İSTANBUL’DA 100 BİN KONUTLUK BÜYÜK KENTSEL DÖNÜŞÜM BU YIL BAŞLAYACAK
17 Ağustos depreminin üzerinden 18 yıl geçti. Binlerce insanımızı hayatına mal olan büyük depremin yıl dönümünde İstanbul’da büyük bir kentsel dönüşüm hamlesi başlatılıyor. İlk etapta yaklaşık 100 bin konutun dönüşeceği “Büyük İstanbul dönüşümü” projesi ile yeni bir İstanbul kurulacak. Yeni İstanbul, Esenler-Avcılar arasındaki  rezerv alana yapılacak.

Sıfır faizli kentsel dönüşüm kredisi geliyor

Ülke genelinde deprem riski yüksek olan illerden başlanarak 1 yılda 500 bin konutun dönüşümü tamamlanacak. Türkiye’de başlatılacak yeni kentsel dönüşüm atağı için sıfır faizli özel kredi paketi oluşturulacak. Dönüşümde yerli inşaat malzemesi kullanan müteahhitler de teşvikten yararlanacak.

İstanbul’da 8 milyon metrekare rezerv alan belirlendi

‘Büyük İstanbul Dönüşümü’ olarak tanımlanan kentsel yatırım dizisi için Esenler, Bağcılar, Çekmece, Avcılar arasında 8 milyon metrekare rezerv alan belirlendi. Bu alanda 100 bin konutluk ‘Yeni İstanbul’ kurulacak. Çürük binasının yıkılması için dönüşüme ‘evet’ diyenlere bu yeni kent merkezinde daire verilecek. Kentsel dönüşüm yasasındaki tıkanıklar giderilecek. TOKİ, KİPTAŞ ve Emlak Konut’un daha etkin olduğu, belediyelerle koordineli, finansman paketi belirlenmiş yeni bir modele geçecek.

20 milyarlık kredi

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı 5 milyar liralık başlangıç kredi paketi hazırladı. Paket, Dünya Bankası, Avrupa İmar Kalkınma Bankası fonları ve diğer gelirlerle 20 milyar liraya kadar ulaşacak. Yeni kentsel dönüşüm planı ile yaklaşık 200 milyar liralık ekonomik canlılık yaratılması hedefleniyor.