İSTANBUL’DA KİRAYA VERMEK İÇİN HANGİ İLÇELERDEN EV ALMALI?
İstanbul’da konut amortisman süresi en düşük ilçelerin başında, düşük konut fiyatları sayesinde 17 yıl ile Esenyurt ve Beylikdüzü geliyor. Amortisman bir evin değerinin kaç kirayla karşılanacağı anlamına geliyor. Mesela 300 bin TL’lik bir evin kirası 100 TL ise, amortisman süresi 300 ay veya 25 yıl olarak hesaplanıyor.

İstanbul’un konut amortisman süresi ortalaması 22 yıl

TUVİMER’in Yatırım Rehberi kapsamında yapılan araştırmasına göre, İstanbul genelinde konuta ödenen ücretin kira geliriyle geri dönüş süresi 22 yıl olarak hesaplandı.

Amortisman sürelerinin son dönemde hızla arttığı İstanbul’da özellikle lüks konutların kira geri dönüş süresi ortalamanın çok daha üzerinde.

Amortisman süresi en düşük ilçeler hangileri?

Konutun geri dönüş süresinde en karlı ilçeler Esenyurt, Beylikdüzü, Avcılar, Sultanbeyli ve Sultangazi geliyor. Bu beş ilçenin ortalaması 19 yıl.

Esenyurt’ta ortala amortisman süresi 202 ay, Beylikdüzü’nde ise 205 ay.

Amortisman süresi Avcılar’da 229 ay, Sultanbeyli’de 254 ay, Sultangazi’de ise 269 ay olarak ölçüldü.

Buna göre kiraya vermek amaçlı konut yatırımda en cazip ilçeler Esenyurt, Beylikdüzü ve Avcılar olarak ön plana çıkıyor.

Amortisman süresi en uzun ilçeler hangileri?

İstanbul’da konut amortisman süresi en uzun beş ilçenin ortalaması ise 31 yıl olarak ölçüldü.

Beykoz bu alanda 450 ay ile ilk sırada yer alırken, onu 389 ay ile Sarıyer, Bakırköy 386 ay ve Beşiktaş 382 ay izliyor.

İlk 4 ilçenin açık ara önde olduğu amortisman süresinin en uzun olduğu listede Şişli 306 ay ile beşinci sırada yer alıyor.

Düşük fiyatlarda geri dönüş hızlı

Araştırmaya ilişkin değerlendirmelerde bulunan TUVİMER Strateji ve İş Geliştirme Direktörü Ömer Türkoğlu, İstanbul’da konut metrekare fiyatları arttıkça kira odaklı geri dönüş sürelerinde de artış görüldüğünü söyledi.

Metrekare birim değerine göre sıfır-3 bin TL, 3-5 bin TL, 5-10 bin TL, 10-20 bin TL ve 20 bin TL olarak konutları kategoriye ayırdıklarını dile getiren Türkoğlu, bu evlerin 24 aylık süre içerisinde değerlendirildiğini aktardı.

Türkoğlu, inceleme sonucunda konut metrekare fiyatı ile kira dönüş süreleri arasında doğru orantı sonucuna ulaştıklarını kaydetti. Türkoğlu, “İstanbul’da konut metrekare fiyatlarında artış yaşandıkça kira geri dönüş sürelerinde de yükseliş gerçekleşiyor. Düşük metrekare değerine sahip olan konutlarda kira geri dönüş süresi kısalıyor.” dedi.

15 yıl amortisman süresi artık hayal

İstanbul’da kendisini 10 yılda hatta 15 yılda amorti eden konutları görmenin artık hayal olduğunu dile getiren Türkoğlu, “Metrekaresi 3 bin TL ve altında dahi geri dönüş süreleri ortalama 19 yıl civarında. Bu seviye genele bakıldığında 22 seneye çıkıyor. Bu durumda yatırım odaklı işlemlerde konutları metrekare segmenti ve kira geri dönüş süresine göre incelemek yetersiz olacaktır.” diye konuştu.

Yüksek fiyatlı konutlarda kiradan çok değer artışı dikkate alınmalı

Türkoğlu, geri dönüş süresi uzun ilçelerde orta-üst ve üst değer segmentindeki konutların kira getirisi yerine değer artışı trendi açısından tercih edildiğini bildirdi.