İZMİR’DE ASKERİ ALANLARA YAKIN YERLERDEN Mİ EV ALMALI?
15 Temmuz askeri darbe girişimi sonrası şehir merkezlerindeki askeri alanların boşaltılması kararı verilmişti. Bu kararın en fazla etki edeceği yerlerden biri de İzmir. İzmir’de yaklaşık 200 bin dönüm askeri alan olduğu tahmin ediliyor. Boşaltılacak alanların büyük çoğunluğunun “yeşil alan” olarak kalacak olması, askeri alan çevresindeki konut fiyatlarının artmasına neden olacağı ifade ediliyor.

BÜYÜK KISMI YEŞİL ALAN OLACAK

Başbakanlık geçtiğimiz hafta İzmir kent merkezinden taşınması planlanan askeri alanlara ne yapılacağı konusunda bir soru önergesine şu yanıtı verdi;

“Askeri alanların büyük bir kısmının özellikle şehir merkezlerinde ihtiyaç ve beklentileri karşılamak üzere şehir parkları, yeşil alanlar gibi sosyal altyapı olarak düzenlenmesi, yeşil alan olmaya müsait olmayan yerlerin ise kentsel dönüşüm çalışmaları ile entegre bir biçimde ele alınarak, kent merkezlerinde yoğun kent dokusunun düşürülmesi için kullanılması planlanmaktadır. Özellikle kent merkezi içerisinde kalan ve taşınması uygun bulunan askeri alanların; bütüncül bir anlayışla ve ülkenin milli politika öncelikleri çerçevesinde kent merkezi dışına taşınarak, boşalan alanların kentin ihtiyacı doğrultusunda nitelikli ve kimlikli yaşam alanları haline getirilmesi amaçlanmaktadır.”

İzmir’de kent içinde 200 bin dönümün üzerinde olduğu tahmin edilen askeri alanlara hemen her ilçede rastlamak mümkün.

Seferihisar Doğanbey’de atış alanı, Çiğli’de 2. Ana Jet Üssü, Narlıdere’de İstihkam Okulu, Güzelyalı’da Hava Eğitim Komutanlığı, Güzelbahçe’de Maltepe Askeri Lisesi, Üçkuyular’da Hava Lojmanları, Bornova’da Topçu Tugayı bulunuyor. Hacılarkırı’nda Topçu Er Eğitim Tugay Komutanlığı, Pınarbaşı’nda Jandarma Eğitim Alay Komutanlığı, Turan’da Ege Deniz Sahil Güvenlik Komutanlığı, Sahilevleri’nde Güney Deniz Saha Komutanlığı, Alaybey’de de Askeri Tersane bulunuyor.

Bütün bu askeri alanların ne kadarının taşınacağı henüz belli değil. Hangilerinin yeşil alan olacağı hangilerinin kentsel dönüşümde kullanılacağı da netlik kazanmadı.

Ancak yeşil alana çevrilse de kentsel dönüşüm kapsamında imara açılsa da emlak uzmanları bu bölgelerdeki konut fiyatlarının büyük artış gösterebileceğini tahmin ediyor.

Son olarak Hacılarkırı’nda 135 bin metrekarelik bir bölge geçen aylarda askeri alandan çıkartılıp, imar planı değiştirilerek TOKİ’ye devredilmişti.
Söz konusu alanda yapılan değişiklikle imar durumu; konut dışı kentsel çalışma alanına çevrildi ve ayrıca 5 kat da imar izni verilmişti.