İZMİR OPERA BİNASI BİR KEZ DAHA İHALEYE ÇIKTI
İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından Mavişehir’de yapılması planlanan Türkiye’nin ilk opera binası için bir kez daha ihale düzenlendi. İhalede en düşük teklifi 327 milyon 490 bin TL ile Taca-A grup konsorsiyumu verdi.

4 firma teklif verdi

Projesi ‘Ulusal Mimari Yarışma’ ile belirlenen ve Avrupa’daki sayılı örnekler arasında yer alacak yeni opera binası için yeni bir yapım ihalesi gerçekleştirildi.

İhalede 4 firma teklif sundu.

İhaleye katılan firmalar ve teklifleri ise şöyle;

• Yenigün A.Ş. & Deda Ltd. Şti Konsorsiyumu: 379 milyon 600 bin TL

• Çağdan A.Ş. & Wagner -Bıro Austria Stage Systems AG Konsorsiyumu: 429 milyon TL

• Ermit Ltd. Şti. & Mapavri A.Ş. Konsorsiyumu: 337 milyon TL

• Taca A.Ş. & A-Grup Ltd. Şti Konsorsiyumu: 327 milyon 490 bin TL

Büyük salonu 1435 seyirci kapasitesine sahip

Mülkiyeti Büyükşehir Belediyesi’ne ait Karşıyaka’daki arazide yapılacak opera binası, Cumhuriyet tarihinde “opera sanatına özel olarak inşa edilen ilk tesis olacak. Ana salon ve sahnesi bin 435 seyirci kapasiteli olacak. 437 seyirci kapasiteli bir de küçük salon ve sahnesi olacak binada prova salonları, opera bölümü, bale bölümü bulunacak. 73 bin 800 metrekarelik inşaat alanına sahip olan tesiste 350 seyirci kapasiteli açık performans alanı, atölyeler ve depolar, ana hizmet birimleri, idare bölümü, genel tesisler yer alacak. Binanın 525 araçlık da otoparkı olacak.

Tramvay hattından ulaşılabilecek

Opera binası, başta sahne tasarımı olmak üzere teknik donanım anlamında Avrupa’daki örnekleri arasında öne çıkacak. Fuayesinde kitapçı, opera dükkanı, bistro ve bilet gişesi yer alacak. Binanın denize bakan meydan ve caddeden iki ayrı girişi bulunacak. Opera binasının ayrıca tramvay hattı bağlantısı da olacak. Opera binası sadece temsil günleri değil, günün her saati aktif kullanılacak şekilde tasarlandı.

İlk ihaleyi komisyon iptal etmişti

Geçtiğimiz Aralık ayında yapılan ve 5 firmanın teklif verdiği ihalenin inceleme ve değerlendirme süreci sonrası İhale Komisyonu, sunulan tekliflerin hiçbirini geçerli bulmamıştı.