ISPARTA ŞEHİR HASTANESİ ŞUBAT AYINDA AÇILACAK
Isparta’yı bir sağlık merkezine çevirme potansiyeli taşıyan 755 yataklı Isparta Şehir Hastanesi şubat ayı ortasında açılacak. İnşaatı Akfen Holding tarafından yapılan ve içinde kadın doğum ve çocuk hastanesi de bulunan Isparta Şehir Hastanesi’ni yaklaşık 600 milyon TL’ye mal oldu. Yaklaşık 2,5 yılda tamamlanan hastaneyi devlet işletecek, Akfen holding’e 25 yıl boyunca kira ödeyecek.

PERSONEL ALIMLARI BAŞLADI

Tıbbi hizmetler dışında hastanenin hizmet satın alma yöntemiyle karşıladığı MR, görüntüleme, temizlik, yemek, medikal, güvenlik ve benzeri hizmetlere ihtiyaç duyuluyor. Sağlık Bakanlığı personel alımı için hizmet kriteri koydu. Bu kriterlere uyulmadığı takdirde cezai işlem uygulayacak olmasından dolayı personeller sınavla alınacak ve başarısız olan işe alınmayacak. Sınav kriteri hem eski personel hem de yeni personel için geçerli olacak. Hizmet alım işini İŞKUR’la birlikte Tepe Holding yürütüyor. Yaklaşık 1000 kişiye ihtiyaç duyuluyor.

YERLEŞKE İÇİNDE TİCARİ ALANLAR AKFEN HOLDİNG’E AİT

198 bin m2’lik hastane alanı içerisinde ayrılan ticari alanının kullanım hakkı Akfen Holding’e ait. Akfen Holding, ticari alanda eczane, medikal ve optik sektör temsilcilerine yer verecek. Ayrıca üniversite öğrencileri ile başka şehirlerden gelen hasta ve yakınlarının konaklama ihtiyacına çözüm bulacak bir konaklama tesisi de bulunacak.

YENİ TIBBİ CİHAZLAR AKFEN’DEN

Akfen Holding, Isparta Şehir Hastanesi’nde 30 milyon dolarlık tıbbi cihaz yatırımı yapacak. Kamu hastanelerinde olan tüm tıbbi cihaz, makine ve teçhizatların tamamı temin edilecek. Şehir Hastanesi ile onjiyo ve açık kalp ameliyatı yapılabilecek, ambulans helikopter pistine kavuşulacak.

ESKİ CİHAZLAR İLÇELERE DAĞITILACAK

Mevcut hastanede kullanılan cihazlar yeni hastaneye getirilmeyecek. Bu tıbbi cihazların ilçelere dağıtımı planlanıyor.

HASTANEDEKİLER DEPREMİ HİSSETMEYECEK

Akfen Holding, Şehir Hastanesi’ni projelendirirken Isparta’nın deprem kuşağında olmasını gündemine aldı. Proje inşaatında deprem izoletörü kullanılacak, herhangi bir deprem anında hastane binasının sarsıntı geçirmesi engellenecek. İçinde bulunanlar depremi hissetmeyecek.

RAKAMLARLA ISPARTA ŞEHİR HASTANESİ

Toplam Yatak Kapasitesi : 755

Genel Hastane : 450

Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesi : 305

Toplam Kapalıİnşaat Alanı : 197.649 m2

Teşhis Tedavive Yataklı Katlar : 129.789 m2

Kapalı Otopark Alanı : 67.860 m2

Toplam Poliklinik Sayısı : 204

Toplam Ameliyathane Sayısı : 18

Ameliyathane : 16

Doğum Ameliyathanesi : 2

Toplam Kapalı Otopark Araç Kapasitesi : 2.262

İşletme Süresi : 25 Yıl

Yatırım Bedeli : 573 Milyon TL