İZMİR ÜÇYOL-BUCA METROSU NE ZAMAN YAPILACAK?
İzmir Üçyol-Buca Metrosu’nun inşaatına 2018 yılında başlanması planlanıyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılması planlanan metro, 13.5 kilometre uzunluğuna sahip olacak. Üçyol-Buca metrosunun 11 istasyonu bulunacak.

Üçyol-Buca Metro hattı 3,3 milyar TL’ye mal olacak

İzmir Üçyol-Buca Metrosu için Çevresel Etki Değerlendirilmesi (ÇED) süreçi başladı. Projenin her bir kilometresi 245 milyon lirayı bulurken toplam maliyet 3 milyar 318 milyon liraya ulaşacak.

Metronun ÇED Raporu, İzmir Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü yetkilileri tarafından incelenecek. İncelemeden sonra proje güzergahındaki vatandaşlara yönelik ‘bilgilendirme toplantısı’ gerçekleşecek.

Vatandaşların itiraz etmemesi durumlar projenin ulaştırmaya yönelik olması nedeniyle Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığından onay istenecek. Projenin finansmanında uluslararası kredi kumullarından kredi kullanımı için gerekli olan Kalkınma Bakanlığı onayı alınacak. Bu onaylardan sonra projenin hayata geçmesi için ihale düzenlenecek.

Üçyol-Buca Metrosu 2022 yılında hizmete girecek

Sürücüsüz ve son teknoloji setlerin kullanılması planlanan projenin 2021 yılı sonunda tamamlanması ve 2022 yılı ortasında hizmete girmesi bekleniyor.

Üçyol-Buca Metrosu istasyonları

1- Buca Çamlıkule
2- Buca Koop
3- Dokuz Eylül Tınaztepe Kampüsü
4- Hasanağa Bahçesi
5- Kasaplar Meydanı
6- Buca Belediyesi
7- Şirinyer
8- General Asım Gündüz
9- Bozyaka
10- Zafertepe
11- Üçyol