İBB ÇENGELKÖY’DEKİ 116 BİNAYI YENİLEYECEK
İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Tarihi Çınaraltı Çay Bahçesi’nin de içinde bulunduğu Çengelköy’deki 116 binayı yenilenecek. projenin tüm masrafların İstanbul Büyükşehir Belediyesi karşılayacak.

Yıkım yok, yenileme var

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Çengelköy’de Vahdettin Köşkü ve yakın çevresi ile Çengelköy içinde 116 binanın çehresini yeniliyor. Ayrıca proje kapsamında Çengelköy girişine, mermerden mermi çekirdeği şeklinde 15 Temmuz Şehitler Çeşmesi yapılacak. Proje kapsamında Çengelköy’de bina cephelerindeki sıva ve boya yenilenip, estetik görünümün sağlanacak. Yağmur suyu olukları, klima dış üniteleri, çatı ve balkonlarda bulunan antenler ile uydu çanaklarına, reklâm ve tanıtım levhalarından, doğrama ve balkonlardaki yanlış mimari uygulamalara kadar her türlü sorun çözüme kavuşturulacak. Projenin maliyetinin tamamı İBB tarafından karşılanacak.

Tarihi Çınaraltı dahil tüm esnaf yerinde kalacak

Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen, Çengelköy’de yapılacak projeye ilişkin paylaştığı görselde Tarihi Çınaraltı Çay Bahçesi’ndeki mevcut masa ve sandalyeler ile 800 yıllık tarihi çınarın yer almaması tartışma yaratmıştı. Türkmen, Çengelköy esnafıyla sahur yaparken, “Proje görselinde masa ve sandalyeleri koymayı unutmuşuz. Tarihi Çınaraltı olduğu gibi kalıyor. 15 Temmuz’un kahramanı esnafların hiçbirinin dükkan ve tezgahına dokunmayacağız” dedi. Türkmen, bayramdan sonra elektrik hatlarını yenileyeceklerini, ardından da cephe ve zemin tasarımına başlayacaklarını belirtip, “Biraz toz toprak sizi bekliyor. Güzel bir tarihi Çengelköy ortaya çıkacak. Proje 20 ay sürecek” dedi.

Çengelköy girişine 15 Temmuz Şehitler Çeşmesi yapılacak

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın Nakkaştepe’ye 15 Temmuz Şehitleri Anıtı yaptığını hatırlatan Türkmen, Çengelköy girişine 15 Temmuz Şehitler Çeşmesi yapacaklarını söyledi. Türkmen, bu çeşmenin etrafına dikilmek üzere de Bulgaristan’dan 15 bin adet gül getirdiklerini belirtti. 30 ton ağırlığında, 4.5 metre yüksekliğinde tek parça mermerden ve “Mermi çekirdeği” şeklinde tasarlanan çeşmenin çanağı hilal olacak. Çeşmenin iki yüzünde de hadis yazacak.

Çengelköy İspark’a sosyal tesis yapılacak

Türkmen, daha önce Güneş Sigorta’ya ait olan ve şu anda İSPARK’ın otopark olarak kullandığı alana da Çengelköy’e uygun sosyal tesis yapılacağını söyleyip, “Yakında ihalesi yapılacak. Üste, içinde sanat galerisi, kurslar, hediyelik eşyaların satılacağı dükkan ve kafelerin olacağı bir tesis, yerin altına da otopark olacak” dedi.