İZMİR BASMANE ÇUKURU PROJESİ KÜLTÜRPARK’A ZARAR VERECEK

İzmir Körfez Geçişi projesinden sonra bölgenin bir diğer önemli projesi Basmane Projesi’ne karşı da sesler yükselmeye başladı. Basmane çukurunda inşa edilecek projeye karşı çıkanlar, Kültürpark’ın betona teslim edildiğini savunuyor.

Belediye seçimlerinde oyunuzu kime vereceksiniz?

SONUÇLARI GÖSTER

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

 

Online imza kampanyası

“Kültürpark Bizim, İzmir Bizim, Gökdelende Belediye İstemiyoruz!” isimli başlıkla sosyal paylaşım ve farkındalık sitesi Change.org’da kampanya başlatıldı. İzmir Büyükşehir Belediyesinin yeni hizmet binasının projede yer almasını istemediklerini açıklayan platform, vatandaşlardan elektronik ortamda imza toplamaya başladı.

Koruma kurulu onayı olmadan yapılamaz

Platform, Basmane Çukuru’nda proje çalışmaları başlayan gökdelen, AVM, otel ve iş merkezi inşaatı sonrası Kültürpark’ın otoparka döneceğini savundu. Platform, “Kültürpark 80 yıllık tarihi ile İzmir’in önemli kültürel, tarihi ve doğal değerlerini içeren kent parkıdır. İzmir Büyükşehir Belediyesi halkın istek ve ihtiyaçlarını yansıtmayan, hukuka ve bilime aykırı ‘Kültürpark Revizyon Projesi’ni İzmir 1 No’lu Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu’nun onayına sunmuştur. Projede Kültürpark’ımız betona teslim edilmektedir. Proje için park çok büyük bir şantiye alanına dönüşecek, bitki örtüsü ile kuşlar ve diğer hayvanlar büyük zarar görecektir. Aynı zamanda Koruma Amaçlı İmar Planı yapılmadan hukuksuz bir şekilde kuruldan onay istenmektedir. Oysa yasa bu tarz önemli, hassas bölgeleri korumak için bu şartı koşmuştur.” diyor.

Kültürpark otoparka dönecek

Platform, Kültürpark’ın yanında ‘Basmane Çukuru’ diye anılan eski garaj alanında yapılması planlanan 67 ve 48 katlı iki blokun Kültürparkı gölgede bırakacağını düşünüyor. Bina projesindeki kasıtlı yanlış hesap yapıldığını belirten platform,Kültürpark’ın bu binanın otoparkı haline geleceğini savunuyor.