İmar affı var mı? Başvuru nasıl yapılacak?
Aylardır süren imar affı var mı tartışmaları son buldu ve hükümet “imar barışı” adıyla af benzeri bir düzenlemeyi meclisten geçirdi. İmar barışından yaklaşık 12 milyon kaçak yapının yararlanması bekleniyor. İmar barışında amaç kentsel dönüşümde büyük problem yaratan imarsız yapıları imarın içine dahil edip dönüşümü hızlandırmak. İşte detaylarıyla imar affı veya imar barışı….

İmar affı var mı? Başvuru nasıl yapılacak?

İmar affı nasıl olacak?

Türkiye genelinde milyonlarca mülk sahibini etkileyecek olan imar barışı ile kaçak olan ve ruhsatı bulunmayan yapılara yönelik bir anlamda “af” çıkartıldı.

Kentsel dönüşümü hızlandırmak için çıkan tek maddelik yasayla imarsız kaçak yapılara, Yapı Kayıt Belgesi verilerek iskanlı hale getirmenin önü açıldı.

Ancak yasaya göre arsanın imarını değiştirmeyecek. Yani mevcut bina yenilenmek istenildiğinde, arsanın eski imarına uygun bir bina yapılması gerekecek.

İmar affı hangi tarihte yapılan binaları kapsayacak?

İmar affı veya imar barışı 31 Aralık 2017 öncesinde yapılan binaları kapsayacak.

İmar affı başvurusu için son tarih ne?

İmar barışı olarak isimlendirilen düzenlemeden yararlanmak isteyenlerin 31 Aralık 2018 tarihine kadar belediyelere “Yapı Kayıt Belgesi” için başvurması gerekecek.

İmar affı için ne kadar ödeme yapılacak?

İmar Barışı tek maddelik bir kanun. Kanunun nasıl uygulanacağına daire detayları Çevre ve Şehircilik Bakanlığı düzenleyecek.

Buna göre kaçak durumdaki bina Yapı Kayıt Sistemi’ne yapı sahibinin beyanına göre kaydedilecek.

Yapılan tespitler sonucunda arsa emlak değeri ile yapı yaklaşık maliyeti toplamı üzerinden yüzde 3 oranında kayıt bedeli alınacak.

Örneğin arsa emlak değeri 500 bin TL. Üzerinde de 5 daireli bir apartman var. Onun da yapım maliyeti 500 bin TL. Toplamda 1 milyon TL üzerinden yüzde 3 kayıt bedeli alınacak. Bu da 1 milyon TL’lik bir mülk için 30 bin TL’ye denk geliyor. Burada dairenin fiyatının baz alınmadığını, arsa değeri ile inşaat maliyetine bakıldığını not düşelim.

Kayıt yapıldıktan sonra da maliklerin 2/3’ünün onay olması halinde yapının cinsi değiştirebilinecek veya kat mülkiyeti alınabilecek. Bu durumda da kayıt tutarının 2 katı ödeme yapılacak.

Alınan para, kentsel dönüşüm projeleri için özel hesaba yatırılacak. Böylece kentsel dönüşümün finansmanı da kaçak yapılardan çıkarılmış olacak.

Yapı Kayıt Belgesi ne işe yarayacak?

Yapı Kayıt Belgesi, başlı başına bir arsa, parselin veya arazinin imarını değiştirmiyor.

Yapı Kayıt Belgesi kaçak olarak yapılan yapıların, mevcut haliyle yıkılana kadar kabul edilmesi, ceza yazılmaması, yıkılmaması anlamına geliyor.

Aynı zamanda bu yapılara iskan verilmesini, kat mülkiyeti hakkı tanınmasını, su, doğalgaz, elektrik bağlantısında sorun çıkarılmamasını da sağlıyor.

Yapılar, üzerinde kuruldukları arsaların imarına göre yapılıyor. Mevcut yasal düzenleme, arsaların imarını değiştirmiyor. Zaten imar affı ile imar barışı arasındaki fark da bu. Ancak yapı yıkılmadığı, yeniden inşa edilmediği sürece, mevcut yapıların sahip olduğu tüm haklara sahip oluyor.

Yapı Kayıt Belgesi nereden alınacak?

yapı kayıt Belgesi, Çevre ve Şehircilik bakanlığı tarafından yetkilendirilecek kuruluşlardan alınacak.

Hazine arazisine yapılan gecekondulara imar affı geldi mi? Hazine arazisine yapılan binalar imar barışından yararlanacak mı?

Hazine arazisine yapılan gecekondular ve binalar da bir anlamda af niteliğindeki bu durumdan yararlanacak.

Bu kişiler de Yapı kayıt Belgesi alabilecek. Bu durumdaki hazine arazileri, Yapı kayıt Belgesi bulunan kişiler veya yasal mirasçılarına satılabilecek.

Öncelikle üzerinde kaçak yapı bulunan hazine arazilerini önce Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na devredilecek. Ardından bakanlık, bu durumdaki araziler için bir rayiç bedel belirleyecek. Bu bedel üzerinden ihalesiz olarak üzerine bina yapmış kişilere bu arsaları almaları teklif edilecek. İstenen bedel ödenirse hazine arazisi şahıslara geçecek.

Yalnız hazine arazileri için en son yapım tarihi 30 Mart 2014 olacak. Bu tarihten sonra hazine arazisine yapılan kaçak binalar bu statüye kavuşamayacak.

Hazine arazilerinden elde edilecek gelir kentsel dönüşüm çalışmalarında kullanılacak.

Yapı kayıt Belgesi’ni kimler alamayacak? Kimle imar barışından yararlanamayacak?

Yapı Kayıt Belgesi için tek istisna İstanbul Boğaziçi öngörünüm ve tarihi yarımada çevresinde yapılacak. Bu yerde yapılan kaçak binalar için yıkım kararları ve cezai işlemler uygulanmaya devam edecek.

Bu bölge dışında kalan tüm kaçak yapılar, Yapı Kayıt Sistemine kayıt olabilecek, “geçici imar” hakkından yararlanabilecek.

İşte imar affı yasasının tam metni!

İMAR BARIŞI YÖNETMELİĞİ TAM METNİ!

 

SORULARINIZDA LÜTFEN DETAYLI BİLGİ VERİNİZ

Sorunuzu bir cümleyle özetleyin
515 Comments

 1. Apartmanımıza ait -1 katta daha önce iskana dahil edilmesin diye duvarla kapatılmış daha sonradan mutahit tarafından kaçak olarak kullanıma açılmış olan 100 metrekare alan için yapı kullanım belgesi alabilirmiyiz ve almak için kimin adına nasıl başvuru yapmalıyız

 2. İyi günler, evimin bahçesinde 3 katlı binamıza bitişik, 10 yıl önce yaptığım gayet güzel bir otomobil garajım var. Garajım içinde yapı kullanım izni alabilir miyim?

 3. ZAFER BEY
  1000 METRE TAPUSUZ KIRAÇ ZEYTIN BAHCESİ İÇİNDE İKİ ODALI (BİR ODASINI EV OLARAK BİR ODASINIDA TARIMSAL AMACLI KULLANDIĞIM) 32 M2 BİNAM BULUNMAKTA ELEKTRİK SU ABONELİĞİ YOK İMAR BARISI İÇİN BAŞVURU YAPMAYI DÜŞÜNÜYORUM BİNANIN YAPI KAYIT BELGESİ VE SONRASINDA ARSANIN TAPUSUNU ALMAK İSTİYORUM
  1-YAPI KAYIT BELGESİ VE TAPUSUNU ALABİLİRMİYİM
  2-AYRICA MÜRACAAT İŞLEMİ SIRASINDA KONUT DİYEMİ BASVURU YAPMAM GEREKİR YADA TARIMSAL AMAÇLI BASİT BİNA DİYEMİ
  3-TARIMSAL AMACLI BASVURU YAPARSAM ELEKTRIK SU ABONELIGI MESKEN OLARAKMI YOKSA TARIM AMAÇLI DİYEMİ ALABİLİRİM
  4-AYRICA TARIMSAL AMACLI BİNA DİYE BASVURU YAPARSAM TAPU ALABİLİRMİYİM

  • İsmail bey,

   1- Arsa hazine arazisi ise Yapı Kayıt Belgesi alabilirsiniz. Ardından arsanın tapusu için başvuruda bulunup size satılmasını isteyebilirsiniz.

   2- Bence konut diye başvurun. Zaten metrekareniz düşük çok fazla bedel farkı çıkmaz. Ancak konut diye başvuruda bulunursanız, elektrik ve suyu da ona göre alabilirsiniz. Ayrıca bir kısmını konut olarak kullandığınızdan, yanlış beyan vermiş olursunuz. Ödediğiniz para ve hakkınız yanabilir.

   3- Tarımsal amaçlı başvurmayın.

   4- Bu konuda bir içtihat henüz oluşmadı. Ama dediğim gibi zaten konut olarak başvurun.

 4. Zafer Bey
  4000 metre yerim var bunun 2000 metresını 2B yasası ile tapusunu aldım kalan 2000 metre orman alanında kalıyor diye tapusunu alamadım Bu kalan yerımde küçük bir evim ve zeytın bahcesi bulunmakta bu yerime yapı kayıt belgesı ve arsanın tapusunu alabilirmiyim yada yapmam gereken nedir

  • Bu yerine Yapı Kayıt Belgesi alabilirsiniz.

   Aldıktan sonra da bu arazinin kendinize satılması için başvuruda bulunabilirsiniz.

   Muhtemelen hazine veya Orman Bakanlığı mülkiyetinde bulunan arazinin Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na devri ve ardından size satışının yapılması gerekir.

 5. Merhaba,evim 2011 yılında yapıldı.Çatı katı vardı fakat oturulacak durumda degildi,insaat halinde catiyla kapatip bırakmıştım,bu yıl çatıyı kaldırıp duvar boyunu 1,5 metre kadar yükselttik.Oturulur hale getirdik

  Çatı katı içinde yapı kayıt belgesi alabilirmiyiz. Uydu görüntüsünde çatı gorunuyor ama metrekare ,duvar boyu filan belli olurmu? Tespiti nasıl yapılır?zaten mevcut olan alanda düzenleme yaptık,sorun olurmu?
  Alamazsak sadece 1.kat icinmi başvuru yapmamız gerekiyor.Kural ihlali yapmamak adına tek kat içinmiş başvuru yapmalıyız. 2018 de çatıyı düzenlediğimiz için sorun olurmu?
  Bir kat 2017 den önce ,1 kat 2018 yapılmışsa tek kat için başvuru geçerli olurmu.Bunun cezasi varmı?
  Biraz karışık oldu,cevaplarsaniz sevinirim

  • Normalde 2018de yapılan yapılar imar barışına girmiyor. Ancak beyan yoluyla bilgi alındığı ve henüz bir kontrol mekanizması olmadığı için başvuran herkese bu belge veriliyor.

   Sonrasında yapılacak incelemede sizin açınızdan bir sorun olmayacaktır.

   Ancak ne şekilde başvuru yapacağınızı söylemek için binaya ait bilgileri de almak lazım. Kat mülkiyeti var mı? Müstakil bina mı? Vs.

 6. Zafer Bey,

  selamlar, saygilar. Dubleks meskenin cati boslugu yukseltilip kapatildi ve yeni kat oldu ancak siz villa secenegini soylediniz. belediyenin verdigi belgede 3. sinif insaat deniyor. bu nedenle 3-7 katli bina (cati ilavesi ile) secenegi girilemez mi? Mustakil olmasi, 3. sinif dubleks mesken statusunu villa haline mi getirir?

  simdiden tesekkurler cevap icin.

  • Aslında villa ayrımı için net bir ifade yok. Yani Planlı Alanlar Tip İmar Yönetmeliğinde villa nedir, sıradan müstakil yapıyla nasıl ayrılır belirtilmiş değil. Ancak ben genel kullanım açısından, hem dubleks hem de müstakil yapıların villa statüsünde değerlendirilmesi gerektiğine inanıyorum. Ancak siz binanızın bir villa statüsüne sahip olmaktan çok uzak olduğunu, 3. sınır bir yapı olabileceğini düşünüyorsanız 3-7 katlıyı işaretleyebilirsiniz.

   Açıkçası devletin veya incelemeyi yapacak kişilerin bu noktaya çok takılacağını sanmam. Olsa bile bir yanlışı olması durumunda vatandaşa bir defaya mahsus düzeltme hakkı verilecek. O zaman düzeltirsiniz.

 7. Merhaba Zafer Bey, annem Gaziantepte ikamet ediyor. Yaklaşık 9 yıl önce garaj nitelikli, giriş kat ev aldı. Yine aynı sene bina iskan aldı vetapu kat mülkiyetine çevrildi. 2+1 ev ve 3 adet tapusu var. Annem kat mülkiyetli, garaj nitelikli tapusu için yapı kayıt belgesi almalı mı? Ortalama ne kadar ücret gider? Gelir sadece dul aylığı…

  • Kat mülkiyeti aldıysa neden hala garaj nitelikli tapusu var?

   Kat mülkiyetine geçiş sağlandı ise o tapunun da değişmiş olması lazım.

   • Biz de öyle sanıyorduk, daire başı o dönem 2500 tl(2,5 milyar) ödeme yaptı. Ama tapuda değişen sadece kat irtifakı yerine kat mülkiyetinin işaretli olması, o kadar. Kat; bodrum, nitelik; garaj… Neyse, şimdi mesken olması için ne yapılması gerekiyor?

    • Yapı cins değişikliği için öncelikle binadaki tüm maliklerin onayı gerekir. Bunu sağlayabiliyor musunuz? Çünkü imar barışında en zor sonuç alınan bölüm bu?

     • Evet, binadakiler de burasının anneme ait olduğunu biliyor ve kabul ediyorlar. Onayda bir sıkıntı olacağını sanmıyorum. Nasıl bir prosedür takip etmemiz gerekiyor?

      • Öncelikle Yapı Kayıt Belgesi alacaksınız. Bunun için başvuruyu e-devlet aracılığı ile yapabilirsiniz. Ardından proje çizdirmeniz, zemin etüt belgesi almanız ve bütün kat maliklerinden imzalı onay almanız gerekecek. Ardından bu belgelerle yapı cins değişikliği için tapu dairesine başvurmanız lazım. Yapı Kayıt Belgesi ücretinin 2 katı bedel ödeyerek kat mülkiyeti tapunuzu alabilirsiniz.

       Sizin durumunuzda olan daireler için uygulamada karşılaşılan bir tek zorluk var ve henüz belirsizliğini koruyor. Normalde kat mülkiyeti bir daireye verilmez, tüm binaya verilir. Sizin dairenizin normal konut cinsine dönüşmesi kat mülkiyetini tamamen bozar mı, bozmaz mı? Bu soruya ne tapu dairelerinden ne de bakanlık müdürlüklerinden net cevap alabilmiş değiliz. O nedenle tapu daireleri henüz tapu verimine başlamadı bildiğimiz kadarıyla.

 8. Merhaba Zafer bey. Ben 63 daireli bir sitede oturmaktayım. İmar affından yararlanacağız bir kişinin müracaatı ile diğerleride olur deniyor. Bu konuda bilgilendirirmisiniz.Teşekkür ederim.

 9. Tekrar merhaba Zafer Bey,
  cevabınızda yapı kayıt belgesi alabileceğimi söylemişsiniz. Ancak mahkeme yıkım kararını yargıtayda onaylarsa yıkım gerçelleşir mi? Ayrıca 106.580m2 lik alanda 490/1 payım var, kagir pansiyon olarak tanımlanan evim 45 m2, 10m2 kaçak alan. Kaçak alan ortak alana yapıldı. Benim cezam ne kadar olur.?

  • Satın Mutlu Berktaş,

   Zaten bütün kaçak yapılar bir yerlerin hakkına tecavüz taşır.

   Yapı Kayıt Belgesi olan yapılar yıkılamaz, ceza kesilemez.

   Ortak alan olması sorun değil. Ancak komşu parsel veya yola giriyorsa yapılan alan o zaman sorun var demektir. Belgeyi alsanız da iptali davası açılabilir. Siz Yapı Kayıt Belgesini alın ve mahkemeye bunu sunun. Yasa açık ve net;

   6. madde 3 fıkra;

   “(3) Yapı Kayıt Belgesi verilen yapılarla ilgili 3194 sayılı Kanun uyarınca alınmış yıkım kararları ile tahsil edilemeyen idari para cezaları iptal edilir.”

   • Zafer Bey yanıtlarınız ve nezaketiniz için teşekkür ederim,
    Daha önceki benzer bir soruya “… resmi olarak ortak alan görünen bir mülkiyeti kendi adınıza kaydetmeniz için diğer sakinlerin onayı gerekir” demiştiniz.
    İmar barışı benim işgal ettiğim ortak alanı tescillese de benim üzerime geçirilmesine olanak sağlamaz. Ben mahkemenin yıkım kararından kurtulsam da beni şikayet eden kişi bu ortak alan için yine yıkım kararı çılarabilir diye düşünüyorum.
    Çok teşekkür ederim, iyi bayramlar.

    • Öncelikle o cevabı nerede söyledim bilemiyorum ama eğer kat mülkiyeti için demediysem hatalı söylemişim.

     Bugün otopark veya sığınak görünen bir çok daire var. Bu daireleri birileri satın almış ve oturuyor.

     Bu daireler Yapı Kayıt Belgesini kendisi başvurarak alabilir. Zaten Yapı Kayıt Belgesi düzenlenirken aranan şart kamusal alana veya başka parsele müdahale olmaması.

     Bu şarta uyan herkes Yapı Kayıt Belgesi alabilir. Bu belge binaya verilse de bir kişi başvuruda bukunsa bile alır. Kimsenin onayı gerekmez. Hatta diğer kisiler istemezse, ödeme yapmazsa, onların yerine ödeme yapıp icra takibi başlatabilir.

     Ancak kat mülkiyeti için herkesin onayı gerekli. Bir kişi bile onay vermezse kat mülkiyeti alınamaz.

 10. Zafer Bey, aynı 490 dairelik yazlık sitede ortak alanı kullandım. Yapı kayıt belgesi alsam da paydaşların onayı yoksa neye yarayacak belge. Hadi belgeyi aldık diyelim, 10 m2 kaçak alanın bedeli neye göre hesaplanacak.
  Teşekkürler ederim

  • Paydaşların onayı kat mülkiyeti yapabilmek için gereklidir. Yapı Kayıt Belgesi için gerekmez. Kat mülkiyeti olduğu için sadece imara aykırı alan için bedel ödersiniz.

   Ancak elbette en doğrusu bence yıkmanız. İnsan komşularıyla sorun yaşıyorsa orada oturmasının çok da önemi yok demektir. Ayrıca kat mülkiyetinizi de bozacaksınız, krediyle satamayacaksınız evinizi. Buna değip değmeyeceğini siz düşünün.

   Değmeyecekse belgenizi alın, cezalardan kurtulun ama bu alanı da site sakinlerinin isteği doğrultusunda yıkın.

 11. Merhaba Zafer Bey,
  Kat mülkiyeti olan yüzölçümü 106.580m2 olan bir yazlık sitede 1/490 arsa payı olan bir sitede evimin zeminini ortak alan görünen bahçeyle beton dökerek birleştirdim.
  Yapı kullanım belgesi alabilir miyim?
  Belediyenin önceden yıkım kararı var, ayrıca komşum mahkemeye verdi. Mahkeme yıkım kararı verdi. Yargıtayda dosya.
  Ne yapmalıyım?

  • Komşu parsele tecavüz yoksa Yapı Kayıt Belgesi alabilirsiniz.

   Kat mülkiyeti alamazsınız çünkü diğer paydaşların da onayı gerekecek.

 12. Merhaba zafer bey. Size bir sorum olacaktı. Benim evimin tapusu yok ve bir metre kadar da yola giriyormuş komşuyla anlaşamıyoruz şikayet edeceğini söylüyor evimi yıkarlar mı? Nasıl bir yol izlemeliyim bu konuda ?

   • Yola tecavüzlü bina YKB alabileceği gibi, ilgili belediyeden muvafat alınması ve tecavüzün tapunun beyanlar kısmında derch edilmesi kaydıyla kat mülkiyetine geçiş yapılabilir. “Yol” konusu sosyal donatı ile karıştırılıyor. İlgili kanuna göre Hazineye tescilli olan sosyal donatı alanları YKB alamaz ve imar barışından yararlanamaz. Bu kapsama giren yerler Eğitim Tesisleri alanları, Sağlık Tesisleri Alanları, Sosyal ve Kültürel Tesis Alanları,İbadet Alanları , Açık ve Yeşil Alanları içermektedir. Yol tescile tabi değil ve bu madde kapsamına girmez

 13. Slm. Ben hisseli tarlada bir hisse aldım bölünmesi olmaması nedeniyle tapuda işlem yapamadık bu nedenle 2007 de hisse sahibiyle satış senedi yaptık buraya bina yaptık bina bana ait ve satışı aldığım kişi ile hukuki problem yok. İmar barışına başvurup yapı kayıt belgesi aldım. Bu durumda problem Olurmu. Problem olacaksa belgeyi iptal ettirip resmiyetteki tapu sahibi adına başvuruyu yapabilirmiyiz . Tşk ederim

 14. Merhaba Zafer bey öncelikle insanları bilgilendirdiğiniz için TEŞEKKÜR ederim. Benim sorunum tapum 1989 tarihli ve yapı kayıt belgesine tapu bilgilerimle girip aldım.Yanlız sonradan öğrendiğim kadarıyla ADA NOSU güncellenmiş yani değişmiş benim başvurumda eski ADA NOSU yazıyor diğer herşey doğru bu bir sorun olurmu sizce.Teşekürler

  • Olabilir. Ancak şimdilik yapacağınız bir şey yok. Vatandaşa bir kereliğine bilgileri değiştirme hakkı tanınacak. Size benzer durumda olan, metrekareyi yanlış hesaplayanlar var vs. Kat mülkiyeti alacak mısınız?

 15. 128 m2 arsa var 3 katlı evim var içinde yapı. Kayıt belgesi masrafı 11 bin lira tuttu açaba kat Mulkiywtlerini tek tek ayırsam ne kadar masraf tutar zafer bey

  • Yapı Kayıt Belgesinin iki katı tutar.

   Ayrıca bir de zemin ve bina ptojesi cizdirmeniz gerekecek. Şehirden şehire değişmekle birlikte 4 5 bind e o tutar.

   Yani 27 30 bin TL daha verirseniz dairelerin ayrı ayrı kat mülkiyeti tapularını alırsınız, krediyle satabilirsiniz

  • MERHABA benim kat mülkiyetli tapusu olan tapuda bodrum zemin ve üst kat olarak yazan dubleks bir evim var .Terasım ise pergole ile kapalı terasında yanlarını camla kapatıp
   yapı kayıt belgesine başvursam sadece teras için mi ödeme yaparım yoksa bütün yapı için mi müracat etmeleliyim .BU benim kat mülkiyeti tapumu etkilermi. Ayrıca bodrum katıda küçük bir daire şeklinde burasını da bildirmem gereklimi iyi çalışmalar.

   • Tolga bey,

    Olması gereken şu. Kat mülkiyeti projeniz dışında ne varsa bildirmeniz ve yine mevcut kat mülkiyetiniz dışında kalan tüm alanların toplamına göre Yapı Kayıt Belgesi ücreti ödemeniz.

    Ardından da yeni duruma göre yeniden zemin etüt ve mimari projeyi çizdirip, kat mülkiyeti için yeniden başvurmanız.

    Ancak bütün bunlara gerek var mı?

    Yapı Kayıt Belgesi tapudaki sisteme entegre mi? Yani siz bu belgeyi alınca tapu kat mülkiyetinin bozulduğunu görebilecek mi? Bu konular çok net değil. Dolayısıyla benim tavsiyem imara aykırı olan her yerin Yapı Kayıt Belgesini alıp beklemeniz.

 16. zafer bey benim de bir dubleks yazlığım var kooperatif bünyesinde fakat müstakil bina ve 36 m2 den iki katlı olup toplamda 72 m2 fakat alt katında önlü arkalı balkon olup sadece arka balkonın 12 m2 sini sürgülü pimapenle kapattırmıştım ve 3 m2 de bahçeye malzeme koymak için kiler yaptım kömürlük şeklinde fakat tapularım kat mülkiyetli tapu bahçeyle arsa payı 240 m2 ben bu 12 m2 ve 3 m2 için imar barışından ne şekilde faydalanabilirim sadece o bölümler için mi yoksa tüm bina ve arsa içinmi ödeme hesaplanır ne kadar tutar bilgilendirirseniz sevinirim teşekkürler.

  • Eğer şikayet yoksa ve sitedeki diğer kişiler de benzer şeyler yaptırdı ise bence hiç başvuruda bulunmayın.

   Ama illa başvuruda bulunacaksanız müstakil yapı olduğunuz için kat mülkiyetiniz bozulacak. Önce tamamına Yapı Kayıt Belgesi alacaksınız. Sonra da zemin ve bina projesini cizdireceksiniz. Ardından da tamamına yeni kat mülkiyeti alacaksınız.

   Dediğim gibi şikayet ve işlem yapılması gibi bir durum söz konusu değilse basvurmayın.

   • Zafer bey benim yazıma cevabınızda baş vurmamamı tavsiye etmişsiniz.tavsiyeniz içeriğinde şikayet yoksa demişsiniz şu an için şikayet söz konusu değil sitede çok fazla aynı durum mevcut hatta herkeste yapılmış balkonlar pergole altı kapatma maliyetin çok fazla olacağını düşünerek mi tavside bulındunuz ama belediye 2 sene önce bu raların fazla lıklarını gezerek tesbit yaptı fakat bu güne kadar tarafımıza her hangi bir ceza işlemi gelmedi fakat bununla beraber katlanır cam balkonlar tespite tabi tutulmadı diye biliyorum acaba bu maliyet sorunu kat mülkiyetini bozmadan katlanır cam balkona mı çevirmemizi tavsiye edersiniz aksi halde müraacat etmek bize nekadara mal olur tahmini bedel 750 tl yapı kayıt tutarı çıktığı söylenmekte ama bundan sonra ki masraflar nedir bilgilendirirseniz sevinirim teşekkürler

    • Şimdi şöyle söyleyeyim. Kat mülkiyetini yeniden almanız için o parseldeki tüm paydaşların onayına ihtiyacınız var. Yani bir paydaş onay vermezse, kat mülkiyeti alamazsınız.

     Burada şöyle bir durum var. Sizin zaten kat mülkiyetiniz var. Yapı Kayıt Belgesi ile de olası ceza ve yıkıma karşı önlem almış olursunuz. Ancak tapu dairesi sizin Yapı Kayıt Belgesi aldığınızı bilecek mi? Bilmeyecekse sorun yok, ancak sistem entegre hale gelir ve tapu dairesi sizin yapınızın mevcut kat mülkiyetinden farklı olduğunu görürse kat mülkiyetinizi bozabilir. Şunu yapabiliyorsanız, yani tüm paydaşlar bir toplantıyla uzlaşabiliyorsanız bütün işlemleri yapın. Ancak bazı paydaşlar itiraz ediyorsa (ki binasına ekleme yapmayanlar itiraz edebilir) o zaman en azından bazı şeyler netleşene kadar bekleyin.

     Şuan bir çok bu tarz işlerin takibini yapan firmalar beklemede.

 17. MERHABALAR:
  Ben kaçak yapılmış olan bir dairemin yapı kayıt belgesini aldım. Resimleştirmek için tapusunu nasıl alabilirim?

 18. Merhaba,

  Site içinde villalar,

  Villaların ortak kullanım alanına çıkma yapmış mahkeme devam ediyor,

  İmar affı için başvuru yapıldı,

  bizde buna karşı bir itiraz yapmalımıyız nereye yapabiliriz.

  İyi çalışmalar

  • Elbette her şeye mahkemeler aracılığı ile itiraz mümkün. Ancak imar barışına itirazla sonuç alınması oldukça zor. Ancak bir başka parsele müdahale varsa bu durumda kazanmak mümkün.

  • MERHABALAR:
   Ben imar barışı ile ilgili kaçak yapılmış olan bir dairemin yapı kayıt belgesini aldım.Bunu resimleştirmek için tapusunu nasıl alabilirim?

    • Merhabalar zafer bey. Binamız giriş + 4 kat. Toplam 10 daire bulunuyor. Bunların sadece 4 daire (2 daire benim) tapulu. Diğerleri kaçak daire. Tapulu daireler kat irtifaklı. Şuan kaçak daireler için yapı kayıtta belgesi almaya uğraşıolar. Burda biz tapulu daireler için bir ödeme çıkarmı. Fayda ve zararı varmı. Şimdiden teşekkürler

     • Çıkar. Çünkü kat mülkiyeti yoksa belge tüm binaya alınıyor.

      O kişiler kendi adlarına başvurup eksik bilgiyle kendi daireleri adına bu belgeyi alabilirler çünkü belge şimdilik sadece beyana göre veriliyor.

      İl müdürlüğü yoğun başvuru nedeniyle kontrol imkanı olmadığını, sistemi tıkamamak adına herkese onay verdiklerini ancak 2-3 sene içinde tamamının kontrol edileceğini ve yanlış beyanla alınan belgelerin iptal edileceğini söylüyor. Ödedikleri bedel de yanacak.

      Veya kat mülkiyetine geçmek isterseniz, proje çizimi sırasında beyanın yanlışlığı ortaya çıkacak.

      İl müdürlüğü sadece metrekare ölçümü konusunda belli bir orana kadar müsamaha göstereceklerini söylüyor.

      Size bir bedel düşecek mi? Maalesef düşecek. Aranızda yapacağınız anlaşmayla bu bedeli kaçak dairesi olanların üstlenmesini isteyebilirsiniz ancak yasal olarak o bedeli sizden talep etme hakları var.

      Devlet kaçakla kat ittifakını veya hisseli tapuyu ayırmıyor.

 19. Merhaba Zafer bey

  Benim iki katlı ruhsatsız bir evim var. O bölge şuan imara açıldı ancak bizimle birlikte 8 kişiyi ortak edip kentsel dönüşüm kapsamına soktular. Ben bu aşamada olan yapıma ruhsat çıakrabilir miyim acaba? cevabınız için cok tesekkür ederim. Bir de ev 2 katlı ama abonelikler tek ruhsat çıkıyorsa sıkıntı olur mu?

  • Suat bey,

   Yapı Kayıt Belgesi’ni ruhsatlı ruhsatsız herkes alabilir. Ancak bu belge bina yıkılana kadar geçerlidir. Yani arsanızın imarını değiştirmez. Siz binanızın kentsel dönüşüm kapsamına girdiğini söylüyorsunuz. Belgeyi almak istemekteki amacınız, kentsel dönüşüm sürecinde daha fazla hak iddia etmekse bunu sağlamaz. Yok eğer kentsel dönüşümü istemiyorsanız, geri dönüş hakkınız varsa, bu belgeyle evinizi kaçak statüsünden çıkarırsınız.

   Alıp almamaya buna göre karar vermelisiniz.

   • Zafer bey iyi calismalar.tarla icersinde sadece su basmani var.belediye ceza kesmisti.imar barisindan faydalanip binayi üstune tamamlayabilirmiyiz

    • Maalesef…

     İmar barışı 31 aralık 2017 tarihinden önce yapılan yapıları mevcut haliyle onaylıyor. Yapılacak ilaveler barış kapsamına girmiyor.

     Ancak belediyenin kestiği cezayı ödemediyseniz imar barışı ile Yapı Kayıt Belgesi alıp cezadan kurtulabilirsiniz. Tabi belgeyi almak daha pahalıya mal olmuyorsa…

 20. MERHABA
  İMAR AFFINA BAŞVURU YAPACAĞIM AMA ÖNCELİKLE SİZE BİR SORUM OLACAK.
  EVİMİN ARSA ÜZERİNDEKİ ÇEKME MESAFELERİNE UYULMAMIŞ VE DAHA ÖNCEDEN SİSTEMLER BU KADAR GELİŞMEDİĞİ GİBİ ŞİMDE HERŞEY UYDU İLE BELİRLENİYOR. NEYSE SÖZÜ FAZLA UZATMADAN YOLA YAKLAŞIK OLARAK 1 METREYE KADAR GİRİK KAT MÜLKİYETİNE KADAR GİDEMEM ONU BİLİYORUM AMA YAPI KAYIT BELGESİ ALMAM UYGUN OLUR MU ELEKTRİK SU GİBİ SORUNUM YOK.

  • Ersan bey,

   20 santime kadar harita mühendisleri zemin kat için sapmaları doğru kabul ediyor. Ancak sizinkisi hata payının biraz ötesinde kalmış. Bu nedenle belgeyi alsanız bile yan parsel ölçüm yaptırdığında belgenizin iptali ve paranızın yanması söz konusu olabilir. Ancak bir yıkım söz konusu olamaz.

   Aslında bu tarz durumlar icin benim önerim, komşu parselden muvafakatname alınması. Muvafakatname ile mevcut yapınıza kat mülkiyeti alabilirsiniz ancak komşunuz hiç bir hak kaybı yaşamaz. Binanız yıkılınca kendi arsanızda imars uygun yaparsınız.

   Tabi bu komşuyla ilişkinize bağlı

 21. Zafer bey dünkü cevabınız için teşekkür ederim.
  dünkü sorumun 2. kısmı pek iyi ifade edememişim sorumu şu şekilde yenilemek isterim dünkü sorumun 1 kısmıyla bağlantılı olarak kanunun 6.maddesi 4.fıkrası (d) bendinde geçen konuyla ilgili olarak tapuda cins değişikliği ve kat mülkiyeti tesisi sonrası ilgili tapu müdürlüğüne müracatta bulunulduğunda Çevre ve Şehircilik Bakanlığına yapı kayıt belgesi için ödenen meblağ kadar bir tutarı tekrar yatırınca geriye dönük olarak belediye tarafından emlak vergisi tahakkuku olacakmı?
  teşekkürler

  • Normalde tapuda devir işlemleri için belediyeden vergi borcu yoktur yazısı gerekir. Ancak burada kat mülkiyeti tapusu çıkarmak için böyle bir belge istenmiyor.

   Kat mülkiyeti tesisi için istenen belgeler;

   Yapı kayıt belgesi
   Zemin tespit tutanağı
   Proje
   Yönetim planı
   Umumi hizmet alanlarının terk edildiğine dair belge

   Bu belgelerden sonuncusu belediyeden alınıyor. Bu belgenin enlak borcuyla alakası yok. Ancak bazı belediyeler bu tarz belgelerin verilmesini emlak borcu olmaması şartına bağlayabiliyor. Bu nedenle kesin bir şey söyleyemiyorum. Ancak belediye belgeyi verirken sorun çıkarmaz ise o zaman geriye dönük işlem olacağını sanmıyorum.

 22. Merhaba Zafer bey
  Sizden bir konuda bilgi paylaşmanızı rica ederim.
  2007 yılında alınmış bir binanın belediye emlak vergisi olarak 100M2 beyan edilmiş ancak yer 200M2 2014 yılındada binaya bir kat daha ilave edipmiş 300M2 ye çıkartılmış bu yıla kadar hep 100M2 olarak emlak vergisi ödenmiş; imar barışından faydalanıp 300M2 çıkartıp Yapı kayıt belgesini alıp belediyeye bir örneğini teslim ettikten sonra belediye bana geçmişe dönük olarak emlak vergisi tahakkuk ettirecekmi ettirecekse hangi zamandan itibaren tahakkuk ettirecektir. Yoksa 2019 yılından itibaren yeni 300M2 olarakmı başvuracağız. Ayrıca ilgili tapu müdürlüğüne müracatta bulunulduğunda yapı kayıt belgesi tutarı kadar Çevre Şehircilik Bakanlığına yatırınca emlak vergisi artık alınmıyacakmı?
  şimdiden teşekkürler

  • Çetin bey, açıkçası uygulama açısından karışık bir durum. Belediyelerin boyle bir hakkı var mı, var. Sonucta beyan vermek zorunda olan sizsiniz ve yanlış beyan vermişsiniz. Yanlış beyan tespiti durumunda belediye geriye dönük olarak emlak vergisi talep edebilir. Ancak uygulamada buna çok sık rastlanmaz.

   Diğer sorunuzu ise anlamadım. Yapı Kayıt Belgesi alsanız ve sonrasında kat mülkiyetine geçiş yapmanız sizi emlak vergisinden muaf yapmaz. Aksine vermeniz gerekir.

 23. Sayin bay/bayan,

  Istanbul Buyukcekmecede mahalle olarak Mimar sinan riskli alan olarak ilan edildi ve kentsel donusum icin projeler hazirlaniyor. Yeni projede 3 emsal 10 kat.

  Bizim yerimiz 220m2 arsa 5 kat cift daire toplam 10 dairemiz var. Tapuda arsa tapulu olarak geciyor. 1000/1000 hisse bizim ortagimiz yok.

  Elektrik, su ve dogalgaz senelerdir bagli ve her daire icin emlak vergisini oduyoruz.

  Yapi kayit belgesi benim icin ne avantaji var? Kentsel donusumde zaten iskan olsun veya olmasin, arsa payina bakilmaktadir.

  Aydinlatirsaniz!

  • Yapı Kayıt Belgesi’nin geçerliliği bina yıkılana kadardır.

   Ben elektrik, su ve gaz problemi olmayan hiç bir binaya, kat mülkiyetine gecmeyecekler ise Yapı Kayıt Belgesi’ni tavsiye etmiyorum. İstisnalar hariç.

   Sanırım kentsel dönüşüme girecek binanız. Ancak olur da bina bir şekilde yıkılmaz ise kat mülkiyetine geçmiş olmak önemli hale gelir.

 24. Merhaba
  Hazineye ait tarla olarak geçen yaklaşık 6 dönüm taşınmaz üzerinde tarım yapıyorum ve icerisine tarımsal amaçlı kullanmak üzere 25m2 bir yapı yaptım.
  Alan aynı zamanda 2.derece dogal sit olarak geçıyor ve kıyı bölgesinde.
  İlk sorum şu
  6 dönüm tarla üzerindeki 25 m2 tarimsal amaçlı yapıya yapı ruhsati almam gerekir mi ? Gerekirse alabilir miyim?
  İkinci olarak
  Yapi ruhsati aldığımda arsa kesin olarak satışa çıkar mı ? Satın almayi istemedigimde başka birine mi satış yapılır?
  Acikcasi satın almak istemiyorum sadece tarım faaliyetine devam etmek istiyorum .içerisindeki 25 m2 yapiyi kullanırken yasal bir sorun yaşamamak için yapabileceğim bir şey var mı bunu öğrenmek istiyorum.Teşekkürler iyi çalışmalar.

  • Yapı Kayıt Belgesi alabilirsiniz. Aldığınızda arsa satışa çıkmak zorunda değil, siz talep ederseniz satışa çıkabilir. Ancak hazine arazisi ise başkaları da günün birinde talip olabilir.

   Açıkçası bu tarz yapılar için Yapı Kayıt Belgesi almanın çok gerekli olmadığını düşünüyorum eğer arsayı almak istemiyorsanız

 25. Iyi gunler bizim arsa hisseli tapumuz var ve bu arsa uzerinde 5 katli bina var biz vergi oduyoruz elektrik su dogalgazdada sorun yok bugune kadar bizde imar affina mi girmek zorundayiz yoksa bizm icin sorun olmaz mi

  • Eğer kat mülkiyetine geçmeyecekseniz Yapı Kayıt Belgesi almanızın sizd çok bir etkisi olmayacaktır.

   Ancak birçok dsire kat mülkiyetine geçerse, geriye kalan kat mülkiyeti olmayan dairelerin satışı hen zor olacaktır, hem de değerleri düşecektir.

 26. zafer bey merhaba
  köyde enişteme aitolan 600 metre karelik arsa üzerine 45 metre karelik 2 oda ev yaptırdık su aboneliği aldık eniştemedevletten başvuru yapması halinde elektrik aboneliği alabilirmiyiz ve süreç nasıl işliyor kaçgünde sonuçlanmış olur

  • Alabilirsiniz. Yapı Kayıt Belgesi için başvuru sonuçlanma süresi il il değişse de en fazla 1 haftada sürer.

 27. Merhaba Zafer bey.
  3000 m2 arsa üzerinde 3 farklı blok yapılmış bizim blokta en üst kat ruhsatsız ve tapusu yok diğer katlar kat ittifaklı tapuya sahip her katta 2 daire var dolayısıyla 2 tane kaçak ruhsatsız daire var bir tanesinde biz oturuyoruz.
  Biz bu daire için tek başımıza yada diğer kaçak daire sahibiyle birlikte kayıt belgesi için başvuru yapabilirmiyiz?
  Site olduğu için bizim bloğa ait toplam arsa metrekaresi ne yazacağız onu da bilemiyoruz son olarak eğer bu haliyle kayıt belgesi alabilirsek yine aynı şekilde sadece en üst kat
  Olarak kat mülkiyeti tapusu alabilirmiyiz?(son gelişmelere istinaden böyle haberler çıktı )
  Teşekkür ederim.

  • Erdal bey,

   Binada kat mülkiyeti yoksa normal şartlarda hiç bir şekilde sadece kendi daireniz için başvuruda bulunamazsınız. Bazı kişiler bulunuyor, hatta çok fazla başvuru olduğu ve denetim için yeterli kadro olmadığı için bu kişilere şimdilik Yapı Kayıt Belgesi veriliyor. Ancak il müdürlüklerinin söylediği şey şu, ama 1 ama 3 sene sonra bu başvurular kontrol edilecek ve yanlış beyan verenlerin belgeleri iptal edilecek. Burada tek müsamaha metrekaresini tamı tamına hesaplayamama konusu olacak.

   Ancak sonrasında kat mülkiyeti almak isteyecekseniz zaten o incelemeye de gerek kalmayacak. Çünkü kat mülkiyeti başvurusunda hatalı beyan ortaya çıkacak.

   Bunun dışında bir değişiklik varsa ki, buna dair bir beyanınız var, bana gelmiş bir bilgi yok.

   • Çok teşekkür ederim Zafer Bey.
    Peki tek blok olarak başvuru oluyormu
    Yoksa tüm site adına mı başvurmalı?
    İyi çalışmalar.

    • Tek blok olarak. Eğer arsa payları brlliyse o arsa payına göre, değilse blokların inşaat alanına göre düşen paylarını hesap ederek başvuruda bulunmalısınız

     • Merhaba Zafer bey.
      Kacak kat bulunan binanın tamamına sadece yapi kayit belgesi alınırsa kentsel dönüşümde kacak daire sahipleri de eşit hak sahibi olabilecekmi?

      Ikıncı sorum kayit belgesi alındıktan sonra kat mülkiyeti tapusu almak istersek diğer dairelerin arsa paylarından kesilip bize mi verilecek?
      İşlemler için muvafakatta oy birliğimi gerekecek?
      Yangın merdiveni vb. şartlar öne sürülebilirmi?
      Teşekkür ederim Hayırlı işler.

      • Erdal bey,

       Öncelikle bildiğim kadarıyla tapu daireleri hala işlem yapmıyor. Bazı noktalarda Çevre ve Şehircilik Bakanlığı il müdürleri bile farklı cevaplar veriyor. İhtilaflı konular yeni bakan Murat Kurum’un onayını bekliyor. Hemen hemen her gün il müdürlüklerine çeşitli durumlarda ne yapılacağına dair genelgeler geliyor. O yüzden bazı şeyler muallak. Gelelim sizin sorularınıza. Özellikle bu belgelerin entegrasyonu konusunda sıkıntılar var.

       Yapı Kayıt Belgesi bir tapu değil, arsanın imarına ilişkin bir belge de değil. Bu belge sadece iskan niteliğinde. Yani olası bir kentsel dönüşümde hak sahibi yapmıyor. Hak sahibi olanlar, kat mülkiyeti veya arsa hisse tapusu olanlar.

       Kayıt belgesi alır ve kat mülkiyetine geçiş yaparsanız elbette bütün binanın kat mülkiyeti değişecek. Paylar metrekareye göre yeniden dağıtılacak. Bu nedenle bütün maliklerin onayı gerekecek. Açıkçası kat mülkiyetine geçiş yapılmış yapılarda bulunan kaçak dairelerin kat mülkiyetine geçmesi oldukça zor. Yangın merdiveni gibi şartlar sürüleceğini sanmıyorum çünkü bu denetimi yapan kuruluşlarla bir bağlantı yok. Sadece zemin etüt çizimi, proje çizimi, belediyeden yol ve diğer kamusal alanlara girilmediğine dair belge ve yapı kayıt belgesi isteniyor. Bu belgeler tapuya veriliyor. Ama dediğim gibi henüz tapudan işlem yaptıran birini göremedim. Çünkü bazı sorulara tapu daireleri de cevap veremiyor, bekliyor.

       • Zafer bey 181 aradığımızda inanın cevaplayan bile emin değil sanki verdiği cevaptan.
        Şöyle bir sorum olacak ;
        1- Sitelerde tek blok olarak yapı kayıt belgesi aldıktan sonra kat mulkiyeti tapusuna başvurursak sadece bizim blok maliklerinden muvafakat almamız yeterlimi yoksa aynı arsayı paylaşan diğer blok maliklerinden de muvafakat almak gerekirmi?
        2- muvafakat aldıktan sonra sadece kendi bağımsız bölümumuze düşen ücreti yatırıp kendi tapumuzu alabilirmiyiz yoksa yine tüm bina olarak toplam ücret ödenmeli?

        Emeklerinize sağlık teşekkür ederim.

        • Kay mülkiyeti arsadaki insaat oranına bağlıdır. Bu nedenle bir arsadaki birden fazla binanın kat mülkiyetinin tesisi için tüm paydaşların onayı gerekir.

         İkincisi ise kat mülkiyeti için tüm dairelerin projesinin çizilmesi ve ücretlerinin yatırılması gerekir. Dolayısıyla hep birlikte hareket edilmesini tavsiye ediyorum

 28. Zafer bey evim kadastro da yolun üzerinde görünüyor toplamda 396 metre kare evin arsası 96 MT deponun bulunduğu yer ticari geçiyor 105 MT buna yapı kayıt belgesi alabilirsiniz

 29. ZAFER BEY MERHABA,
  OTURMAKTA OLDUĞUMUZ APARTMAN DAİREMİZİN AÇIK OTOPARKINDA PLANDA OLMAYAN SONRADAN EKLENEN KAPALI GARAJI MEVCUT 25 M2 LİK BU GARAJDA HERHANGİ BİR TAPU BULUNMUYOR FAKAT KONUT 25 YIL ÖNCE YAPILIRKEN BU GARAJLARDA YAPILMIŞ VE GEREKLİ CEZA ÖDENMİŞ DİYORLAR NET BİLGİ SAHİBİ OLAN YOK BEN BU GARAJA İMAR AFFI KAPSAMINDA TAPU ÇIKARTABİLİR MİYİM?

  EĞER ÇIKARTABİLİYOR İSEM NE YAPMAM GEREKLİDİR?

  BİLGİLENDİRMENİZ İÇİN PEŞİNEN TEŞEKKÜR EDER İYİ ÇALIŞMALAR DİLERİM.

  • Bildiğim kadarıyla artık garaj tapusu diye bir tapu verilmiyor. Garajlar binanın ortak kullanım alanı olarak geçiyor.

   Yapı Kayıt Belgesi zaten tapu almanıza olanak sağlamaz. Tapu için kat mülkiyeti gerekli.

 30. Merhaba Zafer bey 1974 yılında tapulu arsamıza iki katlı ruhsatsız bina yaptık daha önceki imar affından faydalandık ancak ağabeyim ile müşterek tapu aldık şimdi kat mülkiyeti için neler yapmamız gerektiği konusunda yardımcı olurmusunuz? teşekkürler.

  • Ekrem bey,

   Kat mülkiyeti tahsis edilmemiş binalarda yapılacak iş şöyle;

   1- Tüm bina için Yapı Kayıt Belgesi almak

   2- Binanın projesini çizdirmek ve tüm hak sahiplerinin onayını almak

   3- Tapu dairesine proje ve Yapı Kayıt Belgesi ile başvurup kat mülkiyetine geçişi sağlamak

 31. İyi günler zafer bey kardeşlerimle ortak 4katlı aprtmanımız var 1.kat işyeri üç kat daire 1.ve2.katlar ortak tapumuz var üst iki kat sonradan yapıldı ve ceza ödendi yapı kayıt belgesi almamız gereklimi başvuruda nasıl yapalım alttaki tapulu daireleridemi yazmamız gerekiyor kat mülkiyeti almak istiyoruz nasıl yapmalıyız cevaplarsanız memnun olurum

  • Merhaba,

   Kat mülkiyeti yoksa Yapı Kayıt Belgesi tüm binaya alınır. Yani sizin tüm binayı metrekare olarak göstermeniz gerekir. Başvurular şuan incelenmiyor, daire olarak da başvuran dairesi için belge alıyor ancak bu kişilerin belgesi ileride iptal olacak. Zaten kat mülkiyetine geçmek istediklerinde proje çizileceğinden yanlış beyan da ortaya çıkacak.

   O nedenle siz tüm binanın metrekaresini alıp, bu metrekare üzerinden ne kadarı dükkan ise ona göre belirtip belgeyi alacaksınız.

   Sonrasında komşu parsele tecavüz yoksa, sosyal donatı alanlarına yola müdahale yoksa, ödediğiniz ücretin 2 katını ödeyerek kat mülkiyeti alacaksınız. Bir de elbette proje için 5-10 bin TL bedel ödemeniz gerekecek.

 32. Merhaba 18 katlı,74 bağımsız bölümlü bir apartmanda ikamet ediyorum.Dairemin kat mülkiyeti var, bu konuda bir sıkıntı yok.Ancak binanın mimari projesinde gösterilen otopark alanı ile mevcut durumda var olan ve kullanılmakta olan otopark alanı arasın da büyük fark var.Mimari projede 82 araçlık otopark alanı gösterilmiş.Mevcut otoparkımız 45 araçlık. Bina olarak ilgili müteahhit ile bu konuda uzun yıllar karşı karşıya gelinmiştir. En sonunda müteahhit otoparkı yine mimari projenin aslına uygun olmayarak farklı bir şekilde genişletti. Yaptığı işlemi de apartman toplantısında bazı insanların karşı çıkmasına rağmen çoğunluğa imzalattı.
  Özetle otopark hala projenin aslına uygun bir şekilde inşa edilmedi.
  Apartman toplantısında karar defterine aldığı kararla, bu şekilde otopark alan değişikliği yapmak gülünç değil mi?
  Mimari projenin aslına uygun bir şekilde yapılması gerekmez mi?

  • Ortak alanlar, apartman toplantısında alınan kararlarla değiştirilebilinir ancak bunun hem imara uygun olması lazım, hem de yeniden projelendirilmesi gerekli. Ancak imara uygunsa ve tadilat projesi yapılmışsa ve gerekli izinler alınmışsa uygulanabilir.

 33. merhaba Zafer bey benim yerim tarla merkez kasaba belediye sınırlarının içinde 1130 metre kare tarlanın içinde 30 metre kare yerim vardır çevre ve şehircilik bakanlığı buna da yapı belgesi verecek mi yani bende imar barışından yararlanır mıyım teşekkürler

 34. Merhabalar kolay gelsin. Şahsıma ait tapulu 4 daire ve kardeşime ait tapulu 3 daire olmak üzere 652 m² arsa üzerine 7 daireli bir binamız bulunmaktadır. Biz yapı ruhsatlarını aldıktan sonra bodrum kata 3 daire, çatı katına da 2 daire olmak üzere toplamda 5 adet daha ruhsatsız daire yaptırdık. Bu ruhsatsız daireler için imar barışından faydalanmak istiyoruz. Sorum şu; sonradan yaptırdığımız ruhsatsız 5 daire için tek başvurumu yapalım? yoksa ayrı ayrımı başvuruda bulunalım? Kayıtsız daireleri kardeşim ile anlaştık benim üzerime yapı kayıt belgesi oluşturulmasına karar verdik. 5 dairenin toplam metrekarasini + arsa metrekaresini ve arsa rayiç bedelini hesaplattığımızda 6.750,00 TL gibi bir rakam çıktı bu parayı yatırdığımızda almış olduğumuz yapı kayıt belgesi geçerlimidir? iyi çalışmalar

   • Kaçak olmayan dairelerin kat mülkiyeti var. Diğer, imar barışından faydalanmak istediğimiz dairelerin daha sonra dönemde kat mülkiyeti almak istiyorum. Teşekkürler

    • Binada kat mülkiyeti varsa her daire için ayrı ayrı başvuruda bulunabilirsiniz. Hesabınız doğruysa evet bu bedele Yapı Kayıt Belgesi alabilirsiniz. Sonra proje çizdirip kat mülkiyeti için bu rakamın iki katını ödeyeceksiniz.

 35. Merhabalar,
  2014 11. ayında 2 katlı gecekondu yaptırmıştım tapusu olmayan bir yere yapı kayıt belgesini aldım ve numarataj birimine başvuruda bulundum bu arsanın bana satılması ile ilgili nereye başvurmam gerekmektedir.
  iyi Çalışmalar.

  • Arsa hazine arazisi mi? Belediye arazisi mi? Orman arazisi mi? Tam olarak nasıl bir araziye yaptınız evinizi?

 36. Iyi günler cevaplarsanız sevinirim 7 katlı bina inşaat yapı ruhsatı var numarataj var kanal projesi var tapum elimde tapum mesken olarak kat mülkiyeti olarak geçiyor bagimsiz benim bölümüm kat numara halinde ayrılmış vaziyette ama muhahitin ismide cesim karasu eksik evraklarını yapamadığından enerji belgesi sığınak belgesi vb. Gibi sigortaya borcu var bu yüzden belediye yapı kullanım belgesi vermiyor izmirin göbeğinde şu ve elektirik yok yaklaşık 100 kişi yaşıyor herkes perişan imar affına başvurduk başvururken yapı belgesi kismwnde olduğu için yapı kullanım belgesi var dedim ve bagimsiz bölümü olan dairemi girdim yapı kayıt belgem düzenlenir mi bu belge ile su ve elektirik baglayabilirmiyim benden farklı evraklar yine istenirdi kayıt belgesi alsamdalütfen yardımcı olun çok mağdursuz

  • Yapı kullanım belgeniz aslında yok. O belge iskan olarak da bilinen belge. Zaten başvurma amacınız o belge. Basvururken onu yazmasaydınız keşke. Ancak ben özellikle büyükşehirlerde başvuruların takibinin çok mümkün olmadığı kanaatindeyim. Yani Yapı Kayıt Belgesi’ni başvuran herkese verecekler. Sonradan aksi bir durumda iptal edecekler veya ek ücret isteyecekler.

   Yanlış basvurduysanız iptal edebilir
   Yeniden basvurabilirsiniz bunda bir sakınca yok.

 37. zafer bey kentsel donusumdeki uc katli arsa tapumdaki evlerime her bir kati kat mulkiyeti ile ayirirsam yikim zamani bu evlermde deger oraninda kazanc getrecekmi?yapi kayit belgesi ve kat mulkiyeti icin ayiracagim butce buna degermi? bugun sehircilik bakanligi ile gorustum.yaptirin arsanizdaki katlariniz arsaharici bagimsiz olarak deger gorur dedi.belediyenin mimar muhendiside yaptrmayn nasilsa yikilacak arsa rayic bedeli uzerinden sadece hak alabilceksiniz diyor.kimse bilmiyor bisey.kentsel donusumdeki bi cok yapi sahibi kafasi karisik durumda

  • Ertan bey,

   Kentsel dönüşümü ister müteahhit firmalar yapsın, isterse belediye veya devlet, önemli olan üzerinde bulunan bina değil, arsanın imardaki inşaat alanıdır.

   Şöyle düşünelim, adamın 2 dönüm arsası var ama üzerine müstakil 1 tane daire yapmış. Bu adama sadece 1 tane daire mi verecek? Hayır arsasının inşaat alanına göre pay verecek.

   Bugün imarı olan, kat mülkiyeti kurulmuş binalara bile müteahhit veya devlet kentsel dönüşüm kapsamında girdiğinde, ya daireleri küçültüyor veya inşaat masrafını vatandaştan alıyor. Sizin için de süreç aynı şekilde işleyecektir. Müteahhit de olsa devlet de olsa, kat mülkiyetine değil, inşaat alanına bakacaktır.

   Sizin imarda görünen inşaat alanınız 350 metrekare mi? Devlet yaparsa bunun yüzde 20-25lik kısmını alacaktır. Yani size 250-270 metrekarelik ev verecek. Mesela 85-90 metrekareden 3 daire gibi. Geri kalan 85-90 metrekarelik bir daireyi de inşaat masrafları için kendisi alacak. Sizin kat mülkiyetiniz olsa da olmasa da bu değişmez.

 38. merhabalar zafer bey kentsel donusum bolgesinde 3.katli kendi arsamizda en alt kat dukkan ve ustunde 2 kat binam var.elektrik su ve numarataj sikintimda yok.ama tapumda arsa yaziyor.yapi kayit belgesi almam ve kat mulkiyeti almam yikim zamaninda imarimda bir degisiklik olmasina olanak saglarmi?yoksa bosa masrafmi sayilacaktir.?tapumu ev tapusuna nasil dondurebilirim?

  • Ertan bey,

   Kat mulkiyeti de alsanız arsanızın imarı değişmez. Yani yıkmayı düşünüyorsanız hic belgeyle ugraşmanıza gerek yok

   • tam anlamadim bu belgeyle uc katli binam uzerindenmi hak alacagim yoksa sadece gene bana arsa bedeli uzerindenmi odeme yapilacak?yapi kayit belgesi yikim zamani evimi mesru konuma sokacakmi?

    • Ev yıkıldığında belgenin geçerliliği sona erer.

     Eğer evinizi yakın zamanda yıkacaksanız o belgeye ihtiyacınız yok

 39. Merhaba,bizim oturduğumuz binada 5 daire bulunmakta.Daire malikleri arsa paylı tapuya sahipler.3 ve 5.katlar bizim. 5. Kata ilave olarak 1999 yılında çatı katı yaptık.120 m2 lik alanın yarısı balkon yarısı 2 odalı ev olarak.Elektrik,su 5. kata bağlı kapı girişleri birbirinden ayrı. Müraacata konu olan çatı katı için yapacağımız başvuruda diğer komşularımızı ilgilendiren bir husus var mı ?

  • Yapı Kayıt Belgesi için gerekmiyor.

   Ancak belgeyi tüm binaya alacağınız için diğer dairelerin de bedelini ödeyeceksiniz. Sonrasında bu ücreti diğer dairelerden talep etme hakkınız var.

   Kat mülkiyeti içinse diğer maliklerin onayı gerekiyor.

   • Tahmini kaba taslak ne ücret ödemem gerekir ? Arsa birim değeri belediyede 100,00 gözüküyor. Çatı katıda 60 m2

    • Arsa kaç metrekare, her katta kaç daire var ve daireler kaç metrekare? Asansör merdiven otopark bodrum var mı?

     • Her katta 1 daire 129mt2 ( tapuda 337/26 gözüküyo),toplam 5 daire çatı katı hariç,asansör yok garaj yok.çatı katında içten merdiven yok.Bilgilendirmeleriniz için teşekkür ederim

      • Arsanız 337 metrekare olarak değerlendireceğim. Aslında o hisseniz. O nedenle tahmini söylüyorum. Merdiven boşluları kat sahanlıklarını vs düşününce

       150*6=900 metrekare inşaat alanı
       900*1000=900.000 bin TL inşaat maliyeti
       337*100=33.700 TL arsa maliyeti

       (900.000+33.700)*0,03=28 bin TL Yapı kayıt Belgesi ücreti.

       56 bin TL’de kat mülkiyeti ücreti. Proje çizdirmeyi vs de düşünürsek 100 bin TL’ye yakın bir rakam tutar.

       Toplam 6 daire, sizin 2 daireniz olacak şekilde düşünürsek; anlaşabilirseniz siz 33.500 ödersiniz, gerisini diğer malikler.

       • Zafer Bey, kısa süre önce benim bahsettiğim durum benzeri bir durum için arkadaşımla görüştüm.Tüm şartlarımız aynı hatta sonradan + 1 kat + çatı katı için total de 6000Lira ödeyip yapı kayıt belgelerini almış.Sanırım belgeyi tüm binaya yapmaya gerek yok

        • Biz il müdürlüğü ile toplantı yaptık Gokcan bey. Dedikleri aynen şu; “Binada kat mulkiyeti yoksa tüm bina için alınmalı”.

 40. Merhaba zafer bey partmanın giriş katında garaj tapulu evim var elektrik su doğalgaz aboneliği var ve yapı izin belgesi ala bilirmiyim teşekkürler

    • Kusura bakmayın ticari otopark dışında ayrıca garaj tapusuna hiç denk gelmemiştim o yüzden sordum.

     Yapı Kayıt Belgesi çıkar ancak siz zaten elektrik su gaz gibi ihtiyaçlarınızı almışsınız. Sizin için önemli olan kat mülkiyeti almak.

     Kat mulkiyetinde karşılaşılacak en büyük problem ise muhtemelen tüm mal sahiplerinin onayını almak olacak.

 41. Zafer Bey Merhaba,
  1-) E-devlet üzerinden yapılan başvurularda “Toplam Yapı Alanı” diye belirtilen kutucuğa yazacağımız metrakareye balkonlar ve merdiven boşlukları da dahil oluyor mu? Toplam yapı alanını terimini açıklayabilirmisiniz?
  2-) Zemin + 3 Katdan oluşan binamızın yanında, üstü kapalı garaj ve üstü açık giriş kat terası var. Bu bölümleri de toplam yapı alanı içine katmamız gerekir mi?

  Teşekkürler, Selamlar.

  • Mehmet bey,

   “Toplam Yapı Alanı” bölümüne her şey dahil metrekare girmelisiniz.

   Kapalı garajın üstüne sadece merdivenle çıkış var ve teras olduğunu gösterecek herhangi bir yapılaşma yoksa terası belirtmenize gerek yok. Ancak garajı belirtmelisiniz.

 42. Zafer Bey, merhabalar. Yardimlariniza icin icten tesekkurler.
  Izninizle size 4 adet sorum olacak, E-devlette basvuru formunda ne sekilde girecegimi bilemedim.

  Yazlik sitede, 35 senelik dubleks, iki katli imarli, bahceli evimin, bagimsiz bolum olarak Kat Mulkiyeti tapusu var. Bu evin mimari projesinde ve belediye’de kayitli ruhsatlı bagimsiz bolum alani 42m2’dir.

  Zamanla guvenlik ve mahremiyet icin alt-ust katlardaki acik merdiven, koridor ve teraslar kapatilarak yaklasik 53m2 ruhsatsiz, ruhsata-aykiri ek alanlar kapatilarak bagimsiz bolume “kacak” olarak eklenmistir.

  Bu son hali ile ruhsatli ve ruhsatsiz olarak benim bagimsiz bolum alanim 95m2’e cikmistir. (42m2+53m2)

  Ayrica bu 2-katli evin Kat Mulkiyeti tapusuda, toplamda “15 adet bagimsiz bolum ve bahcesi” icin arsa yuzolcumu: 2230 m2 yazilmis (hepimiz farkli boyda 2’ser katli yazlik eviz). Bu tapudaki benim arsa payim: 10/188’dir. Hesaplayinca benim bagimsiz bolumun arsa payi yaklasik 119 m2’e denk geliyor.

  Diger sorulara cevaplarinizdan anladigim kadari ile benim sadece kendi ruhsatli, kat mulkiyetli, bagimsiz bolumume ruhsatsiz eklenmis, 53m2’lik kacak ek icin yapi kayit belgesi almam gerekiyor. Ne yazik ki bunun bilgisini basvuru formunda nereye nasil girecegimi bilemedim.

  SORU-1:
  E-Devlet basvuru formunda: “Yapının Bulunduğu Arsanın Yüzölçümü” kismina benim 10/188’lik bagimsiz bolum payima denk dusen 119m2’mi yazilacak, yoksa butun 15 evlik toplam 2230m2 mi girilecek?

  SORU-2:
  E-Devlet basvuru formunda: “Bağımsız Bölüm Alanı (metrekare)” kismina sadece 53m2’lik kacak ek m2’si mi girecegim? Cunku geri kalani ruhsatli. (Yoksa buraya baska bir deger (42m2 veya 119m2) mi giriliyor?)

  SORU-3:
  E-Devlet basvuru formunda: “Toplam Yapı Alanı (metrekare)” kismina, sadece benim bagimsiz bolumun ruhsatli ve ruhsatsiz en son toplami olan 95m2’yi mi girecegim? (Yoksa buraya baska bir deger mi giriliyor, arsadaki diger 15 ev ile benim bir iliskim yok, ayrica kat mulkiyetimiz var)

  SORU-4:
  E-Devlet basvuru formunda: “Aykırılığın Kapsamı” olarak “Bağımsız Bölüm” ve “Yapı Sınıfı” olarak da 1-2 katlı binalar (600 TL / metrekare)” olarak giriyorum. Tapu’da belirtilen Arsa’daki 15 adet 2’ser katli ayri bagimsiz bolum eviz. Baska nasil girecegimiz bilemedim. Herkesin evi ayri.

  E-devlette basvuru formunda bu bilgileri nasil girebilecegim konusunda bana yardimci olabilirseniz cok sevinirim. Basvurdugum hic bir yerden dogru bir cevap alamadim, yardimlariniz icin simdiden teşekkürler. Saygilarimla,

  • Efe bey

   1- 119 metrekare yazacaksınız
   2- 95 metrekare yazacaksınız
   3- 95 metrekare yazacaksınız
   4- Aykırılık bağımsız bölüm olacak. Ancak yapı sınıfı farklı olabilir. Bence içeriden merdiven olan 2 katlı müstakil yapılar, villa olarak girilmelidir. Yani metrekare başı 2.000 TL.

   • e) Lüks binalar, villa, alışveriş kompleksi, hastane, otel ve benzeri yapılar 2.000 TL/metrekare

    Zafer bey, cevabiniz icin cok tesekkurler.

    SORU-2- O zaman basvuru formunda sadece kacak alani girebilecegimiz bir bolum yok, sadece kacak alanlari girme ve odeme imkani verilmiyor bu dogru mudur?
    Sorma sebebim, onceki cevaplarinizda, sadece imara aykırı olan metrekare için ücret ödenir diye yazmistiniz.
    Ama su hali ile kacak olan 53m2 degil de, toplam iki kisma da, 95m2 (butun bina) icin alinmasi gerektiginden bahsettiniz.

    SORU-4-Yapi Sinifi

    Sitesi planli ve belki disaridan villa gorunumlu olsa da, bu 42m2 konut 1983 yilinda, en asgari, basit ve ucuz insaat malzemeleri ve teknigi ile insaat edilmis. Alt ve ustte birer goz oda ve ufak bir duslu-tuvalet olarak teslim alindi. Mutfagi derseniz ust odanin kenar duvari. Orjinal insaatin dusuk kalitesinden dolayi, bina surekli tamir gerektiriyor. Sonradan ruhsatsiz kapatilan 53m2 alanlar (merdiven kovasi dahil) ise cam PVC dograma ile yapildi, yani gercek insaat degil. Bina’da herhangi bir isitma sistemi veya baska luks sayilabilecek bir konfor yok.

    Anladigimi kadari ile “Yapi sinifi”, yapınin yaklaşık insaat maliyetini, kalitesini ve konforunu gosteriyor. Yapi sinifindaki “2.000 TL/metrekare secenegi, gunumuz ve son 10-15 senenin Turkiye’sinde, en son insaat malzemeleri ve teknikleri ile yapilan, icinde her turlu konforlari bulunan; buyuk mekanli, Lüks binalar, villa, alışveriş kompleksi, hastane, otel ve benzeri yapılar icin ayrilmis”

    Bu 35 senelik asgari konutu, gunumuzun lüks ve konforlu villa insaatlari ile kiyaslamak, ayni yapi sinifina koymaya icim varamiyor. Cunku Yapi Kayit belgesi konutun bu kotu insaatli halini muhafaza icin veriliyor, yikip daha kaliteli bir bina yapabilmemi icn bir guvence vermiyor.

    Yapi kayit belgesi bedelim, basit 2-katli konut icin yaklasik 8000 TL iken, Lüks villa sayilirsa 12.000 TL’ye cikiyor, yani %50 artiyor. (Kasim 2017’de ruhsata aykiri alanlar icinde belediye’ye 5000 TL’ye yakin ceza ne yazik ki hemen odemistim). Sonrasinda da mevcut halinin projesinin cizdilirip, imara uygun ruhsatlandirilma masraflari cok daha yuksek olacak.

    Eger “Yapi sinifi”, yapınin asil insaat maliyetini, kalitesini, konforunu, yaşını degil de, bunun yerine, piyasada şu anki satis degerini gosteriyor ise, o zaman 600TL/m2 yerine 2.000 TL/m2 belki daha akla yatabilir. Yalniz bu konutun satis degeri belirleyen binasi degil, arsasinin konumu. Bu durumda konutun asil piyasa degeri zaten yuksek arsa birim bedelinde (1.700 TL/m2) yansiyor. Devlete piyasa degerini arsasinda beyan ediyoruz.

    Sizce bu bilgiler dahilinde ne yapmaliyim? Olmadigi halde, konutumun yapi sinifini, lüks, konforlu veya kaliteli-yüksek insaat maliyetli binaymis gibi 2.000 TL/m2’den mi beyan edeyim, yoksa insaat kalitesini ve yasini gosteren 600 TL/m2 olarak girebilirmiyim?

    Yardimlariniz icin icten tesekkurler, Saygilarimla

    • Efe bey,

     Kaçak alan şöyle. Mesela bir bina olur, kat mülkiyeti olur, sadece bir dairede problem vardır, diğer dairelerin parasını ödemez. Sadece kendi dairesinin parasını öder.

     Ama sizinkisi müstakil bir yapı olduğu için tamamını göstermelisiniz.

     Villa konusuna gelince. Açıkçası bakanlık villa ile sıradan bir köy evini nasıl ayıracağına dair bir açıklama yapmamış. Ancak yapılaşmanızın kask değeri 0,30 task değeri 0,60 civarında olabileceği için villa statüsünde olması gerektiğini düşünüyorum. Siz de haklısınız. Yapınızın mevcut halini benden daha iyi biliyorsunuz. Villa değil, müstakil bir ev olduğunu düşünüyorsanız o zaman 1-2 katlı yapıları seçiniz. Zaten olur da statüsü villa olarak girilmeliydi derlerse, en kötü ihtimal yeniden başvurursunuz. Bir hak kaybı yaşayacağınızı sanmıyorum.

     Normalde metrekare hesaplarında da benzer durum var. Herkes evinin metrekaresini kabaca biliyor ancak iş kat mülkiyeti için projelendirmeye girince, Yapı Kayıt Belgesi’nde girilen değerlerden farklı sonuçlar çıkacaktır. Mantolama bile evin inşaat alanını etkiler. Sanırım bu tarz tartışmalı durumlarda müsamaha gösterilecektir.

   • Zafer bey, size daha once eksik bilgi vermis olabilirim.

    Benim 2-katli evim 1250 konutluk bir sitede. Sitedeki kat mulkiyeti tapulari ayri parsellere bolunmus. Benim evimin 2230m2 parselinde 15 adet Bagimsiz bolum (2-katli ev) ve Bahcesi var.

    Kat Mulkiyeti tapusuda senedinde tam olarak su sekilde yazmakta. Hepsi tek parselde: A-blokta 2 adet, B-blokta 3 adet, C-blokta 3 adet, B-blokta 3 adet, D-blokta 3 adet, E-blokta 4 adet olmak uzere toplam 15 adet Bagimsiz bolum ve Bahcesi. Niteligi: Mesken. Arsa payi: 10/188. Yuzolcumu: 2230m2.

    Bu 15 adet ev mustakil ama bloklar halinde gibi kumelere ayrilmislar, bu bloklardaki evlerin bir veya iki duvari kismen bitisik. Benim 2 katli evim, E-bloktaki evlerin dorduncusu, benim sadece kuzey duvarim komsumun 2 katli evine bitisik. Komsum ise arada kaliyor, hem guney duvari, hem de kuzey duvari komsularina bitisik.

    Size sorum su olacak, tapumun arsasindaki 15 yazlik evin hepsinin ayni parselde olmasi ve bu parselde gosterilen bloklardaki evlerin duvar paylasmalari, bana daha once verdiginzi cevaplarini etkilermi? Kismen bitisik duzen de insaat edildiysek hala mustakil sayilirmiyiz?

    İmar Barışı Kayıt Başvurusunu burada acikladiginiz sekilde, mustakil 2 katli bina seklinde yapmam mi dogru olur?

    Cevabiniz icin simdiden tesekkurler, selamlar.

    • Olur. Bitişik olması önemli değil. Arsa olarak da 119 metrekarenin rayic bedeli üzerinden hesap yapmanız gerekli

     • Zafer bey, cevabiniz icin tekrar cok tesekkurler.

      Site’deki bazi malikler, bu tek parsel ve arsa ortak payli tapulari apartman tapusuymus gibi yorumlayarak, parsel bloklarindaki duvarlarindan birlesik sira evlerin sanki yana yatmis tek vucut bir bina gibi oldugunu, İmar Barışı Kayıt Başvurusunun da boyle her parsel ve-veya bitisik blok icin topluca yapilmasi gerektigini oneriyorlar. Bu yuzden kafamiz karisti.

      Ama anladigim kadariyla, bagimsiz bolumlerin kat mulkiyeti oldugu ve bolumlerle ayni zemini paylasmadigi icin mustakil yapmamiz en dogrusu.

      Selamlar,

      • Aynen öyle yapabilirsiniz. Kat mülkiyeti varsa bırakın bitişik müstakil evler olmayı, apartman dahi olsa ayrı ayrı başvurabilir.

       Eğer ortak alanda bir değişiklik söz konusu olsaydı, o zaman toplu başvuru gerekebilirdi.

       • Zafer bey, basvurunun en sonundaki “Aykırılığın Niteliği” alanina neyin, ne kadar yazilmasini tavsiye edersiniz? Tasinmazda ruhsatsiz kapatilan veya eklenen her alani, bulundugu kat, konum, uzunluk ve metrekare toplami ile teker teker detayli belirtmemiz gerekir mi?

        Yoksa bu kadar ince detay ileride basimiza sorun cikarip aleyhimize mi olur?

        Mesela “Aykırılığın Niteliği” kismini su asagidaki sekilde yazsam cok mu gereksiz detayli?:
        Sahibi olduğum, XX no’lu bağımsız bölümün, 42m2 ruhsatlı ve iskanli mimari projesine ilaveten, Zemin ve 1. Kat Balkon ve Teraslarında sonradan kapalı alan oluşturularak dahil edilen ruhsatsız eklerin toplamı yaklasik 53m2 etmektedir. Bu ruhsatsız ilave edilen eklerin nitelikleri şu şekildedir:
        1. Zemin Kat, Ana Merdiven ve Koridoru: 14m2 (1,94mx6,80m)
        2. Zemin Kat, Arka Teras Eki: 17m2 m2 (5,44×3,10m)
        3. Üst Kat, Ön Teras Eki: 18m2 (5,44mx3,30m) (Merdiven kovası dahil)
        4. …
        5. …

        ilginiz icin cok tesekkurler

       • Zafer bey, bir sorum daha olacakti. Hangi bagimsiz bolum numarasini ne sekilde girecegimi bilemedim.

        Bu dubleks mustakil evin numarasi: 530. Yapi barisi basvuru formundaki otomatik “Bina Numarası” kisminda evin il, ilce, mahalle, sokak ve bina no: 530’u kolayca buluyorum.(DASK’dakinin de aynisi. Kasim ayinda Yerel Belediyenin astigi Yapi Tatil Zaptinda da Bina No:530, sonra da 530 no’li bagimsiz bolum yazilmis)

        Normalde iki sira alttaki “Bağımsız Bölüm Numarası kismina” da tekrar “530” girmem gerekir, mustakil ev oldugu icin.

        Ancak evin yeni yenilenen Kat mülkiyeti Tapusunun hic bir yerinde “530” yazmiyor. Bunun yerine “Bagimsiz Blm. No: 15” ve “Blok No: E-4/-” yazilmis. Bu tapu bilgileri 1989’den beri degismeden kalmis.

        Yapi barisi basvurusunun gecerli sayilmasi icin, formdaki “Bina Numarası” ve sonra “Bagimsiz Bolum Numarasi” kisimlarina hangi numaralari girecegimi bilemedim, hangi sekilde girersenm hangisi asil, gecerli sorunsuz olur? Tapudaki Bagimsiz Bolum ve Blok No’su “E-4 Blok, No:15” mi dogru olur, yoksa DASK sistemindeki “No:530″mu?

        Nasil girilmesini tavsiye edersiniz?
        Ilginiz icin cok tesekkurler, selamlar.

      • Zafer bey, elimde dubleks eve 1989’da kat mulkiyeti verilirken cikarilan Yapi İzin Belgesi (iskan)’nin bir kopyasi ne yazik ki yok bunu belediyeden almaya calisacagim.

       Eger bu 1989 Yapi İzin Belgesi (iskan) sadece mustakil evime degil de, parseldeki 15 binaya veya benim E blokdaki bitisik 4 eve topluca verildiyse, o zaman topluca basvurmak mi gerekir. Yoksa buna ragmen daha once konustugumuz gibi mustakil ev gibi basvurabilirmiyim?

       Benim evimin tapuda olmasa da, belediye kayitlarinda dis kapi numarasi var gorunuyor. Beldiye bu kapi numarasini 2012 yilinda imar gecip, koy ilceye bagli mahalle oldugunda sistemine girmis sanirim.

       Yapi İzin Belgesinin icerigi basvuruda onemlimidir?
       Sizi gene rahatsiz ettim, ama yardimlariniza cok minettarim, Selamlar

       • Açıkçası sorduğunuz soruya tapu da cevap veremiyor.

        Bir parselde inşa edilen sitede 5 blok olduğunu düşünelim. A bloktaki bir daire evini büyütmüş. Bu dairenin Yapı Kayıt Belgesi almasının ardından kat mulkiyetine geçişine tum site sakinleri onay mı vermeli? Yoksa o binadakiler yeterli mi? Burası muamma.

        Ancak yönetmelik tüm paydaşların diyor.

        Bubyuzden benim şimdilik önerim, kat mülkiyeti hali hazırda olan evlerin imara aykırı yerler için Yapı Kayıt Belgesi alması ancak en azından belirsizlik bitene kadar kat mülkiyeti başvurusu yapmaması.

        Zaten bildiğimiz kadarıyla tapu daireleri henüz işlem yapmıyor.

 43. 25 yil once ruhsatli olarak yapılmış ishaninda ;projede olmayan bir asma kat oldugu icin iskan alinamamis idi.
  Kat irtifakli tapu olan binada asma katin oldugu dukkan disinda bir sorun olmadigi gibi;kimse kat mulkiyetine gecmek arzusunda degil.
  Bu durumda sadece dukkandaki asma kati beyan etmemiz -projeye aykiri- yeterlimidir? Sadece bu fazlaliga ait mi harc odenecek?

  • Kat mülkiyeti ve iskan yoksa Yapı Kayıt Belgesi tüm binaya ödenecek. Yapı Kayıt Belgesi daireye alınamaz, binaya alınır. Ancak istemeseler de iskanı olmayan binadaki tüm malikler, maliklerden biri başvurduğunda Yapı Kayıt Belgesi ücreti ödemek zorunda. Bunun için belgeyi alan kişi icraya da başvurabilir.

   Ama kat mülkiyetine geçmek zorunlu değil. Zaten bunun için tüm maliklerin onayı gerekli.

   Neden istemiyorlar?

 44. MERHABA
  TAPUDA ARSA OLARAK GÖRÜNEN ANCAK ÜZERİNDE ZEMİN KATI OTOPARK VE DEPO OLARAK KULLANILAN ÜZERİNDEDE İKİ DAİRE OLAN TOPLAM 3 KATLI BİNAM MEVCUT.İNŞAAT TOPLAM ALANINI YAZARKEN OTOPARK VE DEPO OLARAK KULLANILAN ALANI DAHİL EDECEKMİYİZ?BİRDE 1-2 KATLI BİNALARIMI YOKSA 3-7 KATLI BİNALAR SEÇENEĞİNİMİ SEÇECEĞİZ.

 45. Zafer Bey
  1980 li yıllarda köyümüzde kadastro ölçümleri yapılmış itirazlardan dolayı evimizin bulunduğu parsel için tapu alınamamış,mahkeme devam etmektedir.
  Kadastro ölçümü sonrası tapu için mahkemelik olan kişilerin mirasçısının çocuklarından kendi aramızda tutanak düzenledik satan kişiler imzaladı bende satın alan diye imzalayarak 300 metrekare almıştım. bu parselin içindeki diğer ev sahipleride benim durumum gibi olan veya mirasçıları olanların evleri bulunmaktadır.13000 metre olan bu parselde şu an çok sayıda ev bulunmakta bunlardan biride benim evim 3 katlı bu evin 2 dairesi kardeşimin 1 dairesi benim ve belediyeye 3 daire olarak emlak beyanı verilmiş su ve elektrik abonelikleri mevcuttur.
  1-Ben veya kardeşim evimiz (binamız) için yapı kayıt belgesi başvurusu yapabilirmiyiz.
  2- Yapı kayıt belgesinin bize bir faydası olurmu.
  3- Yapı kayıt belgesini diyelim ki aldık sonra mahkeme tapuları hazineye bırakmadı sahiplerine verdi biz bu durumda ne yapmamız gerekir.
  4-Yapı kayıt başvurusunu e-devlet üzerinden mi yoksa Çevre Şehircilik bakanlığı İl müdürlüğüne mi başvuru yapmamız uygun olur.

  • İsmail bey,

   Yapı Kayıt Belgesi alamayacak olanlar 4 grup diyebiliriz.

   Bunlardan birincisi zaten kanunda belirtilen Boğaziçi öngörünüm bölgesi, Gelibolu ve tarihi yarımadada bulunan yapılar.

   İkincisi başka kanun tarafından imarın veya yapılaşmanın yasak olduğu alanlar. Bu konu henüz muallak olsa da mesela mera alanlarında, orman bölgelerinde ben Yapı Kayıt Belgesi düzenlenemeyeceğini düşünüyorum. Düzenlense dahi mahkemeler bunu iptal edecektir.

   Üçüncüsü sosyal alanlar olarak da geçen, yol, okul gibi şeyler için ayrılmış alanlara tecavüz durumlarında.

   Dördüncüsü ise komşu arsaya tecavüz veya şahsa ait arsalarda yapılmış yapılar. Bu anayasa tarafından korunan mülkiyet hakkına tecavüz anlamına gelir.

   Şimdi sizin devam eden bir dava süreciniz var. Yapı Kayıt Belgesi buna bakmaz. Mahkeme kararı belgenin iptalini doğurabilir ancak belge şuna bakar, bu arsa şuan kanunen kimin? Mahkeme size verir veya onlara verir ancak şuan kimde?

   Size faydası olur mu? Herkese faydası olur. İleride ceza yemezsiniz belki kat mülkiyeti alırsınız, büyükşehirse daha kolay olur, değilse konuşulan bütünşehir uygulaması var vs.

   Ancak bu fayda, vereceğiniz tutara değer mi? Buna siz karar vereceksiniz.

   Sizin arsa probleminiz olduğu için İl Müdürlüklerine giderek durumu da izah ederek başvurmanız daha doğru olur. Mahkeme tapuyu başkasına verirse elbette bu Yapı Kayıt belgesinin iptali sonucunu doğurur ve ödediğiniz ücretle kalırsınız. Eğer mahkemenin bu yıl içinde sonuçlanma ihtimali varsa, başvuruyu yapın, ödeme zaten yıl sonuna dek yapılıyor. Ödeme için bekleyin. Olmadı ödemez belgeyi almazsınız. Zaten devletin bu süreyi uzatma yetkisi var ve uzatacaktır.

 46. Merhaba:
  Ben 1993 yılında gece kondu ev yapmıştım 1999 yılında evimin elektirik suyunu baglattim 20 senedir evimin elektirik faturasını su faturasını vergisini yatiyorum oturmuş olduğum evimin tapusunu belediyeye almak için başvurdum fakat belediye 20 senedir oturmuş olduğum evi başkasına 2014 yılında bizden habersiz peşkeş çekmiş sırf avukat olduğu için alan şahısa e-devlet üzerinden imar barisindan yararlanmak için başvurdum fakat tapulu olduğu için 20 senedir oturduğumuz evin tapusunu alamıyorum belediyeye gidiyorum sana başka yerden yer vereceğiz demelerine rağmen halen ne kendi yerimi nede oturdum evin yerini verdiler sırf garibaniz maddi gücümüz yok diye mağdur oluyoruz sesimizi kimseye duyuramiyoruz bu durumda ne yapmamız lazim

  • Kenan bey,

   Öncelikle durumunuza üzüldüm.

   Durumu CİMER üzerinden devlet yetkililerine belediye ismi, parsel vs belirterek şikayet etmelisiniz.

   Ayrıca bir avukatla görüşüp, eğer süresi geçmediyse tapu iptal davası açmanızı da öneririm.

   Bunun dışında arsa sizin olmadığı için yapabileceğiniz çok bir şey yok.

    • Kenan bey, açıkçası bana göre kazanma şansınız düşük. Ama ben hukukçu değilim. Belki avukat arkadaşlar benzer davalarda sonuca ulaştılar ise size de yol gösterebilirler diye avukata başvurun diyorum. Eğer zaten böyle bir şey mümkün değilse, zaman aşımı olmasa dahi belediye satabiliyorsa, size haber vermek zorunda değilse sonucun değişmesi zor hatta imkansız.

     Ancak siz yine de bir avukata sorun. Hepsi bunun için bedel istemez.

   • Hocam mahkemeye versem kazanma olasilgimiz olurmu elimizde 1999 yılında elektirik su ve evin vergisine ait ödemiş olduğumuz belgeler var

    • Belediye 2014’te satmış diyorsunuz. Avukatla görüşmekte fayda var. Itiraz süresi dolmuş olabilir. Dolsa bile neler yapılabilir bakmak lazım. Ben şimdi burada size ne söylesem eksik cevap vermiş olurum. Çünkü bu iş sadece emlak yasası ile alakalı bir durum değil.

     Belediye size tebliğ etmiş mi, etmemiş ise bu hukuken nasıl bir durum doğurur, etmek zorunda mı bunu en iyi bir avukat bilebilir.

     Ancak şunu tavsiye edebilirim. Bu tarz davalar en uzun suren davalar oluyor. Eğer avukat kesin sonuç alacaklarını söyleyemiyor ise kazanmanız zor.

     • Zafer bey öncelikle merhaba. Öneriniz üzerine Cimere başvurdum. İÇİŞLERİ BAKANLIĞI İL MAHALLİ İDARELER MÜDÜRLÜĞÜnden cevap geldi. Konu incelemeye alınmıştır diye. Bunun için sevinmeli miyim? En azından yerimi alamazsam başka yerden bir yer verirler mi? Bu zamana kadar ödemiş olduğum elektirik su vergi paralarim ne olacak? Saygılarımla

      • Kenan bey,

       Adınıza sevindim. Sonuç ne olur bilinmez ama bu cevap bile sıradan vatandaşın isteklerine devlet kayıtsız değil demektir.

       İnceleme sonucunda umarım istediginiz neticeyi alabilirsiniz. Burada belediyenin yaptığı hukuksuz değil ancak art niyetli bir davranıştır. Sıradan bir şahıs gibi, elindeki araziyi hiç haber dahi vermeden üzerinde yaşayan olduğu halde başka birine satamaz. En azından satmamalı sizinle uzlaşma yolunu aramalıdır.

       Iyi veya kötü sonuçlanması durumunda bilgilendirirseniz sevinirim

 47. Zafer bey merhaba hazine arazisi üzerine yapılmış birbirine bitişik 3 adet ahırım var. Nasıl bir yol izleyeceğimi bilemedim. Önce yapı kayıt belgesi için e-devletten başvuru yapıp daha sonra arsaları satın almak için mi başvuru yapıcam. Diğer sorum hazine arazisi tek ve büyük bir parsel yapı kayıt belgesine başvurmadan önce bunun koordinatlarını aldırmam gerekiyormu. Kısacası hazine arazisi üzerine yapılmış ahırlarım için nasıl bir yol izleyeceğim teşekkür ederim.

  • Önce Yapı Kayıt Belgesi için başvuracaksınız.

   Ardından bu arazinin bir kısmının size satılmasını isteyebilirsiniz.

   Tavsiyem, başvuruyu Çevre ve Şehircilik Bakanlığı il müdürlüğüne giderek şahsen yapmanız.

 48. Simdi bizim 246 mtre kare arsamizda daha once 120mt kare kalgir ev vardi yanina 50 mtre kare bi tek oda daire yaptik ve uste 2 170 mtre kare kat olacak sekilde daire ciktik toplam 3kat simdi 1.2 katlarmi yoksa 3.7 katlarmi bazilari zemin 1.2olacak diyor bide ne kadar cikacak meblag hesaplarsaniz 4daire
  1.120
  2.50
  Diger iki kat 170 mtre kare basvuruyi yapinin tamaimi yoksa bagimsiz mi olacak cunku eski kalgor evi yikmadik

  • Ali bey,

   Bodrum ve zemin kat dahil. Sadece asma kat ve çatı katı sayılmıyor.

   Başvuruyu binanın tamamı için yapacaksınız. Yapı Kayıt Belgesi binanın tamamına verilen bir belge. Mevcut hali nasılsa aynen o şekilde girmelisiniz.

   Sizin inşaat alanınız 510 metrekare. Metrekaresi 1000 TL’den inşaat maliyeti 510.000 TL. Arsa bedelinize belediyeden bakmalınız ama kabaca 90.000 TL dersek, değerlendirmeye alınacak tutar 600.000 TL olur.

   Bunun yüzde 3 yani 18.000 TL’sini ödeyeceksiniz Yapı Kayıt Belgesi için.

   Eğer başka arsaya tecavüz yoksa, daire sahiplerinin hepsi mutabık ise 36.000 TL vererek de kat mülkiyeti alacaksınız. Bu rakamı metrekaresine göre herkese bölersiniz. Binanın tamamı sizinse, bütün bedeli siz ödersiniz.

 49. Merhaba zafer bey hisseli tapuda 90metrekare yerimizvar fakat binamız 200 metrekare 3katlı olarak kaçak olarak gözüküyor yapı tahsis alsak ilerde mütahite veriliken bize ne avantaj sağlar bide kat mülkiyeti almak avantaj sağlarmı bu konuda şimdiden teşekkürler

  • Erkan bey,

   Müteahhide verince herhangi bir avantaj sağlamaz. Çünkü arsanızın imarı değişmiyor. İleride müteahhide verdiğinizde arsanın yasal imarına uygun boyutta inşaat yapmak zorundasınız.

   Ancak mevcut hali için elbette avantaj sağlıyor. Krediye uygun olması evin değerini yüzde 15-30 arasında artırıyor.

 50. zafer bey merhaba benim 800 metrekare bir işyerim var altta ayırdığım otopark yetmediği için işyerindende 130 metrekare kadar oropark olarak görünüyor fakat ben bunu işyerine çevirdim bu yasa ile resmileştirebilirmiyim bir cevap yazarsanız çok sevinirim

 51. İyi Çalışmalar Zafer Bey, İskenderun Akçay (Güzelköy) Mahallesinde ….No Parsel alan içinde bulunan binalar Kadostro ölçümü sonucu itiraz edilmiş Tapu alınamamış ve mahkeme devam etmektedir. Bu parsel içerisinde 14 civarında bina bulunmaktadır. Yapı kayıt belgesi için müracaat edebilirmiyiz?

  • Yapı Kayıt Belgesi alabilirsiniz ancak mahkeme sonunda arsanın tapusu başka bir şahısa verilirse Yapı Kayıt Belgenizin herhangi bir hükmü kalmaz.

   Eğer davalık olduğunuz şahıslar değil de hazine ve belediye ise ve okul-yol gibi sosyal donatı alanlarına tecavüz yoksa dava hazine lehine sonuçlansa da arsayı rayiç bedel üzerinden ihalesiz alabilirsiniz.

 52. Zafer Bey kolay gelsin
  Büyük şehir yasası gereği köyden mahalleye dönüşüm yapan iskenderun akçay (güzelköy) mahallesi içinde bulunan yayla olarak kullanılan orman alanından çıkartılmış ancak kadastro işlemi yapılmadığından parsel numaraları verilmemiştir bu bölgede 150-200 civarında bina (evler) bulunmaktadır bu evler içinde 50 yıl önce yapılanda var 1 yıl içinde yapılanda var su elektrik abonesi ve kapı numarası olanda var olmayanda var. Dolayısıyla Yapı Kayıt Belgesi müracaatı için Parsel numarası istenmektedir. Ancak parsel numarası olmadığından parsel no alanına ne yazmam gerekir, Bu şartlarda başvuru yapabilirmiyim, Parsel no olmadığından binaya ait kordinatı açıklama alanına yazmamın bir faydası olur mu?

  • Ali Rıza bey başvuruyu internet üzerinden değil Çevre ve Şehircilik Bakanlığının İl Müdürlükleri aracılığı ile yapın.

   Yapı Kayıt Belgesi alabilirsiniz. Bu sayede ceza yemezsiniz, eviniz yıkılmaz, su ve elektrik alabilirsiniz. Ancak arsanın bulunduğu arazi mera olarak geçiyorsa ki u muhtemel, belgeyi alamayabilirsiniz.

   • evet diğer bağımsız bölümlerin kat mülkiyeti var. Ayrıca bi sorum daha olacak 3 katlı arsa vasıflı bina var herhangi bir kat mülkiyeti yok sadece 1 daire için bu aftan faydalanabilirmiyiz verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim.

    • İbrahim bey,

     Öncelikle ortak olan olduğu için ve kat mülkiyetinin yeniden tesisi gerektiği için tüm binaya Yapı kayıt Belgesi alacak şekilde başvuru yapmanız lazım.

     Bu bedeli binada başka aykırılık yoksa siz ödeyeceksiniz.

     Ardından kat mülkiyeti tesisi ve yapı cins değişikliği için tüm mal sahiplerinden muvafakatname almalısınız.

     Proje çizdirip, geri kalan alanlarda herhangi bir değişiklik olmadığından sadece kendi metrekarenizin kat mülkiyeti ücretini ödeyeceksiniz. İş yeri olduğundan çarpım oranınız yüzde 3 değil, yüzde 5 olacak.

     İkinci sorunuza gelirsek; tek daire için Yapı Kayıt Belgesi alınamıyor. Belge tüm binaya alınıyor. Ancak diğer mal sahipleri istemese de siz başvurup alabilir, diğer mal sahiplerinden belge ücretini gerekirse icra yoluyla bile talep edebilirsiniz.

 53. Merhabalar 4 katlı evimiz var. İlk kat dükkan diğer 3 kat daire. İlk 2 kat ruhsatlı son 2 kat kaçak. Buna başvuru yaparken bağımsız bölüm sayısına kaç yazacağım ve karmayı mı bağımsız bölümü mü işaretleyeceğim. Şimdiden teşekkürler

  • Ruhsatlı dediğiniz nedir? Binada kat mülkiyeti anladığım kadarıyla yok.

   Her durumda Yapı Kayıt Belgesi bina için alınıyor. Bu sebeple siz karmayı seçeceksiniz. Binada kaç bağımsız bölüm varsa onu seçeceksiniz ve buna dükkanlar da dahil. Yani binanızın mevcut hali şuan neyse, aynen belirtmeniz gerekli. Yapı Kayıt Belgesi’ni binaya alacağınız için, eğer başka hak sahipleri varsa, bir araya gelip oturup konuşmalısınız. Masrafların kim tarafından karşılanacağı, başvuruyu kimin yapacağını vs. belirlemelisiniz.

 54. Merhaba Zafer Bey. hazine arazisi uzerine subasman yaptirmistik fakat insaata devam edemedik. konut vergisini oduyoruz. Bunun yaninda osmanli tapusu olan bir kisinin yerini seneler once baskasina vermisler. Bunun karsiliginda icinde bulunduğumuz ada da dahil bircok yerden yer onermislrr fakat tapu sahibi kendi yerini isteyip dava acmis. Senelerdir dava devam ediyor. İhale ile de yeri alamiyoruz. Yapi kayit belgesi icin basvurmalimiyiz ya da nasil bir yol izlemeliyiz yardimci olursaniz sevinirim. Tesekkurler.

  • Yapı Kayıt Belgesi inşaatı devam eden projelerde de geçerli ancak sizinkisi çok istisna bir durum.

   Çünkü bu inşaatı devam eden projelerden kasıt hazine arazisi üzerine yapılan yapılar değildir diye düşünüyorum.

   Ama başvurmak size hiç bir sey kaybettirmez. Kazanmanız çok zor. Ancak kazanamazsanız da bu yapı kayıt belgesi ücretini ödemeden ortaya çıkar, başvurduğunuz ile kalırsınız.

   Öteki davanın sizinle alakası yok. Eğer belge alırsanız hazineden araziyi bedeli karşılığı isteme hakkınız var.

 55. Merhabalar Zafer Bey. 3 katlı evimiz var arsamız 124 metre kare bina alanı 87 metre kare yapı ruhsatımız var. Yapı kayıt belgesiyle birlikte kat mülkiyet belgesinide almak ıstıyorum. Tahmını ne kadar ödemem gerekir. ilginiz için teşekkürler.

  • İnşaat alanınız kaç metrekare. 87 metrekareden 3 kat mı yaptınız?

   Arsa rayiç bedelini belediyeden öğreneceksiniz ama ben tahminen bir rakam vereyim size.

   87×3=261 metrekare inşaat alanınız var.

   Önce inşaat maliyetinizi hesaplayalım. 3 kat olduğundan metrekaresi 1000 tl ile çarpılacak.

   İnsaat maliyeti 261 × 1000= 261.000

   Arsa rayiç bedel de metrekaresi 1.200 tl ise

   124 × 1200 = 170.400

   Yapı Kayıt Belgesi Ücreti= (170.400+261.000) x 0.03 = 431.400 x 0.03 = 12.942

   Bu rakamın iki katı da Yapı Kayıt Belgesi ucreti. Yabi toplamda

   38.826 TL.

   Bir de proje çizilecek vs. 6000-7000 de o tutsa 45 bine 3 daire için kat mülkiyeti alabilirsiniz.

   Daire başı 15 bin tl.

   Ama ben arsa rayiç bedelini kafamdan girdim. Siz onu öğrenip aynı formülle kendi rakamınızı bulabilirsiniz.

 56. Merhaba zafer bey..1999 yılında muteahitten dükkan aldım..Ancak dükkanın tapusunu zorla 2 yıl sonra alabildim..dükkan diye aldığım yer,tapuda daire olduğunu gördüm.ancak ozamanın maddi manevi şartlarına göre dava açamadım.bu dükkan 4 bloktan oluşan bir site içinde,benim dükkanimın bulunduğu blok 3 katlı ve 16 haneli,bundan önce çikan yasada bina iskan çıkarmıs ben gidip tapuyu değiştirmedim ama kat mülkiyeti var..
  Şimdi benim sormak istediğim,dükkan tapusu çıkarabilmem için nasıl bir yol izlemeliyim,dükkanın kapisı binadan bağımsiz,maliklerden muhafakat almam gerekirmi?çunki vermedikleri için şimdiye kadar değiştiremedim..birde binadaki daire metrekareleri farklı ben bu metrekareleri nereden ve nasıl temin edebilirim,bina oturanlarından öğrenemem çünki aram iyi değil..bilgilendirirseniz çok sevinirim şimdiden teşekkür eder iyi çalışmalar dilerim..

  • Kat mülkiyeti kurulu olduğu için sizin yapı cins değişikliği yapma ve tek başınıza başvurma hakkınız var.

   Işin bu kısmına yönelik uygulamada muallak noktalar var. Normal şartlarda sadece kendi daireniz için basvurabilirsiniz.

   Peki bu tapusunu aldığınız yer ne olarak kullanılıyor? Dışarıdan bakıldığında dükkan olarak görünüp anlaşılıyor mu?

   • Cevap verdiğiniz için çok teşekkür ederim Zafer bey. Evet dışarıdan bakılınca görünüm dükkan ve 1999 yılından beri de dükkan olarak kullanılıyor. Vergileri, elektrik, su bütün resmi işlemleri dükkan olarak yapıldı ve ödemeleri dükkan olarak yapılıyor.

    • Serenay hanım,

     Kat mülkiyeti olduğu için şahsen başvurup Yapı Kayıt Belgesi alacaksınız. Bunun için kendi dükkanınızın metrekaresini girerek bir bedel ödeyeceksiniz.

     Sonrasında tüm binadan muvafakatname alıp, projeyi yeniden çizdirip, tapuda daire olarak görünen dükkanınızın yapı cinsini iş yerine çevireceksiniz.

 57. s.a kolay gelsin zafer bey toplam 8 katlı işmerkezi ve toplamda 89 ofis ve dükkanlar var burayı yaparken bütün hissedarlara sözlü olarak teras katın bana ait olcağını söyledim teras katın tapusu yok zaten toplamda 1200 mt2 ve teras kata 300 mt2 lik kapalı alan oda yaptık cafe kullanımı için şimdi bunu kayıt belgesi alırsak tapusu alma şansımız varmı alsakta hissedarların imzaları izinleri vs gereklimi

  • Keşke sözlü değil noterden yaptırsaydınız.

   Yapacağınız önce yapı kayıt belgesi alacaksınız. Tüm binaya.

   Ardından kat mülkiyeti alacaksınız. Burada diğer hak sahiplerinin de imzası gerekecek.

   O zaman tapusunu alabilirsiniz.

 58. Zafer bey biz imar barışı basvurumuzu yaptık ödememizide iki gün önce yaptık,ama daha belgemiz oluşmadı.evimiz hazine arazisi üstünde müstakil ev.evimizin yan tarafindada kömürlük var.ama biz orayı dahil edecegimizi size sorulan sorularda cvblarinizdan öğrendik.kömürlük icin yeni bir başvuru yapabilirmiyiz

  • Kömürlük çok büyük değilse sorun olmaz. Gerekirse yıkarsınız. Ancak başlı başına bir yapı şeklindeyse sizin kömürlük olarak kullanmanız bir anlam ifade etmez ve başvuruda gösterilmesi gerekir. Ancak sorun olacağını sanmıyorum.

 59. merhaba zafer bey. 2 ortaklı altı ticari olarak yapılan 3 katlı bir binamız var, fakat bu bina temelden plana uyulmadan yapılmış. Dubleks olalarak planda gözüken yere ayrı bir yarım kat yapılmış toplam 3 bağımsız daire ve bir ticari iş yeri var. binanın kat mülkiyeti yok. kat irtifakı var. Biz yapı kayıt belgesini çıkartığımız da iş yerinin kullanımı için tekrardan binanın yapısına uygun proje mi Çizdireceğiz? ayrıca sadece ticari iş yeninin mülkiyetini çıkarıp diğer yerlerin kat mülkiyetini çıkarmasak olmaz mı? eğer proje binaya uygun çizdireceksek bu imar affın bir avantajı nasıl kalacak. değerli bilgilerini için çok teşekkürler

  • Öncelikle Yapı Kayıt Belgesi de kat mülkiyeti de tek bir daire veya ayrı bölüme alınmaz. Yapının tamamına alınır. Binanın bir kısmı kat mülkiyeti diğer kısmı kat irtifakı olmaz.

   Önce Yapı Kayıt Belgesi alacaksınız. Sonra eğer başka parseli ihlal, yola girme gibi durumlar yoksa kat mülkiyeti alacaksınız. Bunun için de binanızın mevcut halinin projesini çizdireceksiniz.

   Avantajı şu. Normalde siz imara uygun bir proje çizip ona uygun bir yapı yapmalıydınız. Halbuki şu an imara uygun olmayan bir yapınız var, ona uygun proje çizdiriyorsunuz.

   Elbette kat mülkiyeti ile binadaki tüm bağımsız birimlerin krediye uygun hale gelmesi de önemli bir getiri. Şuan krediye uygun bir ev ile eşdeğeri krediye uygun olmayan bir ev arasında yüzde 15-25 fiyat farkı var.

   Her yer krediye uygun olursa arz fazlalığı nedeniyle mülkünüz umduğunuz kadar değerlenmeyebilir. Ancak hemen hemen her yer krediye uygunken, sizinkisi uygun değilse değer kaybedecektir.

 60. Zafer bey merhaba okadar çok açıklama yapmışsınız ki tebrik ederim yorumlarda cevap bulamadım bu yüzden sormak zorunda kaldım
  Yapi kullanım iznim var ve tapumda kat irtifakı arsa payı 5/32 olarak yazılı ayrıca 3 kapı no ve 3 nolu bağımsız bölüm eklentisi. 9 nolu kömürlük için yapı kullanım izni verilmiştir diyo
  Sorum şu 7 daire görünen apartmanda ben tapumda görülen bağımsız olan bölümü 1+1eve cevirdim burasi için yeni bir tapu cikartabilirmiyim çıkmasa bile burayı nasıl kullanıma gösterebilirim ve elektrik su baglatabilirim maliyeti ne olur teşekkür ederim

  • Serkan bey, açıkçası bazı noktalar muallak ancak uygulamada görülecek. Mimarlık odaları, inşaat muhendisleri odaları bakanlık yetkilileri ile toplantı yapıp bu muallak noktaları aydınlatmak istiyor ama hala tam sonuç alınabilmiş değil. İstanbul’daki bakanlık yetkilileri daha doğru cevaplar verse de anadoludakiler neredeyse yasadan habersiz.

   Geçen günlerde inşaat mühendisi bir arkadaşım il müdürlüğünden bilgi almak istemiş ve yetkili Yapı Kayıt Belgesi olsa dahi imara aykırı olan bir şeye kat mülkiyeti verilemeyeceğini söylemiş. Arkadaşım demiş ki “Zaten her şey imara uygun olsa neden Yapı Kayıt Belgesi alsın. Gider kendisi kat mülkiyetini alır. Bu kanun imara aykırı yapıları resmileştirmek için değil mi”… Cevap yok.

   Anlayacağınız biz burada yönetmeliğe ve yönetmeliğin cevap veremediği noktalarda mantığa uygun şeyler söylemeye çalışıyoruz. Ancak uygulamada iller arasında bile farklılık çıkabilir. Bu nedenle bu işe başvuracak herkesin hem yasayı hem de yönetmeliği okumasını, haklarını bilmesini tavsiye ederim. Yoksa da kendi şehrinde profesyonel destek alması önemli.

   Gelelim sorunuza; sanırım kat irtifakı tapunuz var. Kat mülkiyeti yoksa zaten Yapı Kayıt Belgesini bütün binaya almak zorundasınız. Bu birincisi. Bu belge ile elektrik su gaz bağlatabilir ve gelecekte de herhangi bir ceza ödememeyi garanti altına alırsınız. Burayı da kiraya verebilir, kullanabilirsiniz. Ancak ileride satmak isterseniz tabi ayrı bir tapusu olmaz.

   Ancak ayrı tapu ve yapı cins değişikliği için kat mülkiyeti tesis etmeniz gerekir. Eğer diğer kat malikleri de kat mülkiyetine geçmek istiyorsa (Dairelerinde kredi geçerli degilse kredi geçerli hale gelir. Herkesin daire tapusu olur. Neredeyse kat mülkiyetine geçmeyen ev kalmayacağı için geçmezseniz daireleriniz değer kaybeder) o zaman sorun çıkmaz ve herkes kendi ücretini öder. Ayrı tapu da çıkarabilirsiniz.

   • Zafer Bey 9500 metrekare TARLA üzerinde 21 metrekare konteynerimiz var imar affı kapsamına girermi yapı ruhsatı alınabilirmi? konteyner sorusu arsa için sorulmuş olabeleceğini demişsiniz sanırım bizimkisi TARLA olduğu için tekrar sorma gereği hissettim ilginiz için

   • Zafer bey sorularımızı cevapladığınız için çok teşekkür ederiz. Buna çok ihtiyacımız vardı.Benim sorum şu. acaba bu güne kadar yapı kayıt belgesiyle kat mülkiyeti alan oldu mu. Yani sonuçları çıkan oldu mu

    • Ben karşılaşmadım. Kat mülkiyeti belgeleri daha yeni yeni verilmeye başlandı. Açıkçası kat mülkiyetine geçiş konusunda devlet yerkililerinin bile kafası karışık.

 61. Zafer bey merhabalar biz 4 katlı 7 daireli bir apartmanda oturuyoruz her daire bir kişiye ait ben en son katta oturuyorum geçen sene terası profil direkle kapattirip oda yaptım o zamanda bunun için ceza ödedim teras normalde ortak alandır ama apartman yönetmeliğinde kullanım hakkı bana verilmiş simdi bu durumda ben tek başıma affa başvurup yapı kayıt belgemi alabilirmiyim nasıl bir yol izlemeliyim şimdiden teşekkür ederim

  • Kat mulkiyeti yoksa tek başınıza başvuramazsınız. Başvuramak başvurabilirsiniz de tüm binanın ücretini ödemeniz gerekir.

   Yapı Kayıt Belgesi tek bir daireye değil, binaya verilir.

   • zafer bey biz yapı kayıt belgesi aldıktan sonra kat mülkiyeti için başvuru yapacağız. kat mülkiyetine onay gelmezse bina yıkılır mı. yani bina çok sağlam değil. 30 yıllık bina. bunu sorun ederler mi.

    • Binanızın güçsüz olduğunu düşünüyorsanız zaten yıkmalısınız. Burada can söz konusu. Allah korusun size sevdiklerinize zarar gelevek olduktan sonra kat mulkiyeti varmış yokmuş çok bir anlamı yok.

     Ancak kat mülkiyeti başvurusunda inşaatın kalitesini ve binanın dayanım gücünü inceleyecek bir çalışma görünmüyor.

  • Kat mulkiyetinizin olduğunu farzediyorum.

   Bu durumda Yapı Kayıt Belgesi ixim muracaat edebilirsiniz ve sadece imara aykırı olan teraa için ücret ödersiniz. Ancak ortak alan olduğundan kat mülkiyeti bozulmuş olacak ve yeniden tesisi gerekecek. Dolayısıyla proje cizidirilip bütün kat maliklerinin onayını almanız ve sonrasında kat mülkiyeti almanız lazım. Diğer mal sahiplerinin sizin terasınız için böyle bir imza verseler bile maarafa katlanacaklarını sanmam. O zaman astarı yüzünden pahalı olur bu işe girmeyin derim.

   Kat mülkiyeti yoksa binanızda diğer hak sahipleri de kat mülkiyeti istiyorsa o zaman aynı prosedürleri uygulamanız gerekir ancak masraflar ortak olur.

 62. Zafer bey 12 daireli binada giriş üstünde oturuyorum balkonum 90 cm 500 cm binadan izin aldım binanın cepesine sıfır çıktım yani bizim balkon binadan 90 cm içerdeydi yani şimdi180 cm 500 cm balkon yaptım binanin görümünü bozmadık aynı şekilde yan daireyle beraber yaptık bina 2017 de yapıldı iskan alındıktan sonra yaptık iskan 2018 şubatta alındı ne yapmamız lazım

  • Mustafa bey,

   2018’de iskanı almış olmanız başvurunuzun önünde engel oluşturabilir. Oluşturmadığını farz edersek;

   Diğer daire ile birlikte Yapı Kayıt Belgesi alacaksınız ve sadece kaçak alanların ücretini ödeyeceksiniz.

   Tüm binadan muvafakatname alacaksınız ve kat planlarını yeniden projelendireceksiniz ancak sadece diğer daireyle birlikte sizin dairenizin ücretini ödeyeceksiniz.

   Başta da dediğim gibi 2018 yılından önce yapılan yapıları kapsadığı için bana göre işlem yapmanız imkansız gibi.

 63. Merhaba Zafer bey ..Imar barsı kapsamında sorunları olan kısılere yapmıs oldugunuz yardımlardan dolayı once çok tesekkur ederım..2011 YILI ruhsatlı kat ıttıfakları kurulmus arsa paylı tapuları verılmıs .komsu bahçe mesafelerınde sorun olmıyan.su yu elektrıgı baglı yapı denetım ve sıgorta borcu olmıyan 12 daırelı bır bınada daırem var.Sadece bınanın ıskanı yok .Muteahhıt yaparken zemın katlar harıcınde3 katlı bır bına buras 1.2.vve 3 katlarda daırelerın mısafır odalarına 80 cm lık çıkma yaparak .daırelerı yaklasık 7 m2 kadar buyutmus .Bınada toplamda 100 m2 kadar byume var.Zemınde bır sıkıntı yok tam olçusunde .Bız sısteme gırerken bır kısı uzerınden mı gırecegız bırde ruhsat harıcı bu 100 m2 nın ve arsa rayıc degerını mı gırerek baSVURU YAPAbılecegız .İlgınız ıcın çok tesekkur ederım.ıyı çalışmalar.

  • Öncelikle sanırım Yapı Kayıt Belgesi sonrasında kat mülkiyeti almak isteyeceksiniz.

   Yapı Kayıt Belgesi’ne kat maliklerinden birinin başvurması yeterli. Kat mülkiyeti alınmadığı için imara aykırı alan dahil tüm binanın inşaat alanı ve tüm arsanın rayiç bedeli üzerinden yapı kayıt belgesi ücreti ödeyeceksiniz.

   Ardından projesini çizdirip, kontrollerini yaptırıp kat mülkiyeti başvurusunda bulunabilirsiniz.

  • Zafer bey size bi sorum olacak. Hisseli bir arazi üzerinde bursa yıldırım ilçesinde annemim üzerine üzerinde ruhsat damgası olan projesi olan fakat 2 kat imarı olan 5 katlı bi binamız var, ama dairelerle ilgili tapu kat mülkiyeti gibi bişey yok elimizde, üstteki 3 kat için mi başvurmalıyız, ancak bütün dairelerde su ve elktrik aboneliği var, vergi veriyor belediyeye, nasıl bir yol izlemeliyiz?

 64. Zafer Bey peki kat mulkiyetini sonradan da yaptirabilir miyiz? Yoksa bu belge ile mi basvurmak mi lazim ? Bir de yapi kayit belgesine verdigimizin iki kati para mi oduyoruz?

 65. Merhaba.
  20 dönümlük tarlamızda (verimsiz kıraç tarım arazisi) muhtarlık tarafından yapı izni verilmiş köye 500 metre mesafede (tarımsal kullanım amaçlı) 80m2 2 katlı evimiz var.
  Burada sürekli kalıyoruz. Elektrik aboneliği var. Belediyeden herhangi bir işlemi yok.
  yer arsa olmadığı için emsal değeri de yok. Sadece gib.gov.tr de yer alan ilgili ilçe kıraç arazi emsal değeri 0,20 TL var.
  Bu bina için imar affına başvurup yapı kayıt belgesi çıkartabilir miyim? Yorum ve önerilerinizi yazabilir misiniz?

  Teşekkürler.

  • Yapı Kayıt Belgesi çıkarabilirsiniz.

   İleride bu yapıya ceza verilemez ve yıkım kararı alınamaz. Ancak başka bir avantajı olmaz.

   Yani arsanın imarı bu belgeyle değişmez.

 66. Merhaba bir sorum olacak yardimci olursaniz çok memnun olurum.
  Sorum şu tamam toki ye ait 28 dönümlük bir arazi üzerine ben ve amca çocuklarım beraber 4 tane ev yapmışiz yapı alanı olarak yaklaşık 500 mt kare geri kalan kısmını ise zamanında agaclandirarak ve bahçe olarak kullanıyoruz şimdi biz başvuru yaparken ev ve kullandığımız bahçe için başvuru yapabilirmiyiz birde bu araziyi satın alabilirsiniz. .tesekkurler

  • Mustafa bey Hazine arazisi ve belediye arazileri devir yapılıyor. Ancak TOKİ arazisinin devri tamamen TOKİ’ye bağlı. İstemezse devir yapmaz.

 67. Zafer bey bizim uc katli evimiz var. Birinci kat iki daire. Belediyeye gittigimizde bu katlarin hicbirine ait ruhsat ve oturma izni olmadigini soylediler. Bu yapi kayit belgesi ruhsat yerine gecer mi? Bir de aykirilik kisminda ruhsatsiz bina diye soylersek ruhsat icinde ayrica para alirlar mi ? Tesekkurler simdiden.

  • Yapı Kayıt Belgesi iskan yerine geçer. Yani elektrik su gaz alabilirsiniz. Ceza kesilemez, imara aykırı olduğu gerekçesiyle yıkılamaz.

   Ancak evinizi asıl degerli hale getirmek için kat mülkiyeti almalısınız.

 68. Merhaba, bizim 40 ayri yazlik evden olusan bir kooperatifimiz var. Evlerin hepsi 3’er katli villa tipi. Ancak muteahhit evleri yaparken en ust kat projede depo olarak gozukmesine ragmen oda olarak yapmis. Daha once Belediyeye iskan almak icin basvurdugumuzda projeye aykiriliktan bahisle iskan verilmedi. Evlerin kat irtifaki tapusu var.

  Imar affina basvurmak icin bireysel basvuru yapabilir miyiz? Yoksa kooperatif olarak toplu basvuru mu yapmaliyiz? Ayrica projeye aykiri kisim sadece 6 m2 bu metrekare uzerinden mi bedel yatirilacak yoksa villalarin tamami uzerinden mi? Yardimlariniz icin tesekkur ederim.

  • Tapularınız nasıl Ayşe Hanım?

   Normal şartlarda daire daire değil, bina bina başvurmanız gerekir. Ancak kooperatif tek bir parsel üzerine kurulduysa topluca başvurmak zorunda da kalabilirsiniz.

   Binalarınızın yapı ruhsatı varsa, iskanı varsa, yine bina olarak başvuracaksınız ancak sadece imara aykırı olan 6 metrekare için ücret ödeyeceksiniz. Ancak arsanın inşaata uygun emsali ve imarı varsa, ancak yapı ruhsatsız olarak inşa edildiyse, tüm yapının bedelini ödemeniz gerekir.

   • Merhaba zafer bey bana yardımcı olursanız sevinirim. 8018 metre kare olan ve 3200 metresi tapulu olup 4800 metresi Toki ye ait olan parselde babam ve amcalarim zamanında 3 tane ev yapmışlar şimdi biz imar barışına başvuru yaparsak tokiye ait olan kısmını satın alabilirmiyiz.

    • Belediye ve hazine arazileri devir yapılıyor. Ancak TOKİ farklı bir kurum. TOKİ’nin devir için zorunluluğu yok.

     Eğer burada proje geliştirirler ise devretmeyeceklerdir

   • Cevabınız için çok teşekkür ederim. Evlerin yapı inşaat ruhsatı var ancak iskanı yok. Evlerin çatı katındaki 6 metrekarelik alan dışındaki yerleri inşaat ruhsatı ekindeki projeye uygun yapılmış ancak en üst kat aykırı yapılmış. O yüzden zamanında iskan alamadık. Bu halde müstakil niteliğindeki evlerimizin tamamı için mi yoksa sadece projeye aykırı yapılan en üst kattaki alan kadar mı harç öderiz?

    Yardımlarınız için teşekkür ederiz.

 69. selam zafer bey önce çok teşekkür ederim herkese yardımlarınızdan dolayı beni 500 metekare imarlı arsam var üzerine 72 metrekare ikinci el konteyner ev koyduk buna ruhsat veya iamar afından faydalanma gibi bir şansımız varmı teşekkür ederim

  • Var Adnan bey. Konteyner yapılar da imar kanunu içinde yer alan yapılar. Dolayısıyla Yapı kayıt belgesi alabilir, elektrik-su-gaz bağlatabilir ve yıkım-ceza gibi işlemler görmezsiniz.

 70. kolay geslin başvurumu yaptım onayıda verdim şimdi burda ödeme bekleniyor yazıyor tahakkuka bağlan çıkacaktı deniliyordu vs çıkmıyor şimdi direk gidip başvuru numarası verip ödememizi yapalımmı yoksa daha onaylanmadımı

   • zafer bey bizim binna 10 daireli ancak herkes birliktemi baş vuracak ayrı ayrı başvuru yapabilirmiyiz ne yapmamız gerekir.

      • En mantıklısı önce Yapı Kayıt Belgesi almanız ardından da kat mulkiyeti icin proje cizdirip kat mülkiyeti almanız.

       Başvuru ayrı ayrı yapılmıyor. Tek binaya tek başvuru. O yüzden bedelini herkesten toplayın bir kisiye verin o başvursun

   • zafer bey parayı 25 haziranda ödemeyi yaptım edevletimde ödeme yapıldu deniliyor ama hala kayıt belgesi oluşturulmadı kaç gün sürer bu acaba

    • Kısa bir inceleme süreci var ancak kabul edersiniz ki binlerce kişi başvurdu. Biraz gecikme yaşanabilir. Bir kaç gün içinde sonuçlanır.

 71. MERHABALAR SİZDEN BİLGİ ALMAK İSTİYORUM BİZİM BİR DAİREMİZ VAR AMA MÜTEAHHİT BUNU KAÇAK YAPMIŞ VE EK DEPO OLARAK GÖRÜNÜYOR TAPUDA ŞUAN YENİ BİR AF ÇIKTI BUNA AYRI TAPU ÇIKARIP ELEKTRİK SU BAĞLATMA ŞANSIM.VAR Mİ ? ayriyetten bir dublex var giriş kapıları farklı ayrı tapu çıkartma şansım var mı depo olarak görünen yer 100 M2 dublex 280 M2 ve iskanimiz yok şahsi alma şansım nasıl ve ne kadar Mevla öderim

  • Zehra hanım,

   Sorularınızın cevapları evet.

   Önce Yapı Kayıt Belgesi alabilir, sonra kat mülkiyeti veya yapı cins değişikliği yapabilirsiniz. Ancak kat mülkiyeti ve yapı cins değişikliği binadaki diğer kişilerin onayını gerektirir. Ayrıca baska şartları da vardır.

   Fiyatlandırma ise binada başka daire var mı, bina kac katlı, var olan diğer dairelerde imar ne durumda vsye göre değişir

 72. Zafer bey iyi aksamlar arsa uzerine ev yaptik adres kapı no ve parsel numarası var. Belediyede ev gözukuyor fakat ev yıkıldı. Ne yapmamız gerekir? 1997den beri vergilerini tam yatırıyorum ama tapusu yok.

  • Hüseyin bey, ev nasıl yıkıldı? En azından inşaatına 2018’den önce başlamış olsaydınız bile Yapı Kayıt Belgesi alabilirdiniz.

   Ancak bu belge sadece yapılara verildiğinden ve sonrasında kontrol edileceğinden şuan çok bir şey yapamazsınız.

 73. Zafer bey 1986 yılından bu yana 750m2 arazinin vergisini vermekteyiz üstüne 3 tane gecekondu aynı çatı altında yapılmış ve kapı numarası alınmış 500 m2 karenin vergisini ben vermekteyim elektrik su faturaları parsel komple benim üzerime, Bir evde babama ait kapı numarası var babam vefat etti bu kapı numarası vergiye kayıtlı değil diğer kardeşlerin bir hakkı çıkarmı tapu almamda sorun olurmu? Teşekkürler

  • Ercan bey, Yapı Kayıt Belgesini alacaksınız öncelikle.

   Sonra da o parselin size satışını talep edeceksiniz.

   Rayiç bedel uzerinden alacaksınız.

   Soz konusu yer mirasa yansıdı ise elbette kardeşlerin hak talep etme durumu var.

 74. Yapı kayıt belgesi yüzde 3 kadar bedel ile alınıyor diyolar ya, kat mülkiyeti için bir yüzde 3 daha mi vereceğiz yoksa yüzde 3ün iki katını mı ödeyeceğiz, örnek vereyim 5 bin liralik ücret ödedim, kat mülkiyeti için bir 5 bin lira daha verip kat mülkiyeti alacak mıyım yoksa 5 binin iki katını 10 bin mi ödeyeceğim

 75. Zafer Bey, bizim evimiz zemin kat ile birlikte 3 kat, yapı sınıfı olarak 1-2 katı mı yoksa 3-7 kat seçeneğini mi seçeceğiz. Ayrıca, üzerinde binanın bulunduğu arsa 123 m2 daire başına 1/3 41 m2 ‘dir. binanın bulunduğu arsa 2 kat imarlı 3. kat kaçak.diğer dairelerin tapusu yok. diğer 2 dairenin elektrik ve suyu bağlı.. 3.kata elektrik bağlamak için binanın tamamını yoksa bağımsız bölüm olarak son katı mı göstermemiz lazım. daireler 90 m2 civarındalar. bu durumda nasıl bir yol izleyeyim.masrafımız ne olur. tapu arsa tapu tek malik. arsa emlak birim değeri tl/m2 :201,83 tl.

  • Öncelikle arsanın imarı var ama siz iskan aldınız mı? Yani projeye uygun yapıldı mı her şey?

   Eğer her sey uygunsa sadece imara aykırı yaptığınız katın parasını ödeyeceksiniz. Ancak arsaya 2 kat imar veriliyor olması mevcut iki katın imara uygun yapıldığını göstermez.

   Eğer hepsi bir şekilde imarsız ise;

   123 × 201 = 24.723 arsa bedeliniz.
   270 metrekare insaat alani
   3 kat icin insaat metrekare maliyeti 1000 tl
   270 × 1000 = 270.000 tl deinsaat maliyetiniz.

   270.000 + 24.723 = 294.723

   Bu sizin toplam bedeliniz. Bunun yuzde 3’ünü ödeyeceksiniz. Yani 8.841 TL.

   Daire başına 2.947 TL düşecek.

   Kat mulkiyeti de isterseniz daire basina 8.841 TL gerekecek.

   Bu devletin aldığı bedel. Kat mülkiyeti için ayrıca proje çizdirme ve kontrol işlemeleri için de ayrıca bir miktar ödemeniz lazım.

 76. Aşağıdaki soruyu sormuş ve cevaplamıştınız. Bu soruyu yazmayı unutmuştum. Cevaplarsanız sevinirim. 31/12/2017 öncesi yapılmış yazlık evimin etrafı bahçe duvarı (yüksekliği 1 metre) ile çevrili ve duvarın üzerinde 1 metre yüksekliğinde panel çit var. Bahçe duvarı ve panel çitide dahil edecekmiyiz. Kolaylıklar dilerim.

  21/06/2018 DE SORMUŞTUM:

  1. Ayhan
  21 HAZİRAN 2018 AT 09:26
  2 katlı içten merdivenli dubleks yazlık evim var. Evin taban alanı 75 m2. İkinci katta 75 m2 Toplam 150 m2. Birinci katta etrafı açık balkon sundurması ise 21 m2. Arka bahçede ise 10 m2 ve ayrı 5 m2 odunluk var.
  Şimdi hesaplama yaparken evin hesaplamasını 75 m2 olarakmı yoksa 150 m2 olarak mı hesaplayacağım. Balkon ve odunluklar hesaplamaya dahil edilecekmi.

  Zafer Küçük
  21 HAZİRAN 2018 AT 21:48
  Ayhan bey, inşaat alanına dahil olan her yeri sayacaksınız. Sonradan beyandan farklı bir yapılaşma olduğu tespit edilirse Yapı Kayıt Belge’niz geçersiz olur.

 77. Zafer bey merhaba.5 daire 1 dükkan kat irtifakı olan binamızın garajını dükkan geçirmiştik.kacak olarak.bunun için tapu alabilirmiyim.ne yapmam gerekiyor.tesekkurler

  • Kanunda ve yönetmelikte açıkça belirtilen istisnalar dışında Yapı Kayıt Belgesi’ni alabilirsiniz. Bunda bir sorun yok.

   Ancak yapı cins değişikliği ve kat mülkiyeti, başka şartlar da içerir. Bütün maliklerin imzası ve onayı gibi.

   Bu şartlarda sorun yoksa alabilirsiniz.

   • Zafer bey 2017 martta iskanı alınmış binamızın bodrum katını kapısını binanın dışından açarak dükkana çevirdik gerekli mütacatı yapıp yedi bağlmsız bölüm olan binamıza sekizinci bağımsız bölümdiye yapıkayıt belgesini harcını yatırarak aldık ancak belediye ortak kullanım alanına tapu çıkaramazsınız diye müracatımızı kabul etmiyeceklerini söylüyorlar binamız aile binası olması nedeniyle muvaffakat verilmesindede sorun yoktur bu durumda ne yapmamız gerekiyor

    • Kemal bey o işe belediye bakmıyor. Gerekli belgeleri tapu dairesine vereceksiniz.

     Bakanlığın kat mülkiyetinde kriteri şu;

     1- Başka arsaya tecavüz olmayacak
     2- İmarda yol park cami okul görünen yerlere tecavüz olmayacak
     3- Mera alanında olmayacak

     Bunun dışında kalan tüm yapılar önce imar barışı ardından kat mülkiyetinden faydalanıyor. (Boğaziçi öngörünüm, Tarihi yarımada ve Gelibolu hariç)

 78. Iyi aksamlar babam 7yil once teras kat aldi teras katin tapusu yok mutahit tapu vermiyor imar barisina teras katlarda bizde basvurabiliyormuyuz tesekkurler

  • Evet Sena Hanım.

   Yalnız Yapı Kayıt Belgesi daire daire alınmıyor. Binaya alınıyor. Diğer katlar ruhsatlı ise sorun yok ancak diğer dairelerde de imara aykırı yapılaşma varsa ve diğer kişiler imar barışına yanaşmaz ise o zaman hepsinin bedelini ödersiniz. Sonra diger kişilerden bu bedeli isteme hakkınız olsa da sürüncemede kalabilir

   S

   • Zafer bey bizim oturdugumuz binanin iskani yok mutahit yarida birakmis iskani bina insaat gozukuyor.binada oturanlarin tapusu var ama kat ittifaki geciyor. Yapi kayit belgesi tek bir kisiye verilmiyormu? Haberlerde oyle demisti

    • Hayır binaya veriliyor. Tek kişi başvurarak tüm binaya alabilir ancak o durumda bütün parayı da öder. Sonra diğer daire sahiplerinden tahsil etme yetkisi var ama tabi o da ayrı bir dert.

     En iyisi toplanıp anlaşarak almak.

     Hatta mümkünse kat mülkiyetine geçmek.

 79. zafer bey merhaba.3 katlı tribleks dairem var. sisteme kayıt yaparken 1-2 katlı bina mı yoksa 3-7 katlı bina olarak mı gireceğim?

 80. Evimiz 4 kat ve çatıda da yarım kat var ,evin elektriği suyu var ama imarı yok, simdi biz 3-7 kat olarak mı işaretleyeceğiz yoksa sokağa imar verilse 2 kat imar verileceği için 1-2 kat mı yazmak gerekiyor, orda soru işareti oluştu yardımcı olur musunuz

  • Yusuf bey, sokağın imarı arsanın imarı çok önemli değil. Siz mevcut hali neyse o şekilde bilgi vereceksiniz.

   Devlet de bakacak, siz fazladan 2 kat çıkmışsınız. Geri kalan ruhsatlı ve projeye uygun yapılmış ise bu iki kat için sizden bedel alacak. Diğer katlarda da sorun varsa tamamının bedelini alacak ve sizi mevcut halinizle kayıt altına almış olacak.

   Yalnız Yapı Kayıt Belgesi arsanın imarını değiştirmiyor. Yani olur da ileride binayı yıkar yenisini yapmak isterseniz arsanın inşaat alanı 100 metrekareyse 100 metrekare, 2 kat ise 2 kat inşaat yapmak zorundasınız.

 81. Bizim apt 6 katlı 12 daire her dairenin kat ittifaki var müteahit sigorta boyunu vee eksik bıraktığı yerlerden dolayı iskan alamadık mürşit iflas gösterdi aftan yararlanmak nereye başvura biliriz iskan icin

  • İmar Barışı iskan yerine geçer.

   Ayrıca kat mülkiyeti için 2017den beri müteahhidin ssk borcu vergi borcu gibi şartlar kalktı.

  • Zafer bey biz önce yapı kayıt sonrada kat mülkiyeti içimi bastıracağız bu ikisinin ücreti nerdeyse daire başı 12 bin tl yapıyor bu nasıl af

   • Hüseyin bey,

    Kat mülkiyeti almanız, yani evinizin krediye uygun hale gelmesi değerinin neredeyse yuzde 25-30 artması anlamına gelir ki bu düşük bir rant değil.

    Ayrıca simdiye kadar binaların yuzde 60 70’i sorunluydu. Bundan sonra bu oran çok düşük olacak ve alıcılar imar problemi olan evleri tercih etmeyecek. Demek ki çok büyük bir imar problemi varmış ki imar barışında hile çözmemişler diye düşünecekler.

    Bu sebeple ne olursa olsun ben imkanı olan herkesin bu barıştan, sonrasında ise kat mülkiyeti imkanından yararlanmasını öneririm

    • zafer bey ben dairemi zaten konut kredisi ile aldım halende odeme yapıyorum yani ben satacak olsam banka şimdi yeni alacak kişiye kredi vermeyecekmi

    • zafer bey size ikinci sorum binamız 8 yıllık baglı bulunduğumuz belediye imar müdürlüğü bize enerji odası yani elektirik panosunun duvarı basit yapılmıs tehlike arz edebilir diye imara uygun deyil demişti sırf bü sebepten dolayı bütün bina imara aykırımı olacak bunun başka cözümü yokmu

     • 2017’de planlı alablar imar tip yönetmeliği değişti ve iskan için gereken belgeler çok azaltıldı.

      Tekrar başvurmanızı öneririm

 82. bizim iki katlı evimiz var musadeside iki kat ama garaj bölümünü biz 2012 tarihinde 1+1 yaptık ama yan tarafında bir odadaha var orayı suan fazla esya koyuyoruz bir kapı acsak orayıda oda olarak göstersek olurmu.ama iki üst katımız üç artı bir.bir sıkıntı olurmu ona göre basvursak 2+1 olarak yani 115 metrekare olarak nasıl yapabiliriz.bilgilendirirseniz sevinirim

  • Ali bey,

   Yapı Kayıt Belgesi beyan üzerine hazırlanıyor.

   Siz evinizin mevcut durumunu doğru bir biçimde ifade ederseniz Yapı Kayıt Belgesini sorunsuz alırsınız.

   Zaten neden aşağıyı daire yaptınız, neden garajı ev yaptınız diye sorulmuyor.

 83. değerli bilgileriniz için şimdiden çok teşekkürler zafer bey. bizim altı dükkan olup 1. katı daire 2. katı dubleks olarak ruhsatı olan 2,5 katlı mütakil binamız mevcut, fakat son yarım katı ayrı bir daire olarak kullanılıyor yani 3 daire girişi var . Bu durumda binanın bağımsız bölüm sayısı 3 olarak mı göstereceğiz ayrıca yapı sınıfı bu durumda 3-7 katlı binalar katogorisine mi girecek şimdiden çok teşekkürler

  • Evet 3-7 kat kategorisine girecek.

   Siz bütün yapının Yapı Kayıt Belgesini hesaplayıp, toplam inşaat alanının ruhsata aykırı bölüme oranına göre, sadece ruhsata aykırı bölümün ücretini vereceksiniz.

 84. Merhaba,

  6 katlı 5’i konut 1’i ticarethane bir binamız var.
  5 dairenin (konutların) girişi üst sokakta (raiç bedeli düşük), ticarethanenin girişi ise alt sokakta (raiç bedeli yüksek). E-devletten baş vururken, iki ayrı başvuruda mı bulunacağız?

  • Enver bey, girişin nerede olduğu önemli değil, tek parselde yapıldığı için arsanın belediyedeki rayiç bedeli tektir. Onların vereceği rakama göre hareket edin.

   Elbette hesaplarken konutu ayrı iş yerini ayrı hesaplayacaksınız.

 85. iyi çalışmalar benim 5000 mt2 arsa üzerine kurulan ve 1650 mt2 düğün salonu kurulu inşaat ruhsatı vs alınmadı yanlız imar kanununa ve projeye göre yapıldı şimdi sormak istediğim kayıt belgesi aldıktan sonra belediyeden işyeri açma çalıştırma ruhsatı alabilirmiyiz ve cins değişikliği yapmama gerek varmı çıkan tutarda 50.500 tl

    • Arsanın imar durumu imar barışı ile değiştirilemez. İmar Barışı yalnızca fiili durumu resmileştirme amacı taşıyor.

     Yoksa arsanızın imarı tapuda ne şekildeyse öyle kalır.

     Onu değiştirmek için eskiden nasıl bir yol izleniyorsa, aynısı geçerli.

 86. MERHABALAR ZAFER BEY
  2008 YILINDA MÜTEAHHİDDEN ALMIŞ OLDUĞUM İŞYERİNDE ÇELİK ASMA KAT MEVCUT OLUP TAPUDA VE YAPI KULLANIM İZİN BELGESİNDE MEVCUT ÇELİK ASMA KAT GÖZÜKMÜYOR. ŞİMDİ İMAR BARIŞINDAN YARARLANARAK ÇELİK ASMA KATIN İZNİNİ ALIP TAPUYA İŞLETEBİLİR MİYİM? TEŞEKKÜRLER

  • Yunus bey, Yapı Kayıt Belgesi almak farklı bir şey, tapuda yapı değişikliği yapmak başka şey. Yeni İmar Yönetmeliğindeki bazı çelişkiler nedeniyle resmi olarak asma kat yapmak şuan mümkün değil. O yüzden asma katın işlenip işlenemeyeceği hususu biraz muallak

 87. hayırlı günler zafer bey 2004 te dedemin arsasının üstüne kendimiz projesi ile izni ile 4 kar 1 depo olarak inşaat yaptık en üstünede yarım çatı yaptık 3 oda olcak şekilde 2016 da aftan yararlanıp elektrik suyunu bağlattık kat ayrımı yaptırdık tadilat yapı ruhsatı ile yalnız depo hariç üstteki 4 kata ve tapularını aldık ama kat ruhsatlarımız yokmuş depoyu dükkana çevirip çatıdaki alanı ve deponun tapularını çıkarmak istiyoruz aynı zamandada yapı konut ruhsatlarınıda almak istiyoruz nasıl yapmamız gerekiyor yardımcı olursanız sevinirim

  • Tuncay bey, her durumda Yapı Kayıt Belgesini almalısınız.

   İşin geri kalan kısmında ise başka evraklar da devreye girecektir. Onlar açısından da sorun yoksa yapı cinsi değişikliği ile hem depoyu dükkana çevirebilir hem de kat mülkiyeti tapularınızı alabilirsiniz.

 88. 2 katlı içten merdivenli dubleks yazlık evim var. Evin taban alanı 75 m2. İkinci katta 75 m2 Toplam 150 m2. Birinci katta etrafı açık balkon sundurması ise 21 m2. Arka bahçede ise 10 m2 ve ayrı 5 m2 odunluk var.
  Şimdi hesaplama yaparken evin hesaplamasını 75 m2 olarakmı yoksa 150 m2 olarak mı hesaplayacağım. Balkon ve odunluklar hesaplamaya dahil edilecekmi.

  • Ayhan bey, inşaat alanına dahil olan her yeri sayacaksınız. Sonradan beyandan farklı bir yapılaşma olduğu tespit edilirse Yapı Kayıt Belge’niz geçersiz olur.

 89. MERHABA 1 KAT DA BIR DAİREM VAR AYNI ZAMANDA TAPUDA DEPO OLARAK GÖZÜKEN 140 M YERIMIZ VAR VE BİZ ORAYI DAİREYE ÇEVİRDİK İMAR AFFINDAN YARARLANA BİLİYORMUYUZ.TAPU ARSA TAPUSU GÖZÜKÜYOR TEŞKÜRLER

  • Şenol bey, zaten imar affı sizin durumunuzdaki kişiler için çıkarıldı.

   Yapı Kayıt Belgesi alabilir, ardından Yapı Cins Değişikliği yapabilirsiniz.

 90. Merhaba ;
  6 katlı 5, katında tek bir dairem var yapı kayıt belgesi için anladığım kadarıyla komple bina için başvurmamız gerekiyor ki ödemesi tek bir kişi üzerine yüklenmesin.
  yalnız bizim binamızda başka bir problem mevcut binamız iki parseli bir arsa üzerine kurulu ve 2004 yılında bir parselin tapusu alınmadığı için binanın tek bir tarafı milli emlağa geçmiş durumda ve benim dairemde bu parsel üzerinde yer almakta fakat ;
  bana verilen tapu diğer parsel üzerinden hisselenmiş. Maalesef ben bunu daireyi satın aldıktan çok sonra farkettim. Bu konuyla ilgili nasıl bir başvuruda bulunmamız gerekiyor yardımcı olursanız memnun olurum

  Teşekkürler

  • Cengiz bey oldukça karışık bir durum.

   İzlemeniz gereken yol aslında şu;

   1- Yapı Kayıt Belgesi’ni alın ve binanın yarısının başka parsel üzerinde olduğunu belirtin.

   2- Üzerinde yapınız bulunduğundan, hazineden bu parselin kendinize satışını isteyebilirsiniz ve rayiç bedel üzerinden ödeme yaparak alırsınız. Ancak burada hangi hak sahibi ne kadar öder bunu kendi aranızda kararlaştırmanız gerekli.

   3- Ardından da kat mülkiyetine başvurarak herkes kendi dairesinin tapusunu alsın, evleriniz krediye uygun hale gelsin. Ödediğinizden çok daha fazla şekilde eviniz değerlenir. Hele bu imar barışı sonrası neredeyse imar problemli ev kalmayacağından, imar problemi olan evin satılması çok daha zorlaşır, değeri düşer.

   Bu 3 aşamanın elbette bir maliyeti olacaktır ancak binadaki imar problemi başka türlü çözülemez. Bir de kendi aranızda anlaşabilmeniz de önemli. Çünkü kat mülkiyeti vs maliklerin onayını gerektiren bir süreç.

 91. Merhaba,
  Kat mülkiyeti tapulu dairemin (sığınak ile aynı katta) balkonu ortak alan görünmekte, mutfaktan balkona açılan kapı belediyedeki bina projesinde görünmemekte ve balkona açılan başka kapı da yok.İmar affı balkonun bana ait olması konusunda nasıl fayda sağlayabilir. Ben burayı bahçe katı diye satın aldım zira benim burayı bahçe katı olarak aldığımı kanıtlayacağım yazılı bir belgem yok.

  • Mert bey, resmi olarak ortak alanda görünen bir mülkiyeti kendi adınıza kaydetmeniz için binadaki diğer sakinlerin onayı gerekir.

   İmar Barışı binayı bu haliyle tescillese de ortak alan görünen bir yerin başka bir mal sahibinin üzerine geçirilmesini sağlamaz. Sığınak gibi zorunlu ortak alanlarda terkler yönetim planıyla da olmaz. Bunun için binanın önce Yapı Kayıt Belgesi’nin alınması, sonra da baştan projelendirilmesi ve yeni projeyle kat mülkiyetine başvurulması gerekir ki bunun için de maliklerin onayı gerekli.

 92. bizim iki işyerimiz var tapuda herbiri tek işyeri gözüküyor ama aslinda işyerleri ikiye bölünmüş yani anlayacagınız her biri iki işyeri haline gelmiş bunlara ayrı ayrı tapu çıkarabilirmiyiz bu imar afında ay nı durumda evlerimizde 2 katlı 4 dairedir bunlarında tapularını ayrı çıkarabilirmiyiz.4 ayrı tapu olarak her daireye ayrı tapu

  • Mehmet bey,

   Önce Yapı kayıt Sistemine başvuracaksınız ve aynen bu şekilde metrekare metrekare bilgileri vereceksiniz.

   Ardından kat mülkiyeti düzenleyeceksiniz.

   O zaman istediğiniz tapuları alabilirsiniz.

 93. ZAFER BEY 10 YIL ÖNCE PLANA AYKIRI ŞEKİLDE YAPILMIŞ ALTI İŞYERİ 3 KATLI 2 ORTAKLI BİR APARMANIMIZ VARDI. MAL PAYLAŞIMI İÇİN 1 YIL ÖNCE TEKRARDAN AYNI APARTMANA MEVCUT YAPIYA UYGUN PROJE ÇİZDİRİP, KAT İRTİFAKI ALDIK FAKAT KAT MÜLKİYETİ YOK. ŞİMDİDE ZEMİN KATTA Kİ İŞ YERİNİ KİRAYA VERMEK İMAR AFFINA MI BAŞVURACAĞIZ ?

 94. 3 katlı binamızin 2 katlı avlulu kargir ev olarak tapusu mevcut 3. Katin ise tapusu yok.her kata kat mülkiyeti çıkartmak istiyoruz ancak belediyeden almamız gereken toplu kullanım alanlarına ait Terklerin yapildigina dair belge ile ilgili olarak yaptığımız gorusmede binamızın bir kısmının imar planına göre yol olarak görülen alanin içerisinde bulunduğundan bahsi geçen belgenin verilemeyeceğini söylüyorlar.binamiz 1982 yılında yapilmis ve 2 katlı avkulu kargir ev tapusu da 2981 sayılı imar affindan istifade edilerek çıkartılmış.bu durumda kat mülkiyeti için nasıl bir yol izleyebiliriz.belediyenin bu yazıyı vermeme gibi bir durumu olabilirmi.tskl

  • Yapı Kayıt Belgesi ile kaçak katı tescillemiş olursunuz. Belediye yıkamaz, ceza veremez, bağlayamadıysanız elektrik su gaz bağlanır.

   Ancak yol üstünde kalan yapıyı, Yapı Kayıt Belgesi olsa da belediye yıkabilir.

   Ayrıca yönetmeliğin kat mülkiyeti alınması için gerekli evrakların sıralandığı 6. maddesinin 4. fıkrasının c bendi şöyle der.

   “İmar planlarında umumi hizmet alanlarına denk gelen alanların terk edildiğine ilişkin ilgili belediyesinden alınan belge”

   Yani kat mülkiyeti için o belgeye ihtiyaç var.

 95. Merhaba
  Tapusunun tamamı kooperatife ait olan bir sanayi sitesinde yapı kayıt belgesi başvurusu yaparken
  -Her bağımsız bölümün toplam metrekareleri kadar mı beyan edeceğiz ?
  -Yoksa bağımsız bölümlerin metrekareleri + ortak alanları ekleyerek mi beyan edeceğiz ( Otopark v.b.)
  Teşekkür ederim
  Saygılarımla

 96. 244 m^2 lik arsa yarısı benim yarısı dayımın arsa üzerinde 8daire var 4 benim 4ü dayımın ben yapı kayıt belgesi alırken arsanın yarı fiyatının rayiç bedelinimi ödicem.Birde benim dairemin en üst katı kaba inşaat olarak duruyo onada yapı kayıt belgesi alınırmı

  • Bütün binaya tek Yapı Kayıt Belgesi almanız gerekli. Ancak belgenin yarısını siz yarısını dayınız ödemeli.

   İnşaatı devam eden yapılar da Yapı Kayıt Belgesi tarafından tescilleniyor.

   Yönetmelikte inşaat halindeki yapılar için şöyle söyleniyor;

   ” İnşaat halindeki yapılarda 31/12/2017 tarihi itibari ile bitmiş olan kısımlar için ilave inşaat alanı ihdas etmemek şartı ile Yapı Kayıt Belgesi verilir ve Yapı Kayıt Belgesi verilen kısımların eksik inşaat işleri tamamlanabilir.”

   • 1995 yılında 6500 mk bir tarla iki kişi ortak aldık kendi aramızda ikiye böldük bahçe yaptık benim üzerinde birde ev yaptım 2013 yılında kadastro burası önce mera olarak ikinci bir seferde tarla olarak mükerrer kadastro yapıldığını ilk yapılan kadastro mera yazıldığından son yapılan kadastro geçersiz ve yeriniz mera dedi dava aştık Halen tazminat davamız devam ediyor tapumuz var içinde ben kendi yerime ev yapmışım ilave ek duvarlı çardağım ve havuz var imar barışına baş vurabilirmiyim ve kendime ait tarla hissemi hissemi de gösterecekmiyim Bilginoğlu verirseniz memnun olurum çelişkili bir durumdayım teşekkür ederim

    • Mustafa bey,

     İmar Barışı arsanızın imarını değiştirmez, tarla görünüyor ise tarla kalır, mera ise mera.

     İmar Barışı binanızı tesciller. Yani resmi olarak burada bir bina var anlamına gelir.

     Arsanızın durumuna gelince…

     Öncelikle Yapı Kayıt Belgesini alın. Bu davada da size yardımcı olacaktır. Üzerinde tescilli yapınız olan tapusu size ait arasının cinsi değiştirilmez diye düşünüyorum.

     Ancak burası Türkiye. Olur da davayı kaybederseniz arsanız kamuya geçer. İmar Barışı sayesinde, üzerinde binanız bulunduğu için arsanın rayiç bedelle size verilmesini sağlayabilirsiniz.

     Üzerinde yapı bunan hazine veya kamuya ait arsalar talep üzerine Çevre ve Şehircilik Bakanlığına devrediliyor. Bakanlık da yapı sahibine satıyor.

 97. Merhaba Zafer bey, bir sorum olacak Tekirdağ-Kapaklıda olan iki katlı inşaat ruhsatlı yerimize 3.kat yaptık e-devletten başvururken binanın m2 sinimi yazmamız gerekiyor yoksa sadece kaçak olan katın mı? Başvuruda bulunduk ama binanın toplam m2si olan 304m2 yi girdik 10 bin tl gibi bir para çıktı kaçak olan kat 105m2 düzeltme yapmamız gerekiyormu?

 98. Merhaba
  3 katli 6 daireli bir binada 2 daire sahibiyim kat irtifakı tapum var ve dairelerim ruhsata uygun ama iskan almadik ve ruhsatin bitmesine 6 ay var diger daire sahipleri dairelerinde oynama yaptilar o yuzden iskan alamiyoruz ben yapi kayit belgesi almama gerek varmi alirisem tek basima iskana başvurabilirmiyim

  • Diğer dairelerde oynama varsa Yapı Kayıt Belgesi almanız gerekiyor. İskanı tek başına alamazsınız ki zaten siz değil müteahhit alabilir. Yapı Kayıt Belgesi’ni bir kişi de alsa tüm binaya almış oluyor. Eğer sizin yapınızda herhangi bir değişiklik yoksa, ruhsata uygunsa, belgeyi diğer daire sahipleri almalı ve onlar ödemelidir.

   Sonrasında kat mülkiyeti almak isterseniz, onun ücretini birlikte katılmalısınız.

 99. imar barışı başvurusu: MERHABA… dört katlı binanın tapusu ölen babanın üzerinde görünüyor dairelerde oturan çocukları başvuruyu nasıl yapabilir hepsi ayrı ayrı başvurumu yapacak yoksa bir kişi tarafından mı yapılacak…
  bu konu hakkında detaylı bilgi verirseniz sevinirim teşekkürler iyi çalışmalar…

  • Yapı Kayıt Belgesi daire daire değil, binaya veriliyor. Bu nedenle bir kişinin başvurması yeterli olacaktır.

   Ancak kat mülkiyeti için kesinlikle veraset ilamı gerekir çünkü kat maliklerinin imzası gerekecek.

   Aynı şey Yapı Kayıt Belgesi için de söz konusu olabilir.

 100. Zafer bey 4 katlı 8 daireli binada tek daire var bina sakinleri şuan yanaşmıyor tek daire olarak ben daire için müracaat edebilirsiniz 1996 yapımı bina vurası ruhsatı varmı onuda bilmiyorum

  • Halil bey, ruhsatı yoksa bir kişi de müracaat etse Yapı Kayıt Belgesi verilir. Ancak bütün yapının ücretini ödersiniz. Mal sahiplerinden hisseleri oranında ücreti isteme hakkınız var.

   Ruhsatlı bir yapıysa ve yalnızca sizin dairenizin ruhsatı yoksa yine başvurup Yapı Kayıt Belgesi alabilirsiniz. Bu durumda sadece ruhsatsız alanların (sizden başka ruhsatsız varsa onu da) ücretini ödersiniz.

   Kat mülkiyeti içinse binadakilerin onayı gerekir. Tek başınıza başvuramazsınız.

 101. selamlar bizim bina 30 yıllık bina 4 kat 8 daire olması gerekirken 6 kat 12 daireli yapılmış yani 2 kat kaçak diyelimki bunlar için kayıt belgesi alındı daha sonra kat mülkiyetine geçildi kentsel dönüşümde yada binayı yenilemek istediğimizde yerine 6 katlı 12 daire yapılabilecekmi eğer yapılamıyacaksa üstteki dört daire sahipleri açıkta kalmazmı boşu boşuna para vermiş olmazlarmı ?

  • İmar Barışı arsanın imarını değiştirmiyor. Arsadaki binayı mevcut haliyle kayıt altına alıyor.

   Dairelerin 100 metrekare olduğunu farz edelim. Arsanın 800 metrekare inşaat alanı varken 1200 metrekare inşaat yapılmış. Yapı Kayıt Belgesi alırsanız, ileride bina yıkıldığında yerine imara uygun olarak 800 metrekare inşaat yaparsınız. Ancak bu 800 metrekarede 12 kişi pay sahibi olur. Örneğin 50 metrekareden 16 daire yapılır 12’si mal sahiplerine dağıtılır, 4 daire müteahhite kalır.

   Onun dışında gaz, elektrik, su bağlantısı yapılmamışsa yapılabilir(eski binalarda bu sorun pek yaşanmaz) ceza veya yıkım kararı alınamaz.

   Eğer kat mülkiyeti de yaptırırsanız, banka kredisiyle eviniz satılabilir,değeri artar.

   • cevap için teşekkür ederim peki kiminin arsa payı daha fazla kimininki daha az bina yıkıldığında arsa paylarına göre mi hareket edilir yoksa kat mülkiyetine geçildiği için herkese eşit dairemi verilir ?

    • Kat mülkiyetine geçince arsa payı diye bir şey kalmayacak. Herkesin daire tapusu olacak. O yüzden ev yıkılınca da herkes dairesine göre pay alacak.

 102. Zafer bey merhaba,
  3 katlı apartmanımızda 190 metrekare arsa üzerinde 7 adet daire var.Kat ittifakı tapularımız var. Elektrik suyumuz ayrı. Kat mülkiyeti tapu almak istiyoruz.
  yapı kayıt belgesi almamız gerekiyor mu? Ne kadar ücret ödemeliyiz.

  • İmara aykırı veya projede belirtilmemiş herhangi bir yapılaşma var mı peki?

   Yoksa siz zaten imar barışına ihtiyaç duymadan da kat mülkiyetini alabilirsiniz.

   İmar Barışı aracılığıyla almak için de sonuçta benzer evrakları hazırlamanız, benzer işlemleri yapmanız gerekecek.

 103. Merhaba Zafer Bey,
  Heryere başvurduk ama sorumuzun cevabını alamadık. Tüm izinleri bulunan normal bir apartmanda, işyeri olarak kullandığımız dairemiz var, belediyeden alınmış işyeri ruhsatı var. Yapı Kayıt Belgesiyle tapuda meskenden işyerine cins değişikliği yapabilir miyiz? Herhangi bir muvafakat gerekir mi? Tapuda değişiklik yaptıktan sonra bu işlem yine dönüşüme kadar mı geçerli olur? Bir sorum da tapuda işyeri olmasından dükkan mı kastediliyor?

  • Çağatay bey, Siz önce Yapı kayıt Belgesi alacaksınız.

   Bunun için tüm binanın Yapı Kayıt Belgesi ücretinin, sizin payınıza düşen kısmı kadar ödeyeceksiniz.

   Ardından Yapı Cins Değişikliği talebiyle Tapu Müdürlüklerine başvuracaksınız ve Yapı kayıt Belgesi alırken ödediğiniz tutarın iki katını ödeyeceksiniz.

   Yönetmeliğin ilgili maddesi şöyle;

   “(4) Yapı Kayıt Belgesi alındıktan sonra yapı ruhsatı alıp da yapı kullanma izin belgesi almamış veya yapı ruhsatı bulunmayan yapılarda, yapı kullanma izin belgesi aranmaksızın kullanım maksadı değişiklikleri de dahil olmak üzere tapuda cins değişikliği ve kat mülkiyeti tesisi yapılabilmesi için;

   a) Yapı Kayıt Belgesi,
   b) Mevcut yapının veya yapıların dış cepheler ve iç taksimatı bağımsız bölüm, eklenti, ortak yerlerinin ölçüleri ve bağımsız bölümlerin konum ve büyüklüklerine göre hesaplanan değerleriyle oranlı arsa payları, kat, daire, iş bürosu gibi nevi ile bunların birden başlayıp sırayla giden numarası ve bağımsız bölümlerin yapı inşaat alanı ve yapı maliklerini de gösteren ve mimar tarafından yapılan ve ana gayrimenkulün yapı maliki veya bütün paydaşlarının imzaları alınarak imzalanan ve elektronik ortamda Tapu Müdürlüğüne ibraz edilen proje,
   c) İmar planlarında umumi hizmet alanlarına denk gelen alanların terk edildiğine ilişkin ilgili belediyesinden alınan belge,
   ç) Bağımsız bölümlerin kullanılış tarzına, birden çok yapının varlığı halinde bu yapıların özelliğine göre hazırlanmış, kat mülkiyetini kuran yapı maliki veya malikleri tarafından imzalanmış yönetim plânı,
   d) Yapı Kayıt Belgesi ile zemin ve mimari proje uyumunu gösteren özel harita mühendislik büroları veya Lisanslı Harita Kadastro Büroları (LİHKAB) tarafından düzenlenmiş olan zemin tespit tutanağı,
   ile birlikte ilgili tapu müdürlüğüne müracaatta bulunulur ve daha evvel Yapı Kayıt Belgesi için ödenen meblağ kadar bir bedelin genel bütçenin (B) işaretli cetveline gelir kaydedilmek üzere Çevre ve Şehircilik Bakanlığının merkez muhasebe birimi hesabına yatırılmasından sonra tapu müdürlüğünce belirtilen işlemler yapılır. Bu fıkranın (b) bendinde belirtilen projeyi hazırlayan mimar ile (d) bendinde belirtilen zemin tespit tutanağını hazırlayan mühendisler bu belgelerin içeriklerinin doğruluğundan yapı malikleri ile birlikte hukuken sorumludur.”

   Yapı Kayıt Belgesi elbette yıkılana kadar geçerlidir. Kat mülkiyeti de zaten bina yıkılınca sona erer ve bina yapılınca yeniden almak gerekir.

   Peki sizin bu belgeyi almaya ihtiyacınız var mı?

   Bence zaten bütün izinlerinizi aldıysanız sorun yok, hiç masrafa girmeyin derim

 104. Merhaba Zafer Bey
  Bizim tek katli tapulu müstakil evimiz var.Biz bu evin üstüne 2 tane daha kat çıktık.Bu evler icin yapmamiz gereken nedir?Bize ne faydalari olur?

  • Önce Yapı Kayıt Belgesi almanız gerekli.

   Alırsanız bağlı değilse gaz, elektrik, su bağlayabilirsiniz.

   Ceza kesilmiş ise ödemezsiniz. Ileride ceza yemezsiniz, yıkım kararı alınamaz.

   Daha sonra kat mülkiyeti alabilirsiniz. Bu durumda satarken banka kredisiyle satabilirsiniz veya ipotek edebilirsiniz.

   Banka kredisi geçerli konut satışları hem daha kolay olur hem de kredi gecmeyen evlere kıyasla daha değerli olur.

   • Teşekkür ederim zafer bey 2 sorum daha olucak binalarin yapim tarihi 2018 oncesi olmak zorunda mi?Yapim tarihi nasil tespit ediliyor?simdiden teşekkür ederim verdiginiz emeklerden dolayi

    • Kanunen olmak zorunda ancak görüyoruz ki birçok binada şuan hummalı bir şekilde teras kapama işlemleri yapılıyor, kaçak yapılaşma sürüyor.

     Başbakan Binali Yıldırım uydu fotoğraflarıyla bunu tespit edeceklerini söyledi.

     Bu durumda yalan beyandan işlem yapılabilir.

     Bunun dışında şikayete tabidir. Yani bir kişi bu yapı 2018’de yapıldı diye şikayette bulunabilir.

     Ancak bu tarih gerçekten çok incelenecek bir durum mu, sanmıyorum.

 105. 5 katlı apartman için kat mülkiyeti alacağız, ancak üstünün çatısı için belediye ceza kesmiş yeni öğredik, onu ödedikten sonra mi kat mülkiyetine başvuracağız, yoksa cezalar varsa bunlar iptal olmuyor mu

 106. slm 2 sorum olacak cevaplarsanız sevinirim 1 cisi bizim işmerkezi 7 kattan oluşuyor bütün işyerlerinnde tapusu vs inşaat ruhsatı var ama bodrum atı altına birde otopark alanı yaptık 1250 mt2 toplamda resmiyette tapu vs alamadık projede yok bunu nasıl yaparız ve tapusunu almak mümkün olurmu 2 cisi ise düğün salonumuzun bitişik 4806 mt2 bahçeside var tapuda susuz tarla diye geçiyor bunun içinde kır düğün salonu yapı kayıt belgesi alabilirmiyiz aldığımızda tapunun cinsi değişirmi

  • Mustafa bey,

   Birinci sorunuz cevabı evet alabilirsiniz. Otoparkı resmi olarak ortak kullanım alanı olarak görmek istiyorsanız Yapı Kayıt Belgesi için başvurmanız ve projede görünmeyen yeri beyan etmeniz yeterli.

   İkinci sorunuzun cevabı ise hayır. Yapı Kayıt Belgesi sistemi yalnızca yapıları mevcut haliyle tescilliyor. Arsaların imarını veya kullanım amacını değiştirmiyor.

 107. Zafer bey mrb.

  2981 sayılı yasa kapsamında Ruhsat ve Yapı Kullanım İzni” alınmış hisse tapuslu 14 daireden oluşan bina için yapı kayıt belgesi almadan kat mülkiyeti yapılabilirmi?

  • Sefa bey,

   Normalde yönetmeliğin 6. maddesinin 4. bendinde yapı cins değişikliği veya kat mülkiyeti için gerekli belgeler sıralanırken Yapı Kayıt Belgesi’ne de yer veriliyor.

   İlgili madde şöyle;

   (4) Yapı Kayıt Belgesi alındıktan sonra yapı ruhsatı alıp da yapı kullanma izin belgesi almamış veya yapı ruhsatı bulunmayan yapılarda, yapı kullanma izin belgesi aranmaksızın kullanım maksadı değişiklikleri de dahil olmak üzere tapuda cins değişikliği ve kat mülkiyeti tesisi yapılabilmesi için;

   a) Yapı Kayıt Belgesi,
   b) Mevcut yapının veya yapıların dış cepheler ve iç taksimatı bağımsız bölüm, eklenti, ortak yerlerinin ölçüleri ve bağımsız bölümlerin konum ve büyüklüklerine göre hesaplanan değerleriyle oranlı arsa payları, kat, daire, iş bürosu gibi nevi ile bunların birden başlayıp sırayla giden numarası ve bağımsız bölümlerin yapı inşaat alanı ve yapı maliklerini de gösteren ve mimar tarafından yapılan ve ana gayrimenkulün yapı maliki veya bütün paydaşlarının imzaları alınarak imzalanan ve elektronik ortamda Tapu Müdürlüğüne ibraz edilen proje,
   c) İmar planlarında umumi hizmet alanlarına denk gelen alanların terk edildiğine ilişkin ilgili belediyesinden alınan belge,
   ç) Bağımsız bölümlerin kullanılış tarzına, birden çok yapının varlığı halinde bu yapıların özelliğine göre hazırlanmış, kat mülkiyetini kuran yapı maliki veya malikleri tarafından imzalanmış yönetim plânı,
   d) Yapı Kayıt Belgesi ile zemin ve mimari proje uyumunu gösteren özel harita mühendislik büroları veya Lisanslı Harita Kadastro Büroları (LİHKAB) tarafından düzenlenmiş olan zemin tespit tutanağı,

   Bu maddeye göre gerekli.

   Yapı Kayıt Belgesi, imara aykırı yapılar için verilen bir belge. Sizde bütün her şey imara uygunsa ancak başka nedenlerle kat mülkiyeti alamamışsanız, Yapı Kayıt Belgesi’ne ihtiyaç duyulmaması gerekir. Söz konusu bürokrasi olunca işler genelde vatandaşın aleyhine işlediği için kesin bir şey söyleyemiyorum. Ancak kaçak yapılaşması olmayan binaların kat mülkiyetine geçişinde Yapı Kayıt Belgesi’nin gerekli olmadığı görüşündeyim.

   Bunu ancak Çevre ve Şehircilik il Müdürlüğüne başvurarak öğrenebilirsiniz.

 108. 4 katlı,8 daireli,ruhsatlı projeye uygun olarak yapılmış 3 yıllık binada oturuyorum.Kacak yapılaşma yok fakat muteahhit maddi durumu bozuldugundan iskanımızı alamıyor.Tapularımız kat irtifaklı geçiyor.Tapularımızı Kat mulkiyetine nasıl cevirebiliriz?

  • Bina sakinlerinin böyle bir talebi varsa imar barışından yararlanarak başvuruda bulunabilirsiniz. İstenen belgeler;

   1) Yapı Kayıt Belgesi,

   2) Mevcut yapının veya yapıların dış cepheler ve iç taksimatı bağımsız bölüm, eklenti, ortak yerlerinin ölçüleri ve bağımsız bölümlerin konum ve büyüklüklerine göre hesaplanan değerleriyle oranlı arsa payları, kat, daire, iş bürosu gibi nevi ile bunların birden başlayıp sırayla giden numarası ve bağımsız bölümlerin yapı inşaat alanı ve yapı maliklerini de gösteren ve mimar tarafından yapılan ve ana gayrimenkulün yapı maliki veya bütün paydaşlarının imzaları alınarak imzalanan ve elektronik ortamda Tapu Müdürlüğüne ibraz edilen proje,

   3) İmar planlarında umumi hizmet alanlarına denk gelen alanların terk edildiğine ilişkin ilgili belediyesinden alınan belge,

   4) Bağımsız bölümlerin kullanılış tarzına, birden çok yapının varlığı halinde bu yapıların özelliğine göre hazırlanmış, kat mülkiyetini kuran yapı maliki veya malikleri tarafından imzalanmış yönetim plânı,

   5) Yapı Kayıt Belgesi ile zemin ve mimari proje uyumunu gösteren özel harita mühendislik büroları veya Lisanslı Harita Kadastro Büroları (LİHKAB) tarafından düzenlenmiş olan zemin tespit tutanağı,

   Bu belgelerle tapu müdürlüğüne müracaatta bulunacaksınız. Yapı Kayıt Belgesi bedelinin iki katını Çevre ve Şehircilik Bakanlığının hesabına yatıracaksınız.

 109. mrb benim bir dairem var dairemin yarisi siğinakmiş ben bilmeden aldim simdi bu yasayla siğinaği daire olarak duzeltebilirmiyim.tapuma ekleyebilirmiyim cevap icin tsk ederim

 110. Merhabalar dededen babadan kalma orman arazisinde evimiz var çok eski bir yapı 2003 deki orman tapukadastrosu evin bulunduğu araziyi orman olarak belirlemiş.arazinin tapusu yok fakat şu an evde yaşanılıyor imar barışından faydalanabilir miyiz

 111. Zafer bey 2 katlı ev yaptırdık ama
  tarlanin tapusu dedemin üzerine e devletten dedemin üzerine mi başvuru yapmamız gerekiyo kendimiz yaptirdigimiz için kendimizde e devletten başvuru yapabilirmiyiz. Teşekkürler

 112. 7 katlı ve 14 daireli binanın 7.katında oturuyoruz.kaçak kat dedikleri (çekme kat) türden dairemiz.balkonu da kapattık pvc ile.balkon payı büyük olduğu için. en üst iki katın tapuları yok diğer dairelerin tapusu mevcut. ancak taşındığımızdan bu yana hertürlü imkanlardan (su-doğalgaz-elektrik hepsi kayıtlı.) yararlandık vergisini verdik.
  ne yapmamız gerekir, imar yapı belgesi ve tapu alabilir miyiz. ?

  • Caner bey,

   Zaten yasanın çıkış amacı sizin daireniz gibi daireler.

   Kat mülkiyeti dahil her türlü başvuruda bulunabilirsiniz.

 113. Zafer Bey iyi günler dilerim. Benim birkaç sorum olacaktı.İlgilenirseniz sevinirim.Öncelikle durumumuzu arz edeyim.Binamız ruhsatta 1 işyeri 29 bağımsız bölümken müteahhit daha sonra 35 bağımsız bölüm 1 işyeri şeklinde ruhsat almış. Fakat 2 yıl sonra belediye bu ruhsatın şantiye şefi istifa ettiği için yeni ruhsatı alımına kaks değeri uygun olmadığı için çıkarmadı.İmar barişını beklememiz istendi.Bu esnada müteahhitlik firması batti ama ohal nedeni ile şirket kapatılmadı. Bizler kat malikleri olarak işlemlerimizi yürütüyoruz.Sorularımıza gelince 1-Binada icralık 3 daire ve 1 işyeri olduğu için bunlarında yapı kayıt belgesi maliyeti yüksek olduğundan yapı kayıt belgesine herkes kendi dairesi için başvurabilir mi? 2- İcralık yerlerin ücreti biz sakinler olarak ödesek daha sonra bu yerleri alan kişilerden bu ücreti talep etme hakkına sahip miyiz veya bu durumu icra dairesine bildirsek bir sonuç alabilir miyiz.? Aynı durumu kat mülkiyeti için de yaşayacak mıyız? 3- Konut alanı 4800 metrekare işyeri alanı 485 metrekare, bina taban alan 660 metrekare rayiç bedel metrekaresi 130 tl Tahmini olarak ne kadarlık bir Yapı kayıt belgesi maliyeti çıkabilir. İlginize şimdiden çok teşekkür ederim. Küçük bir ilçedeyiz ve bu mağduriyeti yaşayan yaklaşık olarak 110 kat maliki var Sorularımız yanıtlarsanız hepsi adına müteşekkir olurum. İyi günler iyi çalışmalar dilerim.

  • Merhaba

   1- Yapı Kayıt Belgesi’ne bir kişi de başvursa tüm binaya alınır. Bu belge daireleri değil, binayı tescilliyor.

   2- Evet herkes kendi payı oranında bu belgenin ücretini ödemek zorunda. Ödemeyenlerden yasal çerçevede ödeme talep edilebilir.

   3- Arsanız kaç metrekare?

   1000 metrekare ise 130*1000=130.000 TL

   Binanız kaç katlı?

   3-7 katlı ise metrekaresi 1000 TL olacak. 8 ve daha yüksek katlı ise 1600 TL. Ben 8 kattan hesap edeyim.

   1600 TL*4800= 7 milyon 680 bin TL.
   1600 TL*485=776 bin TL.

   Kat mülkiyeti alacağınız için konutlar için 7.860.000 TL+130.000 TL*0.06= 479.400 TL
   İş yerleri için 776.000+130.000*0.1=90.600 TL

   Ödemeniz gerekir. Arsa büyüklüğünüz farklıysa hesabı ona göre yaparsınız.

   Eğer sadece Yapı Kayıt Belgesi alacaksanız bu rakamların yarısını ödeyeceksiniz.

 114. Merhaba zafer bey 3130 metre içinde 2 hissedarız biz diğer hissedar 10 yıl önce ev yapmış elektriği suyu var bizde 2016 yılında yaptık kaçak olarak elektrik ve su alamadık tarla olarak geçtiği için bizde bu aftan yararlanıp elektrik ve su alabilirmiyiz teşekkür ederiz

    • Kat mülkiyeti için önce Yapı Kayıt Belgesi gerekir. Buna kendi başınıza başvurabilirsiniz ama tüm binanın bedelini ödersiniz. Bu bedeli herkesten talep etme şansınız var.

     Kat mülkiyeti ise tek daireye verilmez. Herkes almalı ve herkesin onayı olmalı.

 115. Zafer bey 6 katlı bir binanin dairesinde oturmaktayim bina yapılırken yapı ruhsatı alınmış ama tapusu arsa Hisseli. Kat Mülkiyeti için ilk önce e devletten yapı kayit belgesi basvurusunda bulunup % 3 bedeli odemek gerekirmi yoksa direk kat mülkiyeti başvurusunda bulunabilirmiyiz.

 116. Merhaba Zafer bey ben , bi Bodrum
  Kat daire aldım fakat daire tapuda depo diye geçiyor onu mesken daireye cevirebilirmiyiz bu yeni kanunda

 117. Zafer bey bizim bina 4 katlı sadece arsa tapusu var 160 metre karadir biz bunun yapı kayıt belgesi ve kat mülküyetini cıkarmak istiyoruz ne yapmamız gerekiyor

 118. Hisse tapulu bir apartmanda bir daire bize ait imar başvurusunu bireysel mi yoksa bütün malikler mi yapmalı bedel nasıl ödenmeli

  • Yapı Kayıt Belgesi binaya veriliyor, daireye değil. Dolayısıyla ayrı ayrı alamazsınız. Ancak ücreti ödeyen bir kişi tüm bina adına bu belgeyi alabilir ve ücretini de herkesin kendi payına düşecek Şekilde isteyebilir.

   Kat mülkiyeti içinse herkes kendi dairesinin bedelini ödüyor ancak başvuru için çoğunluk gerekli.

 119. Merhaba Zafer bey;
  Çiftlik olarak yapılan yapılar ticarimi yoksa konut olarakmı değerlendirilecek. Ayrıca yapı grubu ne olacak.Baktığımız zaman maddeler arasında en uygunu Tarımsal amaçlı basit bir yapı maddesine uyuyor fakat emin olamadık.Yardımlarınız için teşekkürler..

 120. Zafer Bey Merhabalar,

  Su havzasından bulunan çayır tapulu hissedarı oldugum fabrikam var imar affından faydalanabilirmiyim ve kendi hissem içinmi sadece basvuru yapmam gerekiyor?

  Teşekkürler

  • Yapı Kayıt Belgesi alamayacak yerler istisnai yerler olarak sadece Boğaziçi, tarihi yarımada ve Gelibolu sayılmış. Ancak başka kanunlarla imara kapatılmış yerlerin ne olacağı konusuna değinilmemiş.

   Bu yüzden Yapı Kayıt Belgesi alıp alamayacağınızı ancak uygulamada görmek mümkün. Ancak alabilirsiniz diye düşünüyorum.

   Yapı Kayıt Belgesi binanın bir kısmına alınmıyor maalesef. Dolayısıyla tamamına almalısınız.

   Herkes kendi hissesi oranında üzerine düşen meblayı ödüyor. Ancak bir hissedar başvursa bile tüm bedeli ödediği taktirde Yapı Kayıt Belgesi’ni alabiliyor. Diğer kişilerden ücreti talep edebiliyor.

 121. ZAFER BEY BELEDİYE DAHİLİNDEKİ ESKİDEN KÖY ŞİMDİ MAHALLE OLDU .1. KATI OTOPARK VE KÖMÜRLÜK 2. KATI DAİRE OLAN BİNAYI NASIL HESAP EDECEĞİZ.TEŞEKKÜRLER 1.KAT OLAN OTOPARK VE KÖMÜRLÜK İÇİNDE PARA HESAP EDİLECEK Mİ

  • Erdal bey,

   Yapı Kayıt Belgesi tüm inşaat alanını kapsıyor. Yani otopark ve kömürlüğü de hesap etmeniz gerekecek.

   Arsa rayiç bedelinizin yüzde 3’ünü ve inşaat alanınız kaç metrekare ise onu 600 TL ile çarpıp o rakamın da 3^te birini ödeyeceksiniz.

   Mesela arsa rayiç bedeliniz 20 bin TL.

   Kömürlük, bodrum, otopark vs dahil inşaat alanınız ise 200 metrekare.

   Bu durumda arsa için 20.000×0.03=300 TL
   İnşaat alanınız için de 200x600x0.03= 3600 TL
   Toplamda 3900 TL ödeyeceksiniz.

   Arsa rayiç bedeliniz ve inşaat metrekarenizi tahmini olarak aldım, onları öğrenip kendiniz hesaplayabilirsiniz

 122. ZAFER BEY BELEDİYE DAHİLİNDEKİ ESKİDEN KÖY ŞİMDİ MAHALLE OLDU .1. KATI OTOPARK VE KÖMÜRLÜK 2. KATI DAİRE OLAN BİNAYI NASIL HESAP EDECEĞİZ.TEŞEKKÜRLER 1.KAT OLAN OTOPARK VE KÖMÜRLÜK İÇİNDE PARA HESAP EDİLECEK Mİ

  • Erdal bey,

   Yapı Kayıt Belgesi tüm inşaat alanını kapsıyor. Yani otopark ve kömürlüğü de hesap etmeniz gerekecek.

   Arsa rayiç bedelinizin yüzde 3’ünü ve inşaat alanınız kaç metrekare ise onu 600 TL ile çarpıp o rakamın da 3^te birini ödeyeceksiniz.

   Mesela arsa rayiç bedeliniz 20 bin TL.

   Kömürlük, bodrum, otopark vs dahil inşaat alanınız ise 200 metrekare.

   Bu durumda arsa için 20.000×0.03=300 TL
   İnşaat alanınız için de 200x600x0.03= 3600 TL
   Toplamda 3900 TL ödeyeceksiniz.

   Arsa rayiç bedeliniz ve inşaat metrekarenizi tahmini olarak aldım, onları öğrenip kendiniz hesaplayabilirsiniz

 123. HOCAM 5 KATLI ARSA TAPULU BİNAMIZDA HER KAT BİR KİŞİYE AİT.BİNANIN RUHSATI VAR.AMA DÜKKAN VE 1.KATIN SİGORTASI ÖDENMİŞ DİĞER KATLARIN SİGORTASI ÖDENMEMİŞ.BU YÜZDEN YAPI KULLANIM BELGESİ ALAMADIK.ANCAK SU VE ELEKTRİK BAĞLI ABONELİĞİMİZ VAR.YAPI KAYIT BELGESİ ALMAYA GEREK VAR MI?

  • Murat bey,

   Ne yasada ne de yönetmelikte “Yapı Kayıt Belgesi alamayacak yapılar” arasında su havzasındaki yapılar sayılmıyor.

   Sizi de kapsıyor olması lazım.

   Ancak bunun bir af olmadığını, şuan üzerinde gecekondunuz bulunan arsanın normal imarı neyse, gecekondunuzu yıktığınızda o imara göre yapı yapabileceğinizi veya yapamayacağınızı hatırlatayım.

 124. bizim 3katli evimiz var hisse tapu uvey kayin pederimjn uzerine bu durumda bize ait kati uzerimize alabilirmiyiz ya da bunun icin ne yapmamiz gerekiyor

 125. kooperatif hissemdeki parsele prefabrik ev yaptırdım bunun için kooperatif olarak mı başvuru yapmamız lazım bireysel mi bizleride kapsıyormu evimi 2 ay önce yaptırdım 2017 de diye beyan edilse ne olur

  • 2018’de yaptırdığınız anlaşılır ise ödediğiniz para yanar, tanınan hakları kaybedersiniz ve hakkınızda evrakta sahtecilik iddiasıyla suç duyurusunda bulunulabilir.

   Bunun tespiti ancak sikayet ile mümkün.

   Yoksa konteyner yapınıza Yapı Kayıt Belgesi alabilirsiniz.

 126. İyi günler Yenıçiflikte 3 katlı 1999 yapılmış evim var Kat mulkiyetine nasıl geçerim Teşekkurler

  • Yapı ruhsatı varsa, kat mülkiyeti basvurusunda bulunmanız gerekir.

   Kat mülkiyeti ücreti, Yapı Kayıt Belgesi ücretinin iki katıdır.

 127. 2 dairemize ait 3 hisseli(annem, kardeşim ve ben) tapu mevcut annem hakkından vazgeçip daireleri benim ve kardeşimin üzerine ayrı ayrı yaptırmak istiyor.bu iş için süreç nasıl işlemeli, ayrıca yapi kayıt belgesi için müracaatı hepimiz ayrı ayrı mı yapmalıyız yoksa birimizin yapması yeterli midir.tskl

  • Hisse devri işlemini tapuda satış yapar gibi yapmanız, en az rayiç bedel üzerinden tapu masrafı ödemeniz gerekir.

   Başvuruyu birlikte yapmanız, en azından vekalet almanızı tavsiye ederim.

   Yönetmelikte hisseli tapularda yapılacak işleme açıklık getirilmemiş. Uygulamada farklılıklar olabilir. Bu nedenle tedbiri elden bırakmamak lazim.

   Yoksa tek kişinin başvurması da kat mulkiyeti icin olmasa da Yapı Kayıt Belgesi için yeterli.

 128. Merhaba benim zom bölge dedikleri doğal ve yaban hayatı koruma bölgesinde pirefabrik evim var ve 2016 yılında yapıldı bu kanun benide kapsarmı şimdiden ilginize teşekkür ederim

  • İsmail bey,

   Hem kanun hem de yönetmelikte “Yapı Kayıt Belgesi alamayacak yapılar” sıralamasında bu bölgeler sayılmamış.

   Boğaziçi, tarihi yarımada ve Gelibolu dışındaki bölgeler dışında bir istisna da konulmamış.

   Ancak burada yapılaşmaya izin vermiş olmak da başka bir kanunla çelişki doğuruyor.

   Bu durumda nasıl bir yol izleneceğini ancak başvuruda görmek mümkün olacak.

   Siz başvurunuzu yapın, başvuru zaten ücretsiz. Eğer başvurunuz onanırsa ücretini öder ve yıkılma ve ceza yeme tehlikesi olmadan evinizde oturursunuz.

 129. zafer bey bizim 7000 m2 zilyetiğimizde olan tarla olarak kullandığımız tapuda tescil harici gözüken yere 1997’de tapu tescil-davası açtık. 2008’de davayı kaybedince bu yer hazineye tescil oldu. Köyümüz 2005’te mahalle olmadan-önce Köy Defterine 3000 m2 içinde, AHIR,SAMANLIK,EV vardır diye kaydı var. Lakin şuan bu eski kerpiç ev ahır samanlık zamanla yıkıldığı için şimdi sadece temel yerleri var gerisi yıkık durumda. Ayrıca 15 seneden bugüne kadar olan YAPI ve ÇÖP vergisini, belediyeye ödüyoruz. Yapı Kayıt Belgesi ve rayiç bedeli ödeyip doğrudan satın alabilir miyiz? şuan etrafı çevrili bahçe olarak kullandığım bu yerdeki eski yıkılmış kerpiç toprak damlı evimi onarıp eski kullanışlı haline getirip yapı kayıt beyanı yapsam olur mu? TEŞEKKÜRLER

  • Hasan bey,

   Normal şartlarda Yapı kayıt Belgesi, binayı şuanki haliyle tescilliyor. Eğer bina hazine arazisindeyse de, yapı sahibinin isteği üzerine arazi Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na devredilip rayiç bedel üzerinden doğrudan yapı sahibine satılıyor.

   Sizin binanızın şuanki haliyle tescili mümkün görünmüyor.

   Ancak kanunda inşası süren yapıların Yapı Kayıt Belgesi almasıyla ilgili bir nokta var ki belki bundan yararlanma ihtimaliniz olabilir. Bunu değerlendirmeye çalışın.

   Bir de hazineye ait tarım arazilerinin satışıyla ilgili bir başka kanun var. Aslında sizin bu kanunu en azından araziyi almak için kullanmanız daha kolay görünüyor. İnceleyin derim.

   http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2017/12/20171231-9.htm

 130. arsamın üzerinde 40 m2 bahçe evi var 3 sınıf gecekondu olarak görülüyor . elektirik ve suyum bağlı . imar affı kapsamında bir işlem yapmam gerekiyormu ?

 131. Bursa Osmangazide 4 katlı binanın 4 katını aldım arsa tapulu fakat ben kat mülkiyetine gecmek istiyorum binada oturanlar yasli gecmeyı dusunmuyorlar kendi daireme aftan yararlanıp kat mulkıyetı nasıl cıkarabılırım ne yapmalıyım yardımcı olursaniz sevınırım

  • Ayşe hanım,

   Kat mülkiyeti alımı Yapı Kayıt Belgesi alımından biraz daha zor Ruhsatsız bir binada bir kişinin Yapı kayıt Belgesi almaya çalışması diğer kişileri de bağlarken, kat mülkiyetinde çoğunluğun talebi şart.

   Eğer çoğunluğu sağlayabilirseniz ki kat mülkiyeti evlerin değerini artıracaktır, hem Yapı Kayıt Belgesi’nin iki katı bedel ödeyeceksiniz, hem de birtakım prosedürleri var.

   Bunlar;

   a) Yapı Kayıt Belgesi veya binanın ruhsatı,

   b) Mevcut yapının veya yapıların dış cepheler ve iç taksimatı bağımsız bölüm, eklenti, ortak yerlerinin ölçüleri ve bağımsız bölümlerin konum ve büyüklüklerine göre hesaplanan değerleriyle oranlı arsa payları, kat, daire, iş bürosu gibi nevi ile bunların birden başlayıp sırayla giden numarası ve bağımsız bölümlerin yapı inşaat alanı ve yapı maliklerini de gösteren ve mimar tarafından yapılan ve ana gayrimenkulün yapı maliki veya bütün paydaşlarının imzaları alınarak imzalanan ve elektronik ortamda Tapu Müdürlüğüne ibraz edilen proje,

   c) İmar planlarında umumi hizmet alanlarına denk gelen alanların terk edildiğine ilişkin ilgili belediyesinden alınan belge,

   ç) Bağımsız bölümlerin kullanılış tarzına, birden çok yapının varlığı halinde bu yapıların özelliğine göre hazırlanmış, kat mülkiyetini kuran yapı maliki veya malikleri tarafından imzalanmış yönetim plânı,

   d) Yapı Kayıt Belgesi ile zemin ve mimari proje uyumunu gösteren özel harita mühendislik büroları veya Lisanslı Harita Kadastro Büroları (LİHKAB) tarafından düzenlenmiş olan zemin tespit tutanağı

   Görüldüğü üzere mal sahiplerinin de onayı gerekli.

 132. benim silivri de 1700 m2 tarlamın üzerine tek katlı çelik korsiksiyon ev yaptım 2017 de belediye falan gelmedi bende bu durumdan faydalanabilirmiym ne yapmam lazım

  • Yararlanabilirsiniz Servet bey.

   8 Haziran’da yapı kayıt belgesi için başvurular başlıyor. Başvurmanız yeterli.

 133. Merhaba Zafer Bey,
  Bizim Üsküdar’da 5 katlı yapılmıs müstakil bir binanın 3.katında dairemiz var. Mutahhit bahce katında oturuyor ve bahce kullanımı tamamen kendine ait. Diğer katlardaki dairelerin girisi ise kot farkından dolayı 3. kattan saglanmaktadır. Yalnız mutahhit bahce katına sadece kendi giris cıkıslarını saglamak adına binanın arkasından baska bir kapı yapmıs ve bu kapıya uzanan bahce duvarı da yandaki arsadan 12cm civarında iceriden yapılmıs. Yan arsa da bos bir arazi ama vakıflara aitmiş. Bu durum malesef ki olumsuz olarak bize yansıdı. Bahceyle hicbir alakamız olmamasına ve arka kapı yalnızca bahce katına acılmasına ragmen bu calınan 12cm bize de ödetilmeye çalısılıyor. Mahkemeye gidip itiraz etmemize ve bilirkisi atanmasına ve durumun bu sekilde oldugu tespit edilmesine ragmen yine de adalet (!) sistemi bize de fatura ediyor. Mutahhitin kendisi öldü fakat ailesi bahce katındaki daierede yasıyor. Onlar kendi adına borcun kücük bir kısmını odemis simdiyse aylık 20tl gibi basit bir kira oduyorlarmıs. Bize yıllar sonra mahkeme acılıp onceki zamanın faizi de yansıtıldıgından yaklasık 5bin tl odememiz isteniyor. Temyize gitme hakkımızda yokmuş. Bu durum affa giriyor mu ya da nasıl bir yol izlemeliyiz bilgi verebilirseniz çok sevinirim. Şu anda icra kagıtları gelmeye basladı annem adına ve ilgimiz olmamasına ragmen cok yıpratıcı bir durumla karşı karşıyayız. Daireyi aldıgımızda hic boyle birsey tapuda bile soylenmedi.

  • Dilek hanım geçmiş olsun.

   Yalnız sizin durumunuz imar affı değil, başka birine veya vakfa ait araziyi işgal.

   Anlattığınız kadarıyla yargı yanlış bir karar vermiş. Ancak bahçeyi her ne kadar müteahhitin ailesi kullanıyor olsa da anladığım kadarıyla bahçe resmen o daireye ait değil, bahçe apartmanın ortak alanı.

   Suçlu siz olmasanız da apartmandaki ortak kullanım alanlarından apartmanın tamamı mesul. Mahkeme fiziksel kullanıma değil, tapuda o alan kime ait ona bakmış olmalı.

   Temyiz yolu kapalı ise yapılabilecek çok fazla bir şey yok. O parayı ödemek zorundasınız.

   Ancak bu parayı ortak kullanım alanı olarak görünen bahçe karşılığında apartman olarak müteahhitin ailesinden isteyebilir, aksi taktirde bahçeyi apartmanın ortak alanına çevirebilirsiniz.

   Fiziksel olarak bu mümkün mü bilemiyorum ancak bu noktada yapılabilecek çok fazla da bir şey yok.

  • Onur bey,

   Normalde zeytinlikler biliyorsunuz koruma altında. Ancak yasada zeytinlik arazilere yönelik özel bir madde yok. Yönetmelik ayın 8’inde çıkacak. Yasa sizin yararlanmanızı engellemiyor ancak yönetmelikte böyle bir şey olur mu olmaz mı ona bakmak lazım.

   Aksi bir durum yoksa imar barışı sizi de kapsayacak.

 134. Yapı kayıt belgesini aldıktan sonra bu yıl içinde elektrik, su aboneliği almasam 2019 da alsam yine bağlatabilir miyim

 135. Şimdi 2 katlı imarlı evimizin 3. Katı kaçak yaptık ve üstüne teras ve çatıyla kapattık, dışardan bakınca teras katıyla beraber 4 katlı gibi, şimdi biz hem 3. Katın hem de terası 4. Kat olarak sayıp ücretini ödeyip aftan yaralanabilir miyiz

  • Evet yararlanabikeceksiniz.

   Ancak arsanızın imarı bu yapıya uygun değilse, ileride binayı yıkarsanız, aynısını yapamazsınız.

   Arsa imarı neye izin veriyorsa onu yapacaksınız.

   Ancak mevcut halini yasal hale getirebilirsiniz

  • Yapı cinsini değiştirmeniz gerekecek.

   Muhtemelen Yapı Kayıt Belgesinin iki katı tutar ödeyeceksiniz.

   Ancak kesin bir şey diyebilmek için uygulamanın nasıl olacağını gösterecek bakanlık yönetmeliğini beklemek gerekli.

 136. Merhaba, Kooperatif halinde olan, imar dan fazla kat yapılmış olan ve inşaatın bir kısmının belediye arazisinde olan bir durumda ne olacak? Başvuru kişisel mi yoksa kooperatif olarak mı yapılmalı? Teşekkürler

  • Herkes kendi dairesini kendisi yapı kayıt sistemine kaydedecek.

   Ancak kat mülkiyeti almak için kooperatif olarak başvurmak gerekebilir. Çünkü bunun için binanın çoğunluğu gerekli.

   Hwzine arazileri bakanlığa devredilip rayiç bedel üzerinden ihalesiz üzerinde yapısı bulunan kişilere satılacak. Ancak belediye arazileri için bu noktada bir düzenleme yok.

   Burada belediyeden bu bölümü kooperatifçe satın almak en doğrusu olur diye düşünüyorum.

   Yine de yönetmelikte bu gibi durumlarda nasıl işlem yapılacağı anlatılacaktır. En doğrusu yönetmeliği beklemek.

  • merhaba zafer bey, bizim 500 m’ lik bir arsamız var 250 m’sinde evimiz var tapulu ama yol tarafına bakan 250 m’yi otopark olarak kullanıyoruz burada belediyenin malı olarak görünüyor aslında bizim olması gerekiyor ama dedeme satan kişi (yaklaşı 60 yıl önce) 250 m’ vermiş bu otopark olan bölgeyi almak istersek imar affından nasıl faydalanırız.

   • Yapı Kayıt Belgesi alırken durumu bu şekilde açıklayacaksınız. ardından belge ile belediyeye başvuracak ve yeri talep edeceksiniz. Belediye de rayiç bedel üzerinden otoparkı size satacak.

    Ancak hazine arazilerinde arsa satışı mecbur kılınırken belediye arazilerinde satış belediyenin inisiyatifine bırakılmış.

    Ayrıca Yapı Kayıt Belgesi olsa da belediye o alanı nasıl kullanacak? Mesela yol geçecekse değil Yapı Kayıt Belgesi, bildiğiniz resmi imarı iskanı vs olsa da belediye alır.

    “(4) Belediyelerin özel mülkiyetinde olan taşınmazlar üzerine inşa edilmiş olan yapılara Yapı Kayıt Belgesi verilebilir. Böyle bir durumda, Yapı Kayıt Belgesi sahipleri ile bunların kanuni veya akdi haleflerinin talepleri üzerine bedeli ilgili belediyesine ödenmek kaydıyla taşınmazlar rayiç bedel üzerinden belediyelerce doğrudan bunlara satılır.”

 137. Merhaba 1. Katın ruhsatını aldık 2.ve3.katın alamadık yapı denetim şirketi iflas ettiği için yarım kaldı başka yapı denetime gittik 2 ve3. Kat için başvuru yaptık yapı denetim yüksek fiyat çıkardı. Yeni çıkan yasadan fayda görürmüyüz ve ayreten çevre şehircilik bakanlığına para ödermiyiz tşkler

  • Yapı Kayıt Belgesini almak için bedel ödemek zorundasınız.

   Bu bedel kayıt belgesi için bina inşaat maliyeti+arsa rayiç bedeli toplamının yüzde 3’ü oranında.

   Kat mülkiyeti almak istiyorsaniz bu bedelin iki katını ödemeniz gerekecek.

   Elbette bu yasadan, binanız 31 Aralık 2017’den önce yapıldıysa herkes gibi siz de yararlanabilirsiniz.

   Ancak yasadan yararlanmak mı daha ucuza gelecek yoksa yarım kalmış prosedürleri devam ettirmek mi daha fazla işinize gelecek buna sizin karar vermeniz gerekli

 138. Selam benimde istanbulda evim var arsadan tapumuz var ama evlerin notelle sozlesmeleri var bende evimim tapusunu alabilirmiyim

 139. 1976 yılından beri Hatay İskenderun ilçesinde bulunan gece kondu evimiz var burada ailece oturuyoruz belediye vergilerimiz bu tarihe kadar yatmıştır gece kondumuzun elektrik ve su saat leri üzerimize fakat bu evimiz ve yanındaki yaklaşık 20ev yol durumunda yaklaşık 40 yıldır yıkılacak buralar yol deniliyor tapumuz yok bizde bu yasadan yararlanma imkanı varmı nereye baş vuracaz evimiz yaklaşık 100mk nekadar öderim tapu affı yasası için elime tapu veya benim olduğuna dair bir belge verirlermi teşekkür ederim lütfen bilgi verin bizi yönlendirin

  • Kenan bey,

   Elbette siz de başvurabilirsiniz. Ancak gerçekten yol olacak ise, değil Yapı Kayıt Belgesi, üzerinde iskanlı, kat mülkiyetli eviniz de olsa kanun istimlak yapılmasına engel değil. Yani oradan yol geçmesi gerekiyorsa elinizde ne belgesi olursa olsun devlet veya belediye el koyabilir.

   Yol yapılması gibi bir durum söz konusu değilse devlete göre sizin gecekondunuzun inşaat maliyeti 60 bin TL. Arsa rayiç bedeliniz de o 50 bin TL olsa toplamda 110.000 TL yapar. Bu rakamın yüzde 3’ünü ödeyerek Yapı Kayıt Belgesi alabilirsiniz. Yani 3300 TL. Ancak bu belge arsanın imar durumunu değiştirmez sadece evinizi kayıt altına alır. İleride evi yıkarsanız Yapı Kayıt Belgeniz’in de süresi sona ermiş olacak. Daha sonrasında arsaya bina yapmak isterseniz de arsanın şuan imarı neyse o geçerli olacak.

 140. Iyi günler arsamız 481m 201 m hazinede üzerinde ev yapılı hazineye 201 m kare icin kira ödeniyor 18 maddeden dolayı burayı almak istediğimizde 201 m hazine 406 bin tl fiyat çıkardı bu arsa af ‘tan yararlaniyormu

  • O hazine arazisi Çevre ve Şehircilik Bakanlığına devredilecek. Bakanlık da rayiç bedel üzerinden size satabilecek. Bu bedeli ödeme konusunda çeşitli kolaylıklar sağlanabilir. Ancak ücretsiz size devredilmesi gibi bir durum söz konusu değil

 141. 1000 metrekare imarlı arsama 21 metrekare konteyner koydum bahçe elektrik ve su aboneliği var kanun bizide kapsiyormu teşekkürler

  • Konteyner türü yapılar da imar kanununa göre yapı statüsünde. Dolayısıyla sizi de kapsaması gerekir. Ancak kesin bir şey söylemek için bakanlığın yönetmeliğini beklemek lazım.

 142. Merhaba İstanbul’da 4 katlı binanın 4. Yani çatı katında oturuyorum. Yanlız bizim daire kaçak yapılmış ve apartmandaki tüm oturanlar gibi benimde arsa tapusu dan hissem var. Yorumlarinizdan okuduğum kadarıyla dairelerimize kayıt belgesi cikartabiliyoruz. Ama benim asıl sorum şu bu belgeleri çıkardıktan sonra apartmanda oturan diğer kişiler kat mülkiyeti almaya kalktığında benim durumum ne olur. Kat mülkiyeti alabilirler mi eğer böyle birşey olursa benim evim yıkılır mi.yada banada kat mülkiyeti verirlermi

  • Sercan bey,

   Kat mülkiyetini siz de alabilirsiniz. Yasa yıkımları engellemek için, yıkım yapmak için değil.

   Yapı Kayıt Sistemine kaydolduktan sonra daireniz kaçak statüsünden çıkacak. Siz de apartmandaki diğer dairelerin hakkına kavuşacaksınız.

   Kat mülkiyeti için çoğunluğun kararı gerekli. Çoğunluk bu yönde karar alırsa, Yapı Kayıt Belgesi ücretinin iki katını ödeyerek her daire kat mülkiyeti alabilir. Buna siz de dahilsiniz.

 143. Merhaba bizim bina tapulu 2 hisseli ortak yapılan bina 4 katlı 1.katta elektrik su bağlı diğer katlarda bağlı değil bu imar aftan diğer katlara elektrik su bağlanır mı ne kadar odenmesi gerekiyor baglanmasi icin bu imar barışının bize baska faydalari neler imar barışı deniyor ama ilerisi için kentsel dönüşüm zamanları için bi alt yapımı acaba bizi zora sokmazlar inşallah halk mağdur falan olmaz bir de bu imar barisinda herkes kendine düşen katı bi başkasına satabilir mi

  • Duygu hanım,

   İmar barışı arsanın imar hakkını artırmaz. Yani ileride olur da binayı yıkarsanız, arsanın inşaat hakkı kaç metrekare ise o kadar inşaat yapabilirsiniz. Peki imar barışı neyi sağlar?

   1- Yapı Kayıt Sistemine kaydolarak iskan alabilir, her daireye elektrik su alabilirsiniz.
   2- Yapı cinsini değiştirip, kat mülkiyeti alabilirsiniz. Böylece her daireyi tek tek satabilirsiniz ve almak isteyen banka kredisi kullanabilir.

   Yapı Kayıt Belgesi ücreti, arsanızın rayiç bedeliyle, dairenizin inşaat maliyetinin yüzde 3’ü kadardır. Yani arsanızın rayiç bedeli 200 bin diyelim. Sizin dairenizin devlete göre inşaat maliyeti ise metrekare başına 1000 TL. Eviniz 100 metrekare olsa 100.000 TL inşaat bedeli. Arsa rayiç bedeliyle birlikte 300.000 TL. Bunun yüzde 3’ü, yani 9 bin TL’ye Yapı Kayıt Belgesi’ni alabilirsiniz. Yapı cinsini değiştirip kat mülkiyeti almaksa bunun 2 katı, yani 18 bin TL.

   Bu bedeller verdiğim rakamlar üzerindendir. Siz ne kadar ödeyeceğinizi kendi arsa bedeliniz ve daire metrekareniz üzerinden hesaplamalısınız.

 144. Merhaba.
  İmar barışı 2018’e kadar yapılar için diyorsunuz. Bu nasıl tespit edilecek. Örneğin 2018 şubatında, çatıda bir daire oluşturulmuşsa başvuru yapılamaz mı? 2017 yılında yapıldı diye beyan edilse ne olur?
  Teşekkürler…

  • Bir sorun olacağını düşünmüyorum Ahmet bey. Ancak şikayet gelmesi durumunda bu kez yalan beyan, devleti dolandırmak veya benzeri suçlamalarla karşı karşıya kalınabilinir ve yapı tescil belgesi iptal edilebilir.

 145. Zafer bey 2011 de 2.sahıstan 2+1 bahçe katı daire aldım kat irtifaklı geçen yıl bina sakinleri toplanıp iskan almak istediğimizde belediyedeki projede benim ve karşımdaki daire projede 1+1 gözüküyor müteahhit 55m’2 olan sığınaktan yaklaşık 18 er m2 iki daireye katmış müteahhite ulaşamadık binada toplam 10 daire var 1 kişi harici muvafakatname aldık ama belediye sorunumuzu çözmedi bu yasa ile bizim sorun çözülürmü yapmamız gereken ne gibi prosedürler var cevap için şimdiden teşekkür ederim

  • Sorununuz çözülür.

   Prosedürler için bakanlığın yönetmeliğini beklemek gerekecek çünkü kanun tek maddelik bir kanun ve detaylara inmiyor.

   Bakanlık şu aşamada soruları topluyor ve sorulara cevap niteliğinde bir yönetmelik hazırlamaya çalışıyor. Ancak zaten kanunun amacı, sizin yaşadığınız gibi iskan ve imar problemlerini çözmek. Dolayısıyla sizin sorununuz çözülür.

 146. İki katlı ruhsatlı işyerimin yapı kullanma izni sonrası yaptığım asma kat ihbar sonrası cezaya girdi,yapı tatil belgesi asıldı , birde proje mimarımın otopark ücreti yatırmamız gerektiğini ödemezsek giriş katını işyeri olarak kullanamayacağım şeklinde uyarmağı için bir katımı kullanamıyorum imar affı ile durumu düzeltmek mümkün mü ? Cevabını benim için çok önemli . Teşekkürler

  • İmar barışı ile ödenmemiş cezalar kalkar ve beyanınız esas alınacak şekilde yapının cinsi, kulanım amacı değiştirilebilir.

   Yani kullanabileceksiniz.

  • Merhaba
   31 Aralık 2017 den önce Belediye tarafından yarım bıraktırılmış (çatı yaptırılmadı) inşaatımız var. Yarın çatıyı yapmaya başlamamızda bir sakınca var mı? Düzenleme tamamlanıcada parayı öder belgeyi alırız diye düşünüyoruz. Teşekkürler

   • 31 Aralık’tan sonra inşa edilecek yapılar imar barışına girmiyor maalesef. Ancak bu tarihi neye göre kim kontrol edecek, orası belirsiz. O nedenle dediğiniz gibi gelişebilir süreç.

 147. Bizimkıde tarla vasfında imar yok ama tarla degıl bahce yapacak boş arsa bulamasın koyde bunun durumu ne olacak kaçak yapmişz şimdıden teşekurle

  • Lokman bey,
   Sizin yapınız da eğer 31 Aralık 2017’den önce yapıldıysa imar barışı kapsamına giriyor. Ancak arsanın imar durumunun değişmediğini belirtelim. Yani ileride evi yıkmak isterseniz veya arsasını satmak isterseniz, alacak kişi bina yapamaz, mevcutu yıkıp yeniden inşa edemez.

  • Evet giriyor. 2B araziler için başvuruların uzatıldığını da hatırlatalım. Üzerinde bina olan hazine arazileri önce Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na devredilecek. Ardından da rayiç bedel üzerinden satışı gerçekleştirilecek. Binanız kaçak statüsünden kurtulsa da arsayı kendi üzerinize almadığınız sürece çok bir anlamı olmayacaktır.

 148. Sa Zafer bey babadan kalma vakıf arazisi üzerinde evimiz var ve vakıf aramızda daha önceden ve yeni dava açmış 1/2 ay falan oldu 7.5 bin kira istiyor yaklaşık bu evde 50 senedir oturuyoruz bizede af varmı

  • İmar barışı ile başkasının arazisi üzerindeki yapı nedeniyle kira istenmesi farklı olaylar.

   İmar barışı yalnızca kaçak statüsündeki yapıların kayıt altına alınması, cezası varsa iptal olması, elektrik, su alabilmesi ve gerekiyorsa yapı cinsini değiştirmesiyle alakalı.

   Sizinkisinde ise vakıf, arazisinin kirasını istiyor. Maalesef size af yok. Sizin durumunuz eğer anlaşamıyorsanız yargı yoluyla çözebileceğiniz bir durum.

  • Bizim topraktan tapumuz varyuzde 14 payımız var fakat 14 daire den bodrum kat şınak gozukuyor 7 katlı bina ama ruhsat timiz var ama yapi kayit belgesi ala bilirmiyiz rica etsem bizi bilgilendere bilirmisiniz

 149. Merhabalar, Kentsel Sit Alanında bulunan 3 katlı ahşap Korunması Gerekli Taşınmaz Kültür Varlığı yapıyı 1994 yılında yıkıp 4 katlı betonarme yapı olarak yapmıştık. Para cezası ve hapis cezaları almıştık. Şu an bu yapıyı da kayıt yapabilecekmiyiz. Teşekkürler.

  • Mevcut binayı kayıt altına alabilirsiniz. (SİT alanı sayılmasına neden olan sadece yıktığınız yapı ise)

   Ancak yediğiniz ceza sadece imara aykırı bina yapmak değil, korunması gereken bir kültür varlığını yok etmekten. Bu nedenle yediğiniz cezayı çekmek zorundasınız. Ancak sonrasında yapılan kaçak yapı nedeniyle yediğiniz cezalar ortadan kalkar, ödenmemiş para cezaları af olur. Ödenmiş cezalar ise geri alınamaz.

 150. Slmlar zafer bey bizim ev 3 daireli ve 3 daireninde su ve elektirik abonelikleri var ama arsamiz hisse tapulu.bizim tapu alabilme imkanimiz varmi.ayrica bu sadece bize mahsus bir olay degil koskoca bir mahallenin hepside ayni durumda.

  • Rıfat bey,

   İmar barışı ile kat mülkiyeti alabileceksiniz. bunun için arsa bedeli ve bina maliyetinin toplamının yüzde 6’sını ödemeniz gerekli.

   Mesela arsa rayiç bedeliniz 100.000 TL, inşaat maliyeti de 300.000 TL. Bu durumda 24 bin TL ödeyerek kat mülkiyeti alabilir tüm daireler.

 151. Cift daireli binanın bir tarafı 3 kat diger taraf 2 kat cıkık bizim 1 dairelik hakkımız var kat ittifak tapusu var ne yapmamız lazım cıkabilirmiyiz digrr katı

  • Bilal bey, imar barışı 31 Aralık 2017’ye kadar yapılan yapıları kapsıyor ve aslında arsanın imarında bir değişiklik getirmiyor. Sadece mevcut yapıları, yıkılana kadar mevcut haliyle kayıt altına alıyor, ceza kesilmesini engelliyor.

   Yani imar hakkında sahip olmadığınız halde, başka bir yeri emsal göstererek yeni bir kat çıkamazsınız.

 152. KOOPERATİF ÜYESİYİM. KOOPERATİF İSKAN ALMADAN ÖNCE KAT İRTİFAKI TAPUSU VERDİ.
  BİR KISIM ÜYE EVLERİNİ BAŞKALARINA SATTI. YENİ SATIN ALANLAR KOOPERATİFE ÜYE OLMUYOR VE HARCAMALARA KATILMIYOR. YENİ YASADAN İSTİFA EDEREK İSKAN VE KAT MÜLKİYETİ TAPUSU ALABİLİRMİYİZ?

  • Ahmet bey, yeni satın alanların durumuyla ilgili bir şey diyemeyeceğim ancak yargı tarafından çözülebilecek bir sorun gibi duruyor.

   Ancak iskan ve kat mülkiyetini imar barışından yararlanarak alabilirsiniz.

 153. Mrb zafer bey benim bir eski evim vardı elekterik su aboneliğim vardı kaçak yapı yaptım diye su aboneliğimi iptal ettiler ve imardan ceza yedim bilgi lütfen

  • Cezayı ödediniz mi? Ödemediyseniz ve hala zamanı varsa yazılan eski ceza iptal olur.

   “Yapı Kayıt Belgesi verilen yapılarla ilgili alınmış yıkım kararları ile tahsil edilemeyen idari para cezaları iptal edilir.”

   Bunun dışında Yapı kayıt Sistemine kaydolursanız herhangi bir abonelikte de sorun yaşamazsınız.

   “Yapı Kayıt Belgesi alan yapılara, talep halinde ilgili mevzuatta tanımlanan ait olduğu abone grubu dikkate alınarak geçici olarak su, elektrik ve doğalgaz bağlanabilir.”

 154. zafer bey bodrum artı iki katlı müstakil binama 2 su abonesi aldım iki iskan ruhsatım olduğu için. imar affıyla şu an bir abone daha alabilecekmiyim.daha önce basvurduğumda imar affında olur demişlerdi. benim ne yapmam gerekiyor kaçak yapım yok sadece bir abone daha istiyorum .imar affıyla veririlrmi

 155. Arkadaşlar benim anladığım yapı kayıt işlemi devlet kaçak yapılara kayıt altına almak istiyor kentsel dönüşümü hizlandirmak amaçlı bu belge ne gibi işinize yarayacak onuda söyleyim kaçak çıkılan evlerin ceza yıkımlardan muaf kalıp şu elektrik vb gibi şeylerden faydalanabiliyor yalnız nereye kadar kentsel dönüşümé kadar kentsel dönüşüm geldiğinde yine sizin aslı tapunuza bakacaklar devlet Size diyecek ki ben sana bu yapı kayıt belgesini kent dönüşümé kadar elektrik al şu al ceza yeme diye verdim diyecek gene senin kaçak çıktığın evi görmeyecek gene aslı olan tapuya bakacak maksat yani kayıt aldıkları kaçak evleri belirleyip kentsel dönüşümü hizlandirmak amaçlı ama bu yapı kayıt belgesi ile kaçak evinizi satabiliyorsunuz kat mülkiyeti aldıktan sonra tabi 2 katı para oduyorsunuz bunun için de YARDIM EDEBILDIYSEM NE MUTLU BANA TESEKKURLER

 156. RUHSAT ALINARAK YAPILMIŞ. FAKAT PROJEYE AYKIRI FARKLI YAPILMIŞ(MERDİVEN EVİN İÇİNDEN DEĞİL BİNANIN YANINDA) MÜSTAKİL EV İÇİN İSKAN ALAMIYORUZ BU YASANIN İÇİNDE İSKAN AFFI DA VARMI AYRICA YÜZDE KAÇ ÖDEME YAPMAMIZ GEREKECEK.TEŞEKKÜR EDERİM.

  • Başvurular için önce Çevre ve Şehircilik bakanlığı’nın yönetmelik hazırlaması ve bazı kuruluşları yetkilendirmesi gerekli. Bütün bunlar o zaman netleşecek. Seçimden önce uygulama başlayacaktır.

 157. MERHABA BİZİM DAİRE A VE B BLOKDAN OLUŞMAKTA OLUP TOPLAM 60 DAİRE VAR DAİRE SAHİPLERİNİN TOPRAK TAPUSU OLARAK KİMİNDE 10 KİMİNDE 5 KİMİNDE 15 HİSSE VER AMA DAİRE SAHİBİ OLMAYAN KİŞİLERİNDE DİŞARDA HİSSELERİ VAR YAKLAŞIK OLARAK 240 METRE KARE BU KİŞİLERDE YAKLAŞIK 10 KİŞİ OLMAKTADIR BİNA YIRMI YILLIKTIR DAİRE SAHIPLERİ YAPI KAYIT BELGESİ ALABİLİRMİ AYIRSA NE GİBİ BİR FAYDASI VE TEK DAİRE SAHİBİ BEDELİNİ ÖDEYİP KAT İFTİFAK TAPUSU ÇİKARTA BİLİRMİ TŞK

  • Yapı Kayıt Belgesini başvurup alabilirsiniz.

   Ayrı ayrı daire olarak kat irtifakı veya mülkiyeti çıkarabilirsiniz. Ancak bunun için de binada hissesi bulunanların çoğunluğu gerekli.

   Ancak sizde bir de hisse sorunu var. Normalde dairesi olmayıp hissesi olanlar bu haklarını talep ediyor mu? Hisseler, dairelerin bulunduğu kata vs. göre farklı farklı verilmiş olabilir. Ancak bir sorun varsa hisse düzeltme talebiyle dava açılmalıdır.

   • ZAFER İLGİNİZ İÇİN TŞK HİSSE OLANLAR ORTADA YOK ZAFER BEY TALEP EDENDE YOK DEDİGİNİZ GİBİ HİSSELER KATA GÖRE FARKLI VERİLMİŞTİR AMA BİZ NOTERDEN GİDİP HERKESİN DAİRESİNİ BELİRLEDİK BUNUN BİR FAYDASI OLURMU KAT İRTİFAKİ ÇİKARMAK İÇİN TEKRAR İLGİNİZE TŞK EDERİM.

    • Elbette faydası olur. Arsa hisseli tapularda hangi darenin kime ait olduğu noter aracılığı ile tasdik edilmişse aynen geçerlidir.

     Çoğunluk sizdeyse imar barışı aracılığı ile kat mulkiyeti dahil her şeyi yapabilirsiniz.

     Ancak şunu not düşeyim. Bütün bu düzenlemeler bina yıkılana kadar geçerli. Bina yıkıldıktan sonra arsanın imarı neyse, kim ne kadar hisseye sahipse o oranda hak sahibi olacak

 158. iyi günler benim ve babamın karşılıklı daireleri var aynı binada ve ikisininde tapusu yok zamanında kaçak kat çıkılmış ve cezası ödenmiş yapı kayıt belgesi alabilirmiyiz bu daireler için

 159. Mrb zafer bey bizim evin tek kat tapusu var bina 4 katlı yalnız ben 4. Kat için ayrı tabu alabilirmiyim nereye ne gibi evraklarla başvuru yapmalıyım elimde hiç bir belge yok suan ? Teseküler

  • Yapı kayıt belgesi alabilirsiniz elbette. Ancak tapu olayı değil bu. Bu yapınıza doğalgaz, elektrik, su bağlanmasını sağlayan, varsa yıkım kararlarını geçersiz kılan, ileride yıkım kararı alınmasını engelleyen, cezaların iptalini öngören bir düzenleme.

   Siz kat mülkiyeti almak istiyorsanız, onun için çoğunluk başvurusu ile yapı cinsi değişikliği yapmanız lazım.

 160. Zafer Bey merhaba. Bizim arsa tapulu, arsa üzerinde 3 dairemiz var. giriş kat belediyede kayıtlı. Diğer 2. ve 3.katları da belediye de kayıt ettirdik. Yalnız elektrik ve su bağlanmadı. Çıkacak imar barışına göre kayıt yaptırıp, su ve elektrik bağlanabilecek. Biz arsa üzerinde 5 hisseliyiz. 3 daire için kat mülkiyeti almamız gerektiğinde her daire için 5 hisse olarak mı belirleniyor.

  • Öncelikle Yapı kayıt istemine başvurarak elektrik su doğalgaz gibi bağlantıları yasal olarak yaptırabilir, varsa yıkım kararı veya cezalarını iptal ettirebilirsiniz.

   Yapı cins değişikliği başvurusu ile de kat mülkiyeti alabilirsiniz.

   Her dairede 5 hisse varsa elbette kat mülkiyeti de 5 hisseli olacak. Ancak bu durum ileride büyük miras problemlerine neden olabilir. Bu nedenle tavsiyem bir şekilde diğer kişilerin hisselerini alabilecek durumda olanların hisseleri devralması.

  • Ali bey,

   Hocapaşa Mahallesi tarihi yarımada sınırları içerisinde kalıyor. Ancak uygulamada Boğaziçi Öngörünüm Yasasına tabi bazı mahallelerde istisnalar uygulanacağı belirtilmişti. Sizin mahalle için de böyle bir durum olabilir. Bu yüzden yönetmeliğin çıkmasını bekleyip, yetkili kurumlar açıklandıktan sonra en azından başvuruda bulunmanızı öneririm.

 161. Dededen kalan bir apartmanda mütahit kacak çatı katı yapmış,o daire kimin olucak? Bağımsız bölümde çoğunluk başkalarında,arsa payında bizim akrabalarda. Burda bağımsız bölüm çoğunlu mu esas alınacak yoksa arsa payı çoğunluğu mu? Tesekkürler

  • Bu durum imar barışıyla ilgili değil. Sizin sorununuzu yargı çözecektir. Yargıya yansımadan kendi aranızda anlaşmanız, yapı kayıt sisteminine yıl sonuna kadar kaydolmanız sanıyorum hepinizin lehine olacaktır. Böylece kaçak daireyi, kaçak statüsünden kurtarmış olursunuz ve herkes hakkı oranında bu durumdan faydalanır. Ancak işi yargıya bırakırsanız hem senelerce sürecek bir dava sürecine takılırsınız hem de uzun yıllar sonra gelen bir anlamda imar affı niteliğindeki bu fırsatı kaçırmış olursunuz.

  • Öncelikle yapı kayıt sistemine kaydolmanız lazım.

   Bunun için arsa rayiç bedelinin yüzde 3’ü + bina inşaat maliyetinin yüzde 3’ünü yatırmanız lazım.

   Yapı kayıt Sistemine kaydolduktan sonra yapının cinsini değiştirmeniz ve kat mülkiyeti almanız lazım. Bunun için de yapı kayıt sistemine kaydolmanın 2 katı ücret ödemeniz gerekli.

   Kat mülkiyetine geçince krediyle satışı mümkün elbette.

   Ancak ileride binanın yıkılıp yeniden yapılması gerekirse, o zaman arsanızda hangi imar koşulları geçerli ise ona uygun bina yapmak zorunda kalırsınız.

 162. Tapusu elimizde olan 3 katli kavgir bina var
  2015 yilindi belediye bi kismi yol bi kismi yesil alan
  Gösterip kamu davasi acti . Yeni imar barisiyla
  Kat ittifaklarini alabilicekmiyim . Kamu davasi duser mi
  Tesekkur ederim

  • Sizin durumunuz biraz farklı.

   Arsa üzerindeki binanız imarlı dahi olsa, belediye istimlak bedelini verip binanızı da arsanızı da alabilir.

   Ancak fiilen bir yoldan geçmiyorsa, ileride de yol olması mümkün olmayan bir alandaysa elbette siz de imar barışından yararlanabilirsiniz.

   Sizin durumunuzu tam olarak belirlenmesi için bakanlıkça düzenlenecek yönetmeliği beklemek lazım.

 163. Merhabalar bizim 5000 metrekare arsa üzerinde 1 depo ve bir dairemiz var 2016 yılında yapılmış.Amcam burayı hiç durmaksızın her merciye şikayet ediyor.En son bu arsa içinden yol geçiyor buraya nasıl yapıkayıt belgesi verirsiniz diye şikayet etmiş yine.Sizce birşey yapabilir mi?Cevabınız için teşekkürler..

  • Yapı kayıt Belgesi boğaziçi hariç tüm kaçak yapıları kapsıyor. İçerisinden yol geçiyorsa, bu kaçak değil, imarlı yapılar için de geçerli, belediye veya karayolları istimlak parası verip yapabilir. Ancak normal şartlarda yapı kayıt sistemine kaydolmanız önünde bir engel yok.

  • Tahir bey öncelikle imar affı değil. Yani arsanızın imar durumu değişmiyor. Ancak mevcut yapılar, mevcut halleriyle sisteme kaydediliyor. Bu şekilde kaydı yapılan binalar yıkılamıyor, kaçak olduğu iddiasıyla ceza kesilemiyor. Yapı kayıt Belgesi tutarının 2 katı bedel ödendiği taktirde ise yapının cinsi değiştirilebiliyor, kat mülkiyeti alınabiliyor.

   Ancak henüz yasanın temel maddeleri elimizde. Uygulama için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın yönetmeliğini beklemek en doğrusu olacaktır.

 164. İki katlı evimiz daha önce imar affindan yararlanmış ve tek tapu olarak tapusu mevcut.ogrenmek istediğim konu iki farklı daire olmasina rağmen ayrı ayrı tapularını almak yada ayrı ayrı yapı kayıt belgesi almak mümkün olabilecekmi.eger mümkün olacaksa ayrı ayrı satışı yapılabilir mi

  • Yapı cin değişikliği yapabilir, kat mülkiyetine geçebilirsiniz. Ancak bu durumda ödemeniz gereken tutar, normalin 2 katı.

 165. Antalya serik boğazkent te 42 dairelik bir sitede evim var.beşiz villalar.benim yanımdaki 4 ev çatısını yükseltti balkonlara da çıkmalar yapıp ona yaptılar. Bu evler de mi aftan faydalanacak.emsal gösterip bende çatı yükseltebilir miyim

  • 2018 başından önce yapılan yapıların tamamı imar affından yararlanıyor. Dolayısıyla o evler eğer 2018 başından önce yapılmışsa imar barışından yararlanabilir. Ancak siz emsal gösterip benzer bir şey yapamazsınız. Çünkü söz konusu değişiklik imar değişikliği değil, sadece yapının mevcut haliyle kaydı şeklinde. Suç işleyen bir kişi aftan yararlanıp hapisten çıktıysa, bundan sonra suç işleyenler de aftan yararlanıp çıkacak diye düşünemeyiz.

 166. Biz 3 kat bir binayı 3 kişi aldık ve ben 3.katı aldım çatıda yarım daire var su,elektrik bana bağlı ve mutfağın balkonunu mutfağa dahil ettik kat mülkiyeti alabilirmiyiz arsa hisse görünüyor

  • Evet. yapı Kayıt Sistemi ile yapıların cinslerini değiştirmek mümkün. Yani arsa hisseli bir tapuyu kat mülkiyetine çevirebilirsiniz. Bu durumda normalde ödenmesi gereken tutarın 2 katını ödemeniz gerekecek.

 167. Merhaba benim Kayseri’nin köyünde 20 dönüm arsa içinde 2dönüm mirasçıdan senet ile tarla aldım ve buraya 3 kat ev yaptırdım 2005 senesinde tapu sahibi ölmüş seneler önce mirasçılar var ben imar affından faydalanmilirmiyim.
  Teşekkürler

  • Ömer bey, mevcut binanızı kaydettirmek ile arsanın sahibi olmak farklı şeyler.

   İstanbul’da boğaziçi ve tarihi yarımada hariç istinasız tüm binalar yapı kayıt sistemine kaydını yaptırabilir ve kaçak olduğu gerekçesiyle yıkılamaz, cezai müeyyideye tabi olamaz.

   Ancak arsa başkasının üzerine ise, ve siz kendi adınıza olduğunu ispat edemiyorsanız, binayı kaydettirseniz de sonuç sizin aleyhinize olabilir.

   Yapı Kayıt Sistemi, daha çok büyükşehirlerdeki kaçak veya imara aykırı yapılmış yapıların işine yarayacak bir düzenleme.

 168. iyi çalışmalar kendimize ait 1300 mt kare içinde 2 katlı evimiz var 1990 dan beri o evde oturuyoruz elektrik su bütün abonelikler var kaçak olarak görünüyor bize 2 kat ev tapusu mu verilecek

  • Bunu tapu olarak değerlendirmemek lazım.

   Size iskan ve kat mülkiyeti alma hakkı verilecek.

   Arsanın imarında herhangi bir değişiklik yapılmayacak. Eviniz kaçak statüsünden kurtulacak. Ancak ileride binanızı yıkıp yerine yenisini yapmak isterseniz, arsanın eski imarına göre yapmak zorundasınız.

 169. İstanbul başaksehirde 1996 yilinda 5 kat çift yatim dairemiz var kaba inşaat 2004 yilinda bir daire yaptıran dedim istanbul a geldim kentsel dönüşüm dediler bunama ne elektrik ve su aboneliği verdiler 22 yıldır boş bekliyor ben bu yasadan yararlanabiliyor muyum..kentsel dönüşüm alanı 2004 yılından beri.

  • Yasa istisna gözetmeden “tüm kaçak yapılar” diyor. Meclis görüşmelerinde buna İstanbul boğazı çevresi için özel bir durum eklendi sadece. Dolayısıyla yararlanabilmeniz gerekir.

 170. Evimiz Bursa da 400 M2 arsa üzerinde bu 400 M2 de 1976 dan beri vergi ve ecrimisilin i ödüyoruz ama bizim bu arsayı belediye park alanı olarak göstermiş biz buranın belgesini ala bilirmiyiz

  • Arsanın imarı değişmez. İmar barışı ile yapınızı kaçak statüsünden çıkarmanız mümkün. Yapı Kayıt Sistemine kaydınızı yaptırarak iskan ve kat mülkiyeti alabilirsiniz. Yakım veya ceza ile de karşılaşmazsınız. Ancak ileride binanızı yıkarsanız, arsanın imarı neyse o geçerli olacaktır. Yani yeni bina yapamazsınız.

 171. binam imarlı ve iskanlı 1980 yılında alındı sadece bahce duvarının bir kısmı imara aykırı yola tecavüzlü ve yıkım kararlı bu durumda yapmam gereken

  • Bu durumu belediye ile konuşmanız gerekli. Yola tecavüz gerçek anlamda ulaşımı ne kadar etkiliyor vs önemli. Bu durumlarda imarlı olsa dahi, belediye istimlak ederek yıkım hakkına sahip ki sanırım zaten söz konusu duvar sizin arsanız içinde kalmadığı için, belediye tarafından yıkılabilir.

 172. slam ben cins değişikliği madesini anlamadım beni is yeri olarak kulandığm mesken tapulu dairem var muhaffakat alarak açmıştım bu yasayla tapuda işyerine çevirebilirmiyim

  • Evet şuan ne şekilde kullanılıyorsa imarını yapı tescil belgesinde o şekilde kaydettirebilirsiniz.

   Ancak ileride binanın yenilenmesi durumunda imarda ne sekilde olması gerekiyorsa o şekilde yapılacaktır.

   Yani yapı tescil belgesi bina yeniden inşa edilene kadar geçerli

 173. Projesinde 8 kat olması gereken yere mütahit 9 kat yapmış.biz de inşaat halindeyken topraktan sözleşmeyle 9. Kattan bir daire satın aldık tapu veremedi daha sonra mütahit öldü.
  Çok ugrastik ama tapu yok.
  Yıllardan beri daire fiilen bize ait fakat tapu yok.
  Bu durumda tapu vermeyeceklerse kayıt belgesi Fuzuli masraftan başka bir şey değil. Yıkılıp yeniden yapılırsa biz hiç hak sahibi olamayacak miyiz? Tapu çıkarmanın bir yolu yokmu?
  Hükümet kredi alınabilecek ekonomik olarak kullanılabilecek diyor ama nasıl olacak bu?
  Son soru kaçak veya ruhxata aykırı yapıların hepsi aynı kefeye mi konacak yani bir kat kaçak ile yarısı kaçak olan bina aynı şekilde mi değerlendirilecek?
  Teşekkür ederim bilgilendirme için.

  • Bir binada imara aykırı sadece bir balkon bile olsa o binanın imarı olmaz, hiç bir daire kat mülkiyeti ve iskan da alamaz.

   Siz Yapı Kayıt Belgesi ile bunların hepsine sahip olacaksınız.

   Bina yıkılırsa da resmi hakkınız olacak.

   Ancak yeni bina arsanın gerçekte olması gereken imarına uygun yapılmak zorunda olacak. Yani en fazla 8 katlı yapılacak.

   Müteahhitle anlaşmaya bağlı olarak herkesin dairesi küçülecek ve herkes yine daire sahibi olabilecek.

   • Cevap için teşekkür ederim.
    Diğer 8 kat tapusunu inşaat bitmeden almıştı ve gayet normal bir şekilde tapu dairesinde alım satım yapabiliyorlar.sadece son kat tapu sicilinde yok.
    Bu durumda yine normal hak sahibi olabilecekmiyiz?

 174. İmarlı ve 2 parselde toplam 7.933 metrekare hazine arsası üzerinde yıkık 2 yapım var. Ecrimisil bedellerini ödedim. Bu arsaları alma imkânım var mı? Aşağı yukarı değeri nasıl hesaplanır?

  • Üzerindeki yapılar yıkık ise bu yasayla alakalı bir durum değil.

   Bu arsalara meden ecrimisil ödediniz? Ne amaçla kullanıyorsunuz?

 175. BENİM EVİM ANTALYA KAŞ İLÇESİNDE KADASRO ÇALIŞMASINDA HAZİNE VE ZEYTİNLİK OLARAK YAZILDI 2004 DE YAPILDI 2007 DE HAZİNE ZEYTİNLİK YAZILDI İMAR OLMADIĞI İÇİN KAÇAK YAPI OLARAK YAPILDI İMAR CEZASI ÖDENDİ SU ELEKTIRIK VERİLDİ YOLLAR YAPILDI 2007 DEN BERİ MAHKEMEDE DAVAMIZ DEVAM EDİYOR KAŞA BAĞLI MAHALLEYİZ 57 EV BU DURUMDA DİĞER EVLER TAPULARINI ALDI ÇIKACAK OLAN İMAR AFFI BİZLERİDE KAPSAYACAKMI ACABA ŞİMDİDEN TEŞEKKÜR EDERİM İYİ ÇALIŞMALAR

  • Kapsayacak.

   Yapılmış bina beyan ile Yapı Kayıt Sistemine kaydedilecek ve size Yapı Kayıt Belgesi verilecek.

   Hazine arazileri Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na devredilecek. Bakanlık bu arazileri üzerinde mülkü olan kişilere bedeli karşılığında satacak.

   Ancak araziyi satın alacak gücü olmayanlar için nasıl bir uygulama yapılacak şuan için belirsiz.

  • Evet. Kamunun elindeki arazilere yapılan binalar da bu kapsama giriyor.

   Siz de yapı kayıt belgesi alabileceksiniz. Ancak arsa sizin olmayacak.

   Düzenlemeye göre hazine arazileri Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na geçecek ve bakanlık bu arsaları bedeli karşılığında üzerinde yapısı bulunan kişilere satacak.Ancak belediye arazileriyle ilgili bir düzenleme yok. İşin o kısmı uygulamada görülebilir.

  • Tahsin bey,

   Hazine arazisine dahi yapılmış olsa, yeni düzenleme ile beyanla yasal hale gelecek ve kayıt altına alınacak. Ancak arsanın imarı değişmiyor. Dolayısıyla ileride binayı yenilemek isterseniz, yeni bir bina yapmak isterseniz yapamazsınız.

   Yine de kesin konuşmadan önce uygulamayı görmek gerekli.

   • mahallemizin hakkı 2 kat fakat çoğumuz 3 veya 4 kat yapmışız.birde komşu hakkı 3 metre olması gerekirken 1.6 bırakılmış. acaba bizde yapı kayıt belgesi verecekler mi

    • İmar affı bütün kaçak yapıları kayıt altına alacak ve olduğu haliyle resmileştirecek.

     Bu sizin için de geçerli. Kat mülkiyeti de dahil tüm haklardan yararlanabikeceksiniz.

     Ancak ileride kentsel dönüşüm uygulanırsa normalde arsanızın hakkı neyse o geçerli olacak.

     • Zafer bey bizim müşterek arsa tapumuz var ve toplami 352 m kare,benim tarfima düsen tarafa babam hayattayken 1994 senesinde ev yapti ve yapi kullanma izin belgeside var babamin adina.2012 senesinde ben buranin üstüne o kadar kat hakkim olmadigi halde 2 kat daha yaptim çünkü çevremdeki insanlarin çoğu bu şekilde yapmisti.Bulundugumuz müşterek tapu icerisinde bitişigimde su basmani atilmis yer var,orasininda su basmadi 94 senelerinde atimiş.Zafer bey şimdi bu su basmani atilmiş olan yer burayi bu halde 2012 senesinde aldi o orayi alirken bende noterden onay verdim alabilir diye çünkü müşterek tapu benim iznim olmadan eski sahibi satamiyordu velasil bu yeni alanlar beni geçen sene şikayet etti bizim hakkimizada girmisin diye,yandan 1 metrenin üstünde oraya girmisim onlarin deyişiyle,onlar ölçtürdü öyle dediler bana,sonra şikayet üzerine belediye geldi 3 katida ölçtü falan evet girilmis falan dediler ama net aciklama yapmadilar.Sonra ben birkac kez belediyeye gittim durumu sormak icin belediye imar isleride bana evet girmişsin senin buraya toplamda atiyorum 200 metre kare ev yapabilirsin ama sen atiyorum 230 yapmissin yani 30 metre kare onun hakkina girmissin dediler.Onlarin deyişine gore 200 ben yapcam 200 yan taraf.Tamam dedim nasil düzeltirim hatami proje cizdircen nasil olmasi gerekiyorsa oyle olacak bende zamaninda en alt yani yapi kullanma izin belgesi olan katin yapildiginda projesini kim cizdiyse ona gittim ama mimaar vefat ettigi için oglunla görüstum muvafakat oglunda diye,geldik baktik eve abi olmaz dedi dıştan merdiven falan var en üst kata,balkonlar falan iceriye alinmis tüm katlarda,abi bunlari yikican projeye göre olur bu şekilde ruhsat alamazsin ve bu bina komple bu şekliyle proje cizilemez eski projeye göre olcak hersey dedi,bende yikmaya kalkarsam komple ev yikilir 20 senelik bina dedim en alt kat,abi olmaz dedi.Bu durumdan sonra belediyeye herseyi izah ettim o zaman yikim karari cikar dediler ve yan tarafin sahibinle anlaş orayi al dediler ve şikayet kalksin.Yan tarafin sahibinle görüstum arastirmis 60 bin diyolar ama 55 bin olur dedi bende arastirdim piyasa 45 ile 50 gibi yakin yani ama durumum olmadigini asgari ücretle calistigimi indirim yapmasini 45 gibi bi rakamla ipotekle kredi cekebilirim belki dedim kabul etmedi.Belediye beni 7 ay falan idare etti sonra yildirim al orayi yoksa yikim karari cikacak dedi ve para cezalari tabi,neyse ben 7 ay veya 8 ay sonra tekrar adama gittigimde 7 ay önce 55 diyen adam 80 dedi bana tabi bisey diyemedim niyet belliydi 55i zorlamak icin anlasmak icin gitmistim ama olmadi,7 ayda 25 bin lira mi koydun üstune dedim biraz atistik neyse.Cok uzadi ama son olarak belediye simdi bi 15 gun önce muhurleme yapti duzelt dedi bir aylik sure verdi kaldi 15 gun.Zafer bey benim bu durumdan cikmam mümkun mü?Teşekkür ederim.

      • Normal şartlarda yapı kayıt sistemine kaydolmanız önünde hiç bir engel yok. Yani binanız kaçak da olsa mevcut haliyle kaydedebilirsiniz.

       Ancak başka bir kişiye ait arazi üzerine ev yapmak veya onun arazisine girecek şekilde ev yapmak farklı bir durum.

       Süreniz de azalmış. Yönetmelik çıkarılması, yetkilendirilecek firmaların belirlenmesi gibi formaliteler size yetişir mi bilemedim.

       Yıkımı durdurmak için tek çareniz mahkemeye başvurmak. Olayı mahkemeye taşırsanız kazanma şansınız yine yok. Ancak yıkım yerine bilirkişinin vereceği rakam üzerinden arsa bedelini ödemeniz yolunda bir karar verilebilir.

       Eğer gercekten arsa bedelinin daha düşük olduguna inanıyorsanız bu yola başvurabilirsiniz.

       • Ölçümlerde yandan girme falan yok belediyede onunla alakali degil dedi.Zafer bey benim 3 katin icine girip odalari balkonlari falan ölctuler o sekilde toplami fazla cikti.en üst olmasa mesela fazla cikmayacakti yan tarafta yapabilecekti evini bu sekilde olay

        • Birde zafer bey sizden birsey rica etsem,buraya telefonumu yazsam ararmisiniz beni,durumum cok sıkıntılı çünkü bugün belediye encümen kararini gönderdi posta ile 20 bin lira cezam var o yüzden ısrarim kusuruma bakmayin sadece akil danismaya cok ihtiyacim var kolay gelsin iyi gunler

         • Yıldırım bey, aslında sizin elinizdeki tüm belgelerle bir avukata danışmanız gerekli. Çünkü imar barışı haricindeki durum tamamen hukuksal bir sorun. Yine de yardımcı olmaya çalışırım.

        • Siz tüm arsanın imarını kendiniz kullandınız yani. İşin iki boyutu var. Birincisi belediye ile ilgili boyutu. Bunu imar barışı ile halledebilirsiniz. Eviniz yıkılamaz, ceza kesilemez. Ancak arsanın diğer hissesine sahip kişiyle ilgili boyutu imar barışıyla düzelmez. Diğer kısmın inşaat hakkını siz kullanmış oldunuz. Bu durumda ya o kişiyle uzlaşacaksınız veya o kişi yargı yoluna gidecek. Yargı büyük ihtimalle sizin fazladan yaptığınız yerin yıkımına veya diğer arsa sahibine bırakılmasına karar verecektir.

  • Mehmet bey,

   Normalde tüm imar dışı yapılar beyan ile imara kavuşacak. Ancak ileride binayı yıkmak isterseniz ve normal imarda orası garaj olarak görünüyorsa yeni binada da garaj olmak zorunda olacak.

   Ancak nihai sonucu ancak uygulamada görebilirsiniz.

  • Merhaba,

   Meclise sunulan yasa geçtikten sonra, inşaat maliyetinin yüzde 3’ü kadar bir bedel ödeyerek ruhsat alabileceksiniz.

   Ancak bu ruhsatın sadece bu binaya verildiğini, eğer binanızı yıkıp yeniden yapmak isterseniz, arsanın mevcut imarına göre yapmanız gerektiğini belirtelim.

  • İmar affını bukonuda mağdur olmuş milyonlarca insan beklemektedir.Ancak imar affı adil bır şekilde çıkmalı herkez eşit şekilde yararlanmalıdır.Arazi malikinin rızası ile yapılmış ifraz şartı yüzünden tapu alamamış harici satımlarda bu kanun kapsamına alınmalıdır

Bir yorum yazın


*