İSTANBUL-İZMİR OTOYOLU GAYRİMENKUL FİYATLARINI NASIL ETKİLEYECEK?

427 kilometre uzunluğundaki İstanbul-İzmir Otoyolu, geçtiği bölgelerdeki gayrimenkul fiyatlarını etkiledi. Hat üzerinde yer alan arazilerin değeri 3-4 kat arttı.

Yalova ve Koceli’de fiyatlar katlandı

Belediye seçimlerinde oyunuzu kime vereceksiniz?

SONUÇLARI GÖSTER

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

İstanbul-İzmir Otoyolu üzerinde en ciddi artış Yalova’nın Teşvikiye, Kılıç ve Hacımehmet bölgesinde görüldü. Bunları Kocaeli’nin Gebze ve Dilovası ilçeleri izledi. Bu bölgelerin değer kazanmasında konut ve turizm imarlı arsaların çokluğu etkili oluyor.

Otoyol projesinin Balıkesir’den İzmir’e kadar olan kesiminde de fiyat artışları yaşandı. Ancak bu güzergahtaki gayrimenkullerin çoğu tarla vasfında. Bu da buralardaki gayrimenkul fiyatlarının Yalova-İzmit kadar artmasını engelledi.

Otoyolun devreye girmesiyle İzmir girişinin değer kazanması bekleniyor.

30 milyar TL’ye mal olacak

Gebze-Orhangazi-İzmir Otoyolu bağlantı yolları dahil toplam 427 km olacak. Proje, Türkiye’nin ulaştırma alanındaki en büyük yatırımlarından biri olarak da dikkat çekiyor. Bugüne kadar kamulaştırmalar dahil 12 milyar 911 milyon TL yatırım yapılan projenin toplam maliyetinin 30 milyar TL’yi bulması bekleniyor. İhalesi 9 Nisan 2009’da yapılan Gebze-Orhangazi-İzmir Otoyolu’nu Yap-lşlet-Devret (YİD) modeli ile Nurol-Özaltın-Makyol-Astaldi-Yüksel-Göçay Ortak Girişimi tarafından kurulan Otoyol A.Ş. tarafından yürütülüyor.

Projenin 2019 yılında tamamlanması öngörülüyor.

Yalova ve Bursa kazandırdı

Gebze-Orhangazi-İzmir Otoyolu projesi kapsamında Osmangazi Köprüsü’nün inşaatının başlaması ile Dilovası ilk değerlenen yer oldu. 4 sene içerisinde, ilçede yüzde 100’ün üzerinde artışlar yaşandı. Ancak bu değerleme diğer yerlerle kıyaslayınca sınırlı kaldı. Çünkü bölgedeki fiyatlar zaten sanayi arsaları nedeniyle yüksekti.

Projeden ikinci olarak etkilenen diğer bölge Yalova ve Bursa illeri oldu. Yalova’ya bağlı Altınova ve Çiftlikköy ilçelerinde 5 sene içerisinde yaklaşık 3-4 kat seviyelerine çıktı.

Bursa’nın kuzeyinde yer alan Orhangazi, Gemlik ve Osmangazi ilçelerinde ise bu oran 2-3 katı buldu.

Bursa ve Yalova yatırımcılarını en çok sevindiren şehirler oldu.

İstanbul’dan uzaklaştıkça artış da düştü

Bursa’nın güneyinde yer alan Nilüfer ve Karacabey ilçelerinde aynı dönemdeki artışlar daha düşük düzeylerde seyretti.

İzmir’de fiyatlar otoyol bitince artacak

Çalışmaların sürdüğü İzmir Pınarbaşı, Doğanlar ve Yunus Emre mahallesi mevkilerinde gayrimenkul fiyatlarında yüzde 25 oranında artış gözlendi. Ancak projenin tamamlanması sonrasında fiyatlar daha da artması bekleniyor. Otoyol çalışmasının özellikle “Yeni Bornova” olarak adlandırılan Çamdibi- Altındağ bölgesini etkileyeceği sanılıyor.

Proje nedeniyle doğrudan etkilenmesi beklenilen bir diğer bölge de Kemalpaşa ilçesi. Kemalpaşa OSB’nin kuzeyinden devam eden otoyol, en başta OSB olmak üzere, Sütçüler ve Kemalpaşa İlçe merkezlerini orta vadede etkileyecek.

Balıkesir yatırımcı için uygun

Yalova ve Bursa’dan sonra en çok Balıkesir bölgesinin bu mega projeden etkilendiği gözleniyor.

İstanbul-İzmir Otoyolu’nun Manisa ayağının Şehzadeler, Soma, Kırkağaç ve Turgutlu ilçelerinin yakınlarından geçiyor olması nedeniyle bu bölgelerde arsa fiyatlarında artışlar meydana geleceği tahmin ediliyor. Soma- Kırkağaç bölgesinde tarla vasıflı taşınmazların satış değerleri metrekare başına geçtiğimiz 2 sene içerisinde ortalama 2 kat artış göstermiş durumda.

Bursa-Manisa aksında fiyatlar artabilir

Bu proje ile İstanbul ve çevresinde kapasitesinin üzerine çıkmış olan yatırımların yeni çekim alanı Bursa ve Manisa güzergahı olacak. Bu güzergaha komşu olan ve hızla gelişen Eskişehir-Bozüyük-Bilecik sanayi alanlarında da büyük bir talep ve değer artışı yaşanması bekleniyor. Bu bölgelerde yatırımlar çok önceden başladı. Bugün yapılan yatırımlar önümüzdeki çeyrek asırlık döneme de damga vuracak nitelikte.

İstanbul-Gebze-İzmir Otobanı, her şeyden önce ülkenin gayrisafi milli hasılasının en önemli kaynak noktasını oluşturuyor. Zaten Marmara Bölgesi’nde sanayi bölgeleri kapasitesinin çok üzerinde seyrediyor. Bu noktada yeni yatırımların kayabileceği başka bir alternatif bulunmadığı için her karış toprak adeta perakende hızıyla el değiştiriyor. Otoyolun tam kapasite devreye girmesiyle Bursa Manisa çevresinin en az yüzde 35 pirim yapması bekleniyor.

Gebze merkezi üs oldu

Sultan Selim Köprüsü’nün bağlantı yollarının da bölgeden geçmesi, İstanbul ile İzmir arasındaki yolun en önemli kavşağına Gebze’yi oturttu. Kısaca ulusal ve uluslararası ölçekteki ulaşım ağlarının tam merkezinde olması, Gebze’nin stratejik konumunu bir kat daha arttırdı. Gebze, sadece karayolu ulaşımında değil demiryolu ulaşımında da önemli bir merkez haline geldi. Bölgeden geçen yüksek hızlı tren hattının yanı sıra, Marmaray’m da Gebze’ye kadar uzatılması planlanıyor.

Çayırova’ya dikkat

Sanayi kenti olma avantajını kullanan Gebze’ye bağlı Danca, Çayırova ve Dilovası beldeleri, 2008 yılında çıkarılan kanun tasarısı ile üç yeni ilçe halini aldı. İstanbul’a yakınlığı da göz önüne alındığında bankalar ve firmalar operasyon merkezlerini Çayırova’da konumlandırmış vaziyette. Çayırova ve çevresi büyük inşaat firmalarının da radarına girmiş durumda. Özellikle son iki yılda markalı konut üreticisi birçok firmanın ilçede arsa topladığı ifade ediliyor. Sanayinin ilçede yoğunlaşması sonucu, sanayi sektöründe çalışanların ve ailelerinin barınma ihtiyacından dolayı, ilçede konut arzı gün geçtikçe artıyor.

En fazla değerlenen Yalova oldu

Gebze-Orhangazi-İzmir Otoyolu güzergahındaki köylerdeki araziler değerlenmeye başlarken dönümü 50 bin ile 200 bin TL arasında değişen arazilerin satışı yapılıyor. İzmit Körfezi geçişini kısaltan ve geçtiğimiz 1 Temmuz’da hizmete açılan Osman Gazi Köprüsü ağırlıklı olarak Yalova tarafındaki arazileri değerlendirdi. Fiyatlar Yalova’dan uzaklaştıkça düşüyor.

Yalova bölgesinde villa ve çiftliklerin yoğun olarak yer aldığı Subaşı, Çavuşçiftliği, Kabaklı, Sultaniye ve Kazımiye köyleri bulunduğu alan bu bölgede arazi fiyatlarının en çok olduğu yerler arasında.

Altmova’ya bağlı köyler içerisinde en cazip ve en değerli arazilerin bulunduğu köy ise köprünün ayaklarının yer aldığı Hersek Köyü. İstanbul ile İzmir’i birbirine bağlayacak olan projenin geçtiği Çukurköy, Denizçalı, Kılıçköy ve Kabaklı gibi alanlardaki tarlaların büyük kısmı imara açıldı.

Dilovası ve bunun bitişiğinde yer alan Mualimköy’deki sanayi imarlı arsaların metrekare fiyatı 150 ile 200 dolar arasında değişiyor.

Arsa fiyatları neden artıyor?

Öncelikle otoyol, Türkiye’nin nüfus yoğunluğu açısından en üst sıralarda yer alan iki şehrini, yine en yüksek nüfus yoğunluğuna sahip bölgelerden geçerek bağlıyor. Bu da hem sanayi hem de turizmin bölgeye dağılma ihtimalini güçlendiriyor.

Bunun sonucu olarak bölgedeki tarlaların imara açılacağı yönünde bir beklenti de var.

İstanbul-İzmir otoyolu güzergahı nerelerden geçiyor?

İstanbul-İzmir Otoyolu Projesi, Gebze’den başlayıp, Dilovası ile Hersek Burnu arasından, Osmangazi Köprüsü aracılığıyla Yalova’nın Altınova ilçesinin Hersek Köyü’ne geçiyor. Çavuşçifliği Köyü’nün yakınında D-575 numaralı Karayolu üzerindeki kavşağa bağlanıyor. Bu kavşaktan sonra yeni otoyol, sırasıyla Altınova’ya bağlı Havuzdere Köyü ile Tavşanlı beldesini, Çiftlikköy ilçesine bağlı Kabaklı, Kılınç ve Laledere köylerini takip ediyor. Otoyol, Orhangazi ve Gemlik yakınlarından devam edip Ovaakça kavşağı ile Bursa çevre yoluna bağlanıyor. İşin buraya kadar ki kısmı tamamlanmış durumda.

Otoyol, mevcut Bursa çevre yolundan sonra Bursa-Karacabey ayrımı kavşağından yeniden başlayarak, Susurluk’un kuzeyinden geçerek Balıkesir’e ulaşacak.

Devamında Balıkesir’in batısından güneye yönelen otoyol, Savaştepe, Soma, Kırkağaç ilçelerinin yakınlarından geçerek, Manisa’nın Turgutlu ilçesi yakınlarında batıya yönelecek.

İzmir-Uşak Devlet Yolu’na paralel olarak ilerleyecek olan otoyol, nihayetinde İzmir Çevreyolıı üzerindeki Anadolu Lisesi kavşağına bağlanacak.