KAMPANYA BAŞLIYOR! KONUT KREDİSİ FAİZLERİ İNECEK!
Konut sektörü yeni bir kampanyaya hazırlanıyor. Yeni kampanya ile konut kredisi faizleri 0.95’e indirilecek. Peşinat ise yüzde 5-10 aralığında tutulacak.

KAMPANYA BAŞLIYOR! KONUT KREDİSİ FAİZLERİ İNECEK!

DÖVİZDEKİ ARTIŞ KONUT SEKTÖRÜNÜ OLUMSUZ ETKİLEDİ

Döviz fiyatlarının önlenemez yükselişi Türk ekonomisini sarsıyor. Bu durumun en fazla etkilediği sektörlerin başında kuşkusuz konut sektörü geliyor.

Barınma, temel bir ihtiyaç olsa da pahalı. Dolarda yaşanan yükseliş, tüketicinin bakkaldan alacağı ekmekte kısıntıya gitmesine neden olmasa da,ev almak gibi hayati bir yatırım yapacakların kararını ertelemesine neden olabiliyor. Elinde yüklü miktarda para olan beklemeye geçiyor.

Sektörü etkileyen ikinci nokta ise döviz artışıyla birlikte harekete geçen konut kredisi faizi oranları. Konut kredisi faizleri yüzde 2 dolayına ulaşmış durumda. Bu yüksek faiz, elinde yeterince birikimi olmayan ama banka kredisiyle konut almak isteyenlerin de beklemeye geçmesine neden oluyor. Dolayısıyla konut sektörü ikinci müşteri grubunu da kaybetmiş oluyor.

Konut sektöründe çok sayıda ithal mal kullanımı da var. Demir fiyatları dolara endeksli. Döviz enflasyonu da yükseltiyor. Kullanılan Türk mallarının da fiyatları yükseliyor. Dolayısıyla konut fiyatlarının da artması gerekiyor. Ancak durgunluk nedeniyle satış yapamayan projeler, artan maliyetleri fiyatlara yansıtamıyor.

İşte sektör bütün bu sorunların çözümü için yeni bir kampanya başlatmaya hazırlanıyor.

KONUT KREDİSİ FAİZLERİ İNECEK

Gayrimenkul sektörünün 3 önemli derneği KONUTDER, İNDER ve GYODER, Emlak Konut desteğiyle yeni bir kampanya başlatıyor.

Kampanyanın başlangıç tarihi eylül ayı.

Peki kampanya ile ne yapılacak? Öncelikle konut kredisi faizleri indirilecek. Böylece yüksek faizler nedeniyle konut alım planlarını beklemeye alan tüketiciler harekete geçirilecek. Kampanyayla konut kredisi faizlerinin yüzde 0.95-0.98 aralığına indirilmesi bekleniyor.

Atılacak bir başka adımsa peşinat oranlarının düşürülmesi olacak. Halen konut kredisi kullanımında yüzde 20 peşinat ödenmesi gerekiyor. Bu oranın kampanyaya katılan projelerde yüzde 5-10 aralığına çekilmesi düşünülüyor.

MAYIS VE HAZİRAN AYLARINDAKİ KAMPANYA BÜYÜK İLGİ GÖRMÜŞTÜ

Hükümet seçimler öncesinde kamu bankalarındaki konut kredisi faizlerini yüzde 0.99’a çekmişti. Bu hamleye konut projeleri de yüzde 20 indirimle destek vermişti. TÜİK rakamlarına göre kampanyanın düzenlendiği haziran ayında konut satışları yüzde 22.4 oranında arttı.
Bu haber hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bir yorum yazın


*