İnegöl il mi oluyor? 82. il İnegöl mü olacak?

İnegöl il mi oluyor? Türkiye’de il olmayı bekleyen büyük ilçelerden biri de İnegöl. 255 bin nüfusa sahip ilçeyi il olma konusunda umutlandıran adım ise, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’ndan geldi. Kılıçdaroğlu’nun Bursa’nın İnegöl ilçesinin il olması için verdiği yasa teklifi Meclis gündeminde bekleyenler arasına girdi.

Belediye seçimlerinde oyunuzu kime vereceksiniz?

SONUÇLARI GÖSTER

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

İnegöl il mi oluyor

İnegöl il mi oluyor? Hangi ilçeler İnegöl’e bağlanacak?

CHP lideri, grup başkanvekillleri ve Bursa milletvekilleri imzasını taşıyan ortak teklifte, Bursa ve Kütahya’dan ayrılacak 6 ilçenin İnegöl’e bağlanması öngörüldü.

Teklifte İnegöl’e bağlanacak ilçeler, “Keles, Alanyurt, Kemalpaşa, Kurşunlu, Yenice ve Domaniç” olarak düzenlendi.

Teklifin gerekçesinde, İnegöl’ün Bursa’ya 40 kilometre, Yenişehir Havalimanı’na 25 kilometre uzaklıkta bulunduğu ve 255 bin nüfusa sahip olduğu vurgulandı.

İnegöl Türkiye’nin 16. büyük sanayi merkezi

Gerekçede, “Ülkemizin önemli bir sanayi merkezi olan İnegöl, TÜİK tarafından açıklanan istatistiklere göre Türkiye’nin 16’ncı büyük sanayi merkezidir. İnegöl mobilyası artık dünya çapında bilinen bir marka haline gelmiştir. Yemekte İnegöl Köftesi, turizmde Oylat kaplıcaları, tarımda İnegöl ayçekirdeği, kültürel alanda ülkemizin ilk sivil mehteri olan Tarihi İnegöl Mehteri, şifa kaynaklarında Elmaçayır, Kozluca, Özlüce, Konurlar, Eskikaracakaya ile markalaşarak hızla büyümeye ve gelişmeye devam etmektedir” denildi.

İnegöl il olursa nüfusu ne kadar olacak?

İnegöl il mi oluyor sorusunun cevabı “evet” olursa, İnegöl’ün nüfusu bağlanacak ilçelerle birlikte 280 bini geçecek. Bu nüfusla İnegöl, halen şehir statüsündeki 20 şehri geride bırakacak ve Türkiye’nin en kalabalık 62. ili konumuna yükselecek. İnegöl’e bağlanması düşünülen Kütahya’nın Domaniç ilçesi 15 bin, Bursa’nın Keles ilçesi ise 12 bin 500 nüfusa sahip.

İnegöl il olursa 4 mahalle de ilçe olacak

İnegöl il olursa, halen İnegöl’e bağlı 4 mahalle de ilçe statüsüne kavuşacak. Bu mahalleler sırasıyla Alanyurt, Kemalpaşa, Kurşunlu ve Yenice.

İnegöl Bursa’nın 4. kalabalık ilçesi

Aslında İnegöl büyük bir ilçe olsa da Bursa’nın en kalabalık ilçesi değil. Bursa’nın Osmangazi, Yıldırım ve Nilüfer ilçeleri İnegöl’den çok daha büyük nüfusa sahip. Ancak İnegöl’ün hem merkeze uzaklığı, hem Kütahya ve Bilecik sınırında bulunması, hem de mobilya, köfte gibi kendine özel markalaşmış ismiyle diğerlerinden sıyrılıyor. Türkiye’de halen il olmayı bekleyen çok sayıda kalabalık ilçe bulunuyor. Gebze, Anamur, Bandırma, Çorlu ve Alanya bu ilçelerin başında geliyor.Bu haber hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bir yorum yazın


*