İSTANBUL’DA HANGİ SEMTLERE KENTSEL DÖNÜŞÜM PİYANGOSU ÇIKTI?
Hükümetin kentsel dönüşüm kapsamında attığı adımlar bazı ilçelerde konut fiyatlarını yükseltti. Peki İstanbul’un hangi ilçesinde hangi semtlerde kentsel dönüşüm yapılıyor?

Bağcılar

İstanbul’un en kalabalık ilçesi Bağcılar’In 5 mahallesinde kentsel dönüşüm çalışmaları yürütülüyor. Bunlar; Demirkapı, Evren, Göztepe, Mustafa Kemal ve Çınar İnönü Mahalleleri.

Bayrampaşa

Bayrampaşa’da Vatan mahallesinde kentsel dönüşüm yapılıyor. Ayrıca eski cezaevi alanının bulunduğu İsmetpaşa Mahallesi de belediye aracılığı ile dönüştürülüyor.

Beşiktaş

İstanbul’un muhalif belediyelerinden Beşiktaş’ta Rumelihisarı mahallesinde TOKİ kentsel dönüşüm çalışması yürütecek.

Beyoğlu

Beyoğlu’nda Sütlüce’deki kentsel dönüşümün ihalesi yapıldı. İstiklal Mahallesi’nde de kentsel dönüşüm çalışması yapılıyor.

Esenler

İstanbul’da dönüşümün en yoğun yaşandığı yerlerden biri Esenler İlçesi. Atışalan Havaalanı Mahallesi’nde Emlak Konut’un dönüşüm çalışmaları sürüyor. Çiftehavuzlar, Oruçreis ve Tuna Mahalleleri de kentsel dönüşüm çalışmalarının yapıldığı diğer yerler.

Gaziosmanpaşa

Gaziosmanpaşa Belediyesi-TOKİ işbirliği ile ilçenin bir çok yerinde kentsel dönüşüm çalışması yapılıyor. Bağlarbaşı, Hayrettinpaşa, Kazım Karabekir, Mevlana Pazariçi, Yenimahalle, Yıldıztabya ve Sarıgöl Mahallelerinin bir kısmında dönüşüm tamamlandı, diğerlerinde çalışmalar sürüyor.

Güngören

İstanbul Güngören İlçesi Tozkoparan Mahallesi’nde dönüşüm çalışmaları devam ediyor. Henüz mal sahipleriyle anlaşma aşaması geçilmiş değil.

Kadıköy

İstanbul’da kentsel dönüşümün simgesi Kadıköy Fikirtepe Mahallesi. 6 yıldır dönüşümün sürdüğü ama bir ilerleme kaydedilmeyen bölgeye en sonunda Çevre Bakanlığı el attı ve başlamayan süreci hızlandırdı.

Kağıthane

Kağıthane Merkez Mahallesi ve Sanayi Mahallesinde dönüşüm yapılıyor. Ancak bu dönüşümler konuttan çok otopark gibi ihtiyaçlar için gündemde.

Kartal

İstanbul’un sayfiye ilçelerinden Kartal’da Yunus ve Kordonboyu mahallelerinde kentsel dönüşüm gerçekleştiriliyor.

 Küçükçekmece

İstanbul’un büyük ilçelerinden Küçükçekmece’de Fatih ve Kanarya Mahallelerinde dönüşüm çalışmaları proje aşamasında.

Maltepe

Maltepe Başıbüyük Mahallesi’nin yıllardır beklediği imar planları nihayet İBB Meclisi’nden geçti. 1/5000’lik planları geçen mahallede kentsel dönüşümün önü açıldı.

Maltepe’de Gülsuyu-Gülensu planlarının Aralık ayında onaylanmasının ardından Başıbüyük Mahallesi’nin de 1/5000’lik planları İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi’nde kabul edildi.

Pendik

Anadolu yakasındaki Pendik bir yandan imar sorunlarını çözmeye çalışırken diğer yandan dönüşüm faaliyetlerini sürdürüyor. İlçede bir kez iptal edilen ve hala proje aşamsında olan Batı Mahallesi ile Dumlupınar ve Kaynarca Mahallelerinde kentsel dönüşüm yapılıyor.

Sarıyer

Sarıyer’de henüz başlamasa da Armutlu ve Çamlıtepe-Derbent Mahallelerinde dönüşüm gerçekleştirilecek.

Sultangazi

Sultangazi’de Cumhuriyet mahallesinde dönüşüm yapılacak.

 Şişli

Şişli’de Okmeydanı Fetihtepe Mahallesi kentsel dönüşüme uğruyor.

Tuzla

İlçe’de İçmeler Mahallesi kentsel dönüşüme uğrayacak.

Üsküdar

Bir çok mahallesi dönüşüm bekleyen Üsküdar’da şimdilik sadece Burhaniye mahallesi riskli alan ilan edilmiş durumda.

Zeytinburnu

İstanbul’un ulaşım aksları arasında kalan ilçesi  Zeytinburnu’nda Sümer Mahallesi kentsel dönüşüm sürecinde. Ancak ilçede bir çok mahallede de çalışma yapılacağı iddia ediliyor.