İZMİR OPERA BİNASI İHALESİ YARGIYA TAŞINABİLİR
İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin, Karşıyaka’ya yapacağı Türkiye’nin ilk opera binasının ihalesi yargıda sonuçlanacak. İhaleyi 429 milyon lirayla en yüksek teklifi veren Çağdan Mühendislik ile Waagner – Bıro Austria Stage Systems AG ortak konsorsiyumu kazandı. İhalede en düşük teklif 327 milyon liraydı. Arada 102 milyon liralık büyük bir fark söz konusu. İhalede teklifleri değerlendirme dışı bırakılan 3 firmadan ikisi önce ihale komisyonuna itirazda bulundu. İhale komisyonunun kendi aldığı kararı bozmayacağı söyleniyor. Firmalar bu durumda ihaleyi Kamu İhale Kurumu’na taşıyabilecek. Orada da sonuç alınamazsa ihaleyi mahkeme çözecek.

102 milyonluk ne yapacak?

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin opera binası ihalesini dünyada bir çok opera binasını yapan Waagner Biro firması Türk ortağıyla birlikte kazanmıştı. Waagner Biro’nun tecrübesi şüphesiz tartışılmaz. Ancak en düşük teklifle arasında 102 milyon liralık fark olması da büyük tartışma konusu. Uzmanlar Waagner Biro’nun dünyaca ünlü bir firma olduğunu ama aradaki farkın bu tecrübeyle açıklanamayacak kadar büyük olduğunu söylüyor.

En yakın teklifle arasında 50 milyon lira var

Toplam 4 konsorsiyumun teklif verdiği ihalede, en düşük teklif 327 milyon 490 bin lira ile Taca İnşaat ve A-Grup iş ortaklığından geldi.

İhalede Yenigün AŞ-Deda konsorsiyumu 379 milyon 600 bin TL, Ermit- Mapavri Ortak Konsorsiyumu ise 337 milyon TL teklif sunmuştu.

Yani Waagner Biro en yakın rakibinden bile 50 milyon lira fazla fiyat istedi. Buna rağmen ihaleyi kazanmayı başardı.

Operada neler olacak?

Mavişehir Opera Binası projesinde, 1435 kullanıcı kapasiteli ana salon ve sahnesi, 437 seyirci kapasiteli küçük salon ve sahnesi ile prova salonları, opera bölümü ve bale bölümü yer alacak.

 
Bu haber hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bir yorum yazın


*