KAMU LOJMANLARI SATIŞI BAŞLIYOR! PEKİ HANGİ LOJMANLAR SATILIYOR? BAŞVURULAR NEREYE YAPILACAK?
KAMU LOJMANLARI SATILIYOR! KİM NASIL ALABİLECEK? BAŞVURULAR NEREYE NE ZAMAN YAPILACAK? TAKSİT OLACAK MI?

Kamu lojmanları satışı için hazırlıklar başladı. İlk etapta kasım ayına kadar 5 bin lojmanın satılması hedefleniyor. Peki hangi lojmanlar satılıyor? Kamu lojmanlarını kim nasıl satın alabilecek? Başvurular ne zaman nereye yapılacak? Lojman satışında taksit olacak mı? İşte tüm detaylarıyla kamu lojmanlarının satışı…

KAMU LOJMANLARI SATIŞI BAŞLIYOR! PEKİ HANGİ LOJMANLAR SATILIYOR? BAŞVURULAR NEREYE YAPILACAK?

HANGİ LOJMANLAR SATILIYOR?

Devletin elinde 240 bin 398 adet lojman bulunuyor. Ancak bu lojmanların hepsi satılmayacak.

Polislerin, askerlerin, istihbarat birimlerinin ve yargı mensuplarının ikamet ettiği lojmanlar satılmayacak.

Ayrıca hizmet veren kampüslerin içinde kalan lojmanlar da kapsam dışı tutulacak. Özellikle Anadolu’da valilik, kaymakamlık, okul gibi binalarla, bu birimlerde hizmet verenlerin lojmanları aynı kampüs içerisinde yer alıyor.

Satışa konu edilmeyecek bu yapılar çıkarılınca devletin elinde satılabilir durumda 50 bin lojman kalıyor.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı öncelikle bu 50 bin lojmanı Kamu Taşınmazları Sistemine (KTS) kaydını yapacak.

Ardından bu listede yer alan 5 bin kamu konut kasım ayına kadar satışa çıkarılacak.

Devletin, ilk 5 bin konutun satışından yaklaşık 500 milyon TL gelir elde edeceği tahmin ediliyor.

KAMU LOJMANLARININ SATIŞINDA TAKSİT OLACAK MI?

5 bin konut için içerisinde oturmakta olan kişiye öncelikli alım hakkı tanınacak. Bu kişi belirlenen bedeli yüzde 25 peşin 48 ay vadeyle ödeyebilecek. 4 yıl sürecek taksite kanuni faiz uygulanacak. Tamamı peşin ödemelerde ise yüzde 10 indirim uygulanacak.

Türkiye’de uygulanmakta olan yasal faiz oranı yıllık yüzde 9 civarında.

Yani 100 bin TL’lik bir lojmanı alan kişi, 25 bin TL peşin öderse, geri kalan 75 bin TL için 48 ay boyunca ayda 2.125 TL ödeyecek.

KAMU LOJMANLAR KİME SATILACAK? BAŞVURU NEREYE YAPILACAK?

Lojman satışı için ilk olarak satılacak konutlarda oturanlara tebligat gönderilecek ve bu kişinin bu imkandan yararlanmak isteyip istemediği sorulacak. Memurun tebligata 15 gün içinde cevap vermesi gerekiyor. Yararlanmak isterlerse satış doğrudan bu memura yapılacak. Ancak yararlanmak istemezse bu kez devlet ihaleyle satış sürecini başlatacak. İhalede en yüksek teklifi veren daireyi alacak.

DEPREME DAYANIKSIZ LOJMANLAR YIKILACAK

Devlete ait lojmanlar içerisinde depreme dayanıksız durumdakiler yıkılacak. Büyük bölümü şehir merkezlerinde bulunan bu lojmanların yıkılması, merkezi konumda arsa stokunun oluşmasını sağlayacak. Bu arsaların ne şekilde kullanılacağı ise sonra belirlenecek.

LOJMAN SATIŞLARI SEKTÖRÜ NASIL ETKİLER?

Sektörden ilk tepkiler olumlu olsa da, 50 bin satılamaz konutun satışa uygun hale gelmesi stokları artıracak bir gelişme. Özellikle merkezi konumdaki lojman satışları, sektöre olumsuz yansıyabilir. Öte yandan lojmanların bedelleri, içerisinde yaşayan memurların ödeyebileceğinden çok daha fazla olabilir. Bu da memurlara yeni bir ek yük anlamına geliyor. Ancak kesin bir şey söyleyebilmek için sürecin başlamasını beklemek gerekiyor.
1 Comment

  1. devlet baba lojmanları dar gelirli oturan kişilere versin, emekli ikramiyemizi verebiliriz dar gelirlinin başka neyi olabilir? Bizi denizde değil akar suda boğmayın yardımınızı bekliyoruz………… Allah yar ve yardımcımız olsun

Bir yorum yazın


*