İstinye Park satılacak mı ? D.ream’e ne olacak?

İstinye Park satılacak mı ? Türkiye’nin en büyük kuruluşlarından Doğuş Holding, elindeki birçok marka ve şirketi, ya kapatıyor ya da satıyor. Son olarak NTV Spor’u kapatma kararı alan Doğuş Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ferit Şahenk’in İstinye Park’ı da satacağı iddia edildi.

İstinye Park satılacak mı ?

İstinye Park satılacak mı ?

Doğuş Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ferit Şahenk, eğlence ve yeme içme sektörünün de dahil olduğu bazı varlıklarının satışı için yatırımcılarla görüşüyor. İddialara göre, Şahenk’in satışa konu varlıkları arasında İstanbul’un en elit AVM’lerinden biri olan İstinye Park da bulunuyor.

Yeni Şafak gazetesinde yer alan habere göre şirkete yakın kaynaklar, Doğuş Grubu’nun önümüzdeki bir ay içinde iki ya da üç varlık satışını açıklayabilir.

Doğuş Holding yurt dışına mı açılacak?

Gazeteye göre kaynaklar, söz konusu anlaşmaların Doğuş Restaurant Entertainment and Management’tın (D.ream) hisselerinin bir kısmının veya D.ream bünyesindeki bazı operasyonların satışını da içeriyor. Aynı kaynaklar, bu adımla Şahenk’in hedefinin Doguş Holding’de portföy optimizasyonu yapmak ve şirketin borçlarını azaltmak.

Şahenk daha önce de Garanti Bankası’nda bulunan hisselerini satmıştı. Şahenk’in NTV, Star ve KralTV’nin sahibi konumundaki Doğuş Yayın Grubu’nu da geçtiğimiz yıl Katarlılara satacağı iddia edilmiş, ancak satış gerçekleşmemişti.

Doğuş İstinye Park’ı da satabilir

Satışa konu varlıklar arasında İstinye Park da yer alıyor. Doğuş’un söz konusu alışveriş merkezinde payı yüzde 42 seviyesinde; kalan hisselerin sahibi ise Orjin Grubu. Kaynaklar olası bir satışın İstinye Park için yaklaşık 1 milyar dolarlık toplam değer üzerinden yapılabileceğini belirtti.

3 yabancı şirket D.ream ile ilgileniyor

Financial Times tarafından Çarşamba günü yayınlanan habere göre Singapur merkezli Temasek Holdings ve GIC Pte ile Londra merkezli Metric Capital 1,5 milyar dolar olarak değerledikleri D.ream’de azınlık hissesi almakla ilgileniyor. Haberde şirketlerin 200 milyon dolarlık hisse alacağı belirtilmişti.

Nusr-Et de satılabilir

Doğuş Holding’in, yiyecek-içecek işinin bir kısmını D.ream grubundan ayırıp halka arz etmek için hazırlık yaptığı açıklanmıştı. Söz konusu satışın Zuma ve Nusr-Et gibi restoranları da kapsaması bekleniyor.

D.ream’in elinde hangi markalar var?

Doğuş yeme-içme sektöründeki çatı kuruluşu D.ream’in elinde çoğu ortak şu markalar bulunuyor;

Adile Sultan Sarayı, Amazonico, Angie, Borsa, Coya, Crate Cafe, Çubuklu 29, D.ream Akademi, Da Mario, Deli Monti, Dolce, Eat Stop, El Paraguas, Fenix, Gina, Go Mongo, Günaydın, İstanbul Modern, Kebapçı, Kitchnette, Kiva, Klimanjaro, Le Petit Mansion, Lacivert, Masa, Mezzaluna, Monochrome, Nusr-Et, Numa Pompilio, Oblix, Parle, Roka, Rüya, Sait, Sele, Ten Con Ten, Popülist, Tom’s Kitchen, Ulus 29, Ultramarinos Quintn, Vogue, Zuma

İstinye Park nerede?

Satılacağı iddia edilen İstinye Park, İstinye Yokuşu üzerinde, İTÜ Maslak Kampüsü’nün tam karşısında yer alıyor. Lüks AVM, Maslak gökdelenlerine ve İTÜ metro durağına yürüme mesafesinde.

Rakamlarla İstinye Park

2005 yılında inşatına başlanan AVM 2007 yılında açıldı.

Lüks AVM’de, aralarında Armani, Prada, Hermes Louis Vuitton gibi dünyaca ünlü markaların da bulunduğu 280 mağaza yer alıyor.

İstinye Park, 87 bin metrekaresi mağaza alanı olmak üzere toplam 270 bin metrekare inşaat alanına sahip.

İstinye Park’ta, 147 giyim mağazası bulunuyor.

İstinye Park’ta 1 tanesi üç boyutlu görüntü veren I-max teknolojisine sahip toplam 12 sinema salonu mevcut.

Lüks AVM’nin, 190 bin metrekarelik bir de konut bölümü yer alıyor.

İstinyePark’ta, Hillside City Club tarafından işletilen 3500 metrekarelik spor ve yaşam merkezi var.

AVM’nin 3 bin 600 araç kapasiteli otoparkı mevcut.
Bu haber hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bir yorum yazın


*