Kadıköy sahiline cami yapılması onaylandı

Kadıköy sahiline cami yapılması projesi koruma kurulundan geçti. Başbakanlık, Diyanet İşleri Başkanlığı ve İstanbul Müftülüğü’nün talebi doğrultusunda yapılacak olan ‘Kadıköy Ulu Cami’ 5 bin 490 kişilik olacak. Caminin yapılacağı 30 bin metrekarelik alan imar planlarında yeşil ve spor alanı olarak geçiyordu. 2015 yılında Çevre ve şehircilik bakanlığı alanın imarını camiye çevirmişti. CHP’li Kadıköy Belediyesi’nin bakanlığın yaptığı imar değişikliğine dair açtığı dava ise sürüyor.

Belediye seçimlerinde oyunuzu kime vereceksiniz?

SONUÇLARI GÖSTER

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

Koruma kurulu Kadıköy sahiline cami yapılmasını onayladı

İstanbul 5 Numaralı Koruma Kurulu Kadıköy Ulu Cami projesini 9 Kasım 2017 tarihinde onayladı. Projenin uygulanacağı yaklaşık 30 bin metrekarelik tescilsiz dolgu alanında, cami, şadırvan ve hizmet birimleri için 11 bin 232 metrekare taban oturumlu ve toplamda 33 bin 559 metrekarelik inşaat alanı oluşturuldu. Peyzaj ve çevre düzenlemesi olarak 19 bin 730 metrekarelik alan ayrıldı.

Caminin yapılacağı alan “Yeşil ve spor alanı” olarak geçiyordu

Caminin yapılacağı dolgu alanı 2009’da onaylanan 1/100 bin ölçekli İstanbul Çevre Düzeni Planı’nda, “Kentsel ve Bölgesel Yeşil ve Spor Alanı”nı olarak geçiyordu. Çevre Bakanlığı 2 Kasım 2015 tarihinde onaylanan imar planı değişikliğiyle alanın imarı “cami alanı”na dönüştürüldü. Bakanlığın raporunda gerekçe olarak, planlama alanı ve yakın çevresinde, ‘Ulu Cami’ mahiyetinde cami olmadığı belirtildi. Gerekçede, “Büyük cemaatlerle cuma namazlarının, bayram namazlarının veya kalabalık cenaze namazlarının kılınacağı bir ‘Ulu Cami’ inşa edilebilecek nitelikte uygun bir yerin planlanması gerektiği tespit edilmiştir” denildi.

Kadıköy Belediyesi imar değişikliğinin iptalini istedi

Kadıköy Belediyesi, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın 2 Kasım 2015’te onaylandığı plana itiraz edip dava açtı. Gerekçe olarak da, 8 Ekim 2012’de onaylanan “Haydarpaşa Gar, Kadıköy Meydanı ve Çevresi Koruma Amaçlı Nazım İmar Planı”nda, arazinin büyük bölümü “İSKİ Hizmet Alanı” ve Kentsel Sit Alanı komşuluğunda, “Etkileme Geçiş Sahası” olarak görüldüğü ve aynı zamanda İSKİ’nin ileri biyolojik arıtma tesisi yapmayı planladığı rezerv alanı olduğunu gösterdi. İptal ve yürütmenin durdurulması için açılan dava henüz sonuçlanmadı.

Nuhoğlu: “Kadıköylüler karar versin”

Eğer plana açtıkları dava sonucu, yürütmeyi durdurma kararı çıkmazsa, İBB’nin yapı ruhsatı düzenleyip inşaata başlayabileceğini söyleyen Kadıköy Belediye Başkanı Aykut Nuhoğlu, kararın siyasi olduğunu öne sürdü.

Nuhoğlu şöyle konuştu: “İmar planında ibadet yeri olarak görünen bir alan değilken, il müftüsünün aklına dolgu alanına cami nereden geldi? Bu süreçte Kadıköy halkı bilgilendirilmedi. Bilirkişi raporları bizden yana. Kurul kararı iptali için açılan davada, 3. İdare Mahkemesi yürütmeyi durdurma kararı verdi. Çevre Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nün itirazıyla yürütmeyi durdurma kararı kaldırıldı. Ama dava devam ediyor. İhtiyaç olup olmadığı kararını Kadıköylülerin vermesi gerekiyor. Bu kadar geniş yapıya ihtiyaç olup olmadığı tartışılmalı. Kıyı kanununa göre, yapılaşma alanın yüzde üçünü geçemez, yükseklik 5.5 metreyi aşamaz. Bu kadar hızlı bir şekilde niye ihtiyaç duyuldu? Çevresinde 9 tane ibadet yeri var.”

Kadıköy Ulu Camii nasıl olacak?

Kadıköy rıhtımına yapılacak Kadıköy Ulu Cami, 10 bin metrekaresi namazgah olmak üzere toplam 21 bin 740 metrekare büyüklüğüne sahip olacak. Caminin çevre düzenlemesiyle birlikte toplam inşaat alanı ise 33 bin 500 metrekareyi bulacak. 56 metre çapında oldukça büyük bir kubbeye sahip olacak olan caminin yüksekliği 46.5 metre olarak planlanıyor. Minareler ise 70 metre yüksekliğinde inşa edilecek. 5 bin 490 kişinin aynı anda namaz kılabileceği Kadıköy Ulu Cami’nin altında ise 3 katlı ve 1.242 araç kapasiteli bir otopark bulunacak.

Kadıköy sahiline cami nereye yapılacak?

Yapılması planlanan cami, Kadıköy deniz fenerinin bulunduğu buruna inşa edilecek. Bu alan halen otopark olarak kullanılıyor.Bu haber hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bir yorum yazın


*