İstanbul konut fiyatları yine artışa geçti

Hürriyet Emlak 2017 Kasım verilerine göre İstanbul konut fiyatları yeniden artışa geçti. İstanbul’da son bir yılda satılık konut fiyatları yüzde 7 arttı ve metrekare ortalaması 4 bin 755 TL’ye yükseldi. İstanbul’da bazı ilçelerde fiyat artış oranı yüzde 16’yı buldu.

Belediye seçimlerinde oyunuzu kime vereceksiniz?

SONUÇLARI GÖSTER

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

İstanbul konut fiyatları yükselişte

İstanbul’da Ekim ayında aniden düşen fiyatlar Kasım ayında yeniden yükselerek toparlandı. Emlak piyasasında Haziran ayından itibaren düşüş beklenmesine rağmen artış yaşandı. İstanbul genelinde amortisman süresi de 19 yıl oldu. Son bir ay içinde fiyatı en çok artan ilçe yüzde 7,4 ile Çatalca olurken, fiyatı en çok düşen ilçe ise yüzde -3,7 ile Sultanbeyli oldu. En kısa amotisman süresine sahip ilçe ise 14 yıl ile Gaziosmanpaşa oldu.

Fiyatların arttığı ilçeler

İstanbul’da Kasım ayında bir önceki aya göre Çatalca’da yüzde 7,40 oranında, Şile’de yüzde 5,30 oranında, kentsel dönüşümün yoğun bir şekilde yaşandığı Sancaktepe’de ise yüzde 4,30 oranında bir artış yaşandı.

Fiyatları artan ilçeler Artış miktarı
Çatalca 7,40%
Şile 5,30%
Sancaktepe 4,30%

Fiyatların düştüğü ilçeler

İstanbul’da şehir ortalamasında genel bir artış olsa da bazı ilçelerde satılık konut fiyatlarında düşüş gözlemlendi. Sultanbeyli’de yüzde 3,70 oranında, Zeytinburnu’nda yüzde 3,50 oranında, Başakşehir’de ise yüzde 2,50 oranında düşüş yaşandı.

Fiyatları düşen ilçeler Düşüş miktarı
Sultanbeyli -3,70%
Zeytinburnu -3,50%
Başakşehir -2,50%

En kısa amortisman süreleri

Satın alınan evin kendi parasını çıkarma süresi olarak bilinen amortisman süresinde İstanbul’da en karlı ilçeler sırasıyla 14 yılla Gaziosmanpaşa, 15 yılla Sancaktepe ve 16 yılla Esenyurt oldu.

En kısa amortisman süreleri Amortisman süresi
Gaziosmanpaşa 14 yıl
Sancaktepe 15 yıl
Esenyurt 16 yıl

Ümit CELEP / EvdenhaberlerBu haber hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bir yorum yazın


*