İZMİR’İN 3 BÜYÜK KULÜBÜNÜN YENİ STADYUMLARINDA İNŞAAT BUGÜN BAŞLAYACAK
İzmirlilerin uzun süredir beklediği ancak imar problemleri nedeniyle sürekli geciken 3 stadyumunun temeli Başbakan Binali Yıldırım’ın katılacağı törenle atılacak.

Altay, Göztepe ve Karşıyaka stadyumlarının temeli bugün atılıyor

İzmir’de inşa edilecek 3 yeni stat için gün sayılıyor. Alsancak, Göztepe ve Karşıyaka statlarının temeli Başbakan Binali Yıldırım tarafından İzmir’in düşman işgalinden kurtuluşunun yıl dönümü olan bugün atılacak.

İzmir Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Nüammer Uslu, İzmir’in beklediği statlar için önemli bir adımın yarın atılacağını belirtti.

Alsancak, Göztepe ve Karşıyaka’ya yapılacak statların temellerinin Başbakan Binali Yıldırım’ın katılımıyla atılacağını vurgulayan Uslu, “İzmir her zaman Türk futbolunda ve sporunda zirvede yer almıştır. Türk futbolunda önemli bir yere sahip İzmir’de ihaleleri yapılan 3 stat için temel atma töreni gerçekleştirilecek. 3 stadı da en kısa sürede İzmir’e kazandıracağız” şeklinde konuştu.

Taraftarlar uzun süredir yeni stadyumları bekliyor

Eskileri yıkılan stadyumlar için TOKİ geçtiğimiz günlerde ihaleye çıkmıştı. İmar sorunları nedeniyle yapımı geciken stadyumlarda imar tartışmaları sona ermiş değil.

Yeni Karşıyaka Stadyumu 15 bin seyirci kapasiteli olacak

Temeli atılacak stadyumlardan ilki Karşıyaka stadyumu. Seyirci kapasitesi 15 bin kişi olan stadyumda 26 adet loca yer alacak. 2015 yılında yapımına başlanan stadyumda inşaat açılan davalar nedeniyle durmuş, ardından ihaleyi alan firma çekilmişti. TOKİ geçtiğimiz günlerde yeniden ihaleye çıkmıştı.

İzmir Alsancak Stadı 2019 başına yetişecek

Üstü tamamen kapalı 3 tribünü olacak İzmir Alsancak Stadyumunun kapasitesi de tıpkı Karşıyaka gibi 15 bin olacak. Metro İnşaatın yapacağı projenin 2018-19 futbol sezonunun ikinci yarısına yetiştirilmesi planlanıyor. Bu stadyum da TOKİ tarafından yapılıyor.

Göztepe Stadyumu da mahkeme kararıyla durdurulmuştu

İmar problemleri mahkemeye taşınan stadyumlardan bir diğeri de Göztepe’ydi. 2014 yılında yıkılan stadyumun inşaatına mahkeme “dur” demiş, proje uzun süre asılı kalmıştı. TOKİ bu yıl içerisinde ihaleyi gerçekleştirerek inşaata yeniden start verdi. 2014’te duran projede stadyumun kapasitesi 15 bindi. Yeni projede kapasite 20 bine çıktı. İnşaatına başlanacak olsa da proje ile ilgili itirazlar sürüyor.