İZMİR OPERA BİNASI İHALESİ İPTAL Mİ EDİLECEK?
İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin ikinci kez yaptığı opera binası ihalesinde tartışmalar bitmiyor. Evden Haberler’in gündeme getirdiği konu hem İzmir kamuoyunun hem de ihaleye katılan diğer firmaların tepkilerine neden oldu. İhalede yaklaşık 100 milyon lira daha düşük teklif verdikleri halde kaybeden firmalar, ihale sonucunun iptali için Kamu İhale Kurumu’na başvurdu.

İtirazlar bayramdan sonra değerlendirecek

İhale komisyonu tarafından ihaleyi kaybettikleri açıklanan, Yenigün İnşaat-Deda Konsorsiyumu ile Ermit-Mapavri Konsorsiyumu, Kamu İhale Kurumu’na yaptıkları başvuruyla sonuca itiraz etti.

Kamu İhale Kurumu, Ramazan Bayramı sonrası yapacağı toplantılarında itirazları değerlendirecek. İtirazlar reddedilerse İzmir Büyükşehir Belediyesi ihaleyi kazanan konsorsiyumu sözleşme imzalamaya davet edecek. İhalede düzeltme kararı verilirse konu yeniden İzmir Büyükşehir Belediyesi İhale Komisyonu’nda görüşülecek. Eğer ihale iptal edilirse ise yeni bir ihale yapılacak.

İzmir Opera Binası ihalesinde ne olmuştu?

Toplam 4 konsorsiyumun teklif verdiği ihalede, en düşük teklif 327 milyon 490 bin lira ile Taca İnşaat ve A-Grup iş ortaklığından geldi.

İhalede Yenigün AŞ-Deda konsorsiyumu 379 milyon 600 bin TL, Ermit- Mapavri Ortak Konsorsiyumu ise 337 milyon TL teklif sunmuştu.

İhaleyi ise 429 milyon lirayla en yüksek teklifi veren Çağdan Mühendislik ile Waagner – Bıro Austria Stage Systems AG ortak konsorsiyumu kazanmıştı.

Waagner Biro dünyadaki birçok opera binasını yapan uluslararası bir firma. Ancak uzmanlar en düşük teklifle arasında 102 milyon liralık bir fark olduğunu ve bunun sadece tecrübe ile açıklanamayacağını söylüyor.

İzmir Opera Binasında neler olacak?

Mavişehir Opera Binası projesinde, 1435 kullanıcı kapasiteli ana salon ve sahnesi, 437 seyirci kapasiteli küçük salon ve sahnesi ile prova salonları, opera bölümü ve bale bölümü yer alacak.