İMAR BARIŞI BAŞVURUSU NE ZAMAN BAŞLAYACAK? BAŞVURU ÜCRETİ NE KADAR OLACAK?

Türkiye’deki yaklaşık 12 milyon kaçak yapıyı ilgilendiren imar barışı yasalaştı. Peki imar barışı başvurusu ne zaman başlayacak? Başvuru nereye yapılacak? İmar barışı başvuru formu nereden temin edilecek? Bir anlamda af niteliğinde olan imar barışı için başvuru ücreti ne kadar olacak? İşte detaylarıyla imar barışı başvurusu…

Belediye seçimlerinde oyunuzu kime vereceksiniz?

SONUÇLARI GÖSTER

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

İMAR BARIŞI BAŞVURUSU NE ZAMAN BAŞLAYACAK? BAŞVURU ÜCRETİ NE KADAR OLACAK?

İMAR BARIŞI BAŞVURUSU NE ZAMAN BAŞLAYACAK?

İmar barışı yasası meclisten geçip yürürlüğe girse de başvuruların başlaması için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın uygulamanın nasıl yapılacağına yönelik yönetmelik hazırlaması gerekiyor. Bakanlık uygulamada oluşabilecek sorunlara açıklık getirmek için vatandaşların sorularını bekliyor. Kendi durumunuzu BURADAN bakanlığa sorabilir ve hazırlanmakta olan yönetmeliğe göre cevap alabilirsiniz.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın her türlü duruma açıklık getirecek bir yönetmelik hazırladığı ifade ediliyor. Buna göre yönetmelik seçimden önce açıklanacak. Yani imar barışı başvurusu 2018 yılı Haziran ayı içerisinde başlayacak. başvurular için son tarih ise 30 Ekim 2018 olacak.

İMAR BARIŞI BAŞVURUSU NEREYE YAPILACAK?

İmar barışı için başvurular e-devlet üzerinden veya bakanlık tarafından bildirilen kurumlar aracılığı ile yapılacak. Başvurular e-devlet üzerinden yapılırsa form ücreti verilmeyecek. Başvuru için aracı kurumları tercih edenler ise cüzi bir miktar form bedeli ödeyecek.

Kaçak yapısı olan vatandaşlar başvuruyu bizzat yapacak.  ‘Yapı Kayıt Belgesi Başvuru Formu’nda başvuruda bulunacak kişinin kimlik bilgileri ve Yapı Kayıt Belgesi alınacak yapıyla ilgili bilgiler için bölümler olacak. Başvuran kişi formda ilk önce sahibi olduğu kaçak yapının konut mu yoksa ticaret alanı mı olduğunu işaretleyecek. Ayrıca, formda kaçak yapının “yapı tipi” seçilecek, arsa büyüklüğü ve arsanın emlak vergisi rayiç değeri girilecek. Arsa rayiç bedeli belediyelerden, Maliye Bakanlığı’nın Gelir İdaresi Başkanlığı’ndan ve bazı belediyeler için internetten öğrenilebiliniyor.

Arsa rayiç bedelinizi öğrenmek için tıklayınız.

İMAR BARIŞI BAŞVURU ÜCRETİ NE KADAR OLACAK?

İmar barışı başvurusunda e-devlet üzerinden ücret alınmayacak. Ancak Yapı Kayıt Sistemine kaydolduktan sonra, Yapı Kayıt Belgesi alabilmek için 31 Aralık 2018 tarihine kadar imar barışı ücretini ödemeniz gerekecek.

Bu ücret konutlarda, arsanın rayiç bedeli ile binanın maliyet bedeli toplamının yüzde 3’ü olacak.

İş yerlerinde ise aynı toplamın yüzde 5’i oranında ücret alınacak.

Eğer kat mülkiyeti yapılmak isteniyorsa bu oran 2 katına çıkacak.

Bakanlık yığma yapılarda inşaat metrekare bedelini 600 TL, 7 kata kadar olan yapılarda 1000 TL, daha yüksek binalarda ise 1600 TL olarak kabul ediyor.

Arsa rayiç bedeli ise il il, ilçe ilçe, mahalle mahalle hatta sokak sokak değişebiliyor.

İMAR BARIŞI KAYIT ÜCRETİ HESAPLAMA

Arsa rayiç bedelinize baktınız metrekaresi 500 TL. Binanız 1000 metrekare arsa üzerinde kurulu olsun. Yani devlete göre sizin arsanızın değeri minimum 500.000 TL.

Binanız 12 katlı ve daireniz 110 metrekare. Bu durumda inşaat maliyetiniz ise 110*1600 TL. Dairenizin inşaat maliyeti 176.000 TL.

Bu iki rakamı topluyor ve yüzde 3’ünü hesaplıyoruz.

(500.000+176.000)*3/100=20.280

Bu hesaba göre dairenizi Yapı Kayıt Sistemine kaydedebilmeniz için 20.280 TL ödemeniz gerekiyor. Bu kaçak konumdaki her bir dairenin ödeyeceği rakam. Ancak her kaçak yapı, arsa rayiç bedeline, kat sayısına göre bu hesabı kendisi yapmalı.

YAPI KAYIT BELGESİ ADRESE TESLİM EDİLECEK

Yapı kayıt Belgesi, herhangi bir yerden alınmayacak. Başvuru yapan ve başvurusu onaylandıktan sonra Yapı Kayıt Belgesi ücretini yatıran herkesin adresine teslim edilecek. İsteyenlere Yapı Kayıt Belgesi e-maille de gönderilecek.Bu haber hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bir yorum yazın


*