İZMİR-MANİSA ARASINI 15 DAKİKAYA İNDİRECEK SABUNCUBELİ TÜNELİ’NDE IŞIK GÖRÜNDÜ!
İstanbul-İzmir otoyolunun önemli bir parçası olan ve İzmir-Manisa arasını 15 dakikaya indirecek Sabuncubeli Tüneli’nde sona yaklaşıldı. 150 milyon TL’ye mal olan tünelde “ışık göründü” töreni 8 Eylül’de gecesi Başbakan Binali Yıldırım’ın katılımıyla gerçekleştirilecek.

Hem yokuş, hem virajlar ortadan kalkacak

Günde ortalama 30 bin aracın kullandığı İzmir-Manisa yolunun 580 rakımından geçen Sabuncubeli bölümünde tünel kazı çalışmaları son aşamaya geldi.

Çift tüp tüneli 4 bin 70 metre, bağlantı yolları 2 bin 530 metre olan, toplam uzunluğu 6 bin 600 metreyi bulan projeyle yolun eğimi de düşürülecek.

Projenin tamamlanması ile tünel içinde yüzde 1,5 yol eğimi olacak ve bu kesimde yüzde 9’luk yüksek eğim ve 14 viraj ortadan kaldırılacak.

 

Sabuncubeli tüneli 2017 yılının sonunda açılacak

Daha önce AK Parti İzmir Milletvekili Mahmut Atilla Kaya, “8 Eylül 2017 tarihini 9 Eylül 2017’ye bağlayan gece tünellerde ilk ışığı göreceğiz. 2017 sona ermeden de tünel hizmete girmiş olacak.” demişti. Ak Partili milletvekilinin söylediği takvim gerçekleşirse tünel bu yılın son günlerinde faaliyete geçecek.