İstanbul İmar Planı Yönetmeliği değişiyor!

İstanbul’daki tüm inşaatları etkileyecek olan İstanbul İmar Planı Yönetmeliği değişiyor. Henüz taslak halindeki yönetmelikle; odaların minimum büyüklüğünden, dairelerin yüksekliğine, imar izinlerinin nasıl ve nereden alınacağından kat yüksekliğine kadar birçok konuda değişikliğe gidiliyor. İşte sadece İstanbul’da geçerli olacak olan yeni İstanbul İmar Planı Yönetmeliği!

İstanbul Yeni İmar Planı Yönetmeliği ayrıntıları!

Kot farkından ekstra kat kazanmak yaskalanıyor

İstanbul Büyükşehir Belediyesi İmar Müdürlüğü, İstanbul İmar Yönetmeliği’nin  ‘Binalara kot verilmesine ilişkin esaslar’ başlıklı 11. maddesini değiştiriyor. Bu değişiklikle koy farkından yararlanarak fazladan kat sahibi olmak engellenecek. Bu konuda daha önce Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan uyarıda bulunmuştu. Erdoğan, “Kot denilen bir olay var. Bununla ne yazık ki müteahhitler, acımasız bir şekilde yolsuzluk yapıyor. Meyilli bir arazide beyefendi, inşaatı en yüksek noktadan alıyor. Kazanmak istiyorum, derken şehre ihanet ediyorsun” değerlendirmesini yapmıştı.

Yükseklikleri semt semt İBB belirleyecek

Taslağa göre, ilçe belediyeleri yapı yüksekliklerini belirlerken, İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi tarafından onaylanan sınırlamaları dikkate alacak.

Binaların kademelendirilmesinde sorumluluk ve yetki ilçe belediyelerine ait olacak.

Yüksekliği 60.5 metreyi geçen yapılar için İBB’den siluet yönünden uygun görüş alınmadan yapı ruhsatı düzenlenemeyecek.

Salon minimum 12 metrekare, yatak odası 8 metrekare

Yeni İstanbul İmar Yönetmeliği’yle dairelerde yer alacak odaların büyüklükleri de belirlenecek.

Buna göre, her dairede oturma odaları 12, yatak odaları 8, mutfak 3.3, banyo 3 ve tuvalet 1.2 metrekareden daha küçük olamayacak.

Konut bölgelerinde kat yükseklikleri 4 metreden fazla, 2.5 metreden ise az olamayacak.

Sadece hava maniası olan bölgelerde kat yüksekliği 2.4 metreye indirilebilecek.

İnşaat alanı 60 bin metrekare olana “yeşil çatı” zorunlu olacak

Toplam inşaat alanı 60 bin metrekarenin üzerinde olan ve yeni inşa edilecek binalarda “yeşil çatı” sistemleri uygulanması zorunlu hale getirilecek.

Çatıda, çim, bitki, çiçek yetiştirilmesi için ise en az yarım metre toprak dolgu oluşturulacak.

AVM’lerde yeteri kadar tuvalet zorunlu olacak

Alışveriş merkezlerinde, müşteri ve ziyaretçilerin ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla kapasite hesabına göre belirlenen büyüklük ve sayıda, çocuklarla ebeveynlerinin kullanabilecekleri boyutta klozet, pisuvar ve lavabonun bulunduğu tuvalet zorunlu hale getirilecek.

 
Bu haber hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bir yorum yazın


*