam eden yaklaşık 45 kilometre uzunluğundaki güzergahın inşaat çalışmalarının 5 yıl içerisinde tamamlanması ve kanalın 2023 yılında açılması planlanıyor. Kanal istanbul’un gerekli bakımların yapılması kaydıyla 100 yıldan uzun bir süre hizmet etmesi öngörülüyor.

Kanal İstanbul projesi kapsamında liman, yat limanı, tahkimat ve dolgu alanları yapılacak. Ayrıca kanalın işletilmesine yönelik acil müdahale merkezi, acil durum rıhtımları, kanal giriş ve çıkış yapıları, gemi trafik sistemleri gibi alt ve üst yapılar yapılması da planlanıyor.

Kanal İstanbul 4 ilçeden geçecek

Kanal İstanbul Avcılar (Ispartakule), Küçükçekmece, Başakşehir ve Arnavutköy ilçelerinden geçecek. Proje kapsamında yapılacak alt ve üst yapıların tamamı Avcılar, Küçükçekmece, Başakşehir ve Arnavutköy ilçelerinin sınırları içerisinde bulunacak.

Karadeniz’de yapılacak olan dolgu alanı Çatalca ve Arnavutköy ilçelerinin, Karadeniz Limanı ise Arnavutköy ve Eyüp ilçelerinin Karadeniz’e olan kıyı şeritlerinde yer alacak.

Marmara Denizi’nde liman ise Küçükçekmece ilçesinin girişinde kanal güzergahının başlangıç noktasında bulunacak.

Marmara denizine 3 ada grubu yapılacak

Kanal İstanbul projesinden çıkacak hafriyatla Marmara Denizi’nde 3 ada grubu inşa edilecek. Bu adalar sırasıyla Büyükçekmece, Beylikdüzü ve Bakırköy ilçelerinin Marmara Denizi’ne bakan kıyılarında yer alacak.

Kanal İstanbul 5 bin kişiye istihdam sağlayacak

3. Havalimanıyla birlikte İstanbul’u Kuzey-Güney aksında hareketlendirecek Kanal İstanbul projesi istihdama da büyük katkı sağlayacak. Projenin inşaat aşamasında yaklaşık 5 bin kişinin, işletme aşamasında ise yardımcı tesisler de dahil olmak üzere toplam bin kişinin çalıştırılması öngörülüyor.

Kanal İstanbul en çok Arnavutköy’ü etkileyecek

Kanal İstanbul’un yaklaşık 7 kilometrelik kısmı Küçükçekmece ilçesinden, 3 kilometrelik kısmı Avcılar sınırları içerisinden, 6,5 kilometrelik kısmı Başakşehir sınırları içerisinden ve kalan yaklaşık 28,5 kilometrelik kısmı ise Arnavutköy sınırları içerisinden geçecek.

Kanal İstanbul’un limanları nerede olacak?

Küçükçekmece Yat Limanı Küçükçekmece Gölü üzerinde,

Sazlıdere Yat Limanı’nın 204 teknelik kısmı Başakşehir ilçesi sınırları içerisinde ve 656 tekne kapasiteli ikinci kısmı Arnavutköy’de,

Marmara Konteyner Liman alanı Küçükçekmece’de kanal güzergahının başlangıç noktasında,

Karadeniz Konteyner Liman alanı ise kanalın çıkış noktasında Arnavutköy ve Eyüp ilçelerinin Karadeniz’e olan kıyı şeritlerinde yapılacak.

SORULARINIZDA LÜTFEN DETAYLI BİLGİ VERİNİZ

Sorunuzu bir cümleyle özetleyin
Bu haber hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bir yorum yazın


*