İMAR BARIŞINA KAÇ KİŞİ BAŞVURDU?

Kamuoyunda “İmar affı” olarak nitelendirilen ve kaçak yapıları kayıt altına almayı hedefleyen imar barışı düzenlemesine başvurular sürüyor. Yaklaşık 7-8 milyon kaçak yapının imar barışından  yararlandırılması planlanıyordu. Peki gelinen son durumda imar barışına kaç kişi başvurdu? Elde edilen gelir ne kadar oldu? İşte detaylar…

Belediye seçimlerinde oyunuzu kime vereceksiniz?

SONUÇLARI GÖSTER

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

İMAR BARIŞINA KAÇ KİŞİ BAŞVURDU?

İMAR BARIŞINA KAÇ KİŞİ BAŞVURDU?

Çevre ve Şehircilik bakanı Murat Kurum “İmar barışı” düzenlemesine ilişkin rakamları açıkladı. Bakan Kurum’un açıkladığı verilere göre imar barışına şimdiye kadar 2,6 milyon kişi başvurdu.

Başvurulardan 133 bini olumlu sonuçlandı ve bu kişilere Yapı Kayıt Belgesi verildi.

En fazla başvuru yapılan şehirler ise İstanbul, İzmir ve Konya.

Bakanlığın kentsel dönüşümde kullanılmak üzere başvurulardan elde ettiği gelir ise 660 milyon TL oldu.

İMAR BARIŞI İÇİN SON BAŞVURU 31 EKİM’DE

9 Haziran 2018 tarihinde başlayan imar barışı başvuruları için son tarih 31 Ekim 2018.

Yapı Kayıt Belgesi için istenen tutar ise 31 Aralık 2018 tarihine kadar ödenebilecek.

ASIL SORUN KAT MÜLKİYETİNE GEÇİŞTE

Uzmanlar, Yapı kayıt belgesi için, Boğaziçi öngörünüm, Tarihi yarımada ve Gelibolu dışında bir istisna olmadığını, sosyal donatı alanı veya komşu parsele tecavüz olmaması halinde herkesin bu belgeyi alabileceğini belirtiyor. Hatta bir çok şehirde beyan incelemesi için yeterince eleman bulunmadığı, bu nedenle Yapı Kayıt Belgesi’nin beyana göre herkese verileceği iddia ediliyor. Ancak asıl büyük sorunun kat mülkiyetine geçişte yaşanacağı, hatalı beyanların, yanlış bilgilerin kat mülkiyetine geçiş sırasında proje çizileceğinden anlaşılacağı söyleniyor. Uzmanlara göre Yapı Kayıt Belgesi’ni herkes alabilirken kat mülkiyetine geçişte büyük sorunlar yaşanacak.

 Bu haber hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bir yorum yazın


*