İmar affı var mı? Başvuru nasıl yapılacak?
Aylardır süren imar affı var mı tartışmaları son buldu ve hükümet “imar barışı” adıyla af benzeri bir düzenlemeyi meclisten geçirdi. İmar barışından yaklaşık 12 milyon kaçak yapının yararlanması bekleniyor. İmar barışında amaç kentsel dönüşümde büyük problem yaratan imarsız yapıları imarın içine dahil edip dönüşümü hızlandırmak. İşte detaylarıyla imar affı veya imar barışı….

İmar affı var mı? Başvuru nasıl yapılacak?

İmar affı nasıl olacak?

Türkiye genelinde milyonlarca mülk sahibini etkileyecek olan imar barışı ile kaçak olan ve ruhsatı bulunmayan yapılara yönelik bir anlamda “af” çıkartıldı.

Kentsel dönüşümü hızlandırmak için çıkan tek maddelik yasayla imarsız kaçak yapılara, Yapı Kayıt Belgesi verilerek iskanlı hale getirmenin önü açıldı.

Ancak yasaya göre arsanın imarını değiştirmeyecek. Yani mevcut bina yenilenmek istenildiğinde, arsanın eski imarına uygun bir bina yapılması gerekecek.

İmar affı hangi tarihte yapılan binaları kapsayacak?

İmar affı veya imar barışı 31 Aralık 2017 öncesinde yapılan binaları kapsayacak.

İmar affı başvurusu için son tarih ne?

İmar barışı olarak isimlendirilen düzenlemeden yararlanmak isteyenlerin 31 Aralık 2018 tarihine kadar belediyelere “Yapı Kayıt Belgesi” için başvurması gerekecek.

İmar affı için ne kadar ödeme yapılacak?

İmar Barışı tek maddelik bir kanun. Kanunun nasıl uygulanacağına daire detayları Çevre ve Şehircilik Bakanlığı düzenleyecek.

Buna göre kaçak durumdaki bina Yapı Kayıt Sistemi’ne yapı sahibinin beyanına göre kaydedilecek.

Yapılan tespitler sonucunda arsa emlak değeri ile yapı yaklaşık maliyeti toplamı üzerinden yüzde 3 oranında kayıt bedeli alınacak.

Örneğin arsa emlak değeri 500 bin TL. Üzerinde de 5 daireli bir apartman var. Onun da yapım maliyeti 500 bin TL. Toplamda 1 milyon TL üzerinden yüzde 3 kayıt bedeli alınacak. Bu da 1 milyon TL’lik bir mülk için 30 bin TL’ye denk geliyor. Burada dairenin fiyatının baz alınmadığını, arsa değeri ile inşaat maliyetine bakıldığını not düşelim.

Kayıt yapıldıktan sonra da maliklerin 2/3’ünün onay olması halinde yapının cinsi değiştirebilinecek veya kat mülkiyeti alınabilecek. Bu durumda da kayıt tutarının 2 katı ödeme yapılacak.

Alınan para, kentsel dönüşüm projeleri için özel hesaba yatırılacak. Böylece kentsel dönüşümün finansmanı da kaçak yapılardan çıkarılmış olacak.

Yapı Kayıt Belgesi ne işe yarayacak?

Yapı Kayıt Belgesi, başlı başına bir arsa, parselin veya arazinin imarını değiştirmiyor.

Yapı Kayıt Belgesi kaçak olarak yapılan yapıların, mevcut haliyle yıkılana kadar kabul edilmesi, ceza yazılmaması, yıkılmaması anlamına geliyor.

Aynı zamanda bu yapılara iskan verilmesini, kat mülkiyeti hakkı tanınmasını, su, doğalgaz, elektrik bağlantısında sorun çıkarılmamasını da sağlıyor.

Yapılar, üzerinde kuruldukları arsaların imarına göre yapılıyor. Mevcut yasal düzenleme, arsaların imarını değiştirmiyor. Zaten imar affı ile imar barışı arasındaki fark da bu. Ancak yapı yıkılmadığı, yeniden inşa edilmediği sürece, mevcut yapıların sahip olduğu tüm haklara sahip oluyor.

Yapı Kayıt Belgesi nereden alınacak?

yapı kayıt Belgesi, Çevre ve Şehircilik bakanlığı tarafından yetkilendirilecek kuruluşlardan alınacak.

Hazine arazisine yapılan gecekondulara imar affı geldi mi? Hazine arazisine yapılan binalar imar barışından yararlanacak mı?

Hazine arazisine yapılan gecekondular ve binalar da bir anlamda af niteliğindeki bu durumdan yararlanacak.

Bu kişiler de Yapı kayıt Belgesi alabilecek. Bu durumdaki hazine arazileri, Yapı kayıt Belgesi bulunan kişiler veya yasal mirasçılarına satılabilecek.

Öncelikle üzerinde kaçak yapı bulunan hazine arazilerini önce Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na devredilecek. Ardından bakanlık, bu durumdaki araziler için bir rayiç bedel belirleyecek. Bu bedel üzerinden ihalesiz olarak üzerine bina yapmış kişilere bu arsaları almaları teklif edilecek. İstenen bedel ödenirse hazine arazisi şahıslara geçecek.

Yalnız hazine arazileri için en son yapım tarihi 30 Mart 2014 olacak. Bu tarihten sonra hazine arazisine yapılan kaçak binalar bu statüye kavuşamayacak.

Hazine arazilerinden elde edilecek gelir kentsel dönüşüm çalışmalarında kullanılacak.

Yapı kayıt Belgesi’ni kimler alamayacak? Kimle imar barışından yararlanamayacak?

Yapı Kayıt Belgesi için tek istisna İstanbul Boğaziçi öngörünüm ve tarihi yarımada çevresinde yapılacak. Bu yerde yapılan kaçak binalar için yıkım kararları ve cezai işlemler uygulanmaya devam edecek.

Bu bölge dışında kalan tüm kaçak yapılar, Yapı Kayıt Sistemine kayıt olabilecek, “geçici imar” hakkından yararlanabilecek.

İşte imar affı yasasının tam metni!
118 Comments

 1. 1976 yılından beri Hatay İskenderun ilçesinde bulunan gece kondu evimiz var burada ailece oturuyoruz belediye vergilerimiz bu tarihe kadar yatmıştır gece kondumuzun elektrik ve su saat leri üzerimize fakat bu evimiz ve yanındaki yaklaşık 20ev yol durumunda yaklaşık 40 yıldır yıkılacak buralar yol deniliyor tapumuz yok bizde bu yasadan yararlanma imkanı varmı nereye baş vuracaz evimiz yaklaşık 100mk nekadar öderim tapu affı yasası için elime tapu veya benim olduğuna dair bir belge verirlermi teşekkür ederim lütfen bilgi verin bizi yönlendirin

  • Kenan bey,

   Elbette siz de başvurabilirsiniz. Ancak gerçekten yol olacak ise, değil Yapı Kayıt Belgesi, üzerinde iskanlı, kat mülkiyetli eviniz de olsa kanun istimlak yapılmasına engel değil. Yani oradan yol geçmesi gerekiyorsa elinizde ne belgesi olursa olsun devlet veya belediye el koyabilir.

   Yol yapılması gibi bir durum söz konusu değilse devlete göre sizin gecekondunuzun inşaat maliyeti 60 bin TL. Arsa rayiç bedeliniz de o 50 bin TL olsa toplamda 110.000 TL yapar. Bu rakamın yüzde 3’ünü ödeyerek Yapı Kayıt Belgesi alabilirsiniz. Yani 3300 TL. Ancak bu belge arsanın imar durumunu değiştirmez sadece evinizi kayıt altına alır. İleride evi yıkarsanız Yapı Kayıt Belgeniz’in de süresi sona ermiş olacak. Daha sonrasında arsaya bina yapmak isterseniz de arsanın şuan imarı neyse o geçerli olacak.

 2. Iyi günler arsamız 481m 201 m hazinede üzerinde ev yapılı hazineye 201 m kare icin kira ödeniyor 18 maddeden dolayı burayı almak istediğimizde 201 m hazine 406 bin tl fiyat çıkardı bu arsa af ‘tan yararlaniyormu

  • O hazine arazisi Çevre ve Şehircilik Bakanlığına devredilecek. Bakanlık da rayiç bedel üzerinden size satabilecek. Bu bedeli ödeme konusunda çeşitli kolaylıklar sağlanabilir. Ancak ücretsiz size devredilmesi gibi bir durum söz konusu değil

 3. 1000 metrekare imarlı arsama 21 metrekare konteyner koydum bahçe elektrik ve su aboneliği var kanun bizide kapsiyormu teşekkürler

  • Konteyner türü yapılar da imar kanununa göre yapı statüsünde. Dolayısıyla sizi de kapsaması gerekir. Ancak kesin bir şey söylemek için bakanlığın yönetmeliğini beklemek lazım.

 4. Merhaba İstanbul’da 4 katlı binanın 4. Yani çatı katında oturuyorum. Yanlız bizim daire kaçak yapılmış ve apartmandaki tüm oturanlar gibi benimde arsa tapusu dan hissem var. Yorumlarinizdan okuduğum kadarıyla dairelerimize kayıt belgesi cikartabiliyoruz. Ama benim asıl sorum şu bu belgeleri çıkardıktan sonra apartmanda oturan diğer kişiler kat mülkiyeti almaya kalktığında benim durumum ne olur. Kat mülkiyeti alabilirler mi eğer böyle birşey olursa benim evim yıkılır mi.yada banada kat mülkiyeti verirlermi

  • Sercan bey,

   Kat mülkiyetini siz de alabilirsiniz. Yasa yıkımları engellemek için, yıkım yapmak için değil.

   Yapı Kayıt Sistemine kaydolduktan sonra daireniz kaçak statüsünden çıkacak. Siz de apartmandaki diğer dairelerin hakkına kavuşacaksınız.

   Kat mülkiyeti için çoğunluğun kararı gerekli. Çoğunluk bu yönde karar alırsa, Yapı Kayıt Belgesi ücretinin iki katını ödeyerek her daire kat mülkiyeti alabilir. Buna siz de dahilsiniz.

 5. Merhaba bizim bina tapulu 2 hisseli ortak yapılan bina 4 katlı 1.katta elektrik su bağlı diğer katlarda bağlı değil bu imar aftan diğer katlara elektrik su bağlanır mı ne kadar odenmesi gerekiyor baglanmasi icin bu imar barışının bize baska faydalari neler imar barışı deniyor ama ilerisi için kentsel dönüşüm zamanları için bi alt yapımı acaba bizi zora sokmazlar inşallah halk mağdur falan olmaz bir de bu imar barisinda herkes kendine düşen katı bi başkasına satabilir mi

  • Duygu hanım,

   İmar barışı arsanın imar hakkını artırmaz. Yani ileride olur da binayı yıkarsanız, arsanın inşaat hakkı kaç metrekare ise o kadar inşaat yapabilirsiniz. Peki imar barışı neyi sağlar?

   1- Yapı Kayıt Sistemine kaydolarak iskan alabilir, her daireye elektrik su alabilirsiniz.
   2- Yapı cinsini değiştirip, kat mülkiyeti alabilirsiniz. Böylece her daireyi tek tek satabilirsiniz ve almak isteyen banka kredisi kullanabilir.

   Yapı Kayıt Belgesi ücreti, arsanızın rayiç bedeliyle, dairenizin inşaat maliyetinin yüzde 3’ü kadardır. Yani arsanızın rayiç bedeli 200 bin diyelim. Sizin dairenizin devlete göre inşaat maliyeti ise metrekare başına 1000 TL. Eviniz 100 metrekare olsa 100.000 TL inşaat bedeli. Arsa rayiç bedeliyle birlikte 300.000 TL. Bunun yüzde 3’ü, yani 9 bin TL’ye Yapı Kayıt Belgesi’ni alabilirsiniz. Yapı cinsini değiştirip kat mülkiyeti almaksa bunun 2 katı, yani 18 bin TL.

   Bu bedeller verdiğim rakamlar üzerindendir. Siz ne kadar ödeyeceğinizi kendi arsa bedeliniz ve daire metrekareniz üzerinden hesaplamalısınız.

 6. Merhaba.
  İmar barışı 2018’e kadar yapılar için diyorsunuz. Bu nasıl tespit edilecek. Örneğin 2018 şubatında, çatıda bir daire oluşturulmuşsa başvuru yapılamaz mı? 2017 yılında yapıldı diye beyan edilse ne olur?
  Teşekkürler…

  • Bir sorun olacağını düşünmüyorum Ahmet bey. Ancak şikayet gelmesi durumunda bu kez yalan beyan, devleti dolandırmak veya benzeri suçlamalarla karşı karşıya kalınabilinir ve yapı tescil belgesi iptal edilebilir.

 7. Zafer bey 2011 de 2.sahıstan 2+1 bahçe katı daire aldım kat irtifaklı geçen yıl bina sakinleri toplanıp iskan almak istediğimizde belediyedeki projede benim ve karşımdaki daire projede 1+1 gözüküyor müteahhit 55m’2 olan sığınaktan yaklaşık 18 er m2 iki daireye katmış müteahhite ulaşamadık binada toplam 10 daire var 1 kişi harici muvafakatname aldık ama belediye sorunumuzu çözmedi bu yasa ile bizim sorun çözülürmü yapmamız gereken ne gibi prosedürler var cevap için şimdiden teşekkür ederim

  • Sorununuz çözülür.

   Prosedürler için bakanlığın yönetmeliğini beklemek gerekecek çünkü kanun tek maddelik bir kanun ve detaylara inmiyor.

   Bakanlık şu aşamada soruları topluyor ve sorulara cevap niteliğinde bir yönetmelik hazırlamaya çalışıyor. Ancak zaten kanunun amacı, sizin yaşadığınız gibi iskan ve imar problemlerini çözmek. Dolayısıyla sizin sorununuz çözülür.

 8. İki katlı ruhsatlı işyerimin yapı kullanma izni sonrası yaptığım asma kat ihbar sonrası cezaya girdi,yapı tatil belgesi asıldı , birde proje mimarımın otopark ücreti yatırmamız gerektiğini ödemezsek giriş katını işyeri olarak kullanamayacağım şeklinde uyarmağı için bir katımı kullanamıyorum imar affı ile durumu düzeltmek mümkün mü ? Cevabını benim için çok önemli . Teşekkürler

  • İmar barışı ile ödenmemiş cezalar kalkar ve beyanınız esas alınacak şekilde yapının cinsi, kulanım amacı değiştirilebilir.

   Yani kullanabileceksiniz.

  • Merhaba
   31 Aralık 2017 den önce Belediye tarafından yarım bıraktırılmış (çatı yaptırılmadı) inşaatımız var. Yarın çatıyı yapmaya başlamamızda bir sakınca var mı? Düzenleme tamamlanıcada parayı öder belgeyi alırız diye düşünüyoruz. Teşekkürler

   • 31 Aralık’tan sonra inşa edilecek yapılar imar barışına girmiyor maalesef. Ancak bu tarihi neye göre kim kontrol edecek, orası belirsiz. O nedenle dediğiniz gibi gelişebilir süreç.

 9. Bizimkıde tarla vasfında imar yok ama tarla degıl bahce yapacak boş arsa bulamasın koyde bunun durumu ne olacak kaçak yapmişz şimdıden teşekurle

  • Lokman bey,
   Sizin yapınız da eğer 31 Aralık 2017’den önce yapıldıysa imar barışı kapsamına giriyor. Ancak arsanın imar durumunun değişmediğini belirtelim. Yani ileride evi yıkmak isterseniz veya arsasını satmak isterseniz, alacak kişi bina yapamaz, mevcutu yıkıp yeniden inşa edemez.

  • Evet giriyor. 2B araziler için başvuruların uzatıldığını da hatırlatalım. Üzerinde bina olan hazine arazileri önce Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na devredilecek. Ardından da rayiç bedel üzerinden satışı gerçekleştirilecek. Binanız kaçak statüsünden kurtulsa da arsayı kendi üzerinize almadığınız sürece çok bir anlamı olmayacaktır.

 10. Sa Zafer bey babadan kalma vakıf arazisi üzerinde evimiz var ve vakıf aramızda daha önceden ve yeni dava açmış 1/2 ay falan oldu 7.5 bin kira istiyor yaklaşık bu evde 50 senedir oturuyoruz bizede af varmı

  • İmar barışı ile başkasının arazisi üzerindeki yapı nedeniyle kira istenmesi farklı olaylar.

   İmar barışı yalnızca kaçak statüsündeki yapıların kayıt altına alınması, cezası varsa iptal olması, elektrik, su alabilmesi ve gerekiyorsa yapı cinsini değiştirmesiyle alakalı.

   Sizinkisinde ise vakıf, arazisinin kirasını istiyor. Maalesef size af yok. Sizin durumunuz eğer anlaşamıyorsanız yargı yoluyla çözebileceğiniz bir durum.

 11. Merhabalar, Kentsel Sit Alanında bulunan 3 katlı ahşap Korunması Gerekli Taşınmaz Kültür Varlığı yapıyı 1994 yılında yıkıp 4 katlı betonarme yapı olarak yapmıştık. Para cezası ve hapis cezaları almıştık. Şu an bu yapıyı da kayıt yapabilecekmiyiz. Teşekkürler.

  • Mevcut binayı kayıt altına alabilirsiniz. (SİT alanı sayılmasına neden olan sadece yıktığınız yapı ise)

   Ancak yediğiniz ceza sadece imara aykırı bina yapmak değil, korunması gereken bir kültür varlığını yok etmekten. Bu nedenle yediğiniz cezayı çekmek zorundasınız. Ancak sonrasında yapılan kaçak yapı nedeniyle yediğiniz cezalar ortadan kalkar, ödenmemiş para cezaları af olur. Ödenmiş cezalar ise geri alınamaz.

 12. Slmlar zafer bey bizim ev 3 daireli ve 3 daireninde su ve elektirik abonelikleri var ama arsamiz hisse tapulu.bizim tapu alabilme imkanimiz varmi.ayrica bu sadece bize mahsus bir olay degil koskoca bir mahallenin hepside ayni durumda.

  • Rıfat bey,

   İmar barışı ile kat mülkiyeti alabileceksiniz. bunun için arsa bedeli ve bina maliyetinin toplamının yüzde 6’sını ödemeniz gerekli.

   Mesela arsa rayiç bedeliniz 100.000 TL, inşaat maliyeti de 300.000 TL. Bu durumda 24 bin TL ödeyerek kat mülkiyeti alabilir tüm daireler.

 13. Cift daireli binanın bir tarafı 3 kat diger taraf 2 kat cıkık bizim 1 dairelik hakkımız var kat ittifak tapusu var ne yapmamız lazım cıkabilirmiyiz digrr katı

  • Bilal bey, imar barışı 31 Aralık 2017’ye kadar yapılan yapıları kapsıyor ve aslında arsanın imarında bir değişiklik getirmiyor. Sadece mevcut yapıları, yıkılana kadar mevcut haliyle kayıt altına alıyor, ceza kesilmesini engelliyor.

   Yani imar hakkında sahip olmadığınız halde, başka bir yeri emsal göstererek yeni bir kat çıkamazsınız.

 14. KOOPERATİF ÜYESİYİM. KOOPERATİF İSKAN ALMADAN ÖNCE KAT İRTİFAKI TAPUSU VERDİ.
  BİR KISIM ÜYE EVLERİNİ BAŞKALARINA SATTI. YENİ SATIN ALANLAR KOOPERATİFE ÜYE OLMUYOR VE HARCAMALARA KATILMIYOR. YENİ YASADAN İSTİFA EDEREK İSKAN VE KAT MÜLKİYETİ TAPUSU ALABİLİRMİYİZ?

  • Ahmet bey, yeni satın alanların durumuyla ilgili bir şey diyemeyeceğim ancak yargı tarafından çözülebilecek bir sorun gibi duruyor.

   Ancak iskan ve kat mülkiyetini imar barışından yararlanarak alabilirsiniz.

 15. Mrb zafer bey benim bir eski evim vardı elekterik su aboneliğim vardı kaçak yapı yaptım diye su aboneliğimi iptal ettiler ve imardan ceza yedim bilgi lütfen

  • Cezayı ödediniz mi? Ödemediyseniz ve hala zamanı varsa yazılan eski ceza iptal olur.

   “Yapı Kayıt Belgesi verilen yapılarla ilgili alınmış yıkım kararları ile tahsil edilemeyen idari para cezaları iptal edilir.”

   Bunun dışında Yapı kayıt Sistemine kaydolursanız herhangi bir abonelikte de sorun yaşamazsınız.

   “Yapı Kayıt Belgesi alan yapılara, talep halinde ilgili mevzuatta tanımlanan ait olduğu abone grubu dikkate alınarak geçici olarak su, elektrik ve doğalgaz bağlanabilir.”

 16. zafer bey bodrum artı iki katlı müstakil binama 2 su abonesi aldım iki iskan ruhsatım olduğu için. imar affıyla şu an bir abone daha alabilecekmiyim.daha önce basvurduğumda imar affında olur demişlerdi. benim ne yapmam gerekiyor kaçak yapım yok sadece bir abone daha istiyorum .imar affıyla veririlrmi

 17. Arkadaşlar benim anladığım yapı kayıt işlemi devlet kaçak yapılara kayıt altına almak istiyor kentsel dönüşümü hizlandirmak amaçlı bu belge ne gibi işinize yarayacak onuda söyleyim kaçak çıkılan evlerin ceza yıkımlardan muaf kalıp şu elektrik vb gibi şeylerden faydalanabiliyor yalnız nereye kadar kentsel dönüşümé kadar kentsel dönüşüm geldiğinde yine sizin aslı tapunuza bakacaklar devlet Size diyecek ki ben sana bu yapı kayıt belgesini kent dönüşümé kadar elektrik al şu al ceza yeme diye verdim diyecek gene senin kaçak çıktığın evi görmeyecek gene aslı olan tapuya bakacak maksat yani kayıt aldıkları kaçak evleri belirleyip kentsel dönüşümü hizlandirmak amaçlı ama bu yapı kayıt belgesi ile kaçak evinizi satabiliyorsunuz kat mülkiyeti aldıktan sonra tabi 2 katı para oduyorsunuz bunun için de YARDIM EDEBILDIYSEM NE MUTLU BANA TESEKKURLER

 18. RUHSAT ALINARAK YAPILMIŞ. FAKAT PROJEYE AYKIRI FARKLI YAPILMIŞ(MERDİVEN EVİN İÇİNDEN DEĞİL BİNANIN YANINDA) MÜSTAKİL EV İÇİN İSKAN ALAMIYORUZ BU YASANIN İÇİNDE İSKAN AFFI DA VARMI AYRICA YÜZDE KAÇ ÖDEME YAPMAMIZ GEREKECEK.TEŞEKKÜR EDERİM.

  • Başvurular için önce Çevre ve Şehircilik bakanlığı’nın yönetmelik hazırlaması ve bazı kuruluşları yetkilendirmesi gerekli. Bütün bunlar o zaman netleşecek. Seçimden önce uygulama başlayacaktır.

 19. MERHABA BİZİM DAİRE A VE B BLOKDAN OLUŞMAKTA OLUP TOPLAM 60 DAİRE VAR DAİRE SAHİPLERİNİN TOPRAK TAPUSU OLARAK KİMİNDE 10 KİMİNDE 5 KİMİNDE 15 HİSSE VER AMA DAİRE SAHİBİ OLMAYAN KİŞİLERİNDE DİŞARDA HİSSELERİ VAR YAKLAŞIK OLARAK 240 METRE KARE BU KİŞİLERDE YAKLAŞIK 10 KİŞİ OLMAKTADIR BİNA YIRMI YILLIKTIR DAİRE SAHIPLERİ YAPI KAYIT BELGESİ ALABİLİRMİ AYIRSA NE GİBİ BİR FAYDASI VE TEK DAİRE SAHİBİ BEDELİNİ ÖDEYİP KAT İFTİFAK TAPUSU ÇİKARTA BİLİRMİ TŞK

  • Yapı Kayıt Belgesini başvurup alabilirsiniz.

   Ayrı ayrı daire olarak kat irtifakı veya mülkiyeti çıkarabilirsiniz. Ancak bunun için de binada hissesi bulunanların çoğunluğu gerekli.

   Ancak sizde bir de hisse sorunu var. Normalde dairesi olmayıp hissesi olanlar bu haklarını talep ediyor mu? Hisseler, dairelerin bulunduğu kata vs. göre farklı farklı verilmiş olabilir. Ancak bir sorun varsa hisse düzeltme talebiyle dava açılmalıdır.

   • ZAFER İLGİNİZ İÇİN TŞK HİSSE OLANLAR ORTADA YOK ZAFER BEY TALEP EDENDE YOK DEDİGİNİZ GİBİ HİSSELER KATA GÖRE FARKLI VERİLMİŞTİR AMA BİZ NOTERDEN GİDİP HERKESİN DAİRESİNİ BELİRLEDİK BUNUN BİR FAYDASI OLURMU KAT İRTİFAKİ ÇİKARMAK İÇİN TEKRAR İLGİNİZE TŞK EDERİM.

    • Elbette faydası olur. Arsa hisseli tapularda hangi darenin kime ait olduğu noter aracılığı ile tasdik edilmişse aynen geçerlidir.

     Çoğunluk sizdeyse imar barışı aracılığı ile kat mulkiyeti dahil her şeyi yapabilirsiniz.

     Ancak şunu not düşeyim. Bütün bu düzenlemeler bina yıkılana kadar geçerli. Bina yıkıldıktan sonra arsanın imarı neyse, kim ne kadar hisseye sahipse o oranda hak sahibi olacak

 20. iyi günler benim ve babamın karşılıklı daireleri var aynı binada ve ikisininde tapusu yok zamanında kaçak kat çıkılmış ve cezası ödenmiş yapı kayıt belgesi alabilirmiyiz bu daireler için

 21. Mrb zafer bey bizim evin tek kat tapusu var bina 4 katlı yalnız ben 4. Kat için ayrı tabu alabilirmiyim nereye ne gibi evraklarla başvuru yapmalıyım elimde hiç bir belge yok suan ? Teseküler

  • Yapı kayıt belgesi alabilirsiniz elbette. Ancak tapu olayı değil bu. Bu yapınıza doğalgaz, elektrik, su bağlanmasını sağlayan, varsa yıkım kararlarını geçersiz kılan, ileride yıkım kararı alınmasını engelleyen, cezaların iptalini öngören bir düzenleme.

   Siz kat mülkiyeti almak istiyorsanız, onun için çoğunluk başvurusu ile yapı cinsi değişikliği yapmanız lazım.

 22. Zafer Bey merhaba. Bizim arsa tapulu, arsa üzerinde 3 dairemiz var. giriş kat belediyede kayıtlı. Diğer 2. ve 3.katları da belediye de kayıt ettirdik. Yalnız elektrik ve su bağlanmadı. Çıkacak imar barışına göre kayıt yaptırıp, su ve elektrik bağlanabilecek. Biz arsa üzerinde 5 hisseliyiz. 3 daire için kat mülkiyeti almamız gerektiğinde her daire için 5 hisse olarak mı belirleniyor.

  • Öncelikle Yapı kayıt istemine başvurarak elektrik su doğalgaz gibi bağlantıları yasal olarak yaptırabilir, varsa yıkım kararı veya cezalarını iptal ettirebilirsiniz.

   Yapı cins değişikliği başvurusu ile de kat mülkiyeti alabilirsiniz.

   Her dairede 5 hisse varsa elbette kat mülkiyeti de 5 hisseli olacak. Ancak bu durum ileride büyük miras problemlerine neden olabilir. Bu nedenle tavsiyem bir şekilde diğer kişilerin hisselerini alabilecek durumda olanların hisseleri devralması.

  • Ali bey,

   Hocapaşa Mahallesi tarihi yarımada sınırları içerisinde kalıyor. Ancak uygulamada Boğaziçi Öngörünüm Yasasına tabi bazı mahallelerde istisnalar uygulanacağı belirtilmişti. Sizin mahalle için de böyle bir durum olabilir. Bu yüzden yönetmeliğin çıkmasını bekleyip, yetkili kurumlar açıklandıktan sonra en azından başvuruda bulunmanızı öneririm.

 23. Dededen kalan bir apartmanda mütahit kacak çatı katı yapmış,o daire kimin olucak? Bağımsız bölümde çoğunluk başkalarında,arsa payında bizim akrabalarda. Burda bağımsız bölüm çoğunlu mu esas alınacak yoksa arsa payı çoğunluğu mu? Tesekkürler

  • Bu durum imar barışıyla ilgili değil. Sizin sorununuzu yargı çözecektir. Yargıya yansımadan kendi aranızda anlaşmanız, yapı kayıt sisteminine yıl sonuna kadar kaydolmanız sanıyorum hepinizin lehine olacaktır. Böylece kaçak daireyi, kaçak statüsünden kurtarmış olursunuz ve herkes hakkı oranında bu durumdan faydalanır. Ancak işi yargıya bırakırsanız hem senelerce sürecek bir dava sürecine takılırsınız hem de uzun yıllar sonra gelen bir anlamda imar affı niteliğindeki bu fırsatı kaçırmış olursunuz.

  • Öncelikle yapı kayıt sistemine kaydolmanız lazım.

   Bunun için arsa rayiç bedelinin yüzde 3’ü + bina inşaat maliyetinin yüzde 3’ünü yatırmanız lazım.

   Yapı kayıt Sistemine kaydolduktan sonra yapının cinsini değiştirmeniz ve kat mülkiyeti almanız lazım. Bunun için de yapı kayıt sistemine kaydolmanın 2 katı ücret ödemeniz gerekli.

   Kat mülkiyetine geçince krediyle satışı mümkün elbette.

   Ancak ileride binanın yıkılıp yeniden yapılması gerekirse, o zaman arsanızda hangi imar koşulları geçerli ise ona uygun bina yapmak zorunda kalırsınız.

 24. Tapusu elimizde olan 3 katli kavgir bina var
  2015 yilindi belediye bi kismi yol bi kismi yesil alan
  Gösterip kamu davasi acti . Yeni imar barisiyla
  Kat ittifaklarini alabilicekmiyim . Kamu davasi duser mi
  Tesekkur ederim

  • Sizin durumunuz biraz farklı.

   Arsa üzerindeki binanız imarlı dahi olsa, belediye istimlak bedelini verip binanızı da arsanızı da alabilir.

   Ancak fiilen bir yoldan geçmiyorsa, ileride de yol olması mümkün olmayan bir alandaysa elbette siz de imar barışından yararlanabilirsiniz.

   Sizin durumunuzu tam olarak belirlenmesi için bakanlıkça düzenlenecek yönetmeliği beklemek lazım.

 25. Merhabalar bizim 5000 metrekare arsa üzerinde 1 depo ve bir dairemiz var 2016 yılında yapılmış.Amcam burayı hiç durmaksızın her merciye şikayet ediyor.En son bu arsa içinden yol geçiyor buraya nasıl yapıkayıt belgesi verirsiniz diye şikayet etmiş yine.Sizce birşey yapabilir mi?Cevabınız için teşekkürler..

  • Yapı kayıt Belgesi boğaziçi hariç tüm kaçak yapıları kapsıyor. İçerisinden yol geçiyorsa, bu kaçak değil, imarlı yapılar için de geçerli, belediye veya karayolları istimlak parası verip yapabilir. Ancak normal şartlarda yapı kayıt sistemine kaydolmanız önünde bir engel yok.

  • Tahir bey öncelikle imar affı değil. Yani arsanızın imar durumu değişmiyor. Ancak mevcut yapılar, mevcut halleriyle sisteme kaydediliyor. Bu şekilde kaydı yapılan binalar yıkılamıyor, kaçak olduğu iddiasıyla ceza kesilemiyor. Yapı kayıt Belgesi tutarının 2 katı bedel ödendiği taktirde ise yapının cinsi değiştirilebiliyor, kat mülkiyeti alınabiliyor.

   Ancak henüz yasanın temel maddeleri elimizde. Uygulama için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın yönetmeliğini beklemek en doğrusu olacaktır.

 26. İki katlı evimiz daha önce imar affindan yararlanmış ve tek tapu olarak tapusu mevcut.ogrenmek istediğim konu iki farklı daire olmasina rağmen ayrı ayrı tapularını almak yada ayrı ayrı yapı kayıt belgesi almak mümkün olabilecekmi.eger mümkün olacaksa ayrı ayrı satışı yapılabilir mi

  • Yapı cin değişikliği yapabilir, kat mülkiyetine geçebilirsiniz. Ancak bu durumda ödemeniz gereken tutar, normalin 2 katı.

 27. Antalya serik boğazkent te 42 dairelik bir sitede evim var.beşiz villalar.benim yanımdaki 4 ev çatısını yükseltti balkonlara da çıkmalar yapıp ona yaptılar. Bu evler de mi aftan faydalanacak.emsal gösterip bende çatı yükseltebilir miyim

  • 2018 başından önce yapılan yapıların tamamı imar affından yararlanıyor. Dolayısıyla o evler eğer 2018 başından önce yapılmışsa imar barışından yararlanabilir. Ancak siz emsal gösterip benzer bir şey yapamazsınız. Çünkü söz konusu değişiklik imar değişikliği değil, sadece yapının mevcut haliyle kaydı şeklinde. Suç işleyen bir kişi aftan yararlanıp hapisten çıktıysa, bundan sonra suç işleyenler de aftan yararlanıp çıkacak diye düşünemeyiz.

 28. Biz 3 kat bir binayı 3 kişi aldık ve ben 3.katı aldım çatıda yarım daire var su,elektrik bana bağlı ve mutfağın balkonunu mutfağa dahil ettik kat mülkiyeti alabilirmiyiz arsa hisse görünüyor

  • Evet. yapı Kayıt Sistemi ile yapıların cinslerini değiştirmek mümkün. Yani arsa hisseli bir tapuyu kat mülkiyetine çevirebilirsiniz. Bu durumda normalde ödenmesi gereken tutarın 2 katını ödemeniz gerekecek.

 29. Merhaba benim Kayseri’nin köyünde 20 dönüm arsa içinde 2dönüm mirasçıdan senet ile tarla aldım ve buraya 3 kat ev yaptırdım 2005 senesinde tapu sahibi ölmüş seneler önce mirasçılar var ben imar affından faydalanmilirmiyim.
  Teşekkürler

  • Ömer bey, mevcut binanızı kaydettirmek ile arsanın sahibi olmak farklı şeyler.

   İstanbul’da boğaziçi ve tarihi yarımada hariç istinasız tüm binalar yapı kayıt sistemine kaydını yaptırabilir ve kaçak olduğu gerekçesiyle yıkılamaz, cezai müeyyideye tabi olamaz.

   Ancak arsa başkasının üzerine ise, ve siz kendi adınıza olduğunu ispat edemiyorsanız, binayı kaydettirseniz de sonuç sizin aleyhinize olabilir.

   Yapı Kayıt Sistemi, daha çok büyükşehirlerdeki kaçak veya imara aykırı yapılmış yapıların işine yarayacak bir düzenleme.

 30. iyi çalışmalar kendimize ait 1300 mt kare içinde 2 katlı evimiz var 1990 dan beri o evde oturuyoruz elektrik su bütün abonelikler var kaçak olarak görünüyor bize 2 kat ev tapusu mu verilecek

  • Bunu tapu olarak değerlendirmemek lazım.

   Size iskan ve kat mülkiyeti alma hakkı verilecek.

   Arsanın imarında herhangi bir değişiklik yapılmayacak. Eviniz kaçak statüsünden kurtulacak. Ancak ileride binanızı yıkıp yerine yenisini yapmak isterseniz, arsanın eski imarına göre yapmak zorundasınız.

 31. İstanbul başaksehirde 1996 yilinda 5 kat çift yatim dairemiz var kaba inşaat 2004 yilinda bir daire yaptıran dedim istanbul a geldim kentsel dönüşüm dediler bunama ne elektrik ve su aboneliği verdiler 22 yıldır boş bekliyor ben bu yasadan yararlanabiliyor muyum..kentsel dönüşüm alanı 2004 yılından beri.

  • Yasa istisna gözetmeden “tüm kaçak yapılar” diyor. Meclis görüşmelerinde buna İstanbul boğazı çevresi için özel bir durum eklendi sadece. Dolayısıyla yararlanabilmeniz gerekir.

 32. Evimiz Bursa da 400 M2 arsa üzerinde bu 400 M2 de 1976 dan beri vergi ve ecrimisilin i ödüyoruz ama bizim bu arsayı belediye park alanı olarak göstermiş biz buranın belgesini ala bilirmiyiz

  • Arsanın imarı değişmez. İmar barışı ile yapınızı kaçak statüsünden çıkarmanız mümkün. Yapı Kayıt Sistemine kaydınızı yaptırarak iskan ve kat mülkiyeti alabilirsiniz. Yakım veya ceza ile de karşılaşmazsınız. Ancak ileride binanızı yıkarsanız, arsanın imarı neyse o geçerli olacaktır. Yani yeni bina yapamazsınız.

 33. binam imarlı ve iskanlı 1980 yılında alındı sadece bahce duvarının bir kısmı imara aykırı yola tecavüzlü ve yıkım kararlı bu durumda yapmam gereken

  • Bu durumu belediye ile konuşmanız gerekli. Yola tecavüz gerçek anlamda ulaşımı ne kadar etkiliyor vs önemli. Bu durumlarda imarlı olsa dahi, belediye istimlak ederek yıkım hakkına sahip ki sanırım zaten söz konusu duvar sizin arsanız içinde kalmadığı için, belediye tarafından yıkılabilir.

 34. slam ben cins değişikliği madesini anlamadım beni is yeri olarak kulandığm mesken tapulu dairem var muhaffakat alarak açmıştım bu yasayla tapuda işyerine çevirebilirmiyim

  • Evet şuan ne şekilde kullanılıyorsa imarını yapı tescil belgesinde o şekilde kaydettirebilirsiniz.

   Ancak ileride binanın yenilenmesi durumunda imarda ne sekilde olması gerekiyorsa o şekilde yapılacaktır.

   Yani yapı tescil belgesi bina yeniden inşa edilene kadar geçerli

 35. Projesinde 8 kat olması gereken yere mütahit 9 kat yapmış.biz de inşaat halindeyken topraktan sözleşmeyle 9. Kattan bir daire satın aldık tapu veremedi daha sonra mütahit öldü.
  Çok ugrastik ama tapu yok.
  Yıllardan beri daire fiilen bize ait fakat tapu yok.
  Bu durumda tapu vermeyeceklerse kayıt belgesi Fuzuli masraftan başka bir şey değil. Yıkılıp yeniden yapılırsa biz hiç hak sahibi olamayacak miyiz? Tapu çıkarmanın bir yolu yokmu?
  Hükümet kredi alınabilecek ekonomik olarak kullanılabilecek diyor ama nasıl olacak bu?
  Son soru kaçak veya ruhxata aykırı yapıların hepsi aynı kefeye mi konacak yani bir kat kaçak ile yarısı kaçak olan bina aynı şekilde mi değerlendirilecek?
  Teşekkür ederim bilgilendirme için.

  • Bir binada imara aykırı sadece bir balkon bile olsa o binanın imarı olmaz, hiç bir daire kat mülkiyeti ve iskan da alamaz.

   Siz Yapı Kayıt Belgesi ile bunların hepsine sahip olacaksınız.

   Bina yıkılırsa da resmi hakkınız olacak.

   Ancak yeni bina arsanın gerçekte olması gereken imarına uygun yapılmak zorunda olacak. Yani en fazla 8 katlı yapılacak.

   Müteahhitle anlaşmaya bağlı olarak herkesin dairesi küçülecek ve herkes yine daire sahibi olabilecek.

   • Cevap için teşekkür ederim.
    Diğer 8 kat tapusunu inşaat bitmeden almıştı ve gayet normal bir şekilde tapu dairesinde alım satım yapabiliyorlar.sadece son kat tapu sicilinde yok.
    Bu durumda yine normal hak sahibi olabilecekmiyiz?

 36. İmarlı ve 2 parselde toplam 7.933 metrekare hazine arsası üzerinde yıkık 2 yapım var. Ecrimisil bedellerini ödedim. Bu arsaları alma imkânım var mı? Aşağı yukarı değeri nasıl hesaplanır?

  • Üzerindeki yapılar yıkık ise bu yasayla alakalı bir durum değil.

   Bu arsalara meden ecrimisil ödediniz? Ne amaçla kullanıyorsunuz?

 37. BENİM EVİM ANTALYA KAŞ İLÇESİNDE KADASRO ÇALIŞMASINDA HAZİNE VE ZEYTİNLİK OLARAK YAZILDI 2004 DE YAPILDI 2007 DE HAZİNE ZEYTİNLİK YAZILDI İMAR OLMADIĞI İÇİN KAÇAK YAPI OLARAK YAPILDI İMAR CEZASI ÖDENDİ SU ELEKTIRIK VERİLDİ YOLLAR YAPILDI 2007 DEN BERİ MAHKEMEDE DAVAMIZ DEVAM EDİYOR KAŞA BAĞLI MAHALLEYİZ 57 EV BU DURUMDA DİĞER EVLER TAPULARINI ALDI ÇIKACAK OLAN İMAR AFFI BİZLERİDE KAPSAYACAKMI ACABA ŞİMDİDEN TEŞEKKÜR EDERİM İYİ ÇALIŞMALAR

  • Kapsayacak.

   Yapılmış bina beyan ile Yapı Kayıt Sistemine kaydedilecek ve size Yapı Kayıt Belgesi verilecek.

   Hazine arazileri Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na devredilecek. Bakanlık bu arazileri üzerinde mülkü olan kişilere bedeli karşılığında satacak.

   Ancak araziyi satın alacak gücü olmayanlar için nasıl bir uygulama yapılacak şuan için belirsiz.

  • Evet. Kamunun elindeki arazilere yapılan binalar da bu kapsama giriyor.

   Siz de yapı kayıt belgesi alabileceksiniz. Ancak arsa sizin olmayacak.

   Düzenlemeye göre hazine arazileri Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na geçecek ve bakanlık bu arsaları bedeli karşılığında üzerinde yapısı bulunan kişilere satacak.Ancak belediye arazileriyle ilgili bir düzenleme yok. İşin o kısmı uygulamada görülebilir.

  • Tahsin bey,

   Hazine arazisine dahi yapılmış olsa, yeni düzenleme ile beyanla yasal hale gelecek ve kayıt altına alınacak. Ancak arsanın imarı değişmiyor. Dolayısıyla ileride binayı yenilemek isterseniz, yeni bir bina yapmak isterseniz yapamazsınız.

   Yine de kesin konuşmadan önce uygulamayı görmek gerekli.

   • mahallemizin hakkı 2 kat fakat çoğumuz 3 veya 4 kat yapmışız.birde komşu hakkı 3 metre olması gerekirken 1.6 bırakılmış. acaba bizde yapı kayıt belgesi verecekler mi

    • İmar affı bütün kaçak yapıları kayıt altına alacak ve olduğu haliyle resmileştirecek.

     Bu sizin için de geçerli. Kat mülkiyeti de dahil tüm haklardan yararlanabikeceksiniz.

     Ancak ileride kentsel dönüşüm uygulanırsa normalde arsanızın hakkı neyse o geçerli olacak.

     • Zafer bey bizim müşterek arsa tapumuz var ve toplami 352 m kare,benim tarfima düsen tarafa babam hayattayken 1994 senesinde ev yapti ve yapi kullanma izin belgeside var babamin adina.2012 senesinde ben buranin üstüne o kadar kat hakkim olmadigi halde 2 kat daha yaptim çünkü çevremdeki insanlarin çoğu bu şekilde yapmisti.Bulundugumuz müşterek tapu icerisinde bitişigimde su basmani atilmis yer var,orasininda su basmadi 94 senelerinde atimiş.Zafer bey şimdi bu su basmani atilmiş olan yer burayi bu halde 2012 senesinde aldi o orayi alirken bende noterden onay verdim alabilir diye çünkü müşterek tapu benim iznim olmadan eski sahibi satamiyordu velasil bu yeni alanlar beni geçen sene şikayet etti bizim hakkimizada girmisin diye,yandan 1 metrenin üstünde oraya girmisim onlarin deyişiyle,onlar ölçtürdü öyle dediler bana,sonra şikayet üzerine belediye geldi 3 katida ölçtü falan evet girilmis falan dediler ama net aciklama yapmadilar.Sonra ben birkac kez belediyeye gittim durumu sormak icin belediye imar isleride bana evet girmişsin senin buraya toplamda atiyorum 200 metre kare ev yapabilirsin ama sen atiyorum 230 yapmissin yani 30 metre kare onun hakkina girmissin dediler.Onlarin deyişine gore 200 ben yapcam 200 yan taraf.Tamam dedim nasil düzeltirim hatami proje cizdircen nasil olmasi gerekiyorsa oyle olacak bende zamaninda en alt yani yapi kullanma izin belgesi olan katin yapildiginda projesini kim cizdiyse ona gittim ama mimaar vefat ettigi için oglunla görüstum muvafakat oglunda diye,geldik baktik eve abi olmaz dedi dıştan merdiven falan var en üst kata,balkonlar falan iceriye alinmis tüm katlarda,abi bunlari yikican projeye göre olur bu şekilde ruhsat alamazsin ve bu bina komple bu şekliyle proje cizilemez eski projeye göre olcak hersey dedi,bende yikmaya kalkarsam komple ev yikilir 20 senelik bina dedim en alt kat,abi olmaz dedi.Bu durumdan sonra belediyeye herseyi izah ettim o zaman yikim karari cikar dediler ve yan tarafin sahibinle anlaş orayi al dediler ve şikayet kalksin.Yan tarafin sahibinle görüstum arastirmis 60 bin diyolar ama 55 bin olur dedi bende arastirdim piyasa 45 ile 50 gibi yakin yani ama durumum olmadigini asgari ücretle calistigimi indirim yapmasini 45 gibi bi rakamla ipotekle kredi cekebilirim belki dedim kabul etmedi.Belediye beni 7 ay falan idare etti sonra yildirim al orayi yoksa yikim karari cikacak dedi ve para cezalari tabi,neyse ben 7 ay veya 8 ay sonra tekrar adama gittigimde 7 ay önce 55 diyen adam 80 dedi bana tabi bisey diyemedim niyet belliydi 55i zorlamak icin anlasmak icin gitmistim ama olmadi,7 ayda 25 bin lira mi koydun üstune dedim biraz atistik neyse.Cok uzadi ama son olarak belediye simdi bi 15 gun önce muhurleme yapti duzelt dedi bir aylik sure verdi kaldi 15 gun.Zafer bey benim bu durumdan cikmam mümkun mü?Teşekkür ederim.

      • Normal şartlarda yapı kayıt sistemine kaydolmanız önünde hiç bir engel yok. Yani binanız kaçak da olsa mevcut haliyle kaydedebilirsiniz.

       Ancak başka bir kişiye ait arazi üzerine ev yapmak veya onun arazisine girecek şekilde ev yapmak farklı bir durum.

       Süreniz de azalmış. Yönetmelik çıkarılması, yetkilendirilecek firmaların belirlenmesi gibi formaliteler size yetişir mi bilemedim.

       Yıkımı durdurmak için tek çareniz mahkemeye başvurmak. Olayı mahkemeye taşırsanız kazanma şansınız yine yok. Ancak yıkım yerine bilirkişinin vereceği rakam üzerinden arsa bedelini ödemeniz yolunda bir karar verilebilir.

       Eğer gercekten arsa bedelinin daha düşük olduguna inanıyorsanız bu yola başvurabilirsiniz.

       • Ölçümlerde yandan girme falan yok belediyede onunla alakali degil dedi.Zafer bey benim 3 katin icine girip odalari balkonlari falan ölctuler o sekilde toplami fazla cikti.en üst olmasa mesela fazla cikmayacakti yan tarafta yapabilecekti evini bu sekilde olay

        • Birde zafer bey sizden birsey rica etsem,buraya telefonumu yazsam ararmisiniz beni,durumum cok sıkıntılı çünkü bugün belediye encümen kararini gönderdi posta ile 20 bin lira cezam var o yüzden ısrarim kusuruma bakmayin sadece akil danismaya cok ihtiyacim var kolay gelsin iyi gunler

         • Yıldırım bey, aslında sizin elinizdeki tüm belgelerle bir avukata danışmanız gerekli. Çünkü imar barışı haricindeki durum tamamen hukuksal bir sorun. Yine de yardımcı olmaya çalışırım.

        • Siz tüm arsanın imarını kendiniz kullandınız yani. İşin iki boyutu var. Birincisi belediye ile ilgili boyutu. Bunu imar barışı ile halledebilirsiniz. Eviniz yıkılamaz, ceza kesilemez. Ancak arsanın diğer hissesine sahip kişiyle ilgili boyutu imar barışıyla düzelmez. Diğer kısmın inşaat hakkını siz kullanmış oldunuz. Bu durumda ya o kişiyle uzlaşacaksınız veya o kişi yargı yoluna gidecek. Yargı büyük ihtimalle sizin fazladan yaptığınız yerin yıkımına veya diğer arsa sahibine bırakılmasına karar verecektir.

  • Mehmet bey,

   Normalde tüm imar dışı yapılar beyan ile imara kavuşacak. Ancak ileride binayı yıkmak isterseniz ve normal imarda orası garaj olarak görünüyorsa yeni binada da garaj olmak zorunda olacak.

   Ancak nihai sonucu ancak uygulamada görebilirsiniz.

  • Merhaba,

   Meclise sunulan yasa geçtikten sonra, inşaat maliyetinin yüzde 3’ü kadar bir bedel ödeyerek ruhsat alabileceksiniz.

   Ancak bu ruhsatın sadece bu binaya verildiğini, eğer binanızı yıkıp yeniden yapmak isterseniz, arsanın mevcut imarına göre yapmanız gerektiğini belirtelim.

  • İmar affını bukonuda mağdur olmuş milyonlarca insan beklemektedir.Ancak imar affı adil bır şekilde çıkmalı herkez eşit şekilde yararlanmalıdır.Arazi malikinin rızası ile yapılmış ifraz şartı yüzünden tapu alamamış harici satımlarda bu kanun kapsamına alınmalıdır

Bir yorum yazın


*