İSTANBUL’UN KUZEY BÖLGELERİNDE KONUT KİRALARI ARTACAK
3. Havalimanı 29 Ekim 2018 tarihinde açılacak. Peki yaklaşık 100 bin kişilik personel nerede oturacak? Şu an Ataköy, Halkalı ve Basın Ekspress çevresindeki konut projelerini tercih eden havalimanı personeli taşınacak mı? İstanbul Avrupa Yakası’nın kuzey ilçelerinde fiyatlar yükselecek mi? İşte cevabı.

Konut kiraları yükselecek

Başbakan Binali Yıldırım havalimanının ilk etabının açılış tarihini 29 Ekim 2018 olarak açıkladı. Yani 1 sene sonra 3. Havalimanı devreye girecek. İlk etapta 100 bin kişinin çalışacağı 3. Havalimanın etrafında bu kapasiteyi kaldıracak konut stoku bulunmuyor. Bu nedenle bölgede özellikle kiralık konut fiyatlarının kısa sürede aşırı artması bekleniyor.

Konut fiyatları yükseliyor

3. Havalimanı inşaatının hızla ilerlemesini fırsat bilen arsa ve konut sahipleri talebin yoğun olmasından dolayı yatırımlarını beklemeye aldı. Büyük inşaat firmalarının bölge için hazırladıkları projelerin de hayata geçmesi ile arsa, konut ve kira fiyatlarının yüzde 30 oranında artması bekleniyor.

Kiralayacak ev bulamıyoruz

Atatürk Havalimanında çalışan personel şimdiden bölgede kiralık konut bakmaya başladı. Ancak çalışanlar, bölgede fiyatların çok yüksek olduğunu dile getiriyor. Uzmanlar bölgede yeterli sayıda konut yapılana dek fiyatların yükselişinin süreceğini söylüyor.

Ataköy ve Halkalı’da fiyatlar düşebilir

Halen İstanbul’un hava yükünü büyük ölçüde çeken Atatürk Havalimanı yeni havalimanının açılmasıyla büyük ölçüde kapanacak. Bölgenin büyük ölçüde parka dönüştürülmesi ve bir pistin küçük uçaklar için açık bırakılması planlanıyor. Atatürk Havalimanı kapanırsa, çevresindeki Ataköy ve Halkalı gibi yerlerde yaşayan personelin de yeni havalimanına yakın bölgelere taşınması bekleniyor. Bu durumda ortaya çıkacak boş daire sayısının fazlalığı, Ataköy, Halkalı ve çevre bölgelerde konut kiralarının düşmesine neden olabilir. Ancak bölgeye yapılan yeni yatırımlar, metro hattı, Atatürk Havalimanının parka çevrilme ihtimali de bölgede fiyatlamaları yukarı yönlü etkileme potansiyeli taşıyor.