İZMİR OPERA BİNASINI AVUSTURYALI WAAGNER BİRO YAPACAK
İzmir Opera Binası ihalesini Avusturyalı Waagner Biro’nun da yer aldığı konsorsiyum kazandı. Waagner-Biro Sydney, Londra, Berlin ve Kopenhag opera binaları gibi dünya çapında işlere imza atmış bir firma. Konsorsiyum, projenin inşası için 429 milyon TL teklif etmişti.

İlk ihalede teklifler yetersiz bulunmuştu

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin yaptırıcağı, mimarisi ve teknik donanımı ile Avrupa’daki sayılı örnekler arasında yer alacak yeni opera binası ihalesi sonuçlandı.

İlk ihale geçen yılın Aralık ayında yapılmış, ancak ihale komisyonu sunulan teklifleri geçerli bulmamıştı. İkinci ihale ise Nisan ayında gerçekleştirildi.

Belgeleri tam ve uygun olan Çağdan Mühendislik ve Waagner-Biro Austria Konsorsiyumu ihaleyi 429 milyon TL’lik teklifiyle kazandı. Yasal süreçlerin tamamlanmasının ve yer tesliminin ardından Türkiye’nin ilk opera binasının yapımına başlanacak.

Avusturya firmasının en çok tanınan eserleri arasında Sydney, Venedik, Viyana, Berlin, Kopenhag, Moskova, Buenos Aires, Rio, Seul, Şangay gibi kentlerin opera ve tiyatro binaları yer alıyor.

Körfez manzarası, tramvay bağlantısı

Opera binası, Cumhuriyet tarihinde “opera sanatına özel olarak inşa edilen ilk tesis olacak. Opera binası mülkiyeti Büyükşehir Belediyesi’ne ait Karşıyaka’daki arazide yükselecek.

1435 kullanıcı kapasiteli ana salon ve sahnesi, 437 seyirci kapasiteli küçük salon ve sahnesi ile prova salonları, opera bölümü ve bale bölümü bulunuyor. 73 bin 800 metrekarelik inşaat alanına sahip olan tesiste 350 seyirci kapasiteli avlu – açık performans alanı, atölyeler ve depolar, ana hizmet birimleri, idare bölümü, genel tesisler, teknik merkez ve 525 araçlık otopark yer alıyor.

Fuayesinde kitapçı, opera dükkanı, bistro ve bilet gişesi yer alacak. Fuayenin önünden geçen yol üzerinde otopark, toplu taşım durağı, araba ve taksi cepleri düzenlendi. Denize bakan meydan ve caddeden iki ayrı girişi bulunuyor. Tramvay hattı bağlantısı da bulunan opera binası günün her saati aktif kullanılacak şekilde tasarlandı.