İZMİR’İN KÖYLERİNDEKİ EV FİYATLARI HIZLA ARTIYOR!
Ege Bölgesi’nde yer alan köy evlerine olan talep gün geçtikçe artıyor. Özellikle İzmir’in köylerinde oturulamaz durumdaki ev fiyatları el yakıyor. Büyük kentlerin yorucu ve stresli hayatından kaçmak isteyenler İzmir’in denize yakın köylerini tercih ediyor. Bu yoğun talep oturulamaz durumdaki köy evlerini lüks dairelerle yarışır hale getirdi.

İstanbul-İzmir otoyolu fiyatları artırdı

İstanbul-İzmir arasında yapımı devam eden otoyolun iki kent arasındaki mesafeyi 3,5 saate indirecek olması Urla, Seferihisar, Çeşme ve Menderes ilçelerinde denize yakın köylerdeki emlak ve arsa fiyatlarını hızla artırıyor.

Köylerde bir süre öncesine kadar sahiplerinin kaderine terk ettiği taş binalar, 300 bin liradan başlayan fiyatlarla müşterisini bekliyor.

İzmir Emlak Komisyoncuları Odası Başkanı Mesut Güleroğlu, İstanbullu yatırımcının özellikle Urla ve Çeşme’deki gayrimenkullerle ilgilendiğini, müteahhitlik firmalarının iki ilçede çok sayıda yeni projeye başladığını ifade etti. Fiyatların halen İstanbul’a göre ucuz olmasının, talebi canlı tuttuğunu aktaran Güleroğlu, taş evleriyle ünlü Alaçatı’nın İzmir genelinde taş ev modası başlattığına dikkati çekti.

Özellikle taş evler tercih ediliyor

Bugüne kadar değer biçilmeyen oturulamaz durumdaki taş evlerin artık yüksek fiyatlarla satışa çıktığını anlatan Güleroğlu, şehir merkezinde site içinde lüks daire fiyatına Urla’nın köylerinde sadece duvarları olan taş evlerin satıldığını söyledi.

Güleroğlu, Urla merkezinde oturulamaz durumdaki iki katlı bahçeli bir taş ev için 750 bin lira, Gülbahçe ve Barbaros köylerinde sadece duvarları ayakta olan binalar için 300 bin lira istendiğini söyledi. Güleroğlu, “Dışarıdan bakıldığında harap bir ev gibi görünse de aslına uygun bir şekilde restore edilirse çok daha yüksek fiyatlara satabiliyoruz. Restore edilen taş evler 1,5 ile 2 milyon lira arasında. İlçedeki bazı lokasyonlarda 4 milyon liraya kadar bu şekilde gayrimenkul bulunabiliyor.” dedi.

Otoyol ve Körfez Geçiş Projeleri

İstanbul-İzmir otoyolu bağlantısının kurulmasının insanlara önemli bir fırsat oluşturduğuna işaret eden Güleroğlu, özellikle emekliliği yaklaşan vatandaşların toprakla uğraşabilecekleri, denize yakın olan arazileri tercih ettiğini kaydetti.

İzmir kıyılarının önemli bölümünün doğal ve arkeolojik SİT vasfıyla korunduğunu, talebi karşılayabilecek oranda gayrimenkul bulunmadığını anlatan Güleroğlu, bu nedenle özellikle otoyola yakın bölgelerdeki fiyatların hızlı arttığına işaret etti.

İzmir’de imarlı arazi bulmakta sıkıntı yaşandığını, yüksek katlı yapılaşmada Çiğli, müstakil yapılarda ise Urla’nın öne çıktığını anlatan Güleroğlu, İzmir Körfez Geçişi projesinin hayata geçmesinden gayrimenkul fiyatlarının etkileneceğini savundu.

“Fiyatlar artacak beklentisi”

Urla’da 15 yıldır emlak danışmanlığı yapan Yeşim Yılmaz ise Karaburun Yarımadası’nın Türkiye’de gayrimenkul fiyatları en hızlı artan bölgeler arasında yer aldığını söyledi.

Müşterilerinin büyük bölümünün İstanbul’dan geldiğini, önemli bölümünün alım yaptığını anlatan Yılmaz, gayrimenkul sahiplerinin “fiyatlar daha da artacak” beklentisine girdiğini, bunun spekülatif etki yarattığını ifade etti.