İZMİR’İN RAYLI SİSTEMİ BÜYÜYOR! İZBAN OTOGARA UZAYACAK!
Ulaştırma Bakanlığı Otogar-Halkapınar arasına metro yapımı için çalışmalar başladı. Bakanlık hazırladığı proje için Çevre Etki Değerlendirme (ÇED) sürecini başlattı. 531 milyon lira mal olacak proje 30 ayda tamamlanacak.

Halkapınar-otogar metrosunda 5 istasyon bulunacak

İzmir metrosunu otogara kadar uzatacak 4.5 kilometre uzunluğundaki hatta 5 istasyon bulunacak. Bu istasyonlar Halkapınar, Vakıflar, Altındağ, Çamdibi ve Otogar şeklinde olacak.

Halkapınar’da bulunan depo, aktarma istasyonu yapılacak. Projenin güzergahı Halkapınar İstasyonu’ndan başlayacak, Şehitler Caddesi’nin ve Kamil Tunca Bulvarı’nın altından geçerek otogara uzanacak.

Aç-kapa yöntemiyle yapılacak

Halkapınar-Otogar Metro Projesi aç-kapa yöntemi ile yapılacak. Bu yöntemle İşletme ve yapım maliyetlerinin düşürülmesi planlanıyor. Aç-kapa sistemi ile çevredeki yapılara zarar verilmesinin de önüne geçileceği belirtiliyor.

İzmir’de raylı sistem uzuyor

İzmir’de mevcut 130 kilometrelik kentiçi raylı sistem hattının yıl sonuna kadar 180 kilometreye ulaşması planlanıyor.

Eylül ayında İZBAN’ın Selçuk’a kadar uzatılan 26 kilometrelik kısmı açılacak.

12,8 kilometrelik Konak Tramvayı’da yakında devreye alınacak.

Bu yıl sonunda 50 kilometrelik ilave ile İzmir’deki raylı sistem, 180 kilometreye ulaşacak.

Narlıdere’ye metro gelecek

Mevcut metroyu Üçkuyular’dan Narlıdere’ye ulaştıracak proje başladı.

Üçyol’dan Buca Tınaztepe ve Çamlıkule’ye ulaşacak 13 kilometre derin tünel hattının temeli de 2017 yılı içinde atılıyor.

53 kilometrelik Aliağa-Bergama hattının inşaat ihalesi de gelecek yıl yapılacak. 2019 yılında İzmir kent içindeki raylı sistem hattı, 250 kilometreye ulaşacak.