İNŞAAT DAHİL BÜTÜN GÜVEN ENDEKSLERİ OCAK AYINDA DÜŞTÜ
Türkiye’de ekonomik durgunluk, girişimcilerin ekonomiye duyduğu güvene de yansıdı. Ocak ayında hizmet sektörü güven endeksi yüzde 6,2, inşaat sektörü güven endeksi yüzde 1,7, perakende ticaret sektörü güven endeksi de yüzde 0,2 geriledi.

HİZMET SEKTÖRÜ KISA ZAMANDA TALEP ARTIŞI BEKLEMİYOR

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, geçen yılın aralık ayında 93,3 olan mevsim etkilerinden arındırılmış hizmet sektörü güven endeksi, yüzde 6,2 azalarak ocakta 87,5’e düştü. Hizmet sektörü güven endeksindeki bu azalış, girişimcilerin son üç aylık ve gelecek üç aylık duruma bakışını yansıtıyor.

Hizmet sektöründe bir önceki aya göre iş durumu, hizmetlere olan talep ve hizmetlere olan talep beklentisi endeksleri sırasıyla yüzde 2,6, yüzde 3 ve yüzde 11,7 azaldı.

PERAKENDE TİCARETTE DE OLUMSUZ HAVA HAKİM

Mevsim etkilerinden arındırılmış perakende ticaret sektörü güven endeksi, ocakta yüzde 0,2 azalarak 95,9’a geriledi. Perakende ticaret sektöründe bir önceki aya göre, iş hacmi-satışlar ve iş hacmi-satışlar beklentisi endeksleri sırasıyla yüzde 4,3 ve yüzde 0,1 azalırken mevcut mal stok seviyesi endeksi ise yüzde 3,5 yükseldi.

İNŞAAT SEKTÖRÜNE GÜVEN ÇOK ALT SEVİYEDE

Mevsim etkilerinden arındırılmış inşaat sektörü güven endeksi bir önceki ayda 76,1 iken bu ay yüzde 1,7 azalarak 74,8 değerine gerildi. İnşaat sektörü güven endeksindeki bu azalış, gelecek üç aylık dönemde toplam çalışan sayısında artış bekleyen girişim yöneticisi sayısının azalmasından kaynaklandı.

Alınan kayıtlı siparişlerin mevcut düzeyini mevsim normalinin üzerinde değerlendiren girişim yöneticisi sayısında ise artış görüldü.

İnşaat sektöründe bir önceki aya göre, toplam çalışan sayısı beklentisi yüzde 6,8 azalırken alınan kayıtlı siparişlerin mevcut düzeyi endeksi ise yüzde 6 arttı.

Güven endeksleri 200 puan üzerinden değerlendiriliyor. 100 puanın altı sektöre olan güvensizliğin arttığını gösteriyor. İnşaat güven endeksi konut satış rekorları kırılan 2016 boyunca da genelde düşüş ağırlıklı bir seyir göstermişti.