İZMİR TARİŞ VE TCDD ARAZİLERİ 12-14 HAZİRAN’DA SATIŞA ÇIKIYOR
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın Emlak Konut’a devrettiği İzmir’in merkezindeki Tariş ve TCDD’ye ait dev araziler satışa çıkıyor. Alsancak Limanı arkasında bulunan 127 dönümlük arazi iki etap halinde 12 ve 14 Haziran tarihlerinde ihale edilecek.

 

İlk etapta 47 bin metrekare satılıyor

Birinci etap ihale için 47 bin metrekarelik alan belirlendi. Planlamada 32 bin metrekarelik bölümde yapı inşa edilecekken 14 bin metrekarelik alan, cami ve park alanı olarak belirlendi. Alanın yüzde 5’inde kültürel işlevli alan yapılması kararlaştırılırken alanın yüzde 40’na kadar konut yapılabilecek. 12 Haziran’da yapılacak olan birinci etap ihalesinde iki ayrı oturum yapılacak. İlk oturum açık ihale kapalı zarf, ikinci oturum ise açık arttırma usulü ile yapılacak.

İkinci etapta 78 bin metrekarelik arazi satışa çıkacak

İkinci etap ihalesi için 78 bin 558 metrekarelik alan belirlenirken 43 bin metrekaresinde yapı inşa edilecek iken, 11 bin metrekarelik alan iki ayrı eğitim tesis alanı ve geri kalan 24 bin metrekarelik alanın park alanı olarak düzenlenmesi kararlaştırıldı. 14 Haziran’da yapılacak satışta da birinci etap için yapılacak olan satış yönteminin aynısı izlenecek. Uluslararası statüde olmayan firmaların giremeyeceği ihale için dev firmaların şimdiden sıraya girdiği belirtiliyor.