İSTANBUL’DA BİR TAPU DAİRESİNİN 52 ÇALIŞANINA RÜŞVET DAVASI AÇILDI
İstanbul’un en fazla satış yapılan tapu dairelerinden biri olan Arnavutköy ilçesi tapu dairesinde görevli 52 tapu çalışanı hakkında, “Zincirleme şekilde rüşvet almak-vermek” ve “örgüt üyeliği”nden 24 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı.

Tapu dairesi memur ve müdür yardımcılarına rüşvet suçlaması

Sabah Gazetesi’nden Ali Oktay’ın haberine göre, İstanbul’un kuzeyinde bulunan 250 bin nüfuslu Arnavutköy ilçesindeki gayrimenkul fiyatları, Kuzey Marmara Otoyolu (3. Köprü), 3. Havalimanı ve Kanalistanbul projeleriyle birlikte ciddi yükselişe geçti. Tapulu gayrimenkul satışlarında Arnavutköy Tapu ve Kadastro Müdürlüğü memurları ile müdür yardımcılarının rüşvet aldığı iddiaları ortalığı sarstı.

6 ay takip edildiler

Bir müştekinin şikâyeti üzerine başlatılan soruşturmada 6 ay süreyle fiziki ve teknik takip yapıldı. Tapudaki rüşvet pazarlığı, gizli kameralar tarafından saniye saniye kaydedildi. Gözaltına alınan 6’sı kadın, 14’ü tutuklu toplam 52 sanık hakkındaki iddianame tamamlandı ve ‘zincirleme şekilde rüşvet almak vermek’ ile örgüt üyeliği suçlarından 24 yıla kadar değişen hapis istemleriyle dava açıldı.

Arsa satışından komisyon, hediyeler, emlakçılara bilgi aktarımı

İddianamede, rüşvet çarkında kamu gücünü kendi güçleri gibi kullanan sanıkların, vatandaşların işlemlerini yapmak için yemek ısmarlattıkları, hediye aldırdıkları, faturalarını yatırttıkları, işe geliş gidişlerde kendilerini araçlarla istedikleri yerlere bıraktırdıkları aktarıldı. Tapudaki rüşvet çetesinin, satış işlemi yapılmamış arsalarla ilgili bilgileri emlakçılara ulaştırdıkları hatta bazı arsaların satışlarından komisyon aldıkları belirtildi. Bazı memurların aldıkları rüşveti masalarında saklanma ihtiyacı duymadan saydıkları anlatılan iddianamede çekmecelerin hep yarı açık vaziyette olduğu, rüşvet almak istemeyen temizlikçileri bile rüşvet almaları için zorladıkları öne sürüldü. Sanıkların 1.5 yılda toplam ne kadar rüşvet aldıkları ise tespit edilemedi.

Rüşvet almayanı da ikna ettiler

Tapelerde rüşvet almak istemeyen sözleşmeli temizlik görevlisi Mustafa Y. ile çetenin elebaşısı olduğu iddia edilen Kemal Ç. ve Özgür Y. arasında şu konuşma geçtiği ileri sürüldü:
Kemal Ç.: Al cebine koy, al. Kurban olayım al
Özgür Y: Sen almıyorsan bana ver Mustafa
Mustafa Y: ….
Özgür Y: Konuşma ya, adam al diyorsa alacaksın
Kemal Ç: Aynen öyle
Özgür Y: Öyle rast gelmez
Mustafa Y.’nin bu konuşmanın ardından içinde para olduğu değerlendirilen beyaz kağıdı arka sol cebine koyduğu kamera kayıtlarında yer aldı.
Bu haber hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bir yorum yazın


*