KADIKÖY-TAVŞANTEPE METROSU TUZLA’YA GELİYOR
İlk etapta Kadıköy-Kartal arasında hizmet veren ancak daha sonra Pendik Tavşantepe’ye kadar uzatılan metro bir kez daha uzuyor. İhalesi gerçekleşen projeye göre 2020 yılında hat Tuzla’ya kadar gelmiş olacak.

Pendik metrosu 12 kilometre uzayacak

Kaynarca-Tuzla ve Pendik Merkez-Kaynarca Hatları olmak üzere iki ayrı güzergahtan oluşan hat, toplam 12 kilometre uzunluğunda olacak. İhale bitiş tarihi 34 ay olarak belirlendi.

Hizmete giren Kartal-Tavşantepe Metro Hattı ve yapımı devam eden Kaynarca- Sabiha Gökçen Havalimanı Metro Hattı’nın ardından Pendik’e yeni metro hatları geliyor. Daha önce ertelenen Kaynarca–Tuzla ve Pendik Merkez-Kaynarca Metro Hatlarının ihalesi 3 Mart’ta yapıldı. İşin bitiş süresi 34 ay olarak belirlendi.

Hat Çamçeşme, Kavakpınar ve Esenyalı’dan geçecek

Metro hatları, Kaynarca (Tavşantepe)-Çamçeşme-Tuzla Hattı ve Pendik Merkez-Kaynarca Hattı olmak üzere iki ayrı etaptan oluşuyor. Bunlardan birincisi Tavşantepe Metro Hattı kuyruk tüneli sonundan başlayarak sırasıyla Kaynarca Merkez, Çamçeşme, Kavakpınar, Esenyalı, Aydıntepe ve Tuzla Tersane İstasyonlarından geçerek Tuzla Belediyesi mevkiinde kuyruk hatları bitiminde son bulacak. Bu hattın toplam uzunluğu yaklaşık olarak 7,9 km olacak.

Pendik Merkez Hattı, Sabiha Gökçen Havalimanı’na entegre olacak

Pendik Merkez-Kaynarca Metro Hattı ise mevcut Marmaray ve Hızlı Tren İstasyonları olarak işletilen Pendik İstasyonu yanında teşkil edilecek. Pendik Merkez İstasyonundan başlayarak Kaynarca Merkez İstasyonuna ulaşacak ve buradan da yapımı devam eden Sabiha Gökçen Havalimanı Raylı Sistem Bağlantısı’na ait Hastane İstasyonu öncesinde bağlanarak entegre olacak. Hat 4,1 km toplam uzunluğa erişecek.

SORULARINIZDA LÜTFEN DETAYLI BİLGİ VERİNİZ

Sorunuzu bir cümleyle özetleyin