İSTANBUL’DA HANGİ İLÇEDEN UCUZA EV ALINABİLİR? İŞTE EN UCUZ İLÇELER!

İstanbul’da ucuz konutun adresi, merkez dışındaki ilçeler. İstanbul’da ortalama metrekare fiyatı en düşük ilçe Esenyurt. İstanbul’un aynı zamanda en fazla konut satılan ilçesi olan Esenyurt’u, Arnavutköy, Beylikdüzü ve Avcılar izliyor. Peki hangi ilçede metrekare fiyatı ne kadar? 100 metrekare bir ev için kaç TL ödemeniz gerekiyor?

İstanbul’da konut fiyatları en düşük ilçeler

EV FİYATLARININ EN DÜŞÜK

OLDUĞU İLÇELER

 

İlçe

Metrekare fiyatı (TL)

Esenyurt

2184

Arnavutköy

2363

Beylikdüzü

2432

Avcılar

2507

Sancaktepe

2565

Silivri

2631

Çatalca

2651

Sultangazi

2851

Başakşehir

2952

Sultanbeyli

2998

En ucuz ilçe Esenyurt. Konut stokunun fazla olduğu ilçe özellikle TEM’e yakın bölümünde ulaşım sıkıntısı da yaşıyor. Kabataş metrosunun 2020 yılında bölgeye kadar gelmesiyle Esenyurt’un bir nebze de olsa değerlenmesi bekleniyor. Aranvutköy’de hem Eyüp tarafından gelecek dekovil hattı, hem 3. köprü üzerinden geçecek tren hattıyla ulaşım açısından sıkıntılarını çözerse değerlenebilecek bir bölge. Ancak çok fazla boş arsa bulunması handikapı var. Beylikdüzü de uzaklık sorunu yaşıyor. Metrobüsün ulaşım yükünü yeterince çekememesi de cabası. Ancak Sefaköy’den gelecek metro bölgeyi değerli hale getirebilir.  Avcılar’ın temel sorunu kentsel dönüşüm. Bölgede bir türlü başlayamayan dönüşüm 99 depreminden en fazla etkilenen İstanbul ilçesi olan Avcılar’ı tehdit ediyor. O da yeni ulaşım yatırımlarından olumlu etkilenecek gibi. Sancaktepe’de Üsküdar’a uzayan metro hattıyla değerlenmeye başladı. Sultanbeyli de bu hattan yakında yararlanacak. Silivri ve Çatalca geniş arsa stoku handikapı yaşıyor. Üstelik ulaşım sorunları da yakın zamanda çözülecek gibi değil. Ancak yakın yerde tatil isteyen İstanbulluların gözdesi olmayı sürdürüyor bu iki ilçe.

 

Kiralar da pahalı

Ev alamayan alt gelir grubundaki vatandaş ya TOKİ’yi bekliyor veya kiracı olarak hayatını sürdürüyor. Ancak kira fiyatları da düşük değil. Dar gelirli vatandaşların tercih ettiği ilçelerde 100 metrekare bir evin kirası 800-1250 lira arasında değişiyor. Ortalama metrekare kira bedeli Arnavutköy ve Çatalca için 8 lira, Esenyurt ve Sultangazi için 10 lira, Avcılar, Beylikdüzü, Çekmeköy, Esenler ve Sultanbeyli için 11 lira, Başakşehir için de 12 lirayı buluyor.