İŞTE DÜNYANIN GELECEĞİNE YÖN VERECEK 18 PROJE! İÇLERİNDE TÜRKİYE DE VAR!
Dünyanın en büyük haber sitelerinden Business Insider, dünyanın geleceğine yön verecek 18 mega proje sıraladı. 18 büyük proje arasında Türkiye’nin de adı geçiyor.

İşte değişimi sağlayacak 18 mega proje!

1- Dünyanın en büyük teleskopu: Pingtang Teleskobu – Çin

Çin’in Guizhou bölgesinde, 2011 yılında yapımına başlanan teleskop 2016 eylül ayında tamamlanarak faaliyete geçti. 500 metre çapıyla dünyanın en geniş açıklığına sahip teleskobu unvanını da aldı. Teleskop, dünyanın 1000 ışık yılı ötesinden dahi sinyal alabiliyor. Yıldızlararası iletişim sinyalleri ve molekülleri gözlemlemek başlıca amaçları arasında. Proje maliyeti ise 180 milyon dolar.

2- Dünyanın en büyük tüneli: Gotthard Tüneli – İsviçre

Alp Dağları arasındaki yolculuğu kolaylaştırmak için İsviçre’de düz bir hatta inşa edilen Gotthard Tüneli, yaklaşık 57 kilometre uzunluğunda. Tünel dünyanın en uzunu olmasının yanı sıra 2 bin 450 metreye ulaşan derinliğiyle de eşsiz. 17 yılda tamamlanan tünel 1 Haziran 2016’da özel bir etkinlikle açıldı ve aralık ayında tam kapasiteyle faaliyete girdi. İnşaat boyunca 9 işçinin yaşamını kaybettiği tünel 10 milyar dolara mal oldu.

3- Dünyanın en yüksek binası: Körfez Gelini Gökdeleni – Irak

Siyasi karışıklıklar ülkesi Irak, bir yandan kalkınmaya çalışıyor. Basra Körfezi’inde yapılması planlanan bin 152 metrelik gökdelen dünyanın en uzunu olacak ve Irak’ın kalkınmasının simgesi haline gelecek. Güneş panelleriyle kendi enerjisini üretecek olan Körfez Gelini isimli bina 230 katlı. Gökdelen park, ofis, otel, alışveriş merkezi ve konuttan oluşuyor. Tepesinde de 188 metrelik dev bir anten var.

4- Dünyanın en uzun köprüsü: Jiaozhou Köprüsü – Çin

Jiaozhou körfezi bağlantı projesi kapsamında inşa edilen yapı, yaklaşık 26.7 kilometre uzunluğunda ve su üzerine yapılmış en uzun köprü unvanına sahip. Komünist Parti döneminde projelendirilen ancak uzun süre yapılamayan köprü, Qingdao ve Huangdao arasındaki 4 saatlik yolculuğu 30 dakika arasına indirdi. Köprünün maliyeti 8.8 milyar dolar.

5- Dünyanın en yüksek kapasiteli barajı: Itaipu Barajı – Brezilya ve Paraguay

Brezilya ve Paraguay sınırını kesen Parana nehri üzerinde kurulan hidroelektrik barajının yapımı 1984’te tamamlandı fakat kurulu kapasitesinin artması için sürekli jeneratör ekleniyor. Maliyeti 20 milyar doları aştı. Modern yapıların yedi harikasından biri olarak gösterilen baraj, 2015 yılında toplam 90 terawatt saat enerji üreterek rekor kırdı. Paraguay tüm enerji ihtiyacının yüzde 75’ini, Brezilya ise yüzde 20’sini baraj sayesinde üretiyor.

6- Dünyanın en büyük metrosu: Elizabeth metro Hattı Projesi – Londra İngiltere

Londra’nın devasa metro hattına eklenecek proje Avrupa’nın en büyüğü olacak ve 2018 yılında Kraliçe’yi onurlandırmak için Elizabeth ismini alacak. 10 yeni hatta 30 farklı istasyonun ilave edileceği metro genişleme projesi, 2020 yılında tamamen işlevsel hale gelecek. Ana tünel inşaatının maliyeti 1.5 milyar pound.

7- Dünyanın en büyük Güneş enerji santrali: Jasper Güneş Enerji Çiftliği – Güney Afrika

Güney Afrika’nın Kimberley yakınlarındaki güneş enerjisi santralı yılda 180 bin megawatt temiz enerji üretiyor ve 80 bin hanenin ihtiyacını karşılıyor. Google’ın da yatırım desteği verdiği proje, 260 milyon dolar bedelle yapıldı. Güneş enerjisi çiftliği, 2030 yılına dek genişleyerek kapasitesini arttıracak.

8- Dünyanın en uzun banliyö hattı: Hayderabad Raylı Sistemi – Hindistan

Hindistan’ın 7 milyonluk nüfus yoğunluğu çok fazla olan Hyderabad şehrindeki proje, iki safhaya sahip ve toplam 170 kilometre uzunluğunda dev bir şehir içi transit yol olacak. 2.2 milyar dolarlık maliyetinin yüzde 10’luk bölümünü Hindistan hükümeti finanse etti, kalanı eyalet tarafından karşılandı. Hat üzerinde 670 asansör bulunuyor.

9- Çin ticaretinin akacağı köprü: Hong Kong – Zhuhai – Macau Köprüsü – Çin

Çin’in önde gelen ekonomi ve sanayi merkezlerinden olan İnci Nehri Deltası bölgesindeki 3 şehri birbirine bağlayacak proje 4.5 saatlik mesafeyi 40 dakikaya indiriyor. 11 milyar dolar maliyeti olan köprü projesinin son tablası mayıs ayında kondu. Aralıkta da hizmete girecek. 40 kilometreden uzun köprü sayesinde 42 milyonluk dev bir şehir ortaya çıktı denebilir.

10- Dünyanın en büyük alışveriş merkezi: Mall Of The World – Birleşik Arap Emirlikleri

Dubai’de tam 50 milyon metrekare alana yapılacak alışveriş merkezi 2029’da açılacak ve türünün en büyüğü olarak unvanı ABD’deki Mall of America’dan alacak. Yılda 180 milyon ziyaretçi çekmesi beklenen projede 8 milyon metrekarelik tematik park alanı, 20 bin otel odası ve sayısız mağaza olacak. Projenin maliyeti 7 milyar doları aşacak.

11- Arap Yarımadasında seyahat alışkanlıklarını değiştirecek metro projesi: Riyad Metrosu – Suudi Arabistan

Zaha Hadid tarafından tasarlanan yeni Riyad metrosunun toplam maliyeti 23.5 milyar dolar olacak ve 6 hattan oluşacak. 85 istasyonun bulunacağı 176 kilometrelik dev metro Arap Yarımadası için de bir ilk olacak ve seyahat alışkanlıklarını değiştirmesi bekleniyor. 2019 yılında faaliyet geçmesi planlanıyor.

12- Dünyanın ilk akıllı şehri: Songdo – Güney Kore

Akıllı şehir konsepti kimilerine ütopya geliyor. Oysa Güney Kore kararlı davranarak uluslararası ticaret merkezini 2015 yılında akıllı şehre dönüştürdü. 600 hektar alana kurulan şehir henüz tamamlanmadı ancak komple LEED binalardan oluşuyor. Şehirdeki aydınlatma, ısınma, enerji vb. tüm ihtiyaçlar akıllı teknolojiye sahip. Sokaklar dahil her yer online.

13- 1400 metrelik tren yolu hattı: Lagos – Calabar Sahil Demiryolu – Nijerya

Çin tarafından üstlenilen 11 milyar dolarlık proje 500 bin istihdam yaratacak ve 1400 kilometre boyunca uzanacak. 2018 yılında tamamlanması beklenen hat sayesinde Nijerya’daki Calabar serbest ticaret bölgesi genişleyecek ve lojistik sorunlar nedeniyle durgunlaşabilen ekonomi de canlanacak.

14- Dünyanın en büyük su kanalları: Güney – Kuzey Su Transfer Projesi – Çin

Ülkenin güneyindeki Yangtze Nehri’nden kuzeydeki verimsiz Çin topraklarını sulamak için geliştirilen dev proje üç kanaldan oluşuyor. Yılda 45 milyar metre küp suyun taşınacağı sıra dışı mühendislik projesinin maliyeti 80 milyar doları aştı.

15- Dev su altı tüneli: Sognefjord Su Altı tüneli – Norveç

1190 adet fiyort bulunan Norveç doğal açıdan eşsiz fakat bu coğrafya nedeniyle ulaşım tam bir baş ağrısına dönüşmüş durumda. Doğrudan araçla gidilebilecek rota çok az. Norveç bu nedenle tünellerle dolu. 30’dan fazlası su altında olmak üzere toplamı 900’ü bulan tüneller arasına yakında bir yenisi daha eklenecek. Doğal güzelliği bozmamak için köprü yerine su altı yüzer tünel yapacak olan Norveç Sognefjord projesi için 25 milyar dolar harcayacak. 1.2 km. derinlikte ve 900 metre genişlikteki yapı türünün tek örneği olacak. Araçların yanı sıra belirli bölgelerde vapurlar, feribotlar da faydalanacak.

16- Yeni şehir projesi: Nanhui – Çin

2020 yılında tamamlanması beklenen Çin’in proje şehri Nanhui’de 1 milyon insanın yaşaması ve şehre her yıl 10 milyon turist gelmesi bekleniyor. Alman mimarlık ofisi Gerkan, Marg and Partners tarafından tasarlanan şehir 277 kilometre kare alana inşa edilecek ve 7 milyar dolara mal olacak.

17- Kanalı genişletme projesi: Yeni Panama Kanalı – Panama

102 yıllık kanal, daha fazla gemi trafiği için 5.4 milyar dolar harcanarak genişletildi ve geçen yıl faaliyete geçti. Kapasitesi 3 misli artan kanal inşaatında 40 bin işçi çalıştı.

18- Dünyanın en büyük dönüşüm hamlesi: Kentsel Dönüşüm – Türkiye

Ülke çapındaki 20 yıl boyunca planlanan projede, olası deprem zararını azaltmak için 7 milyon eskimiş binanın yıkılacağı ve yenileneceği öngörülüyor. Bitlis’ten Malatya’ya, İstanbul’dan Trabzon’a 6306 sayılı yasa kapsamında girişilen ülke çapındaki projenin tahmini maliyeti 400 milyar dolar.
Bu haber hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bir yorum yazın


*